Rhetorica

Totul despre muzica rock

Mesajde antiloser » Mar Mar 01, 2005 10:59 am

Pai eu nu cred ca suntem gotici, desi sunt pasaje ambientale care pot duce in eroare. Ca sa te convingi poti downloada primele 6 capitole pe siteul nostru.
antiloser
Junior Member
 
Mesaje: 205
Membru din: Mar Mai 25, 2004 2:10 pm
Localitate: Nowhere

Mesajde cubu » Mar Mar 01, 2005 11:03 am

Deci adica daca esteti progresisti, ma entereseaza. :D O sa dau jos alea si o sa bag o parere, da cand ajung acasa, ca la scarbiciu nue voe.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Joi Mar 03, 2005 12:28 am

Da domne. Da! Am ascultat si (o sa se cruceasca astia pe aici) mi-a placut. Sincer. Va urez succes si abia astept sa va cumpar albumul.

P.S. Ca tot vorbeam de curand cu cineva de Shadow Gallery, mi se pare mie sau va cam place voua formatia asta? ;)
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde antiloser » Joi Mar 03, 2005 11:03 am

Ciao Cubule.

Ma bucur ca iti place. Shadow Gallery nu am ascultat in veci, deci nu pot sa iti spun daca imi place sau nu. Oricum, piesele Rhetorica au fost compuse in perioada 97-98 si au fost inregistrate doar anul trecut. ASta spun ca sa se stie ca eventualele influente sunt de la trupe care au performat inainte de aceasta perioada.
antiloser
Junior Member
 
Mesaje: 205
Membru din: Mar Mai 25, 2004 2:10 pm
Localitate: Nowhere

Mesajde cubu » Sâm Mar 05, 2005 7:57 pm

Shadow Gallery a aparut prin '92, dar asta nu inseamna ca nu te cred cand spui ca nu i-ai ascultat. Mie imi pare sound-ul asemanator, mai ales efectul de chitara si anumite pasaje de clapa. Si inca o chestie, nu prea am auzit inregistrari de studio asa bune in Romania, unde le-ati facut? Astea sa inteleg ca sunt totusi niste demo-uri?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde antiloser » Lun Mar 07, 2005 10:37 am

Pai "Ganduri" e un album. Autoprodus, dar tot album ramane :)
Urmeaza sa contactam distribuitori si case de discuri.

Nu e inreginstrat in studio, daca vrei in "Home Studio".

Cred ca undeva mai sus gasesti si o imagine cu coperta, sa vezi cum arata. Eu zic ca e printre cele mai faine coperte facute vreodata in Romania (fara falsa modestie :) ).

Hai noroc.
antiloser
Junior Member
 
Mesaje: 205
Membru din: Mar Mai 25, 2004 2:10 pm
Localitate: Nowhere

Mesajde cubu » Mar Mar 08, 2005 11:36 am

Am vazut coperta, e misto. Cat despre inregistrari, parerea mea e ca sunati mai bine decat multe alte trupe cu pretentii de pe la noi. Si acum gata cu laudele, ca v-o luati in cap :D

P.S. Gasiti si voi o casa de discuri, n-auzi ca vreau va cumpar albumul? :D
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde antiloser » Mie Mar 09, 2005 12:22 pm

Daca stai in Bucuresti poti sa il cumperi din Underworld (contact Morrison):morrison@underworldclub.ro

Cum ziceam suntem in "ruptura de stoc", dar saptamana viitoare mai scoatem o tura de cduri. Deci o sa fie si varianta cu comanda prin posta (la rhetorica@home.ro)

Binenteles ca o sa gasim si alti distribuitori in tara. O sa anunt eu ce si cand.
antiloser
Junior Member
 
Mesaje: 205
Membru din: Mar Mai 25, 2004 2:10 pm
Localitate: Nowhere

Mesajde antiloser » Lun Mar 21, 2005 11:31 am

antiloser
Junior Member
 
Mesaje: 205
Membru din: Mar Mai 25, 2004 2:10 pm
Localitate: Nowhere

Mesajde cubu » Lun Mar 21, 2005 2:19 pm

De pe siteul: http://www.tartareandesire.com

"I don't know what's going on with the Romanian Metal scene, but I bet Rhetorica should be the 'Romanian Dream Theater' ".

O remarca magulitoare, care (pastrand proportiile :D) nu e foarte departe de adevar, zic eu. Am tot sperat sa se miste ceva si pe la noi, si, in sfarsit, vad ca s-au facut cunoscute cateva trupe de progresiv. Pe langa NeXuS, pe care i-am tot mentionat pe aici, mi-a mai placut trupa in care e chitarist baiatul lui Pocorschi (imi scapa numele).
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde antiloser » Lun Mar 21, 2005 2:46 pm

Phonopia. Mai e claparul de la Magica. Au inregegistrat vreo doua piese, dar nu stiu unde se pot lua.


Sincer sa fiu, comparatia cu Dream Theater, desi e onoranta ptr noi, totusi eu zic ca sunt putine lucruri in comun intre Rhetorica si DT (eventual faptul ca ne-am inspirat din aceleasi trupe ale anilor 80 si 90, dar stilistic (nu numai :) ) e o mare diferenta intre noi si ei).
antiloser
Junior Member
 
Mesaje: 205
Membru din: Mar Mai 25, 2004 2:10 pm
Localitate: Nowhere

Mesajde cubu » Lun Mar 21, 2005 3:33 pm

Eu ma refeream la faptul ca "Ganduri" aduce, ca structura, cu "Scenes from a Memory", dar tot raman la ideea ca sunati mai mult a Shadow Gallery. Fara nici o suparare, stiu ca in general unui muzician nu-i place sa i se spuna ca "suna a...", dar daca o sa-i asculti, o sa-ti dai sigur seama ce vreau sa spun.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Joi Mar 24, 2005 2:56 pm

Am scris prima oara pe thread-ul cu concerte Rhetorica, dar cred ca e mai nimerit aici. Poate ajungeti si pe la Campina, zic io:

http://www.clublive.ro/
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde antiloser » Joi Mar 24, 2005 4:47 pm

Merci de informatie.

Am intrat pe siteul clubului, si suna promitator.

Probabil in tura de concerte pregatite pt aprilie, nu cred ca ajungem la Campina. Poate in tura din mai. Chipintaci.
antiloser
Junior Member
 
Mesaje: 205
Membru din: Mar Mai 25, 2004 2:10 pm
Localitate: Nowhere

Mesajde antiloser » Joi Sep 29, 2005 10:51 am

Noul site Rhetorica e http://www.rhetorica-band.com

E o versiune imbunatatita, dar tot o versiune temporara.

Ce e in plus:un pic de animatie la inceput, bookletul albumului in flash, poze, versiune franceza.
antiloser
Junior Member
 
Mesaje: 205
Membru din: Mar Mai 25, 2004 2:10 pm
Localitate: Nowhere

Mesajde antiloser » Vin Iun 08, 2007 2:30 pm

Fiindca albumul "Ganduri" nu a fost (inca) distribuit la scara, pentru cei interesati sa il asculte in intregime, pot vizita pagina myspace a trupei Rhetorica, unde periodic vor fi uploadate cele 18 capitole ale albumului (din pacate, numarul maxim de fisiere e 4).

Acuma suntem la capitolele 8-12...
antiloser
Junior Member
 
Mesaje: 205
Membru din: Mar Mai 25, 2004 2:10 pm
Localitate: Nowhere

Mesajde antiloser » Vin Iun 08, 2007 2:31 pm

antiloser
Junior Member
 
Mesaje: 205
Membru din: Mar Mai 25, 2004 2:10 pm
Localitate: Nowhere

Mesajde antiloser » Dum Feb 24, 2008 1:11 pm

Pentru prima data, albumul Ganduri, este ascultabil in intregime pe pagina myspace a trupei:
http://www.myspace.com/rhetoricaband

Despre album:

METALFAN: "Din punct de vedere muzical este foarte dificil sa aplici o eticheta stilistica trupei Rhetorica, pentru ca influentele care se regasesc in muzica lor sunt multiple. As spune ca nucleul il reprezinta rock-ul progresiv la care se adauga numeroase elemente psihedelice, ambientale, folk si jazz. Nu de putine ori am regasit in sound-ul Rhetorica influente Pink Floryd, Phoenix, Deep Purple sau Yes, elemente care se intrepatrund fericit in muzica pe care ne-o ofera Ganduri ."

TARTAREAN DESIRE: "They are a band with a wide variety, many changes of rhythm within the songs, sophisticated compositions ("Hei", "Trezire" are characteristic examples), dreamy and tripy pathways especially at the instrumental tracks ("Singur"). It is common some songs to end at a completely different pattern from the one they begin after having passed through many changes...Their compositions are mature and aim not only in the mind but also in the heart of the listener. All band members are flawless musicians and if I would distinguish someone it would be unfair for the others. They deserve a worldwide recognition and the prog fans (and not only) should discover this small masterpiece."

METALSTORM: "Really well done, the first album of the band is touching"

ZONE METAL: "On ne peut qu'admirer le travail accompli, la précision des instruments, la technique dévoilée, le perfectionnisme des musiciens...Le thí¨me est trí¨s recherché, l'ambiance est trí¨s bien retranscrite, les morceaux sont trí¨s expressifs. Une jolie leí§on de rhétorique. "
FANNZIC: "Cette musique est tellement riche qu’elle m’évoque beaucoup de grands groupes, tant issus de la scí¨ne heavy metal, que de la scí¨ne hard et bien sí»r, de la scí¨ne prog rock ou métal"

LA PART D'OMBRE: "Les passionnés de rock prog en quíªte de nouveauté et de plaisir auditif trouveront en RHETORICA un vrai petit joyau"

METALFLY: "Ganduri" est un trí¨s bon album de prog aux arrangements soignés qui plaira sans l’ombre d’un doute í  tout les fans du style mais aussi í  tout les amateurs de rock en général"

METALLAND: "il est impossible que cet album vous déplaise, tant le travail accompli est formidable et démontre un énorme potentiel créatif de la part du sextette"

ZICAZIC: "Rhetorica s'offre parties dignes de Pink Floyd mais aussi des dérapages que l'on attribuerait í  des groupes comme Deep Purple, de belles tranches de picking pratiquement celtes, des approches néo-classiques ou des plans í  la Van Halen, le tout agrémenté de transitions impeccablement arrangées"

TRANZIT MAGAZINE: "Leur metal ambiant semble íªtre tour í  tour la bande originale d'un film dramatique, du dernier Castlevania ou d'un Final Fantasy"

METALZONE: "Il progressive dei Rhetorica í¨ molto interessante e abbastanza innovativo, anche se sono forti i richiami al progressive degli anni settanta. Nella loro musica, come gií  detto, si trovano alcuni richiami alla psichedelia e riescono a trasportare l'ascoltatore attraverso vari momenti emotivi, grazie al variare dell'intensití  dei loro brani, da canzoni molto lente e intimistiche a momenti pií¹ potenti. Interessante anche il cantato in lingua rumena, e a proposito del cantato un piccolo consiglio al cantante, deve cercare di non farsi coprire dagli altri strumenti, come purtroppo capita in alcuni momenti. Gran bel disco di progressive metal/rock psichedelico, che si lascia ascoltare con molta facilití  e riesce a catturare l'attenzione dell'ascoltatore. Complimenti, i Rhetorica non avranno difficoltí  a farsi notare anche fuori dai confini della Romania."
antiloser
Junior Member
 
Mesaje: 205
Membru din: Mar Mai 25, 2004 2:10 pm
Localitate: Nowhere

Anterior

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator