Concerte - impresii "de pe scena"

Totul despre muzica rock

Concerte - impresii "de pe scena"

Mesajde basstard » Vin Ian 30, 2004 12:57 pm

Acest subiect este pentru cronici ale concertelor vazute de pe scena, de cei care le-au sustinut. Despre sunet, despre public, despre cum ne-am simtit si despre ce mai vreti voi. (xbass, daca ai timp te asteptam si pe aici)

O sa incep eu cu concertul BP de ieri din Stage Club - Sibiu:
- ostilitatile au inceput pe la 10.30, am dat 3 piese Anouck cu Andreea Zeicu la voce (mare voce fata asta, are niste c**ie...) si dupa aia a urmat BP-ul.
- parca volumu' a fost la un nivel mai acceptabil si in sala si pe scena (de obicei in Stage se canta foarte tare), sunetu a fost brici ( Bebe la botoane a facut minuni).
- Andreea a reusit sa verse un pahar de nustiuce pe scena si totul a devenit lipicios, cablurile refuzau sa se dezlipeasca de scena, bocancii la fel, numa Adrian Corlaciu Minune (vocal Still Crazy - trupa care a mai cantat cu noi) se plangea ca derapeaza.
- atmosfera a fost destul de calma, poate si pt ca nu era public foarte numeros... a fost un show obisnuit de fiecare joi seara din Stage, nu a fost concert cu tam tam.
- La sfarsit au cantat Manole (Antract) cu Tinel (Still Crazy), Bebe si Borco nesthe rockangeli mai grave.
- despre berile consumate (sarumana Manole) ce va pot spune in afara de faptul ca le-am consumat...principalul efect a fost CA COncertu Still Crazy a devenit amuzant spre sfarsit
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Tanase » Mie Feb 04, 2004 1:05 pm

Misto idee de thread...o sa scriu si io dupa concertul de pe 14...sper sa gasesti multi cantaciosi gata sa-si faca cronici la concerte
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde SOD » Vin Feb 13, 2004 11:52 am

asta e thread doar pentru artisti?de ce nu faceti schimb de numere de telefon?nu va e mai usor?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Vin Feb 13, 2004 1:04 pm

Scopul ideal e CA CAntecacii sa afle cam cum sta trebile prin diverse locuri unde se canta. De egzenplu sa afle X din comuna Hoboboul de Campie care urmeaza sa aibe concert la Club A la ce sa se astepte.
Daca scrii tu inpresii "din spatele scenei" m-as mai mult decat buCURa.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde SOD » Vin Feb 13, 2004 1:07 pm

vrei sa te buCUR?ai d'aia cu Q10?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Bortzianu' » Vin Feb 27, 2004 12:41 am

..pai si .. concertele play-back dar iesite prost se pun ???? :)
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Vin Feb 27, 2004 12:58 am

..pai si .. concertele play-back dar iesite prost se pun ???? :)
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde bhuttu » Sâm Feb 28, 2004 4:04 pm

Bortzianu poti sa repeti, te rog?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Bortzianu' » Sâm Feb 28, 2004 11:40 pm

bhuttu scrie:Bortzianu poti sa repeti, te rog?



?
Pai simplu: am fost obligati sa ..facem play-back ..la un post de tv.( jur ca a fost PRIMA oara :) .... si am descoperit ca ..sunt varza... la play-back.. 'utu-i!

.. ideea e oare sa ne ferim de emisiuni tv care nu au posibilitatea inregistrarii unui sunet .. bunicel???

..aia voiam sa zic ...
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

repetitia est mater studiorum

Mesajde Bortzianu' » Sâm Feb 28, 2004 11:46 pm

Bortzianu' scrie:?...

Pai simplu: am fost obligati sa ..facem play-back ..la un post de tv.( jur ca a fost PRIMA oara ) .... si am descoperit ca ..sunt varza... la play-back.. 'utu-i!

..acum inteleg de ce se spune despre Talisman ca sunt profi la play-back .. mai fratilor E GREU!!! pe bune ...
.....................................................

.. ideea e oare sa ne ferim de emisiuni tv care nu au posibilitatea inregistrarii unui sunet .. bunicel???

..aia voiam sa zic
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Tanase » Mie Mar 03, 2004 4:57 pm

O singura data am facut playback...acum doi ani la Trupa dp2. Si asta pentru ca n-avea zice-se scule. Dupa playback am cantat si live Sunt fericit...asta ca o ironie a sortii. Un microfon il tzinea Covei si al doilea microfon il tinea Marutza la mine intre chitara si gura. Dupa aia am cantat numai live. Au fost si niste faze mai haioase in care ne sunau de la diferite emisiuni si ne intrebau: cantati pe negativ...si raspundeam: NU...pe pozitiv? ....atunci cum? vine intrebarea si le ziceam...mai e o varianta.
Dupa aia toti ziceau ca nu se poate live si le explicam cat de osor e...ca e nevoie doar de doua microfoane, iar chitara intra in statie direct. MA sunau dupa o jumatate de ora si-mi ziceau ca se poate. Uneori captau totul prin doua lavaliere si-un microfon de fundal...*nu stiu cum ii zice dar era unul care capta tot* si pana la urma am reusit sa cantam la mai multe emisiuni live. La noi e si usor...o chitara si doua voci...e super simplu. Dar chiar si asa se codeau. Si la Teo tot live am cantat. Cred ca am fost singura trupa care a facut asta acolo...fara sa ma laud.
Si Bortzianu...sa stii ca gluma de pe concerte era ca sa-i anunt si concertul lui Florin dar si sa fac o gluma cu el...ca-ntre prieteni.
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Bortzianu' » Mie Mar 03, 2004 11:53 pm

Tanase scrie:Si Bortzianu...sa stii ca gluma de pe concerte era ca sa-i anunt si concertul lui Florin dar si sa fac o gluma cu el...ca-ntre prieteni.


..pai trebuie sa se inventeze un semn special ( asa cum dolarul = $ ) pentru glume ...

..nu ma prinsesem ..sunt mai ardelean ..

..numai bine.

PS:
La Teo au cantat mai multi live (Partizan / Iris / Banica ) ..doar la Cargo a sarit discul ... :(
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Joi Mar 04, 2004 1:06 am

Tanase scrie:la Teo tot live am cantat. Cred ca am fost singura trupa care a facut asta acolo...fara sa ma laud.


Ai mai da-o dracu' , tze-au murit laudatorii?
Au cantat la Teo live trupe cu orchestratii complexe, fii mai atent ce vorbesti, mai ales ca esthi giurnalist.

La cati "artisti" scriu aici ajungem la vorba lui SODy:
SODy scrie: asta e thread doar pentru artisti?de ce nu faceti schimb de numere de telefon?nu va e mai usor?


Pana cand mai apar si altzii care sa scrie pe aici su zic sa lasam threadul asta in paragina, ca e mai ushor pe messenger.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Tanase » Joi Mar 04, 2004 12:09 pm

io9 messenger nu mai am...asha ka...daca mai vrei sa vorbesti cu mine...doar aici sau pe weblog la mine sau pe forum la tapinarii

Toate cele bune ptr Buricul pamantului
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde cubu » Vin Mar 05, 2004 12:29 am

Gege bassule, Tanase chiar crede ca vrei sa vorbesti cu el...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

sugarles-ghinion si politie

Mesajde Ruxandra » Vin Mar 05, 2004 2:16 pm

asa cum am vazut ca aici se vorbeste despre concerte,pai cred ca pot sa povestesc si eu ceva care m-a indignat mult.
Incepusera sa anunte concertul cu o saptamana inainte prin tot orasul si cum imi plac mult am decis sa ma duc.
In fin,a venit ziua si am plecat cu prietenul meu si cu niste amici, dar cand am ajuns acolo in locul concertului am gasit un anunt in care se anunta ca or sa actueze in alt loc o ora mai tarziu.La inceput am crezut ca era din cauza ca au vindut putine intrari, dar apoi am aflat ca era din cauza politiei care a venit cam cu un sfert de ora inainte cu un ordin judecatoresc spunand ca localul respectiv nu are licenta pentru spectacole.
Ne-am dus acolo si in timp ce tota lumea astepta niste vecini de deasupre localului au inceput sa arunce cu ouo.hahaha
In sfarsit a inceput. Totul dine cat au durat primele doua melodii pentru da apoi chitaristul a inceput sa aiba probleme cu boxa. Dupa ce au reusit sa rezolve problema asta a venit din nou politia dar de data asta la usa. Propieterul localului s-a speriat si a inceput sa ceara tehnicilor ea reduca volunul. Au mai cantat vreo doua melodii si au trebuit sa opreasca.
Am plecat,dar un pic trista pentru ca as fi putut sa vad un concert extraordinar.
Ruxandra
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mar 04, 2004 12:59 am
Localitate: Spania

Mesajde eyewitness » Vin Mar 05, 2004 2:33 pm

ruxandra, daca nu ai optservat ,aici este un loc unde uaminii care evolueaza in diferite trupe, isi expun impresiile ,trairile "de pe scena" adica din partea opusa tie ca spectator. daca nu te incadrezi in aceasta categorie ia-ti bocceluta si merji pe alte meleaguri.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Ruxandra » Sâm Mar 06, 2004 1:57 pm

eyewitness, imi pare rau, dar cred ca totusi n-ar trebui sa ma tratezi asa.
Ruxandra
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mar 04, 2004 12:59 am
Localitate: Spania

Mesajde eyewitness » Dum Mar 07, 2004 9:07 am

daca ai fi citit primul post al threadului semnat bassplayer si in continuare celelalte posturi ,n-ai mai fi postat aici si deci n-ar mai fi fost cazu sa te "tratez asa"
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Tanase » Dum Mar 28, 2004 1:39 pm

Vinerea asta in Folk Club, pe 26...cum a fost.

a fost destul de naspa. Eu unul m-am simtit foarte prost Pentru cei care au fost acolo, motivele sunt evidente. Vinerea e o zi proasta de cantat. eram la concurenta cu Tudor Gheorghe. Am fost foarte nervos si la un moment dat am oprit concertul. Nu mai puteam sa cantam. Era ingrozitor. Am oprit concertul la Utopia. MAi erau doua piese: Du-te NAibii si Embargo pe creier.
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde basstard » Dum Mar 28, 2004 5:27 pm

Tanase scrie: eram la concurenta cu Tudor Gheorghe.


Daca ati cantat pe aceeasi scena nu eratzi la concurentza cu el, ci ati avut onoarea sa cantati alaturi de el. Adi, n-am nimic personal cu tine, da ie ca si cand io as zice ca il concurez pe Decebal Badila (un basist roman recunoscut la nivel mondial care a cantat alatruri de Chick Corea si altzii).

Tanase scrie: Nu mai puteam sa cantam. Era ingrozitor.

:D
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde piper1996 » Lun Mar 29, 2004 5:44 pm

bre, nu conteaza ca oamenii aia il asteptau pe tudor gheorghe, daca ai cu ce si stii cum sa o faci, io zic ca ii poti "amana" un pic ... io zic ca iubitorii de muzica sunt doritori de nou ......

deci, daca te-ai urcat pe scena, iti faci treaba pana la capat, nu te complexezi de unii si altii care il cheama pe Tudor Gheorghe, te gandesti ca sunt unii acolo care iti acorda o sansa, ca de aia ai si ajuns sa canti in deschidere.

ref la intreruptul concertului ... io zic ca mai bine ramineati si prestati, ca cine stie cand o mai veni o a doua oara ..... si, daca e un concert pe bani, si faci din astea, risti sa iti spuna organizatoru ca n-ai cantat cat trebuia si n-ai respectat contractu ... ei?
piper1996
Avatar utilizator
piper1996
Junior Member
 
Mesaje: 258
Membru din: Vin Iun 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Bortzianu' » Mar Mar 30, 2004 1:31 pm

... prima data cand am cantat cu/la public .. (adica PRIMA data-n viata mea ) a fost in deschidere la iris ... vreo 5000 de oameni .. o juma' de stadion aproape ...

..era prima data . speriat/inhibat/terminat. mai rau ca "prima data la femei" ..

si? NU ne stia nimeni - nu ne voia nimeni. dar am cantat o ora :) .. sau am incercat. dar AM AVUT tupeul sa o fac. sau inconstienta .. nu am primit nici o sticla-n cap .

.. nu a iesit super, nici nu avea cum ... au trecut cam 7 ani de-atunci .. lumea m-a uitat si am scapat nebatut.

ideea e ca tre' sa faci ce tre' sa faci daca ai ajuns undeva. aia e . ai voie sa iesi din joc doar dupa ce el s-a terminat.

..iar cand te simti nedorit ... mai bine imbolnavaste-te. sau casatoreste-te. gaseste o scuza. ..

eu cred ca oamenii ar fi ascultat Tapinarii, la fel ca si pe tudorel G. poate ati avut voi probleme interne. sau poate era un neam-porst in sala care v-a deranjat.. dar asta e . nu e un capat de lume.

... cred ca GRESEALA artistilor e sa COMPARE. sa se compare. Eu unul daca AS INCERCA o comparatie cu Muse de ex. ... m-as lasa de ORICE forma de arta. Dar : daca o iei ca pe o chestiune de spirit, nu ai ce compara: doar atat: O ALTA forma de EXPRIMARE. ca e mai buna sau mai proasta? aici intervine slefuirea, prfesionalismul in special tehnic ...
..si asta e o alta mancare de peste ... dar sufletele sunt la fel de frumoase in esenta.

Deci: bucurati-va de voi si de sufletele voastre.

bafta !
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde piper1996 » Mar Mar 30, 2004 3:21 pm

da acuma, cum e acuma la concerte, domnu' solist??
io zic ca teama e de fiecare data ....
piper1996
Avatar utilizator
piper1996
Junior Member
 
Mesaje: 258
Membru din: Vin Iun 21, 2002 11:00 pm

estem frici

Mesajde Bortzianu' » Vin Apr 02, 2004 12:49 pm

piper1996 scrie:da acuma, cum e acuma la concerte, domnu' solist??
io zic ca teama e de fiecare data ....


..da mai ..dar nu mai e teama datorata .. nestiintei ...e altceva ... e mai mult emotie ...adrenalina ... dar in nici un caz frica! :)
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Tanase » Mar Apr 06, 2004 5:58 pm

piper1996 scrie:bre, nu conteaza ca oamenii aia il asteptau pe tudor gheorghe, daca ai cu ce si stii cum sa o faci, io zic ca ii poti "amana" un pic ... io zic ca iubitorii de muzica sunt doritori de nou ......

deci, daca te-ai urcat pe scena, iti faci treaba pana la capat, nu te complexezi de unii si altii care il cheama pe Tudor Gheorghe, te gandesti ca sunt unii acolo care iti acorda o sansa, ca de aia ai si ajuns sa canti in deschidere.

ref la intreruptul concertului ... io zic ca mai bine ramineati si prestati, ca cine stie cand o mai veni o a doua oara ..... si, daca e un concert pe bani, si faci din astea, risti sa iti spuna organizatoru ca n-ai cantat cat trebuia si n-ai respectat contractu ... ei?


Nu cantam pe aceeasi scena. Noi aveam in Folk Club si el la Sala Palatului. dar asta insemna ca publicul se ducea sa-l asculte pe el. ca doar e Tudor Gheorghe nu? De-asta am zis ca eram la concurenta.

Sper ca la concertul de pe 17 sa va fac o cronica mai optimista.
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Apr 07, 2004 7:13 am

Tanase scrie:Sper ca la concertul de pe 17 sa va fac o cronica mai optimista.

...iar noi speram ca nu
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde piper1996 » Joi Apr 15, 2004 5:15 pm

io speram la o cronica de la recitalul de la Cupa Presei ....
piper1996
Avatar utilizator
piper1996
Junior Member
 
Mesaje: 258
Membru din: Vin Iun 21, 2002 11:00 pm

Mesajde shinee » Joi Apr 15, 2004 5:35 pm

Tanase scrie:Vinerea asta in Folk Club, pe 26...cum a fost.

Vinerea e o zi proasta de cantat. eram la concurenta cu Tudor Gheorghe. Am fost foarte nervos si la un moment dat am oprit concertul. Nu mai puteam sa cantam. Era ingrozitor. Am oprit concertul la Utopia. MAi erau doua piese: Du-te NAibii si Embargo pe creier.


CEEEE? Vinerea e zi proasta de cantat????
Concurenta cu Tudor Gheorghe?!!!
Doamne, multe mai aud eu...
e dimineata in alta viata?
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde shinee » Joi Apr 15, 2004 5:36 pm

bassplayer, azi e concert cargo la sibiu, parca intelesesem ca acolo esti...nu te urci langa tavi pe scena sa poti sa povestesti cum afost, de pe scena?
ca io n am cum sa ajung la ziua lu tavi...
e dimineata in alta viata?
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Următorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron