La ce facultate sa ma duc??

Aici putem abera despre orice tine de eSport si nu numai

Mesajde kos » Sâm Iul 09, 2005 10:49 am

opa nu ai dreptate in totalitate......asa se intampla din pacate in marea majoritate a cazurilor, dar totusi exista acolo cateva procente care chiar nu se duc degeaba....(eu nu ma includ printre ele :P )
"Dret and double dret"
"Hi Hi Hi!!!"
Avatar utilizator
kos
Junior Member
 
Mesaje: 150
Membru din: Mar Aug 10, 2004 11:00 pm

Mesajde Groparoo » Mar Iul 12, 2005 12:15 pm

dupa primul an de poli.....3 restante...nu e chiar asa greu..pe primul sem am fost prezent aprox 70%...n-am avut nici o restanta..al doilea sem..prezent 20%....3 restante...eu zic k nu e chiar asa rau..dak vrei sa o termini...o termini..cat de prost/proasta ai fi
LagFrag
Avatar utilizator
Groparoo
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Dum Apr 18, 2004 11:00 pm

Mesajde luminoux » Mar Iul 12, 2005 7:25 pm

romyna_real scrie:Cineva a zis in alta parte ca aici faci o facultate de dragul de-a avea o diploma.

Ideea e ca nu e orice diploma, e o diploma de... CARTON :ce:
"Aim low. Aim so low that no one will care even if you succeed." (Marge Simpson)
"You tried your best and you failed miserably. The lesson is: never try." (Homer Simpson)
Avatar utilizator
luminoux
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Sâm Apr 03, 2004 11:00 pm

Mesajde Eagle Raider » Dum Iul 24, 2005 1:39 am

Emma-Hart scrie:As avea si eu ca tine nevoie de putin ajutor,cine imi poate da mai multe detalii despre ASE,cat mai multe,plss,ceva despre examene,daca sunt grele,cu ce note se intra,care e cea mai mica,ceva despre camere la camin,orice,care ar fi cea mai indicata sectie


uita-te pe site-ul facultati si akolo ai sa gasesti un raspuns la majoritatea intrebarilor tale
http://www.ase.ro

Asteapta-ma ca la anu vin si eu!!!
///tHE Lion kING\\\
Avatar utilizator
Eagle Raider
 
Mesaje: 645
Membru din: Joi Mar 24, 2005 12:00 am

Mesajde ionandreea » Lun Oct 30, 2006 5:28 pm

dar la ce materii se da examene la finante banci?
am o idee dar nu-s sigra,sh de economie,dar altceva?
ionandreea
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 30, 2006 5:01 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde ionandreea » Lun Oct 30, 2006 5:30 pm

am intrat pw http://www.ase.ro si nu am gasit mare lucru
ionandreea
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 30, 2006 5:01 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde memetshot » Lun Oct 30, 2006 5:48 pm

poi la ase: mate si economie sau geografie (Creca mai mere). la cibernetica se poate da si fizica
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Lun Oct 30, 2006 5:52 pm

nu se mai da geografie la ASE (din cite stiu eu)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Oct 30, 2006 5:59 pm

se prea poate. io la geogra am dat, da mi se pare umpic stupida alegerea mea
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde shiona » Lun Oct 30, 2006 7:05 pm

io stiu ca ink poti alege intre economie si geografie
o intrebare am si io....poli automatica sau inginerie in limbi straine - calculatoare si tehnologia informatiei(in engleza)?
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde nbm » Lun Oct 30, 2006 8:05 pm

memet, si eu tot la geografie am dat (si nu-mi pare deloc rau), dar sor'mea o dat anu asta si mi-a zis ca nu putea sa dea geografie

shiona: tie ce-ti place mai mult?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde shiona » Lun Oct 30, 2006 8:21 pm

noh...pai in principiu stiam ca-s cam aceeasi chestiune numa ca una-i in romana si alta-i in engleza...acu io prefer automatica...intrebarea mea era mai mult daca se merita totusi inginerie in lb straine...
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde Eagle Raider » Vin Noi 03, 2006 7:08 pm

la ase s-a dat exament la geografie si anu asta! am dat eu
nu se da fizica la ASE !

admiterea la ase se da la mate si geografia romaniei sau economie (in legatura cu examenul de geografie, sunt doar simple zvonuri cum au fost si anul trecut, foarte probabil se va da si geo si anu asta la admitere(90%), dar cam prin decembrie, ianuarie se va publica pe site-ul lor la ce se va da examen anul asta) la toate facultatile din cadrul ASE-ului, exceptie facand REI si Admin Afac in Lb straine, unde se va da si o limba straina la alegere si management administratie publica unde se da doar geo sau eco.

Desfasurarea ex. :
examenul tine 2 1/2 h si poti da maxim 6 examene(intr-un examen sunt incluse cate 2 facultati), cate 2 pe zi

In examenul de geo sau eco si mate ai 20 de intrebari de geo sau eco( 5 int. de 1 p si 15 int de 2 p) si 10 probleme de mate( 5 prob de 3 p si 5 de 4 p) in total 70 de puncte

Media finala se obtine astfel: punctaj examen(max 70)+2*media bac(max 20)+media anilor de liceu(max 10)=100p

examenul este destul de greu, in special la mate unde se face diferenta, la geografie ai sanse mari sa faci maximul de puncte daca faci culegerea de cateva ori.

cam atat deocamdata.
///tHE Lion kING\\\
Avatar utilizator
Eagle Raider
 
Mesaje: 645
Membru din: Joi Mar 24, 2005 12:00 am

cam stupida intrebarea!!!

Mesajde minunata » Vin Noi 03, 2006 7:33 pm

du-te la facultatea care crezi ca ti-ar aduce satisfactie!!!
de ce ne omori, ma rog, 'omori', cu intrebari din astea?
de ce astepti sfaturi? de ce le ceri? e viata ta, e optiunea ta! asadar!!! - vrei politehnica si telecomunicatii??? GO AHEAD!
minunata
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Oct 22, 2006 9:16 pm
Localitate: romania

Mesajde nbm » Sâm Noi 04, 2006 12:08 am

minunato, esti cumva ruda cu stralucirea?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde shiona » Lun Mar 26, 2007 8:26 pm

oky, deci mai am cam...4-5 luni pana la admitere...si tocma am inceput sa am dubii. Pana acu eram chitita pe automatizari, dar m-am gandit ce-ar fi sa dau si la constructii, in caz ca nu intru la una sa fiu sigura ca am intrat undeva, si la constructii am gasit sectie de ingineria sistemelor - automatica si informatica aplicata, buba e ca nu stiu cat de buna e sectia, daca nu, dau la inginerie civila...so, daca exista cunoscatori care sa poata sa-mi dea un sfat ceva :D
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Mar 27, 2007 9:45 am

suna misto sectia. avand in vedere ca in curand salaru mediu al inginerilor constructori din romanica o sa ajunga pe la 1500E, go 4 it, naichii
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde explorator7 » Dum Apr 15, 2007 3:22 pm

hmmm....am citit o mare parte din posturile voastre si....pot spune ca sunt destul de confuz....mai am un an pana cand o sa trebuiasca sa`mi fac griji serioase in legatura cu admiterea....dar....toata povestea asta cu facultatea este deja un gand care...ma nelinisteste...:)...as vrea deci sa ma ajutati deci in luarea unei decizii...am observat ca parerile sunt impartite ceea ce este si foarte logic...am observat ca in general tinerii din ziua de astazi sunt indrumati catre facultati despre care cred ei ca sunt mai usoare....defapt....parca pluteste in aer ideea asta.."Eu nu am duc acolo ca e greu..."....eu nu vreau decat sa aleg o facultate care sa`mi asigure pt tot restul vietii o meserie pe care sa o fac cu placere indiferent cat de grea ar fi facultatea....mi`ar fi mai usor sa va cer un sfat in privinta alegerii unei facultati daca as sti cu adevarat ce imi place...defapt...cred ca in privinta asta as vrea sa ma ajutati sa imi dau seama ce`mi place,poate prin descrierea anumitor facultati....mi`am dat seama de`a lungul timpului ca kiar daca as fi vrut sa aleg o facultate nu as fi stiut cu ce o sa ma confrunt atunci cand odata terminata facultatea ar fi trebuit sa ma si angajez undeva....spre exemplu..daca as termina automatica....ce as putea sa fac apoi....ce avantaje si avantaje mi`ar putea oferi aceasta diploma de absolvent al facultatii de Automatica:).....ca sa`mi puteti da niste sfaturi...va pot spune ca....materiile la care ma pricep cel mai bine sunt informatica si matematica.....desi pe parcursul liceului a trebuit sa invat la toate materiile aproape in mod egal....asa se intampla cand ai de`a face cu profesori comunisti care nu inteleg ca pur si simplu nu vrei sa ai de`a face cu ei ssua cu materia lor:)....deci....astept in raspuns:)...Help !!!:D
explorator7
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Apr 15, 2007 3:00 pm
Localitate: Caracal

Anterior

Înapoi la Generalitatzi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator