Cei mai buni chitaristi in opinia mea sunt: ....

Totul despre muzica rock

CARE ESTE CEL MAI BUN CHITARIST AL TUTUROR TIMPURILOR?

Jimi Hendrix
11
61%
Jimmy Page
7
39%
 
Voturi totale : 18

MAY

Mesajde Peppy_032002 » Sâm Aug 09, 2003 9:41 pm

BAH DA' DE "BRIAN MAY" NICI UNU NU ZICE NIMIC

Adevaru' e ca nu pot sa-l pun chiar pe primul loc in topul chitaristilor mei preferati
dar a lasat o dita mai amprenta in muzica atat prin compozitie (vezi ce a compus pt Queen si in afara trupei)
cat si prin tehnica folosita la chitara din cate am observat e capabil sa faca orice procedeu
(nu vorbim de taping-uri sau treceri din game minore in majore sau de alte chestii pe care le fac chiar si eu) numai ca are stilul propriu
care nu-i da voie sa depasasca anumite limite adica nu exagereaza cu solo-urile (ca astea sunt de baza cand
vorbesti despre un chitarist) iar ca armonie e de "10".
Peppy_032002
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 04, 2003 10:26 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ballooba » Sâm Aug 09, 2003 9:51 pm

Nu mah pricep eu la rock da shtiu ca cel de la bosquito cu palarie se pricepe...
Cel putin cand era la conexiuni dadea bine din chitara...
Sorry..da nu shitu cum il cheama..
butzi butzi!!
Avatar utilizator
ballooba
Junior Member
 
Mesaje: 194
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

chitaristi in top

Mesajde ebadjika » Sâm Aug 16, 2003 12:02 am

Foarte bine ati spus de totzi....dar Andy LaRoque de la King Diamond este poate cel mai grozav atat la compozitie cat si la tehnica.....
ebadjika
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 15, 2003 11:52 pm
Localitate: SV

Mesajde nno » Joi Sep 11, 2003 8:57 pm

balooba, victor solomon se intituleaza chitara bosquito....

.....si, vorba cui a zis inaintea mea, daca sintem la 'rock romanesc', sa vorbim de chitaristi romani de top....
....ca avem..parol!
.....tot fara a ierarhiza, io nominalizez urmatorii tovarasi:
- georgica patranoiu
- horea crishovan
- nutzu olteanu
- adi ilie (oare mai cinta, colo in americi?!)
- lotzi kovacs (desperado, stimati prieteni....pacat ca n-are loc
acolo, sa arate cit stie!!).

..punct!..daca am omis pe cineva, revin cu un post scriptum!
'mergem departe inspre noi'.......
nno
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Sep 08, 2003 2:03 pm

Mesajde 7vies » Vin Mar 12, 2004 9:56 pm

nu s-a mai postat de multisor pe threadul asta....
abia acum o sa incep sa-i ascult pe vai...satriani..si malmsteen (asa ca nu-mi pot da cu parerea)
am fost multa vreme admirator hetfield_hammet(unul pt. compozitie celalalt pt. interpretare)insa acum m-au dezamagit(albumul ,,st.anger,, n-are nici macar un solo)
jimi page ramine oricand in top (avea el magia lui inconfundabila)
john frusciante ar fi putut deveni noul page daca ar fi fost mai serios si profesionist
brian may e si el unic
.................................
cit despre romini am rezerve...poate au valoare dar se consuma in formatii slabe,mult prea siropoase(dir5,holograf,trupa lui banica,krypton),sau care se vor haioase(taxi,desperado,bosquito)
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde Tanase » Dum Mar 14, 2004 2:16 pm

Blackmore...PAGE...Yommi astia-s preferatzii mei
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde diana_bo2002 » Lun Mar 15, 2004 7:56 am

1. Valter Popa - IRIS (ascultati-i mai intai albumul solo si solourile de la "Sa nu crezi nimic" sau "Cine ma striga in noapte" sau multe altele si dupa aia dati-va parerea)
2. Nicu Damalan - D5

Din afara :SLASH, Gary Moore
Avatar utilizator
diana_bo2002
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Vin Feb 20, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Mar 15, 2004 9:06 am

cit despre romini am rezerve...


romini? ce-s aia romini?

diana: slash e maaare chitarist ... si marmota inveleshte ciocolata in poleiala
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde diana_bo2002 » Lun Mar 15, 2004 4:54 pm

"Don't Cry" - chitara chiar mi se pare geniala.....parerea mea
Avatar utilizator
diana_bo2002
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Vin Feb 20, 2004 12:00 am

Mesajde Tanase » Mar Mar 16, 2004 4:32 pm

Jeeesus. Intr-adevar Slash le are cu chitara dar asta nu-l face un mare chitarist. Si asta pentru ca nu spune nimic. Da chiar la Don't cry sa te gandesti...

Poate era mai sugestiva November Rain...
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde 7vies » Mie Mar 17, 2004 7:03 pm

QUOTE=danone]romini? ce-s aia romini?
adica autohtoni ,din Romania,astia de la noi,....etc
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Mar 17, 2004 10:44 pm

diana_bo2002 scrie:"Don't Cry" - chitara chiar mi se pare geniala.....parerea mea

La primul sau la al optulea solo?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Philips » Sâm Apr 24, 2004 10:29 pm

Jimi Hendrix, Eric Clapton, Steve Vai, Dimebag Darrell, Kirk Hammet, Zakk Wylde, Santana, Michael Angelo, Tom Morello, Mark Knopfler si multi altii...
Philips
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Apr 24, 2004 10:20 pm
Localitate: Romania

Mesajde whatever » Dum Mai 02, 2004 10:14 pm

John Frusciante, preferatul meu care pentru funk e exeptional. Oricum, din pacate nu prea mai canta ceea ce as vrea eu, dar valoarea sa ramane. Nu are decat 33 de ani(dintre care 7 irositi) deci timp suficient sa mai confirme(de mai e nevoie)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Gorthaur » Vin Mai 14, 2004 10:02 am

Florin Chilian...

are scoala baiatu'
Gorthaur
 

Mesajde 7vies » Lun Mai 17, 2004 5:58 pm

whatever scrie:John Frusciante, preferatul meu care pentru funk e exeptional. Oricum, din pacate nu prea mai canta ceea ce as vrea eu, dar valoarea sa ramane. Nu are decat 33 de ani(dintre care 7 irositi) deci timp suficient sa mai confirme(de mai e nevoie)


...frusciante are un potential urias, dar e mult prea neserios...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Lun Mai 17, 2004 9:29 pm

a fost neserios....acuma precum vezi s-a mai cumintit sa zic asa...de vazut ce va face in continuare, cum am zis, e inca tanar.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

for those who love guitars

Mesajde Dream on » Dum Iun 06, 2004 6:37 pm

sunt aproape sigur ca pe aici s-a pomenit numele lui Jhon Petrucci (Dream Theater), iar daca nu...
cat despre alti chitaristi, merita sa-i mentionez pe Darrel Dimebag de la PANTERA (ex PANTERA), Trey Azagthoth de la Morbid Angel, Kerry King - Slayer, Steve Vy - canta singur (face numai albume cu sol-uri nesfarsite superbe), si mai este vechiul chitarist al lui Ozzy care a murit la 24 ani, am uitat cum il cheama, poate stie cineva pe aici.
Avatar utilizator
Dream on
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Mai 30, 2004 11:00 pm

Mesajde 7vies » Dum Iun 06, 2004 6:45 pm

Dream on scrie: si mai este vechiul chitarist al lui Ozzy care a murit la 24 ani, am uitat cum il cheama, poate stie cineva pe aici.

...rhandy rhoads?
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Iun 07, 2004 8:24 am

Steve Vy - canta singur (face numai albume cu sol-uri nesfarsite superbe)


~p cine vy????? solouri? nu cred. pe care album? ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde whatever » Mar Iun 08, 2004 11:59 pm

mai, o fi unu' nou mai ales ca se pare ca baiatul asta canta note muzicale nesfarsite, ignorand mi'u si la'u :D


on topic, mie imi pare un chitarist extrem de talentat Petre din Luna Amara. De afara il mentionez pe Dave Navarro, in special pentru munca cu Jane, dar totusi, de remarcat si OHM'ul scos cu Peppers, asta pe langa chestiile solo.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Faded Existence » Mie Aug 11, 2004 3:45 am

hendrix, santana, richie sambora
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Mesajde CrAsh0v3r » Mie Aug 11, 2004 3:59 am

imi place foarte mult carlos santana...
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde Sunny Morning » Mar Sep 21, 2004 9:48 pm

Sint inca profund impresionata de McLaughlin, pe care l-am vazut de curind pentru prima oara in concert. In ultimii ani traieste in India si e cam scump la vedere. A dat o reprezentatie emotionanta, impreuna cu doi uimitori percutionisti indieni si un alt tinar indian caruia i se miscau degetele pe chitara la fel de repede ca ale mentorului sau. Desi ideile muzicale nu erau complexe, cu precadere simple game cintate naucitor de repede, tehnica, dar mai ales interpretarea perfecta a unor formule ritmice total bizare, m-au fermecat pe vecie.
Pe Steve Vai l-am revazut in primavara si trebuie sa recunosc ca este ireprosabil. De la feeling, tehnica, idei muzicale si armonii, pina la show-ul menit sa-ti taie respiratia, emana perfectiune.
Desigur ca ei doi se afla in prezent pe primele locuri ale topului meu de chitaristi.
Urmeaza Steve Morse, un mare talent, Frank Gambale- the thunder from down under, un om nu prea simpatic dar un chitarist remarcabil, Van Halen, un geniu componistic si un revolutionar al acestui instrument. Un locsor aparte pentru feeling si frazare au in inima mea Mr Slowhand Clapton, Chris Rea, Mark Knopfler si B.B.King.
I'm singing and dancing in the rain...
Avatar utilizator
Sunny Morning
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Mihai VDF » Sâm Noi 27, 2004 11:12 am

Super tare McLaughlin!!!!
Am un concert cu el si cu Paco de Lucia! "Baietzii" astia sunt fenomenali!!! ..... Si din ceea ce fac, 80 % e improvizatie !!
In afara de ei :
1. Steve Ray Vaughan
2. Steve Vai
3. .... Satriani .... si multi altii ... mi-ar lua o zi sa ii enumar pe totzi! :)
Life is a bitch and ... than you die!Live and let live !
Avatar utilizator
Mihai VDF
Junior Member
 
Mesaje: 88
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde screenager » Dum Noi 28, 2004 8:15 pm

bellamy/frusciante/morello + steve vai si joe satriani.si eu am fiori pe sira spinarii cand ascult for the love of god.
Avatar utilizator
screenager
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde Liviutz[SPAZ] » Mie Dec 08, 2004 11:12 pm

Dan Iliescu [ex-Timpuri Noi, actual Zad (cred)] de pe meleaguri autohtone.
In rest, Dumniezo sa-i pieptene, multz is..
Se-ntoarce roata si-ntr-o zi am sa mi-o scot
Avatar utilizator
Liviutz[SPAZ]
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Mai 10, 2004 11:00 pm

Mesajde mariuss » Dum Dec 19, 2004 8:09 pm

Dragos PR scrie:De-ale dealerilor, putini stiu ce vand dar n-au nici o rusine...
Aceeasi parere despre Gary Moore, daca vrei sa ma enervezi pune-mi sa ascult Parisienne Walkways, cu tignalu' ala nesfarsit cand traieste melodia, mi se ridica paru'n cap numa cat ma gandesc.
La tripleta McLaughlin, Paco, DiMeola eu merg pe mana lui De Lucia, poate si pentru ca am uitat sa mentionez la In afara de rock ca imi place sa ascult flamenco, fiecare cu pasarelele lui, nu-i asa? Oricum, si ceilalti doi sunt f meseriasi.


"Pustiule" trebuie sa-ti reamintesc ca aproape toti membrii de pe forum-urile internationale (vezi seymour duncan etc), care, fie vorba intre noi, sint majoritatea super profesionisti cu "scule" adevarate, nu ca agaricii de romani (printre care ma numar si eu) sunt in cautarea sound-ului de pe Still Got the Blues? Hai ca stie baiatu nu numai cinta pe gibson si marshall, dar are si ceva in degete dupe care tinjesc destui:)

Peace
mariuss
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 19, 2004 8:02 pm
Localitate: Buc

Mesajde gaga » Lun Dec 20, 2004 10:48 am

mariusica, pace pace, da' in traducere libera ce ai vrut sa zici? ca numai garry e chitarist sau ce?

chitaristii de death zii matale ca tanjesc dupa sound de blues? sau aia de nu metal? haida' de.

nu ca agaricii de romani


a murit andrei aldea si nu stim si noi?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mariuss » Lun Dec 20, 2004 1:41 pm

no offense :) e clar ca nu-l comparam pe chuck shuldiner cu gary moore. pe mine m-a deranjat faptul ca anumiti prieteni de pe forum si-au dat cu parerea fara sa fi ascultat, sint sigur, macar un album gary moore din anii premergatori lui still got the blues. hai ca scriem aiureli si nu-si mai au rostul pt ca preferintele ramin preferinte, deh.
cit despre scule, nu cred ca sint romani sa se laude cu o colectie cam de aprox 100 marshalluri si sa nu mai vb de chitare... :B

ca sa ma bag si eu in seama cu topu, as spune ca urmatorii mi-au intrat sub piele in ultimul timp:
Axel Rudi Pell, Vai, YJM, Andy Timmons si Gary Moore

dintre romani ii apreciez pe Nicu Patoi, Patranoiu, Gram si Cristi Mainescu

Peace
mariuss
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Dec 19, 2004 8:02 pm
Localitate: Buc

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori