Asteptari

Forum dedicat artistei Dana Nalbaru

Primul album solo al Danei va avea succes?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

suntem...

Mesajde haifi » Mie Mar 03, 2004 7:17 pm

pe receptie
Martie a debutat capricios,alternativ -semn bun ;n pentru noul stil asteptat sa debuteze exploziv - si nu ne mai ramane decat sa =D
pana atunci ;w
Ireversibil,Irecuperabil,Iremedial,Ireal,Ireverenţios,Ireconciliabil,Ire...
Avatar utilizator
haifi
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Mesajde aspyrin » Joi Mar 04, 2004 2:27 am

domnule haifi, faptul ca lui florin i-a disparut laptopul din studio si ca tu te bucuri de nu se poate demonstreaza ca la capitolul educatie stai cam prost. eu zic sa te retragi vreo trei ani la casa ta, ca dupa aia sa mai poti sta inca vreo sapte tot pe acolo, eventual lipsit de accesul la internet-ul in care iti descarci frustrarile, ca sa-i ai si tu pe cei sapte ani de acasa care iti lipsesc si care, din pacate aici trebuie sa ma repet, nici macar n-o sa te caracterizeze vreodata
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde baixinho© » Joi Mar 04, 2004 3:55 pm

hai mai bine sa discutam despre videoclipul Zbor. care l-a vazut? cum vi se pare? din pacate eu nu am facut decat cateva secunde, la final, deci nu am cum sa-mi dau cu parerea.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Mar 04, 2004 4:06 pm

IO l-am vazut. Mi se pare slabutz ( acuma incerc sa gandesc din perspectiva lutziana, din aceasta perspectiva parandu-mi slabutz). Ce sa mai zic: "zbor", "nor", "visez", "ma ridic", "ma cobor" s.a. M-am saturat de ascensiunile astea spre galaxii. Nu-i doare oare mintea pe cei care compun versurile astea?
Perspectiva nelutziana nu o pot prezenta din motive de ban.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde sly » Joi Mar 04, 2004 4:29 pm

Hmmm oricum se observa o maturizare si sunt sigur k pe album are o piesa care nu este comerciala si care suna mai bine...casa de discuri iti impune la ce piesa sa faci clip...
Piesa "zbor " si implicit videoclipul arata destul de bine dar as avea un sfat pentru dana: in urmatorul clip sa numai incerci sa schimbi atatea tinute pentru k in genul asta pe care vrei sa l abordezi nu merge...
oricum e de apreciat pt k e singura din industria muzicala care s-a incumetat sa abordeze acest gen!
The wind of change blows straight into the face of time
Like a storm wind that will ring the freedom bell
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

clip

Mesajde haifi » Joi Mar 04, 2004 5:02 pm

trebuie sa recunosc ca nu am vazut videoclipul,nici nu am stiut ca a si aparut,deci...nu pot sa ma pronunt..deocamdata
dar nu vreau sa cred ca este ceva care nu v-a impresionat...
mai ales ca,din cate am citit "printre randuri" clipul are "andrisant-ul" cunoscut
iar acum puteti si vota in cunostinta de cauza,insa nu vad nici o miscare
@@@
in alta ordine de idei constat ca din 3(a se citi trei) moderatori, si acum cu regulament de functionare, nu 'functioneaza' - a se intelege "corect" - nici unul,
virusii umbla (colcaie) in voie fara a exprima nimic,chestie de IQ...si sunt lasati ca atare,din spirit de colegialitate am impresia =D
ps
faptul ca radio 21 a ramas fara 2 voci matinale e tot efectul Proniei :cool:
Ireversibil,Irecuperabil,Iremedial,Ireal,Ireverenţios,Ireconciliabil,Ire...
Avatar utilizator
haifi
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Joi Mar 04, 2004 6:19 pm

haifi, probabil ca o sa spui ca am ceva cu tine, dar hai sa vedem care a inceput: tu sau Mihai? ce legatura este asteptarile pe care le avem de la Dana si faptul ca cei doi baieti de la Hi-Q nu canta imnul BB 2 sau cu faptul ca unuia dintre ei i-a disparut laptopul? am lasat punctul de vedere al lui Mihai nu din spirit de colegialitate, ci pentru ca mi s-a parut corect sa existe si parerea celeilalte parti (in cazul de fata, reprezentata de Mihai). este adevarat ca exprimarea lui lasa putin de dorit si ca nu s-a axat doar la a-ti raspunde strict la subiect, dar daca as fi editat mesajul nu s-ar mai fi inteles nimic de el.

si ca o concluzie, ar fi indicat sa va referiti strict la titlul threadului. orice alt post off-topic va fi sters, asa cum scrie in regulament.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

fara personalizari

Mesajde haifi » Joi Mar 04, 2004 8:32 pm

post-ul meu este,fara a parea asa,strict in topic,pentru ca "asteptarile" asa cum am deschis subiectul au o legatura "intima" si invizibila pentru unii,vizibila..altora iar cei care s-au simtit cu musca pe caciula-fara a le cere nimeni parerea si a fi atacati in vreun fel,drept care am facut si 1(un) apel la IQ,deoarece mesajul meu nu :fuck: de nimeni ci era doar o constatare- sunt niste bieti epigoni ;a ,
imi permit sa-l plagiez/parafrazez pe a.paunescu dintr-un conflict pseudo-fotbalistic,comico-literar "eu nu polemizez cu neantul"
Ireversibil,Irecuperabil,Iremedial,Ireal,Ireverenţios,Ireconciliabil,Ire...
Avatar utilizator
haifi
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Mesajde aspyrin » Vin Mar 05, 2004 11:32 am

am vazut si eu clipul. de fapt doar partea a doua a lui, asa ca nu prea pot sa ma pronunt si despre piesa. videoclipul, la fel ca orice productie semnata Andreea Paduraru, e cat se poate de ok

In alta oridne de idei, am vazut scris zilele trecute intr-un ziar, nu mai retin care din pacate, ca cei patru baieti din trupa "fac backingvocals". Ma intreb la ce le-or mai trebui instumentele in cazul asta :)
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde aspyrin » Vin Mar 05, 2004 2:52 pm

am ascultat in sfarsit si piesa la 21. e bine.
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde aspyrin » Vin Mar 05, 2004 4:28 pm

sly scrie:1. casa de discuri iti impune la ce piesa sa faci clip...
2.oricum e de apreciat pt k e singura din industria muzicala care s-a incumetat sa abordeze acest gen!


1. casele de discuri nu sunt niste monstri fara suflet care incearca sa-ti vare pe gat niste clipuri pe care artistul nu poate sa le inghita si, in general, la niste piese pe care artistul nici nu le-a vut. asta e un cliseu pe care il vad pe forumul asta de cand am intrat prima oara. afla si tu acum ca lucrurile nu stau deloc asa. artistul este cel care hotaraste ce piesa se promoveaza, casa de discuri poate eventual sa intervina si sa zica ca piesa respectiva e slaba, daca acest lucru e adevarat, dar chestia asta se intampla destul de rar. nu cred ca e cazul aici.

2. au mai fost. gandeste-te mai bine.
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde aspyrin » Vin Mar 05, 2004 4:30 pm

[quote="haifi"]post-ul meu este,fara a parea asa,strict in topic,pentru ca "asteptarile" asa cum am deschis subiectul au o legatura "intima" si invizibila pentru unii,vizibila..altora iar cei care s-au simtit cu musca pe caciula-fara a le cere nimeni parerea si a fi atacati in vreun fel,drept care am facut si 1(un) apel la IQ,deoarece mesajul meu nu :fuck: de nimeni ci era doar o constatare- sunt niste bieti epigoni ]

doamne, grea e logica asta
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde sly » Vin Mar 05, 2004 4:42 pm

Mihai-Mof de ce nu incerci sa scrii tot ce ai de zis intr-un singur post?
in afara de Gianina&Quartz cine mai incearca sa cante rock in industria muzicala ...? io ma refer la conceptul de fata+trupa in spate...Io am vrut sa zik k sunt sigur k dana mai are pe album o piesa care nu e comerciala si care nu merge sa fie promovata pentru k n-ar prinde si mai ales industria muzicala se ghideaza dupa principiul lui moga:"versuri cat mai scurte si cat mai stupide care sa fie fredonate in tramvai , pe strada, in masina " dar care totusi suna mai bine din toate punctele de vedere dupa mine...
si te rog sa numai intri in polemici cu haifi pentru k se strica forumul asta pe care ma chinui sa-l ridic :)
The wind of change blows straight into the face of time
Like a storm wind that will ring the freedom bell
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

Mesajde aspyrin » Vin Mar 05, 2004 5:16 pm

Camioane in multime - fata si cu trupa!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

despre clip

Mesajde haifi » Vin Mar 05, 2004 6:45 pm

aseara am avut sansa,dupa ce am citit pe forum ca s-a "dat drumul" pe posturile muzicale la primul single de pe noul album Dana
as fi vrut sa cream un thread separat pentru sectiunea "clipuri", insa avand in vedere ce se intampla pe forum in ultima vreme ma abtin sa mai spun ceva
o sa postez in "orb"

deci (sic!)

1.partea melodica este usor de retinut si de fredonat,am constatat asta de la primele acorduri ... :A scopul este realizat :o
2.partea "imagistica" este deosbita si este o succesiune de cadre care ar putea parea suparatoare daca-parerea mea- nu ar vrea sa simbolizeze ceva....revin pe subiectul asta
2.bis - legat de "garderoba" Danei : ca sa-l parafrazez pe sly,pare ca se metamorfozeaza prea mult de la un cadru la altul,dar -presupun tot eu - ca exista tot un motiv de dinamism si....cred ca si dorinta Danei de a arata ca este la momentul unei reveniri in forta iar "pauza" nu i-a cauzat,dimpotriva
3.la "sonorizare",efecte ..etc..(nu am toate datele deci nu pot da termenii exacti) mi s-a parut la un moment dat o dorinta de a avea pre multe efecte care nu suna chiar stralucit pe anumite pasaje...insa e de apreciat dorinta de a incerca si de a fi in pas cu moda timpului nostru
4.per total eu cred ca este un clip reusit si ca aceia care carcotesc sunt rai intentionati sau :-) afoni
5.fara a fi subiectiv,si cu o logica elementara,presupun ca un clip pentru o melodie este decis de producator-casa de discuri...de cel care DA BANII si VREA SA SCOATA BANI

off-uri
am ratat de putin un post "delete" care viza anumite comentarii ale mele
sunt de parere ca aceia care seamana vant vor culege furtuna,iar daca razbunarea e dictata de frustrari si din dorinta de a face praf o idee de forum mai aparte ( friendly topics 4 all) nu aveti decat
fiecare e liber sa il respecte pe celalalt DAR sa i se aplice acelasi tratament; prezumtia de nevinovatie nu se aplica pentru reaua intentie
:-X u all
Ireversibil,Irecuperabil,Iremedial,Ireal,Ireverenţios,Ireconciliabil,Ire...
Avatar utilizator
haifi
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Mesajde gabuba » Vin Mar 26, 2004 9:47 am

asadar: am vazut clipul, se vede ca e mana andreei paduraru, dar melodia mi-a lasat un gust amar...ma asteptam la altceva. in primul rand, orice as face, nu imi place vocea ei si pace. ma zgarie pe creier, mai ales ca fondul muzical e dat atat de incet iar vocea ei e data prea tare (sa fie de vina lipsa fortei vocii ei?).
una peste alta e bine ca a evoluat cat de cat, dar e clar ca orice ar face nu o sa-mi placa niciodata.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

de gustibus

Mesajde haifi » Vin Mar 26, 2004 9:59 am

fiecare cu gusturile lui
:sal:
nu ne obliga nimeni sa facem ceea ce nu vrem,sa ascultam ceea ce nu ne convine
si...Dana n-a impus nimanui lucrul asta...ea a incercat sa-si evidentieze calitatile ei vocale in modul cel mai propriu si natural cu putinta
parerea mea ;-)
Ireversibil,Irecuperabil,Iremedial,Ireal,Ireverenţios,Ireconciliabil,Ire...
Avatar utilizator
haifi
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Mesajde gabuba » Vin Mar 26, 2004 10:06 am

nici nu am zis ca a impus cuiva asta...
am zis doar ca nu-mi place => n-o sa mai ascult .
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

extra

Mesajde haifi » Sâm Apr 03, 2004 10:04 am

album
de ieri sunt in posesia albumului ZBOR,de "colectie"-ca sa-l parafrazez pe Tuca
:-:
este un album extraordinar
nu veti regreta daca il veti avea in colectia voastra
va garantez ca din multitudinea de stiluri abordate de Dana,va veti regasi preferintele cel putin odata
cu riscul de a parea subiectiv-nu sunt promoter-ul Danei,are suficienta reclama :ham: - vi-l recomand cu caldura si sper ca va veti exprima parerile aici!
:silly:
Ireversibil,Irecuperabil,Iremedial,Ireal,Ireverenţios,Ireconciliabil,Ire...
Avatar utilizator
haifi
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

cu regret

Mesajde haifi » Joi Apr 08, 2004 4:39 pm

am constatat ca au diparut unele topic-uri de pe acest forum,explicatia nu am gasit-o, dar ,probabil ca ea exista ..undeva...la cineva...
asa ca am optat sa postez tot la "asteptari"...inca "asteptand-o" pe Dana sa mai treaca si pe aici,cautand un FANCLUB DANA sau un TOPIC PENTRU ANIVERSARI...
la cel din urma s-ar fi pretat urarile pe care doream sa vi le adresez voua,celor care parcurgeti paginile virtuale ale acestui forum,Danei si trupei sale
Sarbatori fericite!
Sa aveti parte de un Paste linistit alaturi de cei dragi!
:kiss:
Ireversibil,Irecuperabil,Iremedial,Ireal,Ireverenţios,Ireconciliabil,Ire...
Avatar utilizator
haifi
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Mesajde sly » Joi Apr 08, 2004 8:15 pm

haifi nu inteleg ce zici tu ...respectivele subiecte exista pe forum ...is chiar ultimele de pe acest forum:)
sarbatori fericite!
sa aveti parte de un paste fericit alaturi de cei dragi!
The wind of change blows straight into the face of time
Like a storm wind that will ring the freedom bell
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

Anterior

Înapoi la Dana

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron