Apache pe Windows

Config-uri, setari, mod-uri, servere, link-uri utile....

Apache pe Windows

Mesajde supermouse » Sâm Apr 24, 2004 3:33 pm

Just say NO!
E o aberatzie care nu reusheste decat sa omoare resursele shi sa nu aiba nici un sfert din performantza pe care o are cand ruleaza pe Linux.
pareri??
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde RooT » Sâm Apr 24, 2004 3:39 pm

nea .. merge la fel de bine .. diferenta e intre a rula php-ul ca cgi sau sapi filter.. la fel ca in linux unde-l poti rula ca cgi sau modules
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Apr 24, 2004 4:08 pm

Nu sunt de acord. In primul rand ca functzioneaza ca service, ceea ce limiteaza performantza. In al doilea rand, CPanel/WHM shi RVSkin functzioneaza incredibil de lent pe platforma Windows.
pe ce versiune de Windows is rulezi?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde EroarE » Sâm Apr 24, 2004 4:24 pm

aaaaaa...wtf is Apache?
scuzati-mi ignorantza :(
@^%@!#@#)&$+_+*_*&#^%$
Avatar utilizator
EroarE
 
Mesaje: 387
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 11:00 pm

Mesajde kshu » Sâm Apr 24, 2004 4:42 pm

http://www.apache.org Vad ca ei au mai multe proiecte dar cred ca discutia de mai sus se refera la serverul de http.
Avatar utilizator
kshu
 
Mesaje: 631
Membru din: Lun Mar 11, 2002 12:00 am

Mesajde Spawn » Sâm Apr 24, 2004 7:39 pm

eu folosesc urmatoarele setari:

cl_cgi 2
cg_modules 1
ch_comanche_coming 1
cl_winnetou_missing 2
cg_i_shoot_the_sherif 0

serios acum, apache under win sux la securitate, e mai bine pe linux doar e nativ supported... da' asa ptr testing merge si pe win :)
Spawn
 

Mesajde supermouse » Sâm Apr 24, 2004 7:48 pm

kshu scrie:http://www.apache.org Vad ca ei au mai multe proiecte dar cred ca discutia de mai sus se refera la serverul de http.

Da, Eu administrez un serviciu de webhosting in timpul liber shi in ultima vreme am inceput sa ma uit dupa solutzii alternative- o gramada de useri acuma cer ASP shi .net care nu merg decat pe platforma Windows.Am incercat-o pe chestie pe box-ul de acasa shi rezultatele nu ma impresioneaza.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde supermouse » Sâm Apr 24, 2004 7:49 pm

Spawn scrie:eu folosesc urmatoarele setari:

cl_cgi 2
cg_modules 1
ch_comanche_coming 1
cl_winnetou_missing 2
cg_i_shoot_the_sherif 0

serios acum, apache under win sux la securitate, e mai bine pe linux doar e nativ supported... da' asa ptr testing merge si pe win :)


pentru testing merge. However, ca solutzie comerciala mi se pare foarte riscant, cel putzin deocamdata
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde RooT » Sâm Apr 24, 2004 7:58 pm

|darken| scrie:Nu sunt de acord. In primul rand ca functzioneaza ca service, ceea ce limiteaza performantza. In al doilea rand, CPanel/WHM shi RVSkin functzioneaza incredibil de lent pe platforma Windows.
pe ce versiune de Windows is rulezi?

Say what ? ... apache sub windows poate functiona si ca executabil pur si simplu si ca service ... in plus cum anume se limiteaza performantza daca ruleaza ca service .. I don't think so ... :no: ... In plus CPanel e doar un site din punctu de vedere al apacheului ... si probabil ruleaza lent ca a phpu instalat ca cgi. In linux de obicei ai phpu ca modul ... (ceea ce vruiam sa zic defapt in primu post .. :) ).

Win2k
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Apr 24, 2004 8:55 pm

am incercat Apache pe Windows shi ca executabil shi ca service. ca service merge ceva mai iute, dar securitatea este ..... In plus, SMTPul integrat cu CPanel/WHM nu merge pe windows, shi in general performantza este mult mai slaba decat pe Red hat.
Cu CPanel/WHM nu potzi utiliza phpul decat ca CGI, ca varianta modul e oarecum instabila- asta fiind motivul pentru care, printre altele, Interchange nu este compatibil cu CPanel
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde RooT » Sâm Apr 24, 2004 9:00 pm

care-i problema cu securitatea ? ...

Faptul ca nu merge cpanel pe windows e o chestie dependenta de platforma in aplicatia respectiva .. deci nu un dezavantaj al apacheului pe windows .. pur si simplu aplicatia nu e portabila.
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Apr 24, 2004 9:55 pm

xkran scrie:care-i problema cu securitatea ? ...

Faptul ca nu merge cpanel pe windows e o chestie dependenta de platforma in aplicatia respectiva .. deci nu un dezavantaj al apacheului pe windows .. pur si simplu aplicatia nu e portabila.


magaria este ca ar trebui sa fie...
However, am decis sa raman cu serverul principal pe red hat/Cpanel shi sa inchiriez un al doilea pnetru Microsoft Exchange shi coldfusion
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde FaXiU » Dum Apr 25, 2004 12:21 am

e cam lame sa dai quote la postul anterior. Si din pct de vedere logic, in momentul in care apache s-a bagat si pt win inseamna ca e deja portabil (doh). Eu nu il rulez ca service ci doar ca preg standalone pt. a vedfea tables-urile create de voodoostats, asa ca nu ma pot exprima. Dar oricum sunt de partea linuxului, care mi se pare cel mai stabil O.S.
faxqiu uai tzarane....
Avatar utilizator
FaXiU
Junior Member
 
Mesaje: 340
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 11:00 pm

Mesajde dorinn » Mar Apr 27, 2004 3:51 pm

apache rulllez, asa ca: ce inseamna "ruleaza fin"????
:D :p :-)
i know what i want,
i'll say what i want
and no one can take it away!!!
Avatar utilizator
dorinn
Junior Member
 
Mesaje: 363
Membru din: Sâm Mar 16, 2002 12:00 am

Mesajde io+ » Mie Apr 28, 2004 10:29 am

...la partea de securitate, e mai vulnerabil apacheu pe windows... in primu rand cai pe windows.... dar daca daca ma gandesc cred ca si pe linux mai exista scapari, doar ca sunt mai putin cunoscute (io nu prea le am cu linxu)
io+
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Lun Apr 05, 2004 6:25 pm
Localitate: floating

Mesajde supermouse » Mie Apr 28, 2004 10:35 am

Linux ishi are gandacii lui, nu la fel de multzi ca Windows-ul, dar are. Cred ca nu m-am exprimat corect. pe mine ma interesa Apache pe Windows pentru un hosting box, shi pentru asta nu merge nici de frica. Nu numai pentru securitate, dar rulat pe windows la 100 Gb de bw pe luna- sau mai mult... cade shi cade rau
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure


Înapoi la Config-uri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron