ROCK-ul ascultat de voi

Totul despre muzica rock

it`s only muzic

Mesajde EvilEyes » Sâm Sep 20, 2003 11:14 pm

eu ascult rock, dar acum nu o sa va numar anume ce, dupa parerea mea ascult muzica buna....si nu cred ca daca ascult rock trebuie sa am aspiratzii satanice ,asta cred ca ar trebui sa fie un subiect ,deoarece mutzi oameni isi imagineaza ca rockul influienteaza oamneni spre un cult satanic...si asta nu e adevarat daca ai unele probleme..si nu intelegi diferetnta, si confunzi mesajele transmise cu unele satanice asta-i altceva....si pt faptul ca ne imbracam altfel...nu trebuie sa fim consideratzi diferitzi sau sa strice ..copchii prosti "satana" dupa noi...
adevarul este ca suntem diferitzi...noi suntem aia care isi dau jos ochelarii de cal..si vad lumea ..fara sa critice...
EvilEyes
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 20, 2003 10:19 pm
Localitate: romania-vaslui

Mesajde sublime_gwen » Mar Noi 18, 2003 6:55 pm

E.M.I.L.
Sublime
Incubus
No Doubt
Fenix TX
311-fan maxim
SOAD
Finch
Avatar utilizator
sublime_gwen
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde Floriris » Mie Noi 19, 2003 1:53 pm

-din Romania
Iris
Cargo
Phoenix
Firma
Luna Amara
Trooper
Acvila
Ataria

-din starinatate
AC/DC
Metallica (putin)
Led Zeppelin
Marilyn Manson
Morcheeba
Monster magnet
Steve Vey
Tristania (putin)
Rammstein
Kiss
...si cam atat
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde Sinner » Joi Noi 20, 2003 2:02 pm

mdea..
haida ca sunt npu pe aici si am ceva vechi state de plata pe alt forum (hmm.ro pentru cunoscatori)

Ideea este ca sa plecat de la o intrebare cu aspect general si s-a ajuns la a discuta despre Nightwish ca sunt de cacat.
Una la mana fratilor faptul ca aberatia asta a continuat a se desfasura pe 5 PAGINI demonstreaza ca nu ma insel in privintza rockerului roman. Roacker pentru care exista NUMAI trupele care ii plac lui. Trupele care ii plac lui sunt cele mai bune, restul sunt varza, nulitati, plagiatori, comerciali etc. Instrumentistii trupelor care ii plac lui sunt cei mai buni din lume etc etc.

Stiti ce inseamna asta!? Lipsa de respect.
respect fatza de trupele (care chiar daca nu iti plac, exista si depun eforturi pentru a ajunge unde au ajuns sau unde vor ajunge - valoric s.a.m.d.), nu exista respect fatza de ceilalti ascultatori care asculta ALTCEVA decat cel care acuza una si alta.

Din cauza asta fratilor tzara asta se zbate in cacat. Nu se face nimic. Snobi si ipocriti.

CEEA CE TIE NU ITI PLACE NU INSEAMNA CA ESTE ZERO.
Asta nu intelege rockerul mioritic.

Iar ca vine unu si zice "..bee aia sunt cei mai buni" intr-adevar..sunt cei mai buni, dar trebuie specificat dupa.."..sunt cei mai buni din punctul MEU de vedere"

pt. ca e aberant sa spui NIGHTWISH sunt de cacat, MEGADETH sunt cei mai buni(un exemplu simplu pt. ca s-a vorbit despre ei)
una la mana ca au stiluri diferite de a aborda muzica. si a doua la mana NU EXISTA CEL MAI BUN in domeniul asta.

DE CE!?
Din cauza subiectivitatii in primul rand.
Fiecare din noi avem idei diferite despre cum ar trebui sa sune muzica pe care am dori sa o ascultam. Tocmai de aia parerile sunt impartite.
Iar faptul ca apar in topuri si ca sunt votati sau mai stiu io ce mama masii..
asta nu inseamna ca EI sunt cei mai buni. Asta inseamna media. Pur si simplu MEDIA.

Gusturile sunt mai presus de ORICE TOP. Suna oameni care adulatrizeaza Metallica si nu le place Meadeth. Sunt si invers. Am vazut asa ceva. Dar asta nu inseamna ca una sau alta sunt ZERO, VARZA, etc etc...inseamna pur si simplu ca muzica a ajuns a fi perceputa altfel de catre unul sau de catre altul.

Oameni buni incetati a mai persevera in EXCLUSIVISM. Iar daca totusi nu reusiti, macar abitneti-va la comentarii de genul "trupa X e ce mai tare, iar trupa Y sunt apa de plaie"

Fiecare are dreptul la opinie si fiecare asculta muzica altfel, din cauza asta exista atatea trupe in lumea asta.

Exista si trupe slabe, dar cand spui trupa slaba deja trebuie sa discuti obiectiv. Si cand spui de "cutare" ca e trupa varza aduci argumente. Si nu argumente de genu' "..canta black sau canta folk", ci argumente din punct de vedere muzical, daca intelegeti ce vreau sa spun.

In fine.

revenind la treaba cu Nightwish...
sunt niste intrumentisti extraordinari, iar nivelul compozitional al pieselor nu poate fi catalogat decat tot subiectiv, in functie de gusturile fiecaruia.

Megadeth, inca o trupa la care tin mult de tot.

Daca ar fi sa ma gandesc la mine, cum am inceput sa ascult roack..hmm loong story..
aveam 4 ani si il intrebam pe tata de ce bat clopotele in melodia de la magnetofonul Tesla pe care tocmai il adusese bunica-miu pe sub mana din Polonia.
Hells Bells era desigur piesa...apoi a urmat Purple, si toate astea cand am devenit capabil sa inteleg acea muzica, prin clasa a 8-a deja eram doxa in ceea ce priveste rocuk anilor 70.
Asta pentru ca am avut noroc sa am un tata.."pe felie" cum se spune.
Ca am descoperit eu singur apoi heavy metal, speed metal si alte alea est epartea a doua.

ce pot pune este ca de la hendrix, sabbath, purple, rainbow etc pana la Dio, Judas Priest ( Halford implicit), Megadeth, Metallica, Overkill, Pantera si Nightwish, Haggard, Therion, Dreams Of Sanity le ascult cu aceeasi palcere.

sunt muuulte trupe si artisti pe care imi face placere sa ii ascult, ar insemna insa inca 4 pagini umplute ...

mdea...
cam asta era ideea...
hai noroc si la mai mare


p.s.: cand spui ROCK e ca si cum ai spune...BIOLOGIE...termenul e atat de vast incat putem vorbi 2 luni in continuu despre asta...
'Carefoul what you wish,
You May regret It
'Carefoul what you wish,
You just might GET IT!
Avatar utilizator
Sinner
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Noi 20, 2003 12:00 am

Mesajde Elessar » Sâm Noi 22, 2003 3:26 pm

Cand spui rock spui SAbbath, spui Ozzy


nu-i lua in seama pe exclusivisti, din ei se nasc fanii, iar fan vine de la fannatic. Iar fanatismul e o treaba foarte grea.

Asta pentru ca fabaticii isi traiesc viata prin intermediul altora
Elessar
 

Re: ROCK-ul ascultat de voi

Mesajde Criminala » Dum Noi 23, 2003 5:55 pm

Sal imi pare bine ca sunt si astfel de discutii...deci...sa-ti zic ce formatii ascult?..olkydolky: SLIPKNOT(in primul rand);Metallica Korn si Parazitii(chair daca nu canta rock..)sssttt

dana: rugam a nu se mai posta cu quote... si multumim SI pe aceasta cale
CUT YOUR THROAT AND KEEP WALKING-Slipknot-..pentru manelisti
Criminala
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 30, 2003 11:32 pm
Localitate: Triunghiul bermudelor

Mesajde piskeshu » Vin Noi 28, 2003 12:22 pm

Io in liceu ascultam Piogenesis (printre altele). da nu mai stiu nimic de ei . Stie cineva daca au mai scos ceva in ultimii 5 ani? Mai exista?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Noi 28, 2003 1:53 pm

ii cheama Pyogenesis, daca la ei te referi
au mai scos in 2000 un album, i-am inregistrat si eu recent ...
sa vedem ce se poate face dar daca vrei sa cauti pe net da search dupa "P"

uite track list:

1. Empty Space
2. Every Single Day
3. These Roads
4. I Remember
5. Blue Smiley's Plan
6. Rhapsodie in E
7. Just Ironic
8. Will It Ever Be
9. Silver Experience
10. Twinaleblood and Steel
11. Fade Away
12. Would You Take
13. Would You Take (March 1999)
14. Son of Fate
15. Love Nation Sugarhead
(dupa allmusic)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

trp prft

Mesajde rocketman » Vin Noi 28, 2003 1:53 pm

Din muzica romaneasca: Coma, EMIL, IpR, VdV, OcS, Narkoma;
Din muzica internationala: SOAD, Korn, Deftones, Rancid, Blink 182, Good Charlotte, Slipknot, Sum 41, MM, Rammstein, Static X, etc.;
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde Mortisha_Adam » Vin Noi 28, 2003 11:35 pm

ro: iris, ipr, vdv, ab4,e.m.i.l.,trooper,
straine : iron maiden, helloween, manowar, judas priest, him, dimmu borgir, sepultura, anathema,children of bodom,kreator,soad, guano apes, anouk, iced earth, crematory, AC/DC,nirvana, metallica, marlyn manson,dream theater,opeth,the sins of the beloved,theatre of tragedy.........si nu mai stiu
The wind howles through the empty block
Looking for home
But i run through the empty stone
Because i'm alone
Avatar utilizator
Mortisha_Adam
Junior Member
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Noi 11, 2003 12:00 am

Mesajde Tiamat » Sâm Noi 29, 2003 8:45 am

Bah....da voi de GOD , Altar. Ghotic, Negura Bunget, Avatar nu atzi auzit ?
Sunt romani si tre' sa ne mandrim cu ei......
Mai sunt si alte trupe romaneshti care se cred "trupe rock"si de fapt sunt de KKT......le da pe Atomic toata ziua.
Posturile de muzica de la noi nu prea au curaj sau cineva de acolo de sus nu vrea sa se difuzeze melodii ale unor formatzii de rock mai underground de la noi.......daca nu videoclipuri ca poate nu au, macar fragmente din concerte.
Eu as vrea sa vad la TV trupe ca cele mentionate mai sus dar si Insepultus, Legion, Interitus Dei, Vokodlok, etc......
Tiamat
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Noi 25, 2003 9:03 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Tiamat » Sâm Noi 29, 2003 8:53 am

Bah.....voi de God, Avatar, Negura Bunget, Altar, Legion, Insepultus, Vokodlok, etc....nu atzi auzit?
Sunt trupe adevarate de rock si culmea stitzi care e?.......sunt romani.
Tre' sa ne mandrim cu ei.....nu cu trupele care sunt pe Atomic si pe Mtv toata ziua (ma refer la formatziile romaneshti) , totzi comercialii ne canta cu chitarile pe TV......in ultima vreme au cam aparut nishte formatzii care se cred "trupe rock" care isi bat joc de noi.......ex: acum catziva ani "Bere Gratis"-eu ma ofticam rau de tot cand ii auzeam ca sunt rock-eri......sunt de KKT
Tiamat
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Noi 25, 2003 9:03 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Tiamat » Sâm Noi 29, 2003 8:55 am

am avut probleme cu netu' din cauza asta am trimis de doua ori aceiashi chestie putzin modificata.........scuze
Tiamat
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Mar Noi 25, 2003 9:03 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde piskeshu » Mie Dec 03, 2003 9:32 am

Mai asculta cineva Elend?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde xinne » Mie Dec 03, 2003 1:04 pm

Formatiile care-mi plac mie,nu sunt neaparat cele mai bune.Asa ca in ordine,ar cam fi
de pe la noi
Cargo
Phoenix
Iris
Luna Amara
Firma
iar straine
Rammstein
Helloween
Gamma-Ray
Fredom Call
Manowar
Apocaliptica
Ar mai fi cateva,dar ajung astea
Sacrifice
At the gates of paradise
It's a world full of illusions
By the masters of confusion, follow me...
Avatar utilizator
xinne
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Dec 03, 2003 12:00 am

Mesajde Tanase » Vin Dec 05, 2003 3:22 pm

CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
CARGO
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Aphex Twin » Joi Ian 08, 2004 5:51 am

ab4,zob,ocs
Aphex Twin
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 6:46 am


Mesajde Aphex Twin » Vin Ian 09, 2004 1:51 am

...ASA SI....?! CE NU INTELEGI?...DAR POATE PT TINE AB4 SAU ZOB SAU OCS NU CANTA ROCK....ROCK ALTERNATIV NU E ROCK, PUNK-ROCK NU E ROCK?!.... ROCKUL ARE O DEFINITE FOARTE LARGA....dar gata incetez sa mai raspund la provocarile tale sau ale lui pikeshu va las cu supertrupele voastre cargo si spitalu de urgenta si ma duc in "prostia mea" si-mi vad de treaba...geniule neinteles respectiv desteptule si cunoscatorule.
Aphex Twin
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 6:46 am

Mesajde Tanase » Vin Ian 09, 2004 1:07 pm

Bravo ai scos porumbelul: intr-adevar punk-ul nu e rock! (nu stiu de ce te mai intrebi)


iar alternativul de-aia ii zice alternativ ca e o alternativa la ROCK...


OCS e misto...dar e alternativ...


GENIULE!
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Aphex Twin » Vin Ian 09, 2004 8:40 pm

no comment.
Aphex Twin
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 6:46 am

Mesajde Bortzianu' » Sâm Ian 10, 2004 12:41 am

Initial trimis de Tanase
Bravo ai scos porumbelul: intr-adevar punk-ul nu e rock! (nu stiu de ce te mai intrebi)
iar alternativul de-aia ii zice alternativ ca e o alternativa la ROCK...
OCS e misto...dar e alternativ...
GENIULE!


Nenea Tanase : mai las-o bre mai moale ... rockul E ce e de cand le-a facut mamelele lor pe ei rockerii care asculta ce vrea ei ... si tocmai de aceea e ROCK ... sa curga A&S&D .. iti zice ceva? ..

... pop-rock-ul e rock? ..ca in ultima vreme si cargo a inceput s-o dea pe holografisme ... ..si din refrenele alea dublate de o voce in terta cu o treapta de semiton pe final ( frumos dar fumat -consumat ) altceva nu mai scot .. si beau /si plange mama .. etc.

..las-o din respect pentru respectul pe care ti-l port ..

Bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde P!vlon » Sâm Ian 10, 2004 2:21 am

Chiar imi pare rau ca din cauza aceluiashi Rock oamenii incep sa se certe,in fine asta ii uneshte Rock-ul,care pare sa va desparta pe voi,fiecare cu preferintsele lui shi nimeni nu poa' sa impuna altuia preferintsele sale...
Shi cine spunea ca Papa roach,linkin park,limp bizkit scot rock la kilogram...imi pare rau,credetsi ca dak nu au o istorie bogata atunci sunt ''cheap''...Papa Roach shi toate celelate sint asha gen de trupe ce au piese care nu pot sa nu-tsi placa,baietsii sint plini de inspiratsie shi creativi ca ii fuck pe oameni sa nu sa se sature de piesele lor nici dak le asculta de mai multe ori in aceeashi zi,de fapt asta depinde de la persoana la persoana...altora le place variatsia shi normal ca le pare ''cheap'' muzia lor,caci se satura repede de ea,altora le place s-o asculte p/u mult timp...
exista momente cind te saturi de tot rock-ul tare shi vrei sa ascultsi vre-o balada...asta e!But never dispise Rock bands,cause they ROCK the world!;)
P!vlon
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:00 pm
Localitate: Chishinau

Mesajde Aphex Twin » Sâm Ian 10, 2004 10:33 am

...vai...dar papa roach nu canta rock cum poti sa spui asa ceva?! ei canta nu-rock care dupa bibilica unora, artisti in felul lor, nu e rock! sa-ti fie rusine!
...therefore there are patterns everywhere in nature.
Aphex Twin
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 6:46 am

Mesajde P!vlon » Lun Ian 12, 2004 1:10 pm

there's no point arguing about this!everyone sais a different thing and contradicts you just for the sake of contradiction,so...
P!vlon
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:00 pm
Localitate: Chishinau

Mesajde P!vlon » Lun Ian 12, 2004 2:26 pm

"We lean more towards hip-hop, punk and funk, and we also have a rock influence," says Dick!
Anyway fuck it...all the groups have their own style that's a mixed one...so...
P!vlon
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:00 pm
Localitate: Chishinau

Mesajde piskeshu » Lun Ian 12, 2004 2:36 pm

Radiohead, Radiohead, Radiohead Radiohead
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde rocketman » Lun Ian 12, 2004 4:19 pm

Initial trimis de Aphex Twin
...vai...dar papa roach nu canta rock cum poti sa spui asa ceva?! ei canta nu-rock


Alt superior care nu se coboara in inferioritatea nu-metal-ului (nu-rock :) how funny)
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Re: ROCK-ul ascultat de voi

Mesajde alexandra » Mar Ian 13, 2004 10:47 am

dupa parerea mea tot muzica folk e cea mai buna ! pheonix, pasarea colibri dar sa nu uitam de the doors ,deep purple si bineinteles de cargo,iris,ab4,tapinari daca ai auzit de ei, zdob si zdub,nirvana,metallica,etc.
alexandra
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Ian 13, 2004 10:56 am

mancatzas cargo, metallica, etc canta folk?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori