ROCK-ul ascultat de voi

Totul despre muzica rock

Mesajde eyewitness » Lun Iul 31, 2006 5:42 pm

route666, nu crezi ca sinpla insiruire de nume este un gest cel putin de nivel prescolar? adica sa-i pui pe pink floyd si altii alaturi de burzum mie personal mi se pare o blasfemie. da, titlu tredului, intr-un fel indica o insiruire insa, daca ie sa loam lista ta la puricat, mie cel putin mi se pare fuarte eterogena si chiar as fi interesat, daca ne poti spune, cum ie posibil asa ceva?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Route*666 » Lun Iul 31, 2006 9:10 pm

eyewitness scrie:route666, nu crezi ca sinpla insiruire de nume este un gest cel putin de nivel prescolar? adica sa-i pui pe pink floyd si altii alaturi de burzum mie personal mi se pare o blasfemie. da, titlu tredului, intr-un fel indica o insiruire insa, daca ie sa loam lista ta la puricat, mie cel putin mi se pare fuarte eterogena si chiar as fi interesat, daca ne poti spune, cum ie posibil asa ceva?


acuma ce sa zic...a-ti explica tie ce imi place mie e destul de complicat...cum reusesc sa ii pun la un loc...nici nu stiu cum sa explic treaba asta..

- apreciez pink floyd pentru versuri, apreciez pink floyd pentru inventivitate, sunt un mare fan al albumului The Wall, al lui waters samd..presupun ca nu asta trebuie sa iti explic foarte tare..asta din cate imi dau seama cunosti si respecti..insa..

- sunt momente cand cad in stari destul de depresive - stiu ca si prin astea trece toata lumea - iar burzum cam atunci isi face intrarea..nu pot asculta tot burzum, ascult doua albume cu precadere..Daudi Baldrs si Filosofem..nu pot asculta Det Som Engang Var (daca asa se scrie..ca nu stiu exact..), insa albumele astea doua le ascult atunci cand sunt in depresii si merg cu vodka al dracu de bine...

- eu cred ca inteleg destul de bine ce m-ai intrebat si sper ca raspunsurile sa fie pe masura..eu nu categorisesc muzica dupa genuri, stiluri si alte criterii pe care am vazut ca multi din cei de pe aici pun mare pret..de parca m-ar interesa cum se cheama un anumit gen..nu, apreciez anumite stari pe care mi le dau anumite muzici..

va salut cu respect!
A vast radiant beach in a cool jeweled moon
Couples naked race down by it's quiet side
And we laugh like soft, mad children
Smug in the wooly cotton brains of infancy
The music and voices are all around us.
Route*666
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 26, 2006 1:48 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde LivKristine » Mar Aug 15, 2006 12:42 pm

insiruirea n'a fost deloc prescolara...omului astea ii plac...pe astea le'a scris...si se shtie ca omul trece prin multe etape...asha ca le'a scris pe toate:P
mie personal imi plac multe....incepand cu Led Zepp.....trecand prin Manowar.....si ajungand la...hmm...Within Tempt. si un pic de Cradle...
bine...in momentul de fatza ascult heavy destul de rar...dar mereu o sa ramana ceva in sufletul meu..ptr ca iubirile adevarate nu se uita niciodata:))
aaah....si n'am vazut eu(sau n'am citit cu atentie) nimic pe forum de Estatic Fear super super super....merita cautat....e doom....cu ceva elemente clasice...in fine...super:)
Avatar utilizator
LivKristine
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Mar Aug 15, 2006 1:00 pm

gothic doom e estatic fear, livkristinutza... mercic de pont, nu-i shtiam shi i-am dwld de dimineatza. fuarte frumos. pacat k nu au decat doua albume
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde LivKristine » Mar Aug 15, 2006 1:25 pm

da...gothic doom......npc:) oricum prea tari....adik cel putin Chapter IV m'a terminat
si tzie merci ptr pontul cu Midnattsol :D
Avatar utilizator
LivKristine
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

Mesajde LivKristine » Dum Aug 20, 2006 3:25 pm

Led Zeppelin
Manowar
Deep Purple
Samael
Jimi Hendrix
Moonspell
Theatres des Vampires
Within Temptation
Theatre of Tragedy
Magica
Iced Earth
Leaves'Eyes
Vintersorg
After Forever
Estatic Fear
Epica
Dead can Dance
Aesma Daeva(desi ultimele doua o sa zicetzi ca nu prea se incadreaza)
aaaah...ce ordine absolut aleatoare pe mine....:))
Avatar utilizator
LivKristine
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Aug 14, 2006 11:00 pm

need some help:D

Mesajde chira » Joi Sep 21, 2006 8:31 pm

sunt noua pe aici.... de cateva ore tot citesc pareri si formatii preferate... si stuff..... si eu asc rock dar si folk cum ar fi nicu alifantis.... da nu asta conteaza........ io am o problema mare... cu genurile muzicale.... si asta am realizat acum cateva zile cand ma contraziceam cu cineva pe tema ce gen canta Metalica..... unii zic ca trash...altii speed altii metal si am auzit si de clasic rock:P...... cu cat incerc sa ma dezmeticesc mai tare cu atat intru mai tare in ceata si aflu mai multe variante.......si imi dau seama ca eu asc rock de ani de zile da nu stiu exact ce fel de rock asc..... adica am o problema cu incadratul exact in gen....adica ceva de genu... oare e death sau black... oare e metal trash sau hardcore sau alternativ sau gothic...... stiu ca e stupid..... da pana acum nu ma preucupat asta foarte tare....
so.. daca e careva dragut/draguta sa ma lamureasca si pe mine cum sta treaba... sau sa imi zica unde pot gasi un fel de enciclopedie a genurilor muzicale... care cum a aparut... caracteristici... deosebiri intre ele.... cele mai reprezentative formatii piese etc.....
P.S. : hai sa enumar si eu cateva din gramada de formatii pe care le asc. :
TRISTANIA
THEATRE OF TRAGEDI
LIMBONIC ART
HYPOCRISY
TIAMAT
LAKE OF TEARS
MANOWAR
ALICE COOPER
ARCH ENEMY
AMON AMARTH
ANATHEMA
36 CRAZYFISTS
IN FLAMES
ILL NINO
LULLACRY
SLAYER
STEVE VAI
SLIPKNOT
PANTERA
JUDAS PRIEST
KISS
SEPULTURA
ROB ZOMBIE
PLACEBO
PINK FLOYD
LACRIMOSA
LUCA TURILLI
AVANTASIA
HELLOWEN
HAMMERFALL
GREGORIAN
LANA LANE
CREMATORY
AMORPHIS
CHILDREN OF BODOM
CARGO....si cred ca as mai putea continua.......:P:P
Avatar utilizator
chira
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 21, 2006 12:00 am

Mesajde Rymali » Joi Oct 19, 2006 10:11 am

Ce ascult eu ar cam fi: Draconian, Amorphis, Crematory, Moonspell, Dimmu Borgir, Cradle, In Flames, Lacriomosa, Metallica, Nirvana, Shadows Fall, Machine Head, My Dying Bride, Halloween, Pantera, Slayer, Sepultura, Slipknot, Tristania...si altele...
Avatar utilizator
Rymali
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Oct 18, 2006 11:00 pm

Mesajde Cãrãmidã » Sâm Noi 04, 2006 2:09 am

ceva post-rock, putin stoner, sludge...
post-rock,post-metal(?)
Red Sparowes
Pelican
Shora
Grails
Tides
Jakob
These Monsters...

stoner, sludge
Isis
Los Natas
Minsk
Capricorns

...
Cãrãmidã
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Noi 04, 2006 1:00 am
Localitate: ???

Mesajde damned_soul » Joi Noi 09, 2006 7:28 pm

eu in principiu ascult black/symphonic black & death/melodic death si ar mai fi gothic metal.. cateva trupe care imi plac:
ABYSSIC HATE
AFTER FOREVER
AGATHODAIMON
ALTAR
AMON AMARTH
AMORPHIS
ANATHEMA
ANOREXIA NERVOSA
ARCH ENEMY
BATHORY
CRADLE OF FILTH
DIMMU BORGIR
ENSLAVED
EMPEROR
MORBID ANGEL
CANNIBAL CORPSE
DARK TRANQUILITY
THEATRE OF TRAGEDY
DRUDKH
DISSECTION
ENSIFERUM
CARPATHIAN FOREST
DARK FUNERAL etc..
Be who you want to be, not who others want you to be. Be yourself
Avatar utilizator
damned_soul
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Dum Noi 05, 2006 12:00 am

Mesajde alex@ » Joi Noi 09, 2006 8:41 pm

mie imi place foarte mult linkin park sunt super bestiali.As vrea sa stiu mai sunt si altii cu aceleasi preferinte ca si ale mele?
Eu nu sufar de nebunie.......ma bucur de ea in fiecare minut.
Avatar utilizator
alex@
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 24, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Joi Noi 09, 2006 8:44 pm

nimeni, nu pe forumurile moderate de mine cel putzin, sper. this is not rock, it's pussy music
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde FleurDuLys » Joi Noi 09, 2006 9:51 pm

alex@ ai zis doar linkin park si dupa ai scris 'preferintE'. E corect romaneste dar mie nu-mi pare logic( si nu, nu ma iau de tine, asta ca sa nu te superi iar pe noi, oamenii)... ce alte preferinte mai ai in afara de minunatzii? Si nu inteleg, thread-ul se numeste 'rock-ul ascultata de voi' deci se vrea o insiruire de formatii sau de genuri muzicale?
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde LeSharK » Lun Noi 13, 2006 2:59 pm

Shaki scrie:nimeni, nu pe forumurile moderate de mine cel putzin, sper. this is not rock, it's pussy music

ce trv cvlt esti, fatí£! :D
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Noi 13, 2006 3:21 pm

le shark, te pashte o banare k o gripa toamna

continuatzi
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde murd0cc » Mar Ian 09, 2007 12:13 am

ba frozene[in legatura q rocku la kilogram]
noi neam zis parerea...
aq zi u c asq...
doar noi vrea k tinerii sa stea sa asq elvis...???
pnm...limp bizkit...AU FOST p comercial...da tot sunt tari...c cont k e rap-rock...sau ce o fi...
d rage against tha machine...nu cred k au scos "rock la kilogram"...numa 4 albume ji nu auzi aja des d ei...kiar prea rar...dak e rap-metal nu inseamna k e "la kilogram"...
...ji dak ji insane clown posse scot rock la kilogram..ma dau p manele...sa nu mai zici u nik...
murd0cc
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 09, 2007 12:00 am
Localitate: acas';)

Mesajde murd0cc » Mar Ian 09, 2007 12:16 am

ba frozene[in legatura q rocku la kilogram]
noi neam zis parerea...
aq zi u c asq...
doar noi vrea k tinerii sa stea sa asq elvis...???
pnm...limp bizkit...AU FOST p comercial...da tot sunt tari...c cont k e rap-rock...sau ce o fi...
d rage against tha machine...nu cred k au scos "rock la kilogram"...numa 4 albume ji nu auzi aja des d ei...kiar prea rar...dak e rap-metal nu inseamna k e "la kilogram"...
...ji dak ji insane clown posse scot rock la kilogram..ma dau p manele...sa nu mai zici u nik...
murd0cc
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 09, 2007 12:00 am
Localitate: acas';)

Mesajde Shaki » Mar Ian 09, 2007 7:01 pm

murd0cc,
nu mai posta consecutiv
ori te exprimi romaneshte, ori in morse
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Ian 09, 2007 7:28 pm

ori in morse, ori in foci

ca si focile iubejte punte-puntele


io as asculta amu niste DT (sa ma uit sa vaz ce este diponibil), sa se bucure si cubu daca intra p'acilea

ei, shaki, am fost destul de neoftopic?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde ART » Dum Feb 11, 2007 2:06 pm

[font=Arial]Salut!

Tocmai m-am inscris pe acest forum. Acesta este primul mesaj. Sa vedem cum merge...

Asadar...
Rock: A Perfect Circle, Meshuggah, Nihil, Paradise Lost, Radiohead, Textures, Tiamat, Tool...

NeRock: Air, Charlotte Gainsbourg, Hooverphonic, Sigur Ros, (The) Future Sound of London...

Pa!
ART
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 11, 2007 1:52 pm
Localitate: In lume

Mesajde Barbiiris » Mar Feb 20, 2007 3:44 pm

sa zicem ceva rock romanesc de toate genurile: Altar, Agathodaimon, Emil, Coma, PIO, SheWolf, Sport sangeros III, Terror Art, Ura de dupa usa, Taine, Implant pentru refuz, Thunderstorm, Luna Amara, DoDiez, Crize, Alternosfera si evident Iris si Cargo.de Protex ati auzit? sunt k lumea, mie-mi plac.
si din rockul strain sa zicem Metallica, apoi Metallica :), Children of Bodom, Cradle of Filth, Amon Amarth, Kreator, Atrocity, Sepultura, Lacrimosa, Stratovarius, Therion, Cathedral, Draconian, Breaking Benjamin,Crimson KIng, Megadeth, gaaata ca mi s-a terminat cerneala :D
Barbiiris
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 20, 2007 11:06 am
Localitate: Timisoara

Mesajde SisterOfMercy » Sâm Mai 05, 2007 7:37 pm

Trupe de rock/metal romanesti nu prea imi plac,poate OCS,Cargo,Kumm,Blazzaj,Altar,Agathodaimon....Iar dintre trupele straine,ANATHEMA e cea mai tare!!!Dar ascult din aproape toate genurile de rock/metal,you name it,i'll add a band:).Ca doar asa e bine,sa fii "diversificat",nu?
Despair is for those who know, beyond any doubt, what the future is gonna be. No one is in that position, so despair is not only a kind of sin, theologically, but it's also a simple mistake, because no one actually knows.. in that sense there always is hope.
Avatar utilizator
SisterOfMercy
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 02, 2007 11:00 pm

Mesajde AndradaTheDev » Dum Aug 19, 2007 7:33 am

FrozeN scrie:Ce genuri de ROCK ascultati voi? Niste formatii preferate puteti mentiona?
Sper sa nu aud formatii ce scot rock la kilogram in genul Limp Bizkit, Linkin' Park, Papa Roach, Rage Against the Machine si alte prostii de genul.
Eu unul ascult gotic, black, doom, thrash si death.
Formatiile preferate sunt destul de numeroase si deocamdata nu le voi preciza. Vreau intai sa aud niste genuri de rock ascultate de forumistii de aici si daca s-ar putea niste formatii care va plac.




Genurile rock sunt multe, si nu prea stiu eu terminologia romaneasca, asa ca sa ma ierte lumea daca mai bag si cuvinte in engleza.

Nu prea stiu rock romanesc, dar mai mult strain.

Rock "classic"- formatia mea preferata din acest gen este deobicei AC/DC (sa nu-mi ziceti ca-s metal ca va bag niste Bon Scott acuma), dar imi plac si The Rolling Stones, Guns N Roses (dar nu cantecele noi care au "iesit" pe internet gen "Better"), si cantecele lui Jimi Hendrix imi plac.

Grunge - Nirvana nu e rau, cateodata ascult si Hole

Punk/Rock- The Offspring, the Clash, Dead Kennedys(astia mai mult la punk de scoala veche)

Funk/Rock- The Red Hot Chili Peppers

Rock ciudat- Pink Floyd (nu prea intra ei la nici o categorie)

J-Rrock- (rock japonez care nu prea suna a rock) Dir en Grey (mai spre "death metal), Moi Dix Moix, L'Arc En Ciel, Malice Mizer, Myavi, Ayabie

Romanesc- Vita de Vie cateodata, Iris (care mi se par ca sunt raspunsul nostru la Rolling Stones, macar dupa cum aratau pe vremuri), Voltaj (melodii vechi care sunt prelucrari, acum nu prea suna a rock sa zic drept), Spitalul de Urgenta (care e etno-rock? nu stiu)

Cam atata, dar deobicei sunt deschisa la a asculta formatii noi)
Am plecat la vot... fiindca pot. (acum in 2 tari, NAH!)

"Man is free, yet everywhere he goes, he is in chains." Rousseau
AndradaTheDev
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Feb 22, 2005 12:00 pm
Localitate: Toronto

Mesajde whatever » Dum Aug 19, 2007 3:33 pm

j-rockul nu prea suna a muzica daca e sa intram in detalii
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Syd » Mie Aug 22, 2007 12:58 am

Cui ii place indie p-aicia?
O man...cate trupe bune am descoperit in ultima vreme.

Brian Jonestown Massacre, e o truupa care suna a Velvet Underground.Daca va place Lou Reed and co. ...cautatii si pe astia.

Deerhoof...cu o voce enervanta pt unii, trupa asta face cel mai frumos art-rock.Chitaristul mi se pare unul din cei mai originali din noua generatie.Recomand albumul Runners Four....pt inceput :p.

Devendra Banhart, eu un tip scolit care arata ca si Charles Manson si canta....ca Charles Manson dar un pic mai bine..tot parerea mea.Cica omul a vrut trupa rock la inceput, dar dupa ce niste prieteni au ascultat niste inregistrari facute la prosteala si le-au placut ff mult pe un casetofon doar cu o chitara acustica, omul s-a simtit incurajat sa se apuce de folk.Ceva mai misto ca si dinozaurii membri de partid si masoni de la noi.

No, si inca una...ahhh, preferata mea...doar 2 albume dar ce albume.
THE BEES!!!
Oamenii astia stiu muzica.Asta-i clar.Influente de la Jefferson Airplane si the Who, pana la ...hmm, chestii raggae.Piese foarte bune, catchy (asa se scrie?ups).Nu ma satur sa-i ascult.
Avatar utilizator
Syd
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Lun Sep 05, 2005 11:00 pm

Mesajde Redefined » Sâm Aug 25, 2007 10:47 pm

Sunt noua pe aici ...Dupa trupele romanesti nu ma prea omor.Cam astia ar fi preferatii mei: Metallica,Nirvana,Jimi Hendrix,The Doors,Guns'n Roses,Nonpoint,Rise Against,Three Days Grace,Tool,Cold,Anathema,Breaking Bejamin,Disturbed,Soil etc.
Redefined
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Aug 25, 2007 10:30 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde gold21c » Mar Oct 02, 2007 7:01 pm

Mie personal imi place sa ascult rockul din anii 80. Ca formatii imi place sa ascult Bonfire, Cinderella, Posion, Skid Row, Motley Crue, Cheap Trick, Honestly, Warrant si multe altele.
Avatar utilizator
gold21c
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Sep 30, 2007 11:00 pm

Mesajde Bulldoser » Mar Oct 02, 2007 7:12 pm

Pink Floyd, Doors, Rammstein, Ozzy... hai si CCR.
Shit... i've lost my brakes! Watch oouuuuuuuuuuuuut!
Avatar utilizator
Bulldoser
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Joi Dec 23, 2004 12:00 am

Mesajde Aneka2 » Mar Noi 20, 2007 6:16 pm

nu ascult prea des dar cand o fac prefer: Remy, HIM, eagles, nickelback, agothadaimon un pic, pink floyd, de la implant doar oameni fara fete, nirvana si nu ma' stiu...
Aneka2
Junior Member
 
Mesaje: 101
Membru din: Dum Apr 01, 2007 11:05 am
Localitate: Departe

Anterior

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator