ROCK-ul ascultat de voi

Totul despre muzica rock

Mesajde maiden in mist » Vin Mar 03, 2006 9:53 am

Funeral Doom Metalist 72%
Progressive Metalist 57%
Power Metalist 55%
Heavy Metal/Old School 38%
Black Metalist 35%
Death Metalist 28%
Non-Metal 25%
Thrash Metalist 23%

O....k... :blink:
Cam ce ascult eu? Sissy girl stuff :P :

Nightwish
Leave's Eyes
Epica
Within Temptation
L'ame immortelle
Magica
Elis

and not so sissy A-) :
Evol
Evergrey
Haggard
Tristania
Apocalytptica
My Dying Bride
Struggling between heaven and hell, between the sun and the moon, between praying and chanting, between the brilliant warm light and the seducing cold darkness, hanging on a cliff: HOW CAN I CHOOSE?

Io La vedrò di notte del Walpurgia...
Avatar utilizator
maiden in mist
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Joi Dec 29, 2005 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Vin Mar 03, 2006 10:31 am

then why the funeral doom stuff?
avea dreptate ala care a zis, ie prea generalizat testu si nu reflecta realitatea :D
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde Venin » Vin Mar 03, 2006 10:52 am

Eu zic ca rock-ul ofera muzica pentru tot sufletul si zic eu ca doar exceptiile pot uneori sa ne mai carpeasca pe ici pe colo ajungand la suflet ( chiar si chesti mai electro\ wave daca ai chef ). Ideea e ca pana si fanii, care nu asculta decat o formatie, sau un singur gen muzical rock, nu se pot numi rockeri, sunt fani. Nu am fost niciodata deacord cu adoptarea unui singur gen muzical rock si negarea altora. De la Pink Floyd pana la Vader rockul mi se pare normal sa fie ascultat in functie de starea sufleteasca. Plus ca eu nu gasesc timp sa ascult cate am de ascultat, unde mai pui ideea sa ascult alte chesti.
Un aspect important. Muzica clasica alaturi de Jazz si Blues intra la Non-Metal, insa astea sunt bazele rock-ului si recomand oricui sa asculte. Asa ca in momentul respectiv, nu vad posibila o audiere intensa a altor genuri, pentru ca pur si simplu Life Is Short.
Un al doilea aspect ( si probabil cel mai important ). Nu neg si nu rejectez persoanele ce asculta alta genuri muzicale iesite din aria rock. In general nu fac discriminari ( cu mici exceptii foarte serioase, gen gay people stabiliti pe criterii de orientari sexuale ). Ceea ce asculti te priveste in cele din urma, insa nu te da ceva ce nu esti. Pana la urma trebuie sa iti gasesti locul fara minciuni si batai in piept. Chiar daca ai ascultat acu cativa ani rock, nu inseamna ca mai asculti sau daca nu asculti nu inseamna ca nu vei asculta. Sunt etape si etape ale vietii, insa e de preferat sa fie cat mai lungi. Probabil si eu voi patii aceeasi chestie ( doar ca nu o stiu inca ), insa dupa un timp imi voi da seama si atunci voi invata sa vad realitatea fara a mai spune despre mine ca sunt rocker.

P.S. Acest "TU" din textul de mai sus este un "TU" general, fara a arata ( momentan ) cu degetul spre nimeni.
Venin
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Brigada de Asalt

Mesajde pancone » Vin Apr 14, 2006 11:16 pm

Ascult Brigada de Asalt.
http://www.brigadadeasalt.ro
pancone
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 14, 2006 10:41 pm
Localitate: Romania

Mesajde Iulius » Vin Apr 14, 2006 11:41 pm

Black Metalist 50%
Funeral Doom Metalist 38%
Non-Metal 33%
Power Metalist 32%
Progressive Metalist 32%
Heavy Metal/Old School 25%
Thrash Metalist 20%
Death Metalist 15%

... ce sa zic ... "funeral music turnes me on" si ... mai e faza cu Transilvania :D ... doar stau langa castel. super tare
A-)
Emmanuel Goldstein adept
Avatar utilizator
Iulius
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Dum Apr 09, 2006 11:00 pm

Mesajde maiden in mist » Dum Apr 16, 2006 4:23 pm

Mdaa...rockul ascultat de noi dar...aici nu sunt decat genuri de metal. Pai eu am uitat sa mentionez mai sus si London after midnight, Sisters of Mercy, The Cruxshadows...Asta nu-i rock adica? Metal nu-i oricum :blink:
Struggling between heaven and hell, between the sun and the moon, between praying and chanting, between the brilliant warm light and the seducing cold darkness, hanging on a cliff: HOW CAN I CHOOSE?

Io La vedrò di notte del Walpurgia...
Avatar utilizator
maiden in mist
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Joi Dec 29, 2005 12:00 am

Mesajde =ll=Kain » Mar Apr 18, 2006 12:27 am

[quote="Iulius"]Black Metalist 50%
Funeral Doom Metalist 38%
Non-Metal 33%
Power Metalist 32%
Progressive Metalist 32%
Heavy Metal/Old School 25%
Thrash Metalist 20%
Death Metalist 15%
QUOTE]
men cu cat sti procentele mai corect cu atat esti un mai amre fan si auzi muzica altfe.....realy realy
eu sunt in cautare de noi trupe....intodeauna gasesti ceva nou, care sati placa, daca sti unde sa cauti si bineinteles cunosti procentele.....
vezi dc e bine sa asculti manea?!?!?! ca ai:
Manea 100%
Simplu :) :) :)
Avatar utilizator
=ll=Kain
Junior Member
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Ian 16, 2006 12:00 am

Mesajde =ll=Kain » Mar Apr 18, 2006 12:30 am

Iulius scrie:Black Metalist 50%
Funeral Doom Metalist 38%
Non-Metal 33%
Power Metalist 32%
Progressive Metalist 32%
Heavy Metal/Old School 25%
Thrash Metalist 20%
Death Metalist 15%

... ce sa zic ... "funeral music turnes me on" si ... mai e faza cu Transilvania :D ... doar stau langa castel. super tare
A-)

men deci cu cat cunosti procentajele mai bine cu atat esti mai mare fan si tzi se pare muzica mai frumoasa...
Eu ascult Rock. ( sa se remarce punctu din stanga jos, langa ''Rock''), si sunt in cautare de noi trupe...mereu gasesti ceva nou care sati placa, daca sti unde sa cauti, si bineinteles procentajele...
C noroc pe capul manelistilor...ei au:
Manea 100%
fara stres...:)):)):))
Avatar utilizator
=ll=Kain
Junior Member
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Ian 16, 2006 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Mar Apr 18, 2006 1:21 pm

din cate tin minte, testul reflecta mai mult modul de gandire, nu putea fi tot timpul exact. exemplu: intreba dak vocea lui James LaBrie e gay. sunt total de acord , dar asta nu inseamna ca nu ascult Dream Theater.
sau faza cu pasiunea pt cadavre. eu cred k si un thrasher sau blacker poate avea pasiunea asta nu numa un dether dak e sa luam asa pe specimene.

p.s. la manelisti exista manele noi si manele vechi, da toate sunt bune, insa numai cele noi merita ascultate.
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde hakalbak » Joi Apr 20, 2006 12:00 am

in primu rand vreau versuri,apoi o atitudine impotriva platitudinii apoi o chitara care sa aduca a slash apoi mai sunt.
pacat ca bob marley nu canta rock.
imi place metallica,gnr,acdc,maiden,nirvana,floid,apocaliptica,iris,cargo,vita,vama,luna amara,guerilla`s,edda,republic,ocean,tankcsapda ....
tot timpu am vrut sa am plete,dar nu am reusit sa le cresc."cum e sabia pt samurai asa ii si paru pt rocker".cum samuraii erau niste tampiti si cum eu sunt un pacifist m-am impacat cu idee ca nu o sa am plete...rammstein,dar nu prea inteleg.
NU MA AJUTA SI PE MINE CINEVA CU UN TEXT RAMMSTEIN TRADUS.NU L-AS UITA NICIODATA PENTRU MARETIA GESTULUI.
undefinedpace spiritului
hakalbak
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Mar 04, 2006 3:15 pm
Localitate: la pescuit pe spiritu ebrulu

Mesajde nbm » Joi Apr 20, 2006 1:07 am

hakalbak scrie:NU MA AJUTA SI PE MINE CINEVA CU UN TEXT RAMMSTEIN TRADUS.NU L-AS UITA NICIODATA PENTRU MARETIA GESTULUI.

domle, poti sa ma uiti, nu ma supar :D
ia de aici (le gasesti aproape pe toate): http://herzeleid.com/en/lyrics
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde painkiller1991 » Lun Iul 10, 2006 12:00 am

deci stiu ca am gasit forumu asta cam tarziu da am citit ce ziceati voi paici in primu rand arcturus nu e progresiv este avant-garde blakc metal atmospheric black metal mai la inceput adica mai pe scurt ii black metal . bathory nu e black atata ca e unu dintre pionieri black metalului el e thrash (si mort) nu vreau sa fac critici sau ceva numa vreu sa va zic cum e the right way ... oricum nu cred ca mai e cineva sa citeasca mesajul asta da oricum . nuca sa ma dau mare :) da in materie de black si in general metal poate sa ma intrebe oricine orice . o da si de rock vechi deasemenea puteti intreba ;)
vam zis .. nu ca mash da mare :n:
painkiller1991
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Iul 09, 2006 5:46 pm
Localitate: baia mare

Mesajde Pinguinu » Lun Iul 10, 2006 9:09 am

Uite ca il citesc eu......si nu sunt de acord. Simplist spus despre Bathory ca sunt thrash...uite, descrierea de pe metal archives e asta: Black Metal, Viking/Thrash Metal, deci sunt si black metal, nu poti sa fii pionier in ceva din care nu faci parte. In al doilea rand, au doua albume de baza pt stilul Viking si care nu mi se par deloc thrash (hammerheart, Twilight of the gods). Dar cred ca ne putem certa pe tema asta jumate de an, si oricum nu conteaza incadrarile asa de mult.....

mai bine fii ontopic si spune ce iti place ;)
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Iul 10, 2006 9:19 am

indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde painkiller1991 » Lun Iul 10, 2006 1:07 pm

is de acord cu pinguinu istersau crizat sau nush cum :) dar fiecare are parerea lui despre ce asculta is de acord cu tine iar cubu nush ce miai trimis acolo dar nu am vazut nicaieri sa zica ca arcturus e progresiv ..este post avantgard black metal aa a, vazut sub poza cica progresive metal pai sa sti ca nu tot ce scriu astia pe siteuri inseamna ca asa este daca vrei un site cat de cat aproape de adevar incearca http://www.metal-archives.com
painkiller1991
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Iul 09, 2006 5:46 pm
Localitate: baia mare

Mesajde wednesday » Lun Iul 10, 2006 1:29 pm

lol.
tu ce anume intelegi prin progresiv?
si ce naume prin avantgarde?
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde painkiller1991 » Lun Iul 10, 2006 2:05 pm

avantgarde vine din franceza . avantgarde black are accente de industrial
de asta e si "avangarde" deci experimental avant garde poti lua Fleurety si poti face paralela cu Ancient sau Darkthrone de exemplu

progresivu e deja alceva , fiind total diferit de black metal de exemplu progresiv e Dream theatre si pink floyd
stil TEHNIC , melodios deci daca zic tehnic pun punctu pe "i"
painkiller1991
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Iul 09, 2006 5:46 pm
Localitate: baia mare

Mesajde wednesday » Lun Iul 10, 2006 6:02 pm

nu ma aburi cu exemple de formatii. btw se scrie dream theater ;)
nu spui nimic concret prin asta.
porgul este in primul rand experimental, presupune diversitate, sunet bombastic, amalgam de influente si doza profesionala de tehnicitate. asta ar fi o descriere generala care ar putea fi aplicata orcarei trupe care prezinta "simptomele" insirate mai sus, indiferent de stilul pe care-l are la baza.
arcturus e avantgarde in comparatie cu alte trupe din asa zisa breasla.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde painkiller1991 » Lun Iul 10, 2006 6:07 pm

deci in primul rand nu exista progresiv black metal de buna calitate
cu sunet bombastic si bla bla ..poate prosti de genu dimmu sau creidal
adica nu exista progresiv black lol

zic sa lasam dreq sa nu ne mai certam ca fiecare are alte pareri
nu ?
painkiller1991
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Iul 09, 2006 5:46 pm
Localitate: baia mare

Mesajde wednesday » Lun Iul 10, 2006 6:11 pm

uhm, loooooooool
nu vad de ce i-ai mai adusi si p-astia in discutie.

eu ti-am dat mura-n gura mai sus, de ce arcturus pot fi considerati la fel de bine prog.
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Iul 10, 2006 6:56 pm

wednesday, desi multi au incercat sa defineasca progresivul si parerile sunt impartite, acest stil are niste caracteristici generale destul de clare, deci eu nu as zice ca este experimental. "Sunet bombastic"? "Amalgam de influente"? Hmmm...

http://www.progarchives.com/Progressive-rock.asp#definition


painkiller, nu o lua personal, dar esti pe dinafara.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde gunsnroseritza » Mie Iul 19, 2006 6:25 pm

Eu una ascult Guns N' Roses,Metallica,AC/DC,Iron Maiden,Nirvana,Paradise Lost,H.I.M.,Rammstein,Lake of Tears,Iris,Cargo,Vama Veche,Trooper,Urma...si multe altele :rulz:
Avatar utilizator
gunsnroseritza
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iul 17, 2006 11:00 pm

Mesajde SL1pknot_maggot » Lun Iul 24, 2006 10:51 am

N-am mai intrat de ceva vreme pe forum...In ultima vreme ascult mai mult black metal, mai ales simfonic si death metal. Am downloadat de pe net peste 100 de astfel de formatii si mi-au placut Unexpect, Infernal Requiem si Nightside Glance(se aseamana cu Dimmu Borgir care imi plac f mult si nu inteleg de ce multi spun k muzik lor e cunoscuta dar e "proasta" in acelasi timp...)
Avatar utilizator
SL1pknot_maggot
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mai 16, 2006 11:00 pm

Mesajde Maniak » Joi Iul 27, 2006 6:53 pm

Heh eu is nou pe acest foru .. si am zis sa incep de aici... eu prefer :
Death,Carcass,Anthrax,AC/DC,Slayer,Deicide,Obituary,Amon Amarth,Children Of Bodom,Manowar,Megadeth (si mai multe !!)
Avatar utilizator
Maniak
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 25, 2006 11:00 pm

Mesajde Maniak » Joi Iul 27, 2006 6:55 pm

Heh eu is nou pe acest forum .. si am zis sa incep de aici... eu prefer :
Death,Carcass,Anthrax,AC/DC,Slayer,Deicide,Obituary,Amon Amarth,Children Of Bodom,Manowar,Testament,Skid Row,Megadeth ... astea sunt formatile mele "de suflet" ca sa zic asa :P
Avatar utilizator
Maniak
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 25, 2006 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Iul 27, 2006 7:48 pm

daca vede postu tau cine jtiu io si finutza ai o bere asigurata maniace :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iul 27, 2006 7:53 pm

berea e acilea, sa vie maniacu :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Maniak » Joi Iul 27, 2006 9:54 pm

aci is,aci is ! :P
Avatar utilizator
Maniak
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 25, 2006 11:00 pm

Mesajde dexter » Lun Iul 31, 2006 2:47 pm

asult mai multe trupe si de rock si de punk , dar cel mai mult imi place TheOffspring(STIU TOATE MELODIILE PE DE ROST...). Sper ca peste 2 ani sa am proprii mei fani. am o trupa si cantam gen TheOffspring. [-o
dexter
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iul 31, 2006 10:06 am
Localitate: Bucuresti si Tulcea

Mesajde Route*666 » Lun Iul 31, 2006 5:17 pm

The Doors, Jimi Hendrix, Pink Floyd, Led Zeppelin, Smashing Pumkins, Nirvana, The Soundgarden, Rage Against The Machine, Sex Pistols, Anthraxx, Metallica, Pantera, Sepultura, Slayer, ACDC, Burzum, Guano Apes (mai rar), Lake Of Tears, Megadeth, Rammstein, The Gathering, Body Count, Skunk Anansie, Motorhead, Manowar, Iron Maiden..cred ca ar mai fi, dar cred ca ajung astea..
A vast radiant beach in a cool jeweled moon
Couples naked race down by it's quiet side
And we laugh like soft, mad children
Smug in the wooly cotton brains of infancy
The music and voices are all around us.
Route*666
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 26, 2006 1:48 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori