Noul Val De Rock Autohton

Totul despre muzica rock

Noul Val De Rock Autohton

Mesajde SHOWMASTER » Lun Ian 19, 2004 6:50 pm

la ce concluzie ati ajuns in momentul asta...privind trupe ca 69,praf in ochi,firma,verso..?
se apropie rock-ul rom de cel din afara?
sunt un geniu neinteles de contemporanii mediocri !
SHOWMASTER
Junior Member
 
Mesaje: 70
Membru din: Dum Apr 14, 2002 4:22 pm
Localitate: .

Mesajde Tanase » Lun Ian 19, 2004 6:55 pm

Asta nu e rock...ce zici tu acolo...din pacate...

si cu trupe ca 69 (Amici) 2 si Praf in ochi...care cu o privire mai atenta...parca e un fel de Evanscence si Paul Mv COY ala...

Ramanem cu CArgo Iris si ...parca un pic de Trooper

DA nici Cargo nu e Black SAbbath, nici Iris nu e ACDC..iar Trooper nu sunt Iron MAiden nici ei
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde catharsis » Lun Ian 19, 2004 9:58 pm

69 - am ascultat doar aia cu deasupra ei, mi se pare pop-punk sau high-school-pop-punk, daca nu ar semana f mult cu every breath you take ar fi ceva nou prin muzica noastra, dar nu neaparat ceva bun
praf in ochi - daca te iei dupa voce, seamana mai mult cu evanescence decat cu linkin park. piesa pe care am auzit-o copie f mult ca stil cele doua trupe sus-mentionate.
verso - cineva imi spunea ca stiu sa cante si muzica mai buna, dar ce am auzit de la ei e jenant de tot (cantecul ala despre fotbal si mult mediatizata vreau)
firma - cea mai originala si mai buna din trupele mentionate de tine.
putem include in valul tanar de rock trupe ca: trooper, coma, vita de vie, crize, ab4, ocs, ipr etc.
cele mai bune calitativ din noul val mi se par vita de vie, firma si eventual coma, ab4 si ocs, daca nu ar avea unele probleme de originalitate si/sau atitudine.
nu prea imi place rockul anilor '80 si parerea mea e ca trupe ca iris sau cargo suna prea a anii '80 chiar si pe ultimele albume, asa ca nu imi place in mod special muzica lor si nu le consider (cum fac multi altii) singurele trupe rock romanesti de calitate. adica merita si formatiile tinere luate in considerare.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde rocketman » Mar Ian 20, 2004 1:04 pm

De aceeasi parere sunt si eu Coma,IPR , OCS, EMIL, VDV, AB4 sunt cele mai bune trupe la ora actuala. Mai sunt si altele dar inca nu s-au afirmat (gen Travka, Kumm, Narkoma etc). E imposibil ca fanii Iris & Co. sa accepte noul val, dar in curand marele curent alternativ va domina.
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Re: Noul Val De Rock Autohton

Mesajde SOD » Mar Ian 20, 2004 1:05 pm

Initial trimis de SHOWMASTER
la ce concluzie ati ajuns in momentul asta...privind trupe ca 69,praf in ochi,firma,verso..?
se apropie rock-ul rom de cel din afara?

cam acceasi concluzie pe care o trag cand privesc un spectacol facut de voi.asta daca esti de la showmaster.

ai ca sa stiti si voi,verso numai trupa tanara nu e.ca infiintzare vorbesc.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Ian 20, 2004 1:24 pm

no, pai sunt aparutzi dupa 89 deci sunt inca tinere sperantze. :D

nou val de rock autohton, cel putzin asha cum l-a prezentat showmaster, cam suna a gol.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde dyane » Joi Ian 22, 2004 11:13 am

IPR si Kumm sunt foarte buni!!!
nu cred ca daca imi place Cargo, de exemplu :), nu pot sa apreciez si alt fel de rock. din pacate Kumm, se va orienta mai mult spre afara, consumatori de alternativ/progresiv cu influente jazz, se gasesc mai greu pe la noi, desi eu cam asa vad noul val..
iar IPR au forta si mesaj in muzica lor, chestii care lipsesc frecvent atat in noul cat si in vechiul val..
OCS imi place pana la un punct, Firma, la fel..
The show must go on!
dyane
Junior Member
 
Mesaje: 179
Membru din: Lun Sep 24, 2001 8:24 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gabuba » Joi Ian 22, 2004 11:29 am

dintre ce ati mentionat voi am recarmat
firma - album f bun!
kumm - neste melodii interesante.
in rest....de porc. (c. dana *p)
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Ian 22, 2004 11:33 am

Initial trimis de Gabizzu
recarmat

reformuleaza rogu-te-as
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde SHOWMASTER » Vin Ian 23, 2004 6:23 pm

ca sa fiu mai explicit ...ma refer la valul alternativ de dupa 99-2000,adica trupele care vin cu ceva nou si nu copiaza greii ca iris,cargo,etc...
vor avea acelasi succes ca si celelalte?
sunt un geniu neinteles de contemporanii mediocri !
SHOWMASTER
Junior Member
 
Mesaje: 70
Membru din: Dum Apr 14, 2002 4:22 pm
Localitate: .

Mesajde Floriris » Vin Ian 23, 2004 6:35 pm

Dintre cei noi, mi se pare ca ar merita ascultati: Firma, Luna Amara, si Trooper... ar mai fi, dar acestia sunt cei mai buni.
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde vali » Dum Ian 25, 2004 1:42 am

din ce am ascultat si au vazut, doar trooper merita o sansa, desi si ei sunt pe filonul maiden/priest

catharsis, tu trebuie sa intelegi ca noi, rockerii carora ne place iris si cargo, nu vom asculta "porcarii" gen coma si ab4 pentru ca nu ne suna bine in urechi :o
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Dum Ian 25, 2004 11:21 pm

ok, va inteleg. eu am crescut cu nirvana, deftones, vita de vie, chilli peppers si alte chestii si e normal sa nu imi sune (la fel de) bine in urechi cargo si iris, dar cel putin nu afirm ca formatiile mele preferate sunt cele mai bune si celelalte sunt "porcari". e un mod snob si obtuz de a vedea industria muzicala.
in postul precendent am dat doar nume de formatii de mainstream, dar si luna amara, kumm, eventual trooper mi se pare ca suna bine.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde warangel » Lun Ian 26, 2004 2:31 pm

parerea mea e ca undergroundul rock incepe sa capete forma shi culoare shi incep sa iasa shi formatii noi care nu se pot face remarcate din cauza caselor de discuri care promoveaza "Costin marculescu" care nu s-a multumit cu banii frumoshi pe care ii scotea shi asa s-a apucat sa cante....
eu cred ca tre sa fim critici la adresa trupelor noi dar ca trebuie sa acceptam ce e da calitate!!!!
Avatar utilizator
warangel
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 12:00 am

Mesajde tre » Joi Ian 29, 2004 5:20 am

eu remarc prin observare o tendinta in muzica mioritica si anume aceea ca nu prea sunt albume cu mai mult de 10 piese (si care sunt au de regula intro/outro etc.), indiferent de formatie. incep sa cred ca-i o treaba impusa.....

catharsis ai dreptate in mare parte cu ce-ai zis despre 'noul val'. iti recomand totusi de la verso 'sirop', 'canapeaua' si cam atat. is ceva mai bune decat ce-i pe resul albumului.


p.s: 'industria muzicala'... hmm...ma cam deranjaza espresia dar...alta data despre asta.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Joi Ian 29, 2004 9:54 am

Din noul val se promoveaza trupele comerciale...e normal, dar sunt si trupe noi foarte bune. In minte imi vin 2 trupe din Cluj: Kumm si Cash. Vali, ziceai de Trooper. Dupa parerea mea Cash is mai coioshi si in mod cert mult mai originali.

PS: tre, bine ai revenit printre noi
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde tre » Joi Ian 29, 2004 1:53 pm

bassplayer stiu c-a fost un scandal la un moment dat apropo de cash dar nu mi-a fost prea clar despre ce era vorba. poti sa ma luminezi?
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Vin Ian 30, 2004 12:11 pm

Nu cred ca te pot lumina ca nu stiu despre ce scandal e vorba. Stiu doar ca si-au schimbat vocalul cred ca de vrun an s-a intamplat schimbarea. Lumea zice ca ala dinainte era mai c**os, da mie imi place si asta. Vezi ca pe hmm.ro sunt si piese cu vocalul nou.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde deadgirl » Lun Feb 09, 2004 1:47 pm

dupa parerea mea praf in ochi sunt varza.ii copiaza pe LP ,nu pe evanescence.ab4,klon mai nou,travka,coma cred ca sunt trupe de viitor.multe dintre trupele romanesti de rock incearca sa copieze pe cei de afara.din pacate nu reusesc.sunt jalnici.dar nu toti.
deadgirl
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Ian 25, 2004 3:54 pm
Localitate: romania-braila

Mesajde SHOWMASTER » Mar Feb 10, 2004 6:59 pm

nu copioaza pe nimeni draga deadgirl...
u daca esti dead...de unde sa simti ce canta praf in ochi..
go away...
sunt un geniu neinteles de contemporanii mediocri !
SHOWMASTER
Junior Member
 
Mesaje: 70
Membru din: Dum Apr 14, 2002 4:22 pm
Localitate: .

Mesajde basstard » Mar Feb 10, 2004 7:23 pm

SHOWMASTER scrie:nu copioaza pe nimeni draga

bre tu ai o problema, nu accepti parerile altora. Cand 2 oameni iti zic ca esti beat du-te si te culCA. CAND toata lumea de p-aci (excluzand prietenii lor si cele cateva lutze cazute in extazu din spatele surii la vazu lu sexy Valile ala de la voce) iti spune ca e XEROX curat, (si sound si imagine) cu LP tu o tzii pe a ta. Da-i bataie, savuram argumentele solide expuse de matalutza
tu ori le suji poola ori ai enteres financiar de la iei ca alfel refuz sa cred ca egzista oamini ase de prosti si incuiatzi.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde warangel » Mar Feb 10, 2004 7:43 pm

te cam contrazici! pana la urma totzi avem drept de exprimare!!! shi parerile sunt pareri!!! de asta se formeaza grupuri sociale.... blah blah blah....
Avatar utilizator
warangel
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 12:00 am

Mesajde warangel » Mar Feb 10, 2004 7:49 pm

ma voi ce credeti de Rock Alternativ (sau, ma rog, cum se cheama competitia aia din club A)... ? sunt tare curioasa... anu asta n-am prea mai fost pe la concertele din club A da anu trecut erau tare calumea... adevaru e ca nu a fost nici asa mediatizat... shi nici asa de multe trupe din asha de multe parti...
voi credeti ca e un mod bun de a te face cunoscut? formatiile alea pe care le vdm noi la Alternativ Nation sunt demne sa le numim viitorul rockului in Romania, su sunt nishte oameni jalnici care na-u ce face shi ne sparg noua timpanele cu chtarile lor dezacordate?
ia sa va vad? voi ce ziceti?
Avatar utilizator
warangel
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Mar Feb 10, 2004 9:06 pm

warangel scrie:te cam contrazici!

Nu ma contrazic. SHOWMASTER o tine pe a lui, incearca sa ne convinga si pe noi, da cu argumente gen "deadgirl esti dead, asa ca taci".

Alternative Competition organizata de Club A si MTV este o treaba foarte misto, pentru ca da ocazia trupelor tinere sa fie mediatizate. Printre trupele ce au evoluat/evolueaza in aceasta competitie sunt si trupe bune, si trupe mai putin bune, scopul e ca dintre ele sa iasa "crema", doar de aia ii zice Competition, nu?
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde darkshines » Mar Feb 10, 2004 9:18 pm

luna amara promit mult, trooper suna bine si kumm la fel. ar mai fi si O'SAP, poate chiar si firma, da' in rest... cam nimic.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde cubu » Joi Feb 12, 2004 2:26 am

Mai intelepti forumsti, vin cu o intrebare pe care am pus-o si pe "Celelalte Cuvinte": A vazut cineva albumul Luna Amara pe piata? Eu nu am vazut si am colindat ceva magazine dupa ce am auzit ca l-au lansat. La fel si cu Trooper, dar pe astia am avut noroc, i-am gasit pe net...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Joi Feb 12, 2004 2:01 pm

Toboshare, Luna Amara (la fel ca si Kumm) sunt lansati de o casa de discuri mica (Soft Recors) care se pare ca la capitolul distributie sta car prost.
De Trooper nu stiu cine ii produce, probabil tot o casa de discuri ce nu e in "mainstream"
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Feb 12, 2004 2:14 pm

Pe Trooper ii tzine in bratze Adi Ilie si albumu' ie scos cu hmm ventures (daca are fo relevantza ca vaz ca da la cap la ce zice bassu)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Vin Feb 13, 2004 11:50 am

apa de ploaie,asta e aici.tineretu rockangist e ca si societatea.lipsit de vlaga.nu poti face performantza cu scule de mana a 7a,fara un management corespunzator,fara sala de repetitie,fara cantari in picioare,fara,fara,fara!
concluzia : inca multi ani de acum incolo,tot batranii or sa faca sali pline.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Vin Feb 13, 2004 1:19 pm

Nu sunt de acord!
Decat sa vad niste betzivi obositi care canta fara prea mult chef hituri de acum 15 ani mai bine vad o trupa cu scule de mana a 7-a dar cu idei. (nu sari de cur in sus, nu ii fac pe Phoenix, Cargo & co betzivi obositi, vorbesc de trupele de mana a doua ale vremii care ne mai chinuie urechile si azi cu preluari nereusite Cinderella, Whitesnake etc).
Vorbind de profesionalism, ma gandesc de egzenplu la Compact, care mi-au lasat un gust foarte amar. Cabluri lipite cu scotch, chitara bazaia ca toti dracii (in conluzie au dat clapa tare si au cantat asa) etc. In tabara cealalta ma gandesc la Kumm. Daca ai avut vreun show in care sa fi cantat si ei stii despre ce vorbesc.
Gandeste-te in felul urmator. Cum sunau Iris, Cargo, Celelalte Cuvinte la inceputuri? In plus acum sunt alte timpuri, trupele se dezvolta in conditiile "legii junglei capitaliste".
Anii 80 au trecut, nu mai e vremea perfectzionismului tehnic, nu mai e vremea zeilor chitarii, acum se pune accentul pe idei. Desi nu de despart multi ani facem parte din generatii diferite.
Inca un egzenplu elocvent: Ce au fost Iris si ce sunt acum. Ultimul album e ridicol de jenibil. Asta e viitorul? Nu multumesc.
Respect foarte mult generatia "batranilor" dar sa stii ca viitorul e al nostru.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori