gandurile unei adolescente

...pentru cei carora le place sa scrie

gandurile unei adolescente

Mesajde IOANA NICOL » Mie Aug 05, 2009 12:28 pm

20.01.2009

Imi revin tot felul de amintiri legate de el, de acel oras micut in care incercam sa ne ascundem de ochii lumii si sa ne bucuram de micile placeri ale vietii, cafeneua din centrul orasului in care l-am vazut prima data, in care probabil se duce si acum si de care imi este teribil de dor.
Poate ca de aici a inceput totul, viata mea de adolescenta/proaspata studenta in Bucuresti capata un nou sens, formele difuze ale vitorului, deveau acum mai clare, mai precise.
________________________________________
[color="Magenta"]infidelitatea e o crima omoara tot...nu te purta de parca am fi pe acelasi loc ![/color]
Avatar utilizator
IOANA NICOL
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 26, 2009 12:00 am

Mesajde IOANA NICOL » Mie Aug 05, 2009 12:48 pm

18.02.2009

Ma uit pe geam si vad cat de frig e in perioada asta a anului la Bucuresti si de fiecare data imi aduc aminte de poeziile lui Bacovia, aceeasi imagine care imi aparea in minte cand eram copil.
Mi se intampla deseori sa ma simt precum un personaj din poeziile lui, mai ales seara cand ma indrept spre casa, si trec pe langa parcul acela mare si uneori sinistru plin de beculete care nu au puterea sa lumineze prin ceata deasa si de fiecare data intalnesc aceleasi persone: batrana de la chioscul de ziare (care pare totusi trista de fiecare data), baiatul de la florarie care imi zambeste de fiecare data cand astept sa se schimbe semaforul, apoi drumul meu se indreapta catre acel parc.
Ma opresc sa-mi iau o gogoasa sau un covrig de la cei doi batranei si apoi tramvaiul, care ma duce departe de toate astea pentru cel putin 12 ore, ca apoi sa ma aduca inapoi dimineata, cand toate personajele si-au intrat in rol: din nou tramvaiul, din nou batraneii cu covrigi, din nou parcul, baiatul de la florarie si batana de la chioscul de ziare. Totul pare plin de viata, personajele noastre sunt gata sa inceapa o noua zi, numai eu inca mai casc si astept sa ajung mai repede la birou sa-mi beau cafeaua.
________________________________________
[color="Magenta"]infidelitatea e o crima omoara tot...nu te purta de parca am fi pe acelasi loc ![/color]
Avatar utilizator
IOANA NICOL
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 26, 2009 12:00 am

Mesajde IOANA NICOL » Mie Aug 05, 2009 12:51 pm

23.02.2009

Se anunta o seara nu tocmai placuta, dupa zece ore de stat la birou in fata pc-ului, plec spre casa.
Parcurg acelasi drum ca in fiecare zi; totul pare neschimbat, de trei zile ninge incontinuu, frigul devine insuportabil. Urc in tramvai si imi ocup locul pe scaun. In acest moment tot ce-mi doresc este o cana de ceai.
Imi amintesc de ceaiul facut de bunica, atunci cand eram mica si dupa ore intregi de joaca afara in zapada cu sora mea, bunica ne chema in casa si acultam cu sufletul la gura povestile spuse la varta sobei.

Oare ceaiul va mai avea vreodata acel gust?

Si brusc toate amintirile se spulbera. Tramvaiul opreste in statie, iar eu trebuie sa cobor. Am un sentiment ciudat, vremea ma deprima si trecerea de la cald la frig imi da o senzatie stranie de frica.
Poate ar trebui sa-mi scurtez drumul si sa merg printre blocuri. Am mers 30 de metrii si deja incep sa simt cum frigul imi patrunde prin haine, prin carne, pana in maduva oaselor. Fulgii de zapada devin stropi de ploaie inghetati ce se izbesc brutal de fata mea, imi intra in ochi, in urechi, in nas, in gura, imi patrund toti porii, devenind insuportabil.
Hotarasc sa-mi sterg fata cu palmele inghetate pe care deabia le mai simt.

Se aude un sunet placut, produs de un "clopotel de vant", o clipa de neatentie, o lumina puternica ma orbeste si ma izbeste brutal.
Acum nu mai simt absolut nimic, nu mai aud nimic.

-Unde sunt?

-Stai linistita, esti bine.

O voce calda incearca sa ma linisteasca. Poate ar fi mai bine sa o ascult.

Dar ma trezeste un zgomot asurditor si urechile imi piuie.
-Cine face atata galagie?

-De ce nu ma lasati sa dorm?

Deschid ochii si o vad pe mama, cu lacrimi in ochi. Eram in spital, in coma de trei zile.
________________________________________
[color="Magenta"]infidelitatea e o crima omoara tot...nu te purta de parca am fi pe acelasi loc ![/color]
Avatar utilizator
IOANA NICOL
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 26, 2009 12:00 am

Mesajde IOANA NICOL » Mie Aug 05, 2009 12:54 pm

24.03.2009

Era timpul.Simteam asta, incercasem sa caut lucruri pe care chiar eu le luasem din acel loc, sperand ca le voi gasi poate la fel cum credeam ca le lasasem.
M-am inselat. M-am intors intr-un loc in care am distrus totul, nu am lasat nici urma de fericire si spre uimirea mea, am gasit flori ce nu erau sadite de mine, clipe de fericire la care nu participasem.

Totul imi era strain, dar gata sa-mi fie inmanate toate bogatiile si sentimentele.
Ar fi fost oare mai bine sa pastrez doar amintirile si sa nu ma mai intorc niciodata. Am luat totul ca fiind al meu stiind ca intr-o zi voi pleca din nou si voi distruge totul in urma mea cum am facut-o si atunci, dar niciodata nu m-am gandit ca o voi face atat de curand....atat de brusc.

Nu am privit nici macar o clipa in urma.
A fost o ploaie de vara care purifica sufletele si aduce in urma ei curcubeul, o dezlegare de tot ceea ce ma inlantuise pana atunci.
Cand credeam ca nu mai am nimic am primit totul.

Din nou acelasi oras magic, din nou cafeneaua, dar o alta poveste, un nou personaj. Sa fi fost oare dragoste la prima vedere? Sau poate doar o atractie, care a nascut o dragoste, mereu crescanda si atat de minunata.

Cineva spunea ca: "dragostea e ca mingea de fotbal, cand o ai ii dai cu piciorul iar cand nu o mai ai alergi dupa ea".
Parerea mea este ca ar trebui sa fie mai degraba ca mingea de rugby. Cand o prinzi nu-i mai dai drumul si o strangi tare la piept pana la final, trecand impreuna peste toate obstacolele si peste toti cei care iti stau in cale, tinandu-i aproape doar pe cei ce sunt in aceeasi echipa cu tine.

Noi doi facem parte acum din aceeasi achipa si ne vom strange in brate pana la sfarsit.
[color="Magenta"]infidelitatea e o crima omoara tot...nu te purta de parca am fi pe acelasi loc ![/color]
Avatar utilizator
IOANA NICOL
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 26, 2009 12:00 am

Mesajde IOANA NICOL » Vin Aug 07, 2009 1:04 pm

Carte
Carte, cuvant de ne-inteles,
Eu doar pe tine te-am ales,
Sa-mi spui...
Ce n-am aflat.

Lumina ta ma inconjoara,
Si ma strecoara,
Prin...
File de povesti.

Carte, doar tu ai fost,
Vei fi mereu,
Cuvantul din adanc,
Ce l-am descoperit doar eu.


Poate pare banala, dar ganditi-va ca e scrisa de un copil de 13 ani cu aproximativ 7 ani in urma. Si are si ea meritul ei, premiul 1 la un concurs de poezii intr-o scoala generala din mediul rural. Eh...pentru mine va ramane o amintire placuta.
[color="Magenta"]infidelitatea e o crima omoara tot...nu te purta de parca am fi pe acelasi loc ![/color]
Avatar utilizator
IOANA NICOL
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 26, 2009 12:00 am

azi nu

Mesajde IOANA NICOL » Mar Sep 14, 2010 6:27 pm

astazi am hotarat sa nu fac nimic...sa stau pur si simplu.am pus ibricul cu cafea pe foc, mi-am aprins o tigare si m-am asezat in fotoliu.ca de obicei am pus prea multa cafea si mi-a iesit mai mult de o cana...mi-am adus aminte ca mereu imi ziceai sa nu mai pun asa multa, ca pana la sfarsitul zilei o sa o beau pe toata si o sa ma doara capul, o sa-mi dea stari de agitatie si nu o sa pot sa dorm si iar o sa stau pana dimineata la calculator si o sa-ti tastez in creieri si nu o sa poti nici tu sa dormi din cauza neatentiei mele cu cafeaua.acum imi beau cafeaua si ascult Miley Cyrus...si iar imi zici ca ma uit prea mult pe Disney, ca tot copil am ramas...as vrea sa vin sa te iau in brate si sa-ti zambesc, dar azi nu vreau nici macar sa vorbesc...te ascult cum imi tii morala, ca ar trebui sa fiu mai responsabila, sa ma ridic din fotoliu si sa iti calc tricoul petru ca tu vrei sa iesi afara. m-ai facut sa zambesc...degeaba tipi la mn, stii ca o sa ti-l calc oricum, dar astept sa te decizi mai intai cu ce vr sa te imbraci, nu am idee ce timp e afara si azi nu vreau sa ma intrebi daca iti sta mai bn in negru sau in gri.ma intrebi de ce zambesc cand tu vb serios, ca sunt prea indiferenta...pai mi-am adus aminte ca mereu imi zici ca nu te ascult si ca vb peste tn, ca te intrerup mereu...uite, acum m-am hotarat sa nu te mai intrerup si te ascult, chiar daca muzica e prea tare...te ascult dragul meu.stiu ce urmeaza sa-mi spui, stiu ca acum te vei enerva si imi vei spune ca pleci si nu te mai intorci, dar iti va trece inainte sa iesi pe usa si te vei duce la bucatarie sa-mi imi mai pui cafea pt ca am terminat-o si te vei imbraca cu tricoul ales si calcat de mn, vei veni sa ma saruti si imi vei spune la ce ora te intorci.ma gasesti tot aici in fotoliu...am uitat sa-ti spun...erai adorabil in negru.
Avatar utilizator
IOANA NICOL
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 26, 2009 12:00 am


Înapoi la Scrieri, ganduri si jurnale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron