Comentarii (im)pertinente la adresa jurnalelor

...pentru cei carora le place sa scrie

Mesajde piskeshu » Mie Iun 04, 2008 2:32 pm

am uitat ca esti divortat.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Mie Iun 04, 2008 7:16 pm

kant emir scrie:cum drec de numa masculii din juru tau (de eri si de az) is imputzitz la pupatuare si vulgari si mitocani, iara tu ejt perfecta?


cine-a zis ca sunt perfecta sefu?

prostii tind spre realitate, da tot iei se refugiaza in imaginatie atunci cand nu pot (de projtce-s, or de ghinionisti) sa-si gaseasca implinirea in aceeasi realitate


poate poti sa-mi definesti si mie ce e aia implinire pentru tine.

ideea e ca te cam intreci cu gluma cand te apuci sa generalizezi gen numa prostii is normali


pai bre, numa 10 % din populatie sunt intelectuali. restu-s prosti, iar majoritatea defineste normalitatea.

mie sa nu-mi dai definitii de pe bartleby (ca dexu ie pentru mojicii de romani, nu?), ci sami definesti cu vorbele tale, cu nivelu tau de intelegere si de interpretare, si filtrat prin chiar experientza ta de viatza]

hai las-o sefu ca nu merge.

da, is provincial, locuiesc intr-un minunat cadru natural, cu ape si lacuri si munti si dealuri domoale; in orice clipa am unde sa-mi odihnesc ochii, peste deasupra capetelor semenilor mei - si asta nu ma complexeaza deloc; in plus, "mirajul" centrului, al chilometrului zero, al orei ecsacte la care viseaza atata pustime care vrea afirmare si distractie si fuga de plictiseala - toata astea dispar vizitand un oras cuadevarat mare si cuadevarat frumos - fa o tura prin paris, vezi statuile de la orce coltz, vezi podoabele podurilor si cladirilor (interior si exterior), vezi modestia shocanta a frumusetii urbane, vezi modul in care orasul a fost gandit si dezvoltat (spatiu si timp, ca s-a tinut cont de ambele) ca un organism si ca o personalitate


adica cu alte cuvinte vrei sa spui c-ai fost la paris. :n:

mata confunzi macheta orasului cu stilul vietii urbane, care este COMUN pentru multe capitale si chiar orase mari din lume si care descreste in intensitate cu cat orasul este mai mic. catastrophal.

bre, cum sa-ti explic io matale ca sa ma-ntelegi? crescutul intr-un oras mare te face altfel decat e un taran. mai rau, mai bun, nu se pune problema asa. doar ALTFEL. o sa-ti dau un exemplu, da nu creca o sa-l percepi. poate ti-l explica Shaki:

diferenta dintre Brian Molko care e nascut in Brussels si trait la Londra, si Matt Bellamy care e din Cambridge si a trait prin toate partile, la capitala mai putin. Amandoi baieti destepti, sensibili, muzicanti de marca, numa ca unu e orasean si unu e taran. asta e. se vede si pe fatza.

si pe urma o sa te gandesti la prapaditu tau de bucurejt ca la orce targushor de provincie, plin de tzarani si de necioplitz care si-au construit fel de fel de rahaturi chicioase si pompoase, s-a incalecat prosteste noul peste vechi, fara niciun fel de armonie ori macar decentza disciplinata
sau macar budapesta or praga


1. bucurestiu a fost si micu paris si are si cea mai mare cladire din lume dupa casa alba, asta datorita nebunului de ceausescu.

2. io am fost in stockholm, e mai frumos acolo, OAMENII mai civilizati decat noi, dar e altceva, nu comparam latinii cu nordicii si nici romanii cu francezii, cehii sau ungurii, cum faci tu.
Faci confuzie intre rasa si urbanism. Groaznic!

3. milano de ex. e mult mai urat pe macheta decat Bucurestiul, da Milano nu e capitala, cu toate ca milanezii nu sunt tarani: se comporta exact ca Suedezii: reci si cu nasu pe sus, insa foarte civilizati, asta dupa perceptia mea, care m-am nascut intr-un targusor de provincie.

Deci OMUL sfinteste locul. Ai prins ideea acuma?

Pe astia de la orase mari ii doare la basca de muzee si de podoabele podurilor, pricepi? Parizienii nu au vizitat muzeele de acolo cat le-au vizitat strainii care vin acolo. Parizienii habar n-au de poduri si de cladiri, cu toate ca trec pe langa ele sau pe ele in fiecare zi. Asa sunt si io. Io n-am mai vazut un muzeu din Bucuresti de cand eram la scoala generala si ne ducea Ceausescu cu fortza acolo. Ma doare la basca, intelegi mata? Asta cu vizitatul e ori pentru hypercunoscatori in materie, ori pentru snobi, ori pentru tarani care isi fac poze cu turnul Eiffel cum imi fac io poze cu maimuta, si vin acasa si le-arata la prieteni si se ingamfa ca broasca-n tau ca unde au fost ei si ce-au vazut ei si ce colosal si magnific a fost tot pe-acolo.

Din punctul meu de vedere, io am fost dezamagita pe oriunde m-am dus. Era totul SUB asteptarile mele. Si suedezii trageau basini in public, si la ei zaceau tarabagiii in strada la -22 de grade, fara protectie sociala, fara nimic. Nu e mare frectie nici acolo. Cat despre oameni, sunt mai spilcuiti ca trasaturi, vorbesc putin unii cu altii, nu te ajuta nimeni daca ai nevoie de ceva, dar sunt civilizati.

Prin asta se defineste orasenismul, nu prin altceva.

Astia de la oras au viata asta a lor naspa de a alerga dupa metrou si de a manca E-uri, care ii face mai incruntati, cu nasul mai subtire si mai lung si la propriu si la figurat decat unul care traieste destins la tara. Asta-i tot.

Hai sa iti dau o testare: Cine are fatza de taran si cine nu, dintre cei de mai jos:


George Bush Sr.
Bill Clinton
Christopher Reeve
Paul Mc. Cartney
Dominique de Villepin


shapoi ia zimi carei meritul tau ca esti bucuresteanca? te-a cautat presedentia sa te aduca unde ti-e locul? sau parlamentul? sau academia?


da, pe parintii mei i-a repartizat aicea prin repartitie guvernamentala. strabunica-miu a fost activist comunist, era destept si l-a luat Gheorghe Gheorhiu Dej pe langa el. Io m-am nascut aici, am intrat la facultate, nu bat pe nimeni, nu scuip pe jos, nu put, ma imbrac asa cum consider io ca e frumos, deci merit sa fiu aici.

Daca toti cei care au intrat la facultate cu bani dupa 90 si care atarna acuma prin camine la mastere ar disparea de-aici, s-ar goli jumatate din bucuresti.

Io am ce am cu taranii care vin aicea si nu fac nimic decat sa ma inghesuie pe mine in metrou. Bucurestiul pe vremea lu Odi era oras inchis, insemnand: numai cei mai buni care stiu sa faca o treaba sunt primiti aici.

Acuma s-a dat bariera jos si ne-am umplut de paduchi nesimtiti care mai au si tupeu, te dau jos din metrou, vor salariu mai mare ca tine, cu toate ca nu sunt mai breji cu nimic, te arunca pe scari, te scuipa, te injura, te bat, iti dau sfaturi de moda cand tot ceea ce au vazut ei se rezuma la opinci si balerini, ce e aicea nu pot sa-ti descriu.


3 carei valoarea fantasmelor tale? nafara de partidele transpirate cu reveneagu, pijke si cati altii zor mai fi trecut prin patu mintzii - ai imaginat cutremuratoare povesti de amor? ca io creca mai multe parale face visu cela de relatie simpla si naturala, pe care l-ai incheiat bocind cu " de ce nu se poate intampla asa ceva cu-adevarat. Atat de mult am cerut?" decat tot cetz imaginezi tu ca vrei satz imaginezi


nu bre, visul ala numai ca e la nivelul matale de a intelege, pe cand restul a ceea ce scriu io nu e, ca e vis stilizat. Uite de exemplu poezia asta e tot un vis, pe care l-am stilizat: acolo povestesc cum l-am visat pe reveneagu facandu-si laba pe o piatra de marmura alba, da fiindca e stilizat nu-l intelege oricine de la prima citire si poate nici de la a doua sau a noua.

http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=516999&postcount=23

[I]La fiecare dus si intors
Pe care mana ta il facea
Tinand extazuri calde in ea

Pun pariu ca nu te-ai prins ca asta-i laba. :n:

deci vis, nu-i lucrarea lu mintea ta aia constienta de mare valuarea ta, ci ie o simpla si involuntara si inconstienta plasmuire care esprima dorinta de normalitate - simpla si fara de masti si capcane si fantasme cu poze


vorbesti ca si cum gandirea aia inconstienta nu mi-ar apartine tot MIE, ca si cum nu tot creierul meu a fabricat-o si p-aia. citeste niste psihanaliza.

n-are nici o treaba poza versus barbatul real, cu visul. io i-am visat si p-aia din poze si p-astia reali tot asa. barbatul e simbolul pulii si pe ea o reprezinta in vis. O femeie care viseaza barbati, fie ca sunt cei din poze sau din realitate, are LDP.
le confunzi RAU de tot!

Visul exprima si descrie in simboluri dorinta sau frica. e refularea tensiunii de peste zi si e atat de simbolizat, incat e greu sa ni-l intelegem corect barem.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Mie Iun 04, 2008 7:52 pm

rona gresesti, exista oameni care se duc de placere la muzee, manifestari culturale. nu din snobism si nu pentru ca ar fi mari cunoscatori. poate putini, da exista (nu vreau sa ma dau numa pe mine exemplu, da atunci cand le zic amicilor ca vreau sa mergem la o expozitie, sau la opera etc, se gaseste cine sa ma insoteasca, deci si altii au aceleasi preocupari)

plus ca sunt de acord cu tine ca e mai minunat la bucuresti pentru ca se intampla mai multe. ai mai multe optiuni, insa daca o sa te duci in alte zone ale tarii (in ardeal de exemplu unde eu am fost mai des si care mi-e drag) o sa intalnesti mai mult calm, mai multa bunavointa, mai multe chelneritze care te servesc cu zambetul pe buze, un stil de viatza mai putzin trepidant, poate si alte lucruri de admirat, nu shtiu ca nu am stat prea mult pe acolo.

chiar nu pot sa inteleg diferentierile astea bucuresti-restul tarii, mie mi se par fortate si acuzele, de ambele parti, de reavointa. fiecare loc are partile lui pozitive si partile lui negative. si omul sfinteste locul :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Iun 04, 2008 9:04 pm

Pun pariu ca nu te-ai prins ca asta-i laba.

pun pariu ca nu teai prins ca io mam prins
si de (laba) asta, si de fabtu ca toata viatza ta ie o laba, si inca un trista

sa-mi iertzi duritatea si cinizmu, ca obisnuiesc sa te menajez, da obisnuiestete cu ideea ca mintea si mentalitatea si ce mai ai tu nu-s etalon decat pentru tine; dintrun sistem de referintza extern si vast, nu esti decat exponentu unei anume categorii de ... marog, sa zicem oameni, ca sa nu fiu iar dur si rau

la restu tzoi raspunde cand o avea chef, ca acuma nam
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Joi Iun 05, 2008 12:43 am

kant emir scrie:pun pariu ca nu teai prins ca io mam prins
si de (laba) asta, si de fabtu ca toata viatza ta ie o laba, si inca un trista

sa-mi iertzi duritatea si cinizmu, ca obisnuiesc sa te menajez, da obisnuiestete cu ideea ca mintea si mentalitatea si ce mai ai tu nu-s etalon decat pentru tine]oameni[/I], ca sa nu fiu iar dur si rau

la restu tzoi raspunde cand o avea chef, ca acuma nam


te-am facut pilaf de data asta (ca si alte dati) este? ~p marele filozof de pe FC. hai sa fim seriosi ba kante. esti un tip modestut (ca sa nu fiu iar dura si rea si sa bag o rima).

va cacati pe voi toti de la ayala incepand, continuand cu tine si terminand cu piskeshu. nu sunteti voi nici la degetul meu mic. numa fata asta shaki e relaxata pentru ca e destul de interesanta gagica, chair nu se da in stamba, nu spune prostii, cand nu stie tace, e marfa, vorbesc serios. ar vrea-o piskeshu, da nu-l vrea ea pe el, pa pariu.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Joi Iun 05, 2008 4:03 am

te-am facut pilaf de data asta (ca si alte dati) este?

uite, cu asemenea fuduleli (ca si cu alea din postu la care nam mai avut io chef satz raspund detaliat, ca mi-ai raspuns si acolo ca o toanta fudula*) ma descurajezi satz mai fac conversatzie

ok, fii tu aia desteapta si fa-ne pilaf pe totz








* da, toanta fudula am scris; cu un om care este (sau pare) diliu parca tot mai merge sa discuti, da' cu ala care-i (sau numa pare, tot aia) prostanac, e pierdere de vreme

ca numa un prost poate sa fie atata de sufocat de statutu de bucurestean si sa foloseasca intr-un mod atata de ridicol termenul de intelectual - daca tara asta ar avea zece la suta intelectuali, tu n-ai mai avea loc sa scrii decat pe forumuri de copii, ori de gospodine harnicutze
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Iun 05, 2008 7:45 am

rona tot mai de cacat te faci. cleios si puturos.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Sâm Iun 07, 2008 4:13 am

kant emir scrie:daca tara asta ar avea zece la suta intelectuali, tu n-ai mai avea loc sa scrii decat pe forumuri de copii, ori de gospodine harnicutze


stai asa ca n-am inteles-o p-asta. detaliaza te rog.

Io doar ti-am definit urbanismul pe care tu il confundai cu cu totul alte chestii si vorbesc cu cifrele-n brate. Pe vremea lu Odi nu intrau la facultate decat vreo 8 la suta dintre romani, iar restul de 2 la suta erau ceilalti fara facultate care totusi lucrau la un birou, deci se adunau vreo 10 % intelectuali. Apropo, tu ce facultate ai?

shaki, ai cazut in melancolie puiule?

piskeshu scrie:rona tot mai de cacat te faci. cleios si puturos.


Iar tu doar il privesti, il mirosi si-l iei la cunostinta.

Mai bine decat sa vorbesc eu, vorbesc imaginile si comentariile aferente.

http://www.220.ro/Metrou_Unirii_1_ora_18-35155.html#5

Ideea e ca io si nu numai io, dupa cum vedeti, am ce am cu taranii care vin in bucuresti. Ei n-au nici o vina, ci sistemul care le permite asta si care nu le creeaza locuri de munca acolo.

Bucurestiul trebuie inchis, pentru ca nu se mai poate respira aici, nu din cauza ca ar puti a cacat cleios precum spun unii, ci pentru faptul ca suntem prea multi!

Am ajuns, din cauza acestui sistem de "democratie" necontrolata sa ne injuram unii pe altii, provincialii pe bucuresteni si invers.

Bucurestenii au mai multa dreptate sa ii huleasca pe cei care nu sunt de aici, pentru singurul motiv ca pe vremea cand ei erau deja aici, in bucuresti se traia omeneste, deci nu lor li se datoreaza nenorocirea pe care o vedeti, ci celor care au venit aici dupa '90.

Asa arata metroul in fiecare dimineata pe unde circul eu. E chiar Piata Unirii 2:

http://www.220.ro/Indesat_bine-71866.html

Aia pe care ii vedeti pe peron nu s-au mai urcat in metrou ca nu au mai avut unde, iar daca imi iau masina ca ayala, fac 2 ore jumate pana la servici, nu o ora jumate cum fac acuma. Pentru un concediu pe an doar, nu creca merita sa dau pe putin 8 mii de euro ca sa-mi iau masina.

Ah, uite c-am gasit si Tunelul Groazei de la Unirii:

http://www.220.ro/Ambuteiaj_pietonal-68521.html

Iar aici e o alta statie de metrou si comentariile aferente:

http://www.220.ro/Metrou_Bucur_Obor_17032008-62485.html

Dar hai s-o luam invers. Sa presupunem ca io bucurestean vin la pomana in Cluj si ca fac orasul ala sa arate cum ati vazut voi Bucurestiul ca arata acuma. Voi nu m-ati lua la injuraturi?

Iar in materie de moda sa nu-mi dati voi mie sfaturi, ca n-aveti pregatirea necesara.

Pe mine m-ati enervat cand m-ati facut taran (piskeshu in spetza). D-aia am definit si urbanismul aicea, d-aia am pus si atatea poze d-ale mele, d-aia a fost tot. Atata timp cat va vedeti de treaba voastra si nu ma jigniti gratuit, io n-am nimic cu voi.

Cand ma jigniti, caut argumentele necesare ca sa va demonstrez ca n-aveti dreptate si le gasesc de fiecare data. Io am aproape intotdeauna dreptate, nu pentru ca as fi din Bucuresti, nu pentru ca as fi vreo intelectuala, ca nu am citit foarte mult la viata mea, ci pentru ca am simturile in regula, ceea ce imi permite sa intuiesc si sa judec lucrurile normal.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Sâm Iun 07, 2008 10:10 am

caut argumentele necesare ca sa va demonstrez ca n-aveti dreptate si le gasesc de fiecare data

gasejt pa dracu, incropesti
nu intrau la facultate decat vreo 8 la suta dintre romani, iar restul de 2 la suta erau ceilalti fara facultate care totusi lucrau la un birou, deci se adunau vreo 10 % intelectuali

daca tu ai impresia ca absolventul de facultate devine automat intelectual, ai o mare si grava si cutremuratoare problema

sa ma ierti, asemenea habarnism mai rar

da nam sa tzo lamuresc

daca ai folosi ca reper pe acesti cetateni "cu studii superioare", io ti-as recomanda un (mai putin, da' sa zicem, de la noi, generos) unu la suta dintre iei
contabilu nu e intelectual
medicu nu e un intelectual
ingineru e departe de a fi intelectual
ofitzeru nui nicidecum intelectual
profesoru de sport este extrem de departe de a fi intelectual
profii nu prea is intelectuali, dar is un grup de unde se mai fac asemenea desprinderi
profii universitari incep sa se apropie

mai zimi tu niste profesii (ca mii lene amu si mai am patru forumuri de vazut) despre care crezi ca fac intelectual din orce bucurejtean, sio am satz spui daca da au ba


in rest (ca mii lene, smorio ca mii lene) zici numa prostii nefodate si faci confuzii grosolane

ca orce bucurejtean care se simte deasupra tuturor provincialilor, si ca orce om careo ternat o facultate si se simte intelectual
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Sâm Iun 07, 2008 11:48 am

kant emir, io cred ca intelectual e cel a carui profesie e sa lucreze cu mintea si atat. pt aia de care zici tu sunt alte cuvinte care sa-i defineasca
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Sâm Iun 07, 2008 1:13 pm

intelectual e cel a carui profesie e sa lucreze cu mintea

poi si numaratu (oolor lu nastase, degzenplu) se puate face in minte

si si antrenoru de folbal or baschet or alt sport de echipa gandeste, in sensu ca face scheme si "elaboreaza strategii"; chear si mutu in teren gandeste atacu si driblingu

chiar si ciobanu cu oile gandeste, in felu lui, pe unde sa mearga cu turma casa gaseasca iarba de noi si unbra de voi

si politzistu din intersectie gandeste dirijatu traficului, si ala de pe marginea deneului gandeste cum sa te prinda cu vitezan sac, si patrula de nuapte gandeste cand iti cauta nod impapura sa te incadreze in fro interdictie amendabila

tuata lumea lucreaza cu mintea, desi nare (sau are) facultate

uite programatoru, sau proiectantu (nam zis de arhitect, ca aia ie, cel putin in teorie, o specie rara, ie pe jumate arta), sau consultantu de la relatii cu clientzii de la orce societate de telefonie mobila, sau gaze, sau primarie - nu unbla cu ranga si cu cricu si cu cheia de treijpe si cu jurubelnitza

da nus, obligatoriu, inplicit si prin definitzie, or prin fisa postului, telectuali


deci teai apropiat (mult mai mult decate jelerona), da inca ejdeparte - diferentza no face lucru cu mainile vs lucru cu capu, ci felu in care lucri cu capu, chiar in conditiile in caretz castigi painea lucrand cu bratzele

(or ai gresit numa formularea? ia uimejtema;si vesca stiu ca am tzinut cu ursu, nu tresa ma informezi)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Lenin & co

Mesajde ValiEnte » Sâm Iun 07, 2008 1:38 pm

Acum nu mai exista intelectuali ci "autoproclamatiintelectuali" ori "proclamatideprieteniintelectuali" ce nu pot nici schimba nici influenta ce se intampla la ei in bloc. De fapt in Europa singurii intelectuali care au existat, care au influentat si au schimbat cu adevarat lumea au fost iluministii si revolutionarii socialisti rusi.
Istoria incepe sa se razbune...
Avatar utilizator
ValiEnte
 
Mesaje: 796
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde Ayala » Sâm Iun 07, 2008 2:38 pm

eci teai apropiat (mult mai mult decate jelerona), da inca ejdeparte

te comporti ca si cum tu ai detine adevarul absolut, nu am nevoie sa imi spui tu mie la ce nivel sunt fata de rona sau fata de tine, ceea ce am vrut sa spui e ca si doctoru si profesoru si ingineru e intelectual in masura in care munca lor se poate face doar raportat la nivelul cunostintelor teoretice asimilate, adica aprofundeaza o stiinta, iar rezultatul muncii lor e greu de cuantificat, asa cum nu dai 50 lei ca-ti scrie tie dr o reteta ci pt studiul pe care il face el in afara timpului dedicat tie
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Sâm Iun 07, 2008 5:13 pm

valiente, dute in lumea ta (sau, pe linba ta: valiente, in lumea ta mergand, purcede de te du)

ca si cum tu ai detine adevarul absolut

"ca si cum"? uat du iu min? ce inseamna aceste indoeli?

nu am nevoie sa imi spui tu mie

da' cintzo spus ca treaba mea ie satz satisfac tzie uarece nevoi?

la ce nivel sunt fata de rona sau fata de tine

poi nici nutz spui, stei rilecst



si doctoru si profesoru si ingineru e intelectual in masura in care munca lor se poate face doar raportat la nivelul cunostintelor teoretice asimilate, adica aprofundeaza o stiinta

eeee, pa' dracu! iaca, iti mai satisfac o nevoie nedeclarata, shitz spui ca abarnai

de aprofundat stiintza o aprofundeaza ala care studiaza (adica or invatza pentru iel, de la inaintashi, or cerceteaza, si vor invatza altzii si altzii si altzii si altzii de la iel)


si reiau asta:
e intelectual in masura in care munca lor se poate face doar raportat la nivelul cunostintelor teoretice asimilate


ha? adica: uat?

poi tuate trei categoriile tale au deaface si cu practica, fuarte multa practica; si orce munca (cu mai multa sau mai putina practica) se intemeiaza pe cunostinte teoretice acumulate si asimilate


credema pe cuvant, nus deloc obligatoriu intelectuali, niciunu
ci ladincontra
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Sâm Iun 07, 2008 5:29 pm

ValiEnte scrie:Acum nu mai exista intelectuali ci "autoproclamatiintelectuali" ori "proclamatideprieteniintelectuali" ce nu pot nici schimba nici influenta ce se intampla la ei in bloc. De fapt in Europa singurii intelectuali care au existat, care au influentat si au schimbat cu adevarat lumea au fost iluministii si revolutionarii socialisti rusi.


nu, nu, nici chiar asa. MULT prea radical.

Sunt 2 sisteme: capitalist si socialist care trebuie sa coexiste pentru o balanta mondiala. Vom gasi intotdeauna fani si pentru un sistem si pentru altul, deci nici unul nici altul nu trebuie abolit sau negat. Asta e tot.

Adevarat ca socialistii promoveaza mai mult educatia si cultura decat capitalistii, investind fonduri in ea, zbatandu-se ca oricine sa aiba dreptul la educatie, nu numai cei bogati, asta am auzit-o la postul Radio France International unde chestia asta se spune pe fatza.

Da voi posterii de pe FC sa nu ascultati posturi d-astea pline de cultura, de bun gust, de stiri consistente, cam prea mature, adevarat, dar nu d-alea gen Carcotasii care fac misto aiurea, posturi unde oameni grei, politicieni, artisti sunt chemati sa vorbeasca in direct, unde se vorbeste foarte frumos despre cultura, se prezinta expoxitii, bine, pe mine nu ma prea intereseaza, dar modul in care sunt prezentate e foarte placut, au si o rubrica rock foarte buna vineri dimineata pare-mi-se, dar nu nu, voi sa n-ascultati d-astea, ca va dauneaza la creier.

Kantemire, io am impresia ca tu n-ai nici o scoala baiatule de incerci sa denigrezi oamenii cu facultate, asa-i?

Pai pa vremea lu Odi nu intra oricine la facultate.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Sâm Iun 07, 2008 5:34 pm

Kantemire, io am impresia ca tu n-ai nici o scoala baiatule de denigrezi oamenii cu facultate, asa-i?

mai prins

de cand mau dat afara de la gradinitza, am tot pribegit pe holuri de diverse institutii


n-am denigrat pe nimani, ametzato

numa ca tu abarnai ce e aia intelectual, iti imaginezi ca facultatea tu unge automat intelectual

ai satz ezplic: facultatea ie ca mersu la biserica, numa ca statutu de intelectual ie ca ala de sfant

pricepi? nu tuate babele caresh tocesc genunchii pin beserici ajung in calendar
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Sâm Iun 07, 2008 5:41 pm

daca nu ai dat cu capul de pragul de sus, nu ai indurat stressul nebun de a sta 3 zile intr-o tensiune vecina cu nebunia, nu ai avut diaree de stress ca sa intri la o facultate si nu ti-au iesit bube pe maini cum mi-au iesit mie inainte de a da proiectul de stat, sa nu te mai inganfi ca habar n-ai ce EFORT trebuia sa faci ca sa intri la o facultate pa vremea lu Odi.

Si acuma sunt copii capabili care termina facultati pe bune, dar nu-i mai stie nimeni care sunt, din cauza ca orice bou are in ziua de azi o diploma.

Pa vremea mea intrau si oameni mai putin dotati intelectual, dar cu o vointa DE FIER. Io stiu pe una care nu a avut timp sa-si stearga ochelarii aburiti pe tot timpul examenelor, asa intr-o graba si un stress era. Eh si aia sunt de admirat.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Sâm Iun 07, 2008 5:44 pm

sa nu te mai inganfi

sa nu ma mai ce?

ce tot labaresti tu peaici cu facultatea de pe vremea lu odi si cu stersu ochelarilor si cu bubele de pe maini si cu diareea?? stii ce e ala intelectual, au ba?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Sâm Iun 07, 2008 5:56 pm

kant emire, tu ai parerea ta, eu pe a mea, scuteste-ma

iar daca citesti despre nivelurile de calificare, fa comparatia intre niv 1 si niv 5
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Sâm Iun 07, 2008 7:07 pm

scuteste-ma

ah, ce cruda-mi iejt!


si ceare calificarea cu intelectualu?



btw de scutiri: nush cei in capu tau si de ce-mi vorbesti atata de intzepat, de cateva zilencua; daca ai ceva sami reprosezi, fa-o iute, nu tzine in tine, cacu mine or vorbejt omeneste, or te certz gospodarejte

puntu meu, ofcors
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Sâm Iun 07, 2008 9:28 pm

numa azi sunt intepata, mi se pare ca simplifici prea mult lucrurile dand verdicte de genul alora de azi. aici e vb despre nivelurile de calificare
http://www.cnfpa.ro/Files/Asigurarea%20calitatii%20FPA/ANEXA%20III.pdf

si o sa vezi ce am vrut sa spun, adica cu cat ti se cere o activitate intelectuala mai intensa cu atat creste nivelul de calificare, deci de studii, practica de care ai pomenit tu in cazul doctorilor sau mai stiu eu nu face parte din "lucrul" la care ma refeream eu, adica mai usor masori productivitatea muncii la un muncitor decat la un medic sau profesor
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Sâm Iun 07, 2008 10:16 pm

activitate intelectuala, randament intelectual - asteas sintagme

orce femeie de serviciu are randament intelectual, orce om are activitate intelectuala (bine, nu orce om poate fi platit pt activitatea ceea a lui, ca puatei de doi bani)


da activitatea intelectuala si randamentu cel spornic nu te transforma intrun intelectual

da' marog, ramaie pea vuastra, cu miliuaneee de intelectuali, cu inflatzie de intelectuali, cu devalorizarea si demonetizarea intelectualitatii nuastre

care (si) este, dealfel


dupa unele mintzi, ofcors. ofcors ca nu a mea



















shanume de ce ejt az intzepata? (ca io zic ca nunuma az. da marog, ramaie pea ta) care verdict?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde the_scavenger » Dum Iun 08, 2008 1:34 am

Intelectual e ala care reuseste sa cuprinda mai multe perspective intr-una si sa se lupte cu dumneaiei mai toata viata pentru a se convinge pe sine si a le-o arata si altora. E constructorul de poduri interpretative, sapatorul in ganduri, sculer-matrizerul ipotezelor, sclavul aparentelor, barmanul senzatiilor obscure, stripperul de caractere, profesorul de ambitzii! De reuseste bine, de nu i se zice "sarmanu".

Apai, calificat sau nu, asta tine de om si de ce-i in capatzana. Nu de studii - cu toate ca inclina spre, nici ca mediu - chiar de se vrea unul "foarte ntelectual". Nu poti califica tentativele.
[url=picasaweb.google.com/cgcmsu][size=-2]pozne!
[/size][/url]
[url=picasaweb.google.com/mihaela.maresoiu][size=-2]pozne!![/size][/url]
Avatar utilizator
the_scavenger
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Mai 10, 2006 11:00 pm

Mesajde jl_rona » Dum Iun 08, 2008 1:40 am

kant emir scrie:sa nu ma mai ce?

ce tot labaresti tu peaici cu facultatea de pe vremea lu odi si cu stersu ochelarilor si cu bubele de pe maini si cu diareea?? stii ce e ala intelectual, au ba?


Ba, pai normal ca tu habar n-ai cat efort tre sa faci ca sa intri la o facultate. Tu doar corectezi texte in limba romana sau, ca sa fiu mai exacta, ai impresia ca le corectezi. n-ai reusit sa intri la facultate atuncea cand Odi impartea lumea in intelectuali si muncitori si acuma incerci sa ne dai noua astora cu scoala lectii. nu merge.

Tu nu vezi ca de fapt tu nu spui nimic? Ia-ti posturile de la cap la coada si citeste-ti-le. E vreo informatie acolo in ele, macar din greseala? Canci.

Pai daca va spun adevarul in fatza si tie si celor de pe loco si astora din metrou si mai stiu eu cui, va suparati.

Nici io nu sunt grozava, doar mai grozava decat majoritatea care sunt niste handicapati. Or fi 5% mai breji ca mine. Accept asta. Cu tot cu barbati inclusi.

Nici io n-am intrat din prima la facultate, nu te speria! Ca eram o lichea nenorocita care-abia la 18 ani descoperise si ea ce-i masturbatia si trage-ti-o nene in fiecare seara in loc sa inveti!

Si m-a trimis Odi in niste uleiuri si motorini sa rebobinez motoare dupa aia de mi-au sarit flocii din pizda; invatam in pauza de masa care era cu clopotel d-ala care suna dupa 15 minute pana am facut zona zoster si a reusit taica-miu sa ma mute la un servici mai omenesc.

Dupa aia am intrat in primu sfert, ca de, dupa ce se da omu cu capu de pragu de sus il vede p-al de jos.

Iar ala al lu Odi era un test foarte elocvent: stii sa rezolvi problema de geometrie? o sa stii sa rezolvi si probleme in viata si la servici. Nu stii, sa fii sanatos.

Esti in stare sa memorezi nu stiu cate carti? Bine, o sa fii in stare sa memorezi si altele la viata ta, nu, sa fii sanatos, la strung cu tine.

Acuma nu mai e asa. Acuma toti sunt studentii broastei, care mai de care, si freaca metrourile de pomana.

Una e sa nu incerci, ca de, esti tu filozof, sa te duci la manastire si sa zici ca e cer de stele deasupra, cu toate ca si asta suna a laba trista si lasha, si alta e sa incerci si sa nu intri, iar pe urma sa te pretinzi mai destept decat cei care au intrat.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jl_rona » Dum Iun 08, 2008 1:52 am

the_scavenger scrie:Intelectual e ala care reuseste sa cuprinda mai multe perspective intr-una si sa se lupte cu dumneaiei mai toata viata pentru a se convinge pe sine si a le-o arata si altora. E constructorul de poduri interpretative, sapatorul in ganduri, sculer-matrizerul ipotezelor, sclavul aparentelor, barmanul senzatiilor obscure, stripperul de caractere, profesorul de ambitzii! De reuseste bine, de nu i se zice "sarmanu".

Apai, calificat sau nu, asta tine de om si de ce-i in capatzana. Nu de studii - cu toate ca inclina spre, nici ca mediu - chiar de se vrea unul "foarte ntelectual". Nu poti califica tentativele.


intelectual e ala care cand are o problema a carei rezolvare cere gandire, isi pune mintea si ambitia la contributie si o rezolva, nu sta cu mana pe pula si spune ca nu e nici o diferenta intre intelectual si neintelectual.

intelectual e ala care e in stare sa citeasca un text si sa discearna niste chestii, sa extraga o idee pe care sa stie s-o foloseasca mai tarziu,
ori pentru asta iti trebuie multa scoala in spate care sa te formeze si sa te harsaie prin tot felul de chestii.

...Asa... am avut si eu un coleg care nu facea nimic la servici, nu vroia sa invete nimic, dar zicea ca el e cel mai destept.

Intelectual e unu care stie sa caute pe google de exemplu si sa nu mai puna in mod repetitiv intrebari stupide.

intellectual

SYLLABICATION: in·tel·lec·tu·al
PRONUNCIATION: ntl-kch-l
ADJECTIVE: 1a. Of or relating to the intellect. b. Rational rather than emotional. 2. Appealing to or engaging the intellect: an intellectual book]http://www.bartleby.com/61/77/I0177700.html[/url]

Io recunosc ca unchi-miu n-a intrat la facultate dar mergea la concursuri de sah pe tzara, scria poezii si era foarte destept, da ala la 30 de ani s-a sinucis, ca era un fel de geniu nebun, ori tu kantemire n-ai ganduri d-astea, cred.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde the_scavenger » Dum Iun 08, 2008 2:02 am

jl_rona scrie:Intelectual e unu care stie sa caute pe google de exemplu si sa nu mai puna in mod repetitiv intrebari stupide


da, asta e chiar culmea! stiri de genul: "Gugal ajute intelectualitatea mondiala". "Cursuri de rafinarea cautarii si a inteligentei]intelectual e ala care cand are o problema a carei rezolvare cere gandire[/quote]

Pai poti rezolva si negandind? Cum, prin reactii? Asta e definitia fapturii rationale/cerebrale.. restul doar amibe proaste? :)

Dasptept si descurcaretz.
[url=picasaweb.google.com/cgcmsu][size=-2]pozne!
[/size][/url]
[url=picasaweb.google.com/mihaela.maresoiu][size=-2]pozne!![/size][/url]
Avatar utilizator
the_scavenger
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Mai 10, 2006 11:00 pm

Mesajde jl_rona » Dum Iun 08, 2008 2:09 am

the_scavenger scrie:
Pai poti rezolva si negandind?


bineinteles. pot sa nu gandesc nimic, sa actionez numai sub imperiul impulsului animalic si sa dau cu bata.

Iar despre google si cautarea de acolo nu stie nimeni mai nimic prin forumurile astea.

Ia sa imi luati voi un eveniment politic de ex. sau o boala si sa cautati, sa dati dintr-una intr-alta pe google pana ajungeti in sfarsit la un raspuns bun, sa vedeti ce usor e.

Google e ca o biblioteca, ba inca cu informatii adevarate si false pe care tre sa fii capabil sa le selectionezi. Ce nu intelegi?

Aia cu cursurile de cautare pe google am auzit-o si eu. Daca esti prost, poti sa faci 1000 de cursuri ca tot n-o sa stii sa cauti.

Eu simteam destul de des ca imi plesneste efectiv capul cand incercam sa fac vreo analiza politica sau cand am cautat pentru boala mea. E foarte greu. Cauti, ai impresia ca ai gasit ceva, mergi pe firul ala, se infunda, dai cauta altul si tot asa.

Hai ca prea multa filozofie strica ca n-am timp saptamana asta.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Dum Iun 08, 2008 7:51 am

e mai usor acum sa intri la o facultate decat atunci cand eram eu de 18 ani (de comunism nu zic ca nu shtiu).
o facultate nu te face intelectual, ar insemna ca toate caricaturile cu care am fost in grupa sunt intelectuali, idee cu care nu ma pot impaca :))

in rest, am o senzatzie ca te insheli shi ca emy a facut o facultate, dar nu bag mana in foc.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Dum Iun 08, 2008 8:29 am

Shaki scrie:e mai usor acum sa intri la o facultate decat atunci cand eram eu de 18 ani (de comunism nu zic ca nu shtiu).
o facultate nu te face intelectual, ar insemna ca toate caricaturile cu care am fost in grupa sunt intelectuali, idee cu care nu ma pot impaca :))

in rest, am o senzatzie ca te insheli shi ca emy a facut o facultate, dar nu bag mana in foc.


ba, omu nu pare tampit, ce sa zic? da pa vremea lu Odi tehnicienii (adica oameni cu studii medii si o scoala postliceala) erau MULT deasupra astora cu facultate de azi. Imi dadeau mie lectii de inginerie si mi-ar mai da cu MARE succes si azi dupa 10 ani de inginerie ai mei.

De ce? Pai iti spun io de ce. Pentru ca au venit strainii ca sa ne foloseasca ca mana de lucru ieftina, nu ca sa gandim. Io fac munca de tehnician acuma, nu de inginer, pentru ca tot ce tine de gandire fac ei acolo pentru 2 motive:

1. ca sa aiba motiv sa ne plateasca prost
2. pentru ca n-au incredere ca si romanii ar putea face o treaba si concepe ceva. Pai io am avut niste tevi unde efectiv nu puteai sa le legi daca nu rezolvai o mica problema de geometrie cu unghiuri si nu a stiut nimeni sa o rezolve. Eu am facut-o intr-un final, dar mi-a venit foarte greu si mie sa-mi mai amintesc chestiile alea, ca noi suntem roboti acuma, nu intelectuali.

DE AIA am eu nevoie de TIMP ca sa ma refulez pe net, sa facanaliza politica sau medicala, sa gandesc, ca omului ii trebuie sa gandeasca, cine poate, doreste sa se afirrme pe plan intelectual si nu sa fie pus vataf intr-o companie multinationala asa cum viseaza dobitocul de reveneagu care prost nu e, dar tare e robotizat si imbecilizat de sistem.

altfel omul ramane un robot frustrat.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ayala » Dum Iun 08, 2008 11:12 pm

kant emir, n-ai inteles ce am zis. sistemul tre sa formeze intelectuali, adica aia din nivelul de calificare 4 si 5, asa cum e el conceput, ca nu se formeaza asta e alta treaba
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron