ROCK-ul ascultat de voi

Totul despre muzica rock

Mesajde Aphex Twin » Mar Ian 13, 2004 11:12 am

dupa parerea mea tot muzica folk e cea mai buna ! pheonix, pasarea colibri dar sa nu uitam de the doors ,deep purple si bineinteles de cargo,iris,ab4,tapinari daca ai auzit de ei, zdob si zdub,nirvana,metallica,etc.

cea mai tare caterinca de mult timp incoace!!! :D :D :D
...therefore there are patterns everywhere in nature.
Aphex Twin
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 6:46 am

Mesajde piskeshu » Mar Ian 13, 2004 11:26 am

Intr-adevar!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Tanase » Mie Ian 14, 2004 6:04 pm

E si voi acum ati sarit de fund in sus...intai a inceput sa enumere folkisti apoi a vrut sa treaca si alte formatziii preferate...

Cred ca asta a vrut fata sa spuna..

ON TOPIC: Heavy metal rulz: Ozzy Osbourne, Black Sabbath, Judas Priest, Iron Maiden (un pic altfel dar tot heavy), ACDC (chiar dc sunt hard rock)...Metallica...
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde a6d6d6a » Lun Mar 08, 2004 11:59 pm

io amu ascultai animals
pacat ca putini ii mai asculta.insa am avut placuta placere sa-i ascult in rockoteca ;a
born stubborn
a6d6d6a
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 08, 2004 10:42 pm
Localitate: iasi

Mesajde blackrose13 » Mie Mar 10, 2004 3:33 pm

uturor ni se pare ca muzica pe care o ascultam e cea mai buna.muzica mea cea mai buna e rockul vechi, dar mai am scapari si prin rockul de underground.pot sa spun ca trupa mea de suflet este manowar.si dupa aia urmeaza o gramada de alte trupe cu stiluri diferite.nu-mi place rockul alternativ,in rest, ;h
rock is immortal,you however are not!
Avatar utilizator
blackrose13
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Feb 28, 2004 12:00 am

Mesajde 7vies » Mie Mar 17, 2004 7:24 pm

-metallica -mai putin ultimul album (metallica fara solo-uri suna sec)
-led zeppelin
-black sabbath (in perioada de glorie)
-apocaliptica
-iced earth
-red hot chili peppers
.......................
si as vrea sa caut piese cu meatpuppets (sa vad ce-i de capul lor)
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde rocketman » Joi Mar 18, 2004 5:17 am

Mie imi place Metallica cume acum, e mai actual, s-a cam dus vremea solourilor. Asta nu inseamna ca nu-mi plac celelalte albume, ba chiarmai mult!
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde 7vies » Vin Mar 19, 2004 2:23 am

chitara n-are degeaba 6 corzi si 22 de segmente pe grif...
sa te limitezi la nici 10 acorduri inseamna sa-ti cobori standardul ...de la o trupa de legenda la una joasa...
..si in plus ce rol mai are kirk hammet in formatie acum?
ai vazut mtv icon-metallica? korn n-au putut sa cinte si solo-urile de la ,,one,, si nici limp bizkit pe cele de la ,,sanitarium,,(care oricum a sunat penibil cu vocea plingareata a lui durst)...asa ca aici se vede diferenta de valoare...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde blackrose13 » Sâm Mar 20, 2004 2:20 pm

cu asta sunt si eu de acord.din pacate metallica nu mai e ce a fostmie nu prea mi-a mai placut metallica dupa load.in schimb la capitolul versuri inca mi se mai par tari!dar ultimul album nici nu pot sa-l mai ascult.dar ii admir si ii respect pentru ce au fost!
rock is immortal,you however are not!
Avatar utilizator
blackrose13
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Feb 28, 2004 12:00 am

Mesajde the_curse » Dum Mar 28, 2004 9:05 pm

din rockul romanesc?
iris cargo negura bunget ocs crize do diez troper verso(cateodata cand sunt beat lol)
vama veche coma...sper sa nu uit altele :)
Avatar utilizator
the_curse
Junior Member
 
Mesaje: 181
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:00 am

Mesajde GreyV » Lun Mar 29, 2004 1:12 pm

Cargo, Iris, Timpuri noi, Altar,Negura Bunget, Trooper....cam astea's alea romaneshti care'mi plac.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde diana_bo2002 » Lun Mar 29, 2004 3:15 pm

IRIS, Cargo
"Imi este calauza oricine-i mai nebun decat mine."
Avatar utilizator
diana_bo2002
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Vin Feb 20, 2004 12:00 am

Mesajde Floriris » Lun Mar 29, 2004 6:00 pm

Iris, Cargo, Celelalte Cuvinte, Firma, Trooper, Ataria
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde NiceSmil3 » Mie Mar 31, 2004 3:24 pm

Negura Bunget, Pheonix si Vama Veche mi se par cele mai reushite.
scratch my skin
and let red roses rise in rivers
cut my belly, eat my liver
and rape my body with your fingers.
Avatar utilizator
NiceSmil3
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde k-rina » Joi Apr 15, 2004 10:22 pm

Deshi eu sunt mai mult pe hip-hop imi place shi rock-ul ... de fapt imi plac mai multe stiluri de muzica dar ca sa fiu on topic trupa mea rock all times favorite ramane Red Hot Chili Peppers ... sunt foarte buni instrumentishti, ca lirishti sunt geniali iar cine a vazut un concert cu ei in mod sigur il tzine minte ... They Rock la propriu & figurat

In afara de asta ... imi plac foarte mult mult The Vines mai imi plac shi Godsmack shi 3 Doors Down ... nu-mi plac The White Stripes (they really need a good drummer) shi cam nimic din rock-ul romanesc :rolleyes:
Always outnumbered never outgunned
Avatar utilizator
k-rina
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Apr 15, 2004 10:33 pm

White Stripes se descurca de minune cu Meg la tobe...ca nu itzi plac tzie ie altceva da nu mai spune prostii...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde k-rina » Joi Apr 15, 2004 11:16 pm

Clar n-ai ascultat The Vines :p In plus eu ma refeream la prestatziile live ... pt mine cam asta conteaza cel mai mult la o trupa rock
Always outnumbered never outgunned
Avatar utilizator
k-rina
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde sublime_gwen » Vin Apr 16, 2004 10:12 am

hahahaha! din cauza ca ma fascineaza femeile tobosar- cred ca multe gagici vor sa se faca tobosar la un moment dat- m-am uitat cu atentie la domnisoara de la white stripes. nu am vazut-o facand un break, ever. nu stie decat toba mare-premier-toba mare- premier si inainte de refren poate da bezmetic in fus, dar atat. m-am uitat si la live-uri, si la videoclipuri. nimic. si nu sunt rea, seven nation army e chiar o melodie care imi place f mult. dar asta am constatat.
in alta ordine de idei, in ultima vreme recomandam (hed)pe - care am auzit ca s-au spart-mare pacat! -, chevelle, finch si din aceeasi serie de formatii sparte sau about to, QOTSA.
can you trip like I do?
Avatar utilizator
sublime_gwen
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde Faint » Vin Apr 23, 2004 11:30 am

hmm....Paradise Lost , Charon, Disturbed , Sentence , Entwine , Nightwish , Lullacry , Apocalyptica , Dream Theater, Cargo, Iris, etc....

btw... ce parere aveti de formatia Charon ?
Faint
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 07, 2004 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde maddIRIS » Vin Apr 23, 2004 9:06 pm

mah fratilor ... din romania cel mai tari formatii rock sunt IRIS si PHOENIX!!
INDISCUTABIL!
maddIRIS
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 8:28 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde rocketman » Vin Apr 23, 2004 9:48 pm

Acum cati ani???????
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde maddIRIS » Vin Apr 23, 2004 10:53 pm

de ce te intereseaza???
maddIRIS
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 8:28 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde rocketman » Sâm Apr 24, 2004 12:33 am

Pai nu ca nu as avea respect pt clasici dar s-au cam "fumat". E greu sa zici despre o trupa ca e cea mai tare "de rock". E ca si cum ai zice ca Metallica e cea mai tare trupa rock, si rock-ul e atat de divizat si diferit incat nu ai sanse sa-i pui langa altii care tot rock se cheama ca (ei) canta.
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde georgeQ2k » Sâm Apr 24, 2004 1:29 pm

rocketman scrie:Mie imi place Metallica cume acum, e mai actual, s-a cam dus vremea solourilor. Asta nu inseamna ca nu-mi plac celelalte albume, ba chiarmai mult!

parerea mea este ca metallica au murit dupa albumul din 91 cand au renuntat la conceptul " metallica " si au preferat sa iasa rau de tot pe sticla cu clipuri si alte rahaturi de showuri , interviuri si " ce mult ne iubim noi fanii " cand de fapt sunt unii dintre cei mai egoisti artisti in ceea ce vor fanii lor adevarati , nu toti avortonii adusi la MTV ca sa arate ce mult iubesc ei metallica. iar muzica lor ?!?!? albumul din 91 a fost culmea maturitatii lor artistice. tot ce a urmat ,cu mici exceptii , muzica de oligofreni. am fost fan metallica si chiar i-am trosnit pe cativa care considerau ca nu metallica sunt cei mai buni dar acum sunt dezamagit rau de muzica lor. daca as putea " i-as bate pe aia de la metallica cu atata ura ca as face temperatura" vorba celor de la Parazitii.
Parerea mea.......
I-will be watching over you
I-am gonna help you see it through
I-will protect you in the night
I-am smiling next to you...in silent lucidity
Avatar utilizator
georgeQ2k
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Apr 23, 2004 11:00 pm

Muzica veche nu e "fumata"!

Mesajde georgeQ2k » Sâm Apr 24, 2004 7:49 pm

am avut norocul sa cresc intr-o familie in care dimineata se asculta led zepp la pranz deep purple iar seara pink floyd. asa ca muzica anilor 70 e intr-un fel a doua mea personalitate ( " acum o dezvolt pe a treia " hehehe- Parazitii ). cand am crescut un pic am descoperit kiss , scorpions si alte trupe usurele din anii 80. apoi a urmat metallica . ceva cu totul nou dur zgomotos plin de energie versuri super rupte parca din realitate. am devenit fanul lor invatand pe de rost versuri si acorduri din piesele lor. credeam ca nimic nu poate fi mai tare ca ei. si..... in 94 am fost la budapesta la niste prieteni si am mers la un concert rock. ultima trupa din program ( capul de afis al festivalului ) nu-mi spunea mai nimic. auzisem de ei dar nu stiam decat o piesa. si ......au cantat Queensryche!!!!!!! de necrezut......m-am indragostit imediat de stilul lor si mai ales de vocea lui Geoff. am cumparat a doua zi toate albumele lor si pana in ziua de azi nu cred ca am ascultat o trupa moderna mai complexa si mai completa decat queensryche. e parerea mea si numai a mea. in europa nu sunt prea ascultati datorita stilului un pic prea pesimist si a versurilor prea reale si "dure" insa in nord-vestul statelor unite si canada sunt number one. mai ales in seatle aka jet city. Albumul Q2k din 2000 e cu adevarat un album mare.
Alte trupe preferate ? Multe........
Motorhead - sunt zeii rockului
Manowar - unici si grandiosi
Judas , Maiden , Ozzy , Slayer si multe altele.......
O trupa pe care o apreciez cu adevarat : Heroes del Silencio - rockul lor in spaniola suna bestial. Iar vocalul are o voce super.
Si totusi muzica anilor 70 ramane adevarata muzica rock. E muzica pe care s-a dezvoltat conceptul de rock.
I-will be watching over you
I-am gonna help you see it through
I-will protect you in the night
I-am smiling next to you...in silent lucidity
Avatar utilizator
georgeQ2k
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Apr 23, 2004 11:00 pm

Mesajde rocketman » Sâm Apr 24, 2004 10:06 pm

Prin "fumata" am vrut sa spun ca nu mai e actuala, adica n-am nimic cu ei numai ca rock-ul s-a mai schimbat intre timp si nu vreau sa ajung sa le spun copiilor mei ca "ce mijto erau aia pe care ii ascultam eu cand eram tinar, ce ascultati voi sunt prostii pentru tineri fara minte"
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde maddIRIS » Dum Apr 25, 2004 12:03 am

io zic k nu 'fumata'...du-te, pe 28 mai la concertul legendarei trupe rock jetrho tull si mai vorbim....
tu ce consideri actual? formatiile astea de doi bani care azi apar maine dispar?
maddIRIS
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 8:28 pm
Localitate: Ploiesti

Mesajde georgeQ2k » Dum Apr 25, 2004 7:15 am

maddIRIS scrie:io zic k nu 'fumata'...du-te, pe 28 mai la concertul legendarei trupe rock jetrho tull si mai vorbim....
tu ce consideri actual? formatiile astea de doi bani care azi apar maine dispar?

ditto !!!!
am o intrebare ! poate exista vreo comparatie intre ...hmmm....de exemplu Linkin Park - In The End si deep purple - child in time ? pe care o ascultati cu mai multa placere ? una e actuala si alta e deja o piesa de epoca.......
I-will be watching over you
I-am gonna help you see it through
I-will protect you in the night
I-am smiling next to you...in silent lucidity
Avatar utilizator
georgeQ2k
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Apr 23, 2004 11:00 pm

Mesajde rocketman » Dum Apr 25, 2004 10:29 am

Pai lasati sa mai treaca ceva timp atunci!
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde tester » Joi Apr 29, 2004 7:45 pm

Nu stiu unde sa pun asta asa ca aici pare cel mai nimerit.

Ca muzica rock/sibiu/alternativ am ascultat cateva melodii de pe buricul.3x.ro , formatia buricul pamantului. Nu merg decat vreo cateva linkuri p-acolo, poate bassplayer poa sa m-ajute, ca le-as asculta si restu, da nu prea mere downloadu.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron