Zdob Si Zdub...

Totul despre muzica rock

Zdob Si Zdub...

Mesajde fix002 » Dum Apr 18, 2004 7:56 pm

Ce Credeti Despre Formatia Etno-rock Zdob Si Zdub?
fix002
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 4:55 pm
Localitate: chisinau

Mesajde BogdanP » Joi Apr 22, 2004 10:44 pm

E foarte misto. :)
BogdanP
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Dec 03, 2003 10:32 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde K_dOg » Mie Apr 28, 2004 6:50 am

Mie imi plac, da nu prea ii incadrez nici unde.
In lupta dintre tine si lume...
Pariaza pe lume.
K_dOg
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 22, 2004 5:38 pm
Localitate: Romania-Dej

Mesajde 7vies » Dum Mai 02, 2004 9:09 pm

au instrumentisti destul de buni...mie imi plac...cam pe oriunde au cintat (romania, moldova, rusia, ukraina, cehia etc.) au fost f. apreciati...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Mai 02, 2004 10:02 pm

umm...imi place doar primul album, Hardcore Moldovenesc. Restul cu regret le-as putea incadra la un gen numit "manelele rockului" in special ultimul album. Dar, asta doar in studio, i-am vazut live de cateva ori, showul e tare bun, piesele suna si ele bine de tot, aproape destul de bine sa le iert pacatele din studio ;)

oricum, am impresia ca de 4-5 ani isi irosesc talentul imens pe care il au
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Sâm Ian 08, 2005 1:26 pm

Grozav de tare, consider ca este, de departe, cea mai serioasa trupa de limba romana de actualitate si printre cela mai tari din toata istoria noastra. Reprezentativa pt genul "etno-rock" (poate ma lamuresta cineva unde incepe si unde se termina acest "etno"). Fara indoiala, calitatea (grad de elaborare / prelucrare folclor) si inspiratia compozitiei despart arta de comert. Dupa umila mea parere, Zdob si Zdub s-au alaturat numelor sonore din muzica romaneasca ( in cazul trupei Phoenix mi se pare ca exista o legatura evidenta intre "Cantofabule' & "Mugur de fluier" si "450 de OI" ), si, de ce nu, marii familii a rockului mondial. Nu exista nici o legatura cu nume gen "RoMania", "Etnic", "Etno", "Haiducii" etc.
Celor ce nu au inca o parere le recomand calduros albumul "450 de oi"; este o minunatie, l-am ascultat de sute de ori si inca nu m-am saturat. Instrumentele (fluier, cimpoi etc), ritmurile complexe, tematica destul de diversa a simbolurilor (de la "foaie verde" si "peshtele nazdravan" la "faceti dragoste, nu razboi"), tipurile de voce folosite ("fecioare" de max 12 anisori, lautar batran si stirb, vocea viguroasa a lui Roman), duet executat la nivel de VERS si inca multe alte amanunte ma fac sa insist si sa va rog sa nu va refuzati aceasta bucurie. Ascultati-ii pe zdubi si viata voastra va fi mai bogata.
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Sâm Ian 08, 2005 4:36 pm

Dupa trufasa mea parere a pune pe aceesi treapta valorica albumul "Cantafabule" de la Phoenix cu "450 de oi" de la Zdob si Zdub e blasfemie curata. In primul rand nici un album ZsZ nu se ridica la valoarea celui mai prost album Phoenix, iar in al doilea rand "450 de oi" este un vaxalbinacremapuca plin de efecte pe computator si scratches care nu prea mai are de-a face cu ceea ce se numeste rock. Celelalte albume imi plac, mai ales ala de care a zis whatever, "Hardcore moldovenesc", dar cu "450 de oi" m-au dezamagit.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Sâm Ian 08, 2005 5:17 pm

E Ok ca ai deja o parere, nu-ti mai recomand nimic. Desi nu pot sa inteleg, presupunand ca ai ascultat totusi, si Phoenix si ZsZ - 450, ma mir ca nu vezi legatura. Dar, forum fiind si nu camp de lupta, respect parerea ta (as fi preferat ceva argumente, dar, ma rog, asta e). O confesiune pt tine: ascultand, cu ani in urma Phoenix, am simtit, in premiera, mandrie si bucurie ca sunt roman. Adica am iubit grozav muzica lor, si i-am aparat cu strasnicie atunci cand se ridicau glasuri "critice" la adresa lor. Nu s-a shimbat nimic.
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde dreamslave » Sâm Ian 08, 2005 5:30 pm

In principiu cica ar canta hardcore dar...
Oricum "450 de oi" eu nu l-am putut asculta de la cap la coada. Pur si simplu m-am plictisit...
Avatar utilizator
dreamslave
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Sâm Ian 08, 2005 7:47 pm

A trebuit sa ies iute si n-am incheiat: nu s-a schimbat nimic, inca iubesc muzica Phoenixilor.Dar asta nu m-a impiedicat sa salut albumul "450 de oi" al ZsZ, si sa retraiesc bucuria de a face parte din poporul al carui folclor este, cu maiestrie, pus in valoare de o trupa serioasa de rock. Compatimesc sincer pe cei care nu au reusit sa gaseasca bucurie in aceasta (nu glumesc si nu cred ca exagerez) CAPODOPERA. Dar, cine stie, poate ca eu sunt demn de compasiune, iar voi, priceputii si trufasii stiti ceva ce nu stiu eu ? Oricum, prietene care iubesti Phoenix, tot avem ceva in comun, si cred ca n-o sa te superi daca o sa-ti fac dezinteresata RUGAMINTE : mai incearca macar o data sa asculti 450, daca vei reusi sa descoperi ce cred eu ca am descoperit, castigul tau va fi mare; de nu, ce ai de pierdut ?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Sâm Ian 08, 2005 9:20 pm

kant emir scrie:E Ok ca ai deja o parere, nu-ti mai recomand nimic. Desi nu pot sa inteleg, presupunand ca ai ascultat totusi, si Phoenix si ZsZ - 450, ma mir ca nu vezi legatura.

Eu zic sa te miri in continuare ca la mirat te descurci bine. Legatura e aceeasi ca cea dintre formatia de playback-dance autohton "Etno" si "Phoenix", adica amandoua se inspira din muzica populara. Atat. "Zdubii bateti tare" si "Agroromantica" au fost albume bune, le am, le ascult cu placere, dar "450 de oi" m-a dezamagit si ti-am si argumentat scurt de ce, nu erau nevoie de jde mii de randuri.
kant emir scrie:O confesiune pt tine: ascultand, cu ani in urma Phoenix, am simtit, in premiera, mandrie si bucurie ca sunt roman. Adica am iubit grozav muzica lor, si i-am aparat cu strasnicie atunci cand se ridicau glasuri "critice" la adresa lor. Nu s-a shimbat nimic.

Stau si ma intreb ce glasuri critice s-au ridicat impotriva lor atunci. Moculescu, Fugaru sau Paunescu, de exemplu, care se lauda ca i-a lansat si care de fapt i-a impiedicat sa faca acel concert la Sala Polivalenta? Nu cred ca s-a ridicat vreunul din cunoscatori in ale muzicii pe vremea aia sa-i huleasca. Nu ca m-as considera eu mare critic, dar cine ii apreciaza in ziua de azi pe ZsZ asa cum faci tu? Daca-mi citezi mie un om respectat si de incredere care considera "450 de oi" o capodopera comparabila cu "Cantafabule", eu ma duc in padure sa tai o bomba.
kant emir scrie:Dar asta nu m-a impiedicat sa salut albumul "450 de oi" al ZsZ, si sa retraiesc bucuria de a face parte din poporul al carui folclor este, cu maiestrie, pus in valoare de o trupa serioasa de rock.

In ziua de azi sunt atatea stiluri si amestecuri ciudate incat nu mai stii ce canta exact o trupa, dar eu pot sa afirm fara nici un fel de retinere ca acest ultim album nu este rock, faptul ca bagi distors pe o chitara si folosesti cateva instrumente "naturale" pe langa zgomotele generate pe sintetizator, nu inseamna nimic. Si asa ca fapt divers, cum pe tine ZsZ te face sa fii mandru ca esti roman, pe mine ma fac Sofia Vicoveanca sau Lucretia Ciobanu.
kant emir scrie:Compatimesc sincer pe cei care nu au reusit sa gaseasca bucurie in aceasta (nu glumesc si nu cred ca exagerez) CAPODOPERA.

Esti prea dragut, o bomboana, nu alta. Nu dai si ajutoare?
kant emir scrie:Dar, cine stie, poate ca eu sunt demn de compasiune, iar voi, priceputii si trufasii stiti ceva ce nu stiu eu ?

Apropo de umila ta parere din primul post, cineva avea o vorba: mai bine trufas si cu capul pe umeri decat umil si cu capul taiat. "Capul plecat sabia nu-l taie" nu merge intotdeauna si e deviza pupincuristilor.
[quote="kant emir"]Oricum, prietene care iubesti Phoenix, tot avem ceva in comun, si cred ca n-o sa te superi daca o sa-ti fac dezinteresata RUGAMINTE : mai incearca macar o data sa asculti 450, daca vei reusi sa descoperi ce cred eu ca am descoperit, castigul tau va fi mare]
Vremea. Plus ca CD-ul l-am dat altcuiva, si de mult mi-am indus ideea ca mi-am pierdut deja ceva. Banii pe strada.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde laeloo » Sâm Ian 08, 2005 9:43 pm

scuze k intervin in discutia voastra,dar am nevoie de putin (mai mult , as zice) ajutor: am nevoie urgenta de un poster cu metallica
nu conteaza de care, color sau nu, vechi sau nou; e cineva care ma poate ajuta cu o donatie, ceva? sau poate stie cineva un magazin cu postere( cica ar trebui sa existe asa ceva, da' eu n-am gasit nici unul....)v-as fi recunoscatoare...pana la adanci batranetzi!
laeloo
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Iul 24, 2004 10:13 pm
Localitate: acasa, bucuresti

Mesajde kant emir » Dum Ian 09, 2005 7:33 pm

Asta e, Cubule, nu poti mai mult. Sa fii sanatos, si ingaduie-mi o singura precizare, si aceea off-topic : "dupa umila mea parere" este o formula colocviala, prin care cel care o foloseste isi aroga o falsa postura nesemnificativa, pe cand trufia declarata (ori nedeclarata, ca tot evidenta este) hmmm..., te-ai uitat in DEX (http://dexonline.ro/search.php?cuv=trufie&source=)?
Dar n-am pofta sa ma cert cu tine (am remarcat ca n-ar fi constructiv, refuzi chiar si simpla constatare ca iubesc muzica trupei Phoenix mai mult decat poti sa-ti imaginezi, poate chiar mai mult decat tine, dupa cum, de asemenea, si pe distinsa Sofia Vicoveanca o respect f mult; ti se pare mai interesant sa ma "desfiintezi" cu niste pseudo argumente, care sa-ti puna in valoare... trufia, nimic mai mult - o fi vb despre alea aproape 3000 !?).
Pentru cine mai citeste pe aici : albumul "450 de oi" este indiscutabil rock, etno-rock (de inspiratie folclorica, cu motiv dominant "cucul", motiv foarte raspandit in folclorul romanesc), tributar muzicii lautaresti romanesti si perioadei hippie ( simboluri evidente : indemnul pacifist "make love not war" - "faceti dragoste dar nu razboi", florile din par "if you're going to San Francisco ....flowers in your hair" - "eu am flori la palarie" etc).Instrumentele folosite sunt multe (pe langa clasicele chitari si tobe, dramba, fluier, caval, cimpoi, acordeon etc). Muzica este foarte optimista, cu exceptia pieslor "Ciobanul vrea sa se desparta de oi" - o balada trista, si de "Cucusor" - o nemaipomenita doina de jale (mie mi se pare de-a dreptul tragica, si mai are si-o orchestratie data naibii) Iar despre amestecul computerului in realizarea sunetului - foarte discutabil,marturie ar putea sta concertele si ca singur exemplu accesibil (atacabil, doar a trecut si asta prin studio, nu?) o sa dau piesa 12-"Everybody live" inregistrata in concert open-air, Piatra Neamt (are povestea ei, aceasta piesa, MC Vasile a "atacat" cu o octava mai sus, spre surprinderea tuturor din trupa). Ma rog, cine are urechi de auzit...
Nu pot decat sa repet, ma bucur ca exita in neamul meu aceasta trupa; o alatur trupei Phoenix, daca nu pentru altceva, macar pentru ca au facut ca folclorul nostru - destul de putin cunoscut - sa placa tinerilor ce iubesc rock-ul (este, intr-adevar, posibil ca asemanarea sa fie vizibila doar pt mine; imi asum "blasfemia").
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Ian 09, 2005 10:01 pm

pacat doar ca Zdob si Zdub nici macar nu sunt romani :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Ian 10, 2005 12:48 am

kant emir scrie:Asta e, Cubule, nu poti mai mult.

Atentie, io zic sa te opresti cat mai poti ca deja incepi sa-ti induci idei gresite. Nu de alta dar o sa ajungi mai tarziu sa te minti singur, ceea ce iti da pe fata frustrarea si neputinta, iar asta te face sa te afunzi mai mult in rahat.
kant emir scrie:"dupa umila mea parere" este o formula colocviala, prin care cel care o foloseste isi aroga o falsa postura nesemnificativa

Adica aici recunosti ca o faci pe falsul modest si uite cum te mai afunzi inca 2 cm. Iti spun eu, nu esti modestul geniu care te crezi, modeste sunt cunostintele tale in ale muzicii...
kant emir scrie:iubesc muzica trupei Phoenix mai mult decat poti sa-ti imaginezi, poate chiar mai mult decat tine

Si mai mult decat cine? Hai sa facem un clasament, tu pe ce loc esti?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Ian 10, 2005 1:15 am

La questiune ai ceva de zis, ori suprema ta satisfactie e sa te scarpini de mine?
"Iti spun eu, nu esti modestul geniu care te crezi, modeste sunt cunostintele tale in ale muzicii..." - mi-ai risipit toate indoielile, m-ai luminat. Si, ca sa ne lamurim: nu ma mai plictisi cu superioritatea ta, ai declarat ca nu-ti place, ai semnalat blasfemia, mi-ai relevat si nimicnicia intr-ale muzicii (slava domnului ca mai sunt si genii trufase care stiu tot, sa nu ramana cei ca mine in intuneric !),de-acum mai lumineaza si pe altii, ca forumu-i mare. Asta ca sa pricepi de ce n-o sa-ti mai raspund, ca altfel iti imaginai ca m-ai amutit cu profunzimea sensibilitatii tale.
Pentru cineva care regreta ca ZsZ nu sunt romani - putem oare sa excludem pe toti cei de dincolo de Prut dintre "romanii" certified? Si daca da, care ar fi motivatia, ca acei puternici au hotarat asta in urma cu juma' de veac, ori ca acesti comunisti au fost multumiti de "protectia" Moscovei si au hotarat ca exista o tara - Moldova care are o limba - moldoveneasca ? Pe "moldoveni" i-o fi intrebat cineva, atunci sau acum?
Si ca sa mai vorbim si despre topic, sustin in continuare, fara sa mai argumentez (ca sa nu descopere iar Cubu cat de modeste sunt cunostintele mele "in ale muzicii" si, de ce nu, in general; mama, ce m-ai pus la colt !) ca ZsZ este una dintre cele mai valoroase si necomerciale trupe rock de limba romana din toate timpurile.
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Judge_Aris » Lun Ian 10, 2005 1:43 am

whatever scrie:pacat doar ca Zdob si Zdub nici macar nu sunt romani :D


De ce pacat? Ei sunt moldoveni! Noi suntem romani! :ham:
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde fix002 » Lun Ian 10, 2005 3:01 pm

dar moldovenii nu au nimic comun cu romanii?
"It has to start somewhere
It has to start sometime
What better place than here
What better time than now!.."(ratm)
fix002
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 4:55 pm
Localitate: chisinau

Mesajde cubu » Lun Ian 10, 2005 7:09 pm

kant emir scrie:La questiune ai ceva de zis, ori suprema ta satisfactie e sa te scarpini de mine?

La "questiune" am zis de mult ce aveam de zis si am si argumentat, dar unii se simt personal atacati, arunca in jur cu stropi chipurile cerand argumente (argumente la argumente probabil) si cu modestie compatimesc pe cei ce nu inteleg profunzimea mesajului celor de la ZsZ. Ca sa vezi cine e pana la urma trufasu ala care isi da aere de superioritate...
[quote="kant emir"]Si ca sa mai vorbim si despre topic [...] ca sa nu descopere iar Cubu cat de modeste sunt cunostintele mele "in ale muzicii" si, de ce nu, in general]
Te cam zgandare topicu asta, asa-i?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Ian 10, 2005 9:38 pm

Capul nu-i plecat, sabia e boanta. Nu raspund celui cu care nu ma pricep sa comunic (imi asum si aici nepriceperea, nu vorbim aceeasi limba, desi suntem atat de romani; nici macar Prutul nu si-a gasit loc printre noi, poate doar trufia), nici din calea sa nu ma feresc. Trupa ZsZ este o trupa adevarata (ma simt dator sa o apar, pentru toata "in-cantarea" pe care mi-a daruit-o) muzica lor este valoroasa prin toate cele pe care l-am mentionat deja si prin inca multe altele. Moldovenii sunt, firesc, de drept, romani (nedreptatile istoriei se indreapta si ele). Respect orice om de calitate, fara sa ma uit in actele lui, la culoarea pielii, religie, orientare sexuala ori mai stiu eu ce amanunt. Valoarea artistului se vede in timp (pentru ZsZ, Romania n-a gasit inca timp; accentul cade pe "inca"). Fixule, esti fratele meu intru simtire, vom MAI comunica ( "Sal, K" remember ?)
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Ian 11, 2005 7:01 pm

kant emir scrie:n-o sa-ti mai raspund, ca altfel iti imaginai ca m-ai amutit cu profunzimea sensibilitatii tale.

kant emir scrie:Nu raspund celui cu care nu ma pricep sa comunic

Esti genial flacau! ~p

Astfel stand fapturili, ma simt nevoit sa nu-ti raspund nici eu ~p si nici macar nu-ti spun ca e o boala p-aicisa pe forum care are ca simptome ca unii vrea sa aive ultimu cuvant, da mata esti tata lor. Ai pa, io ma opresc aici, ajtept sa nu-mi zici ultima replica ~p si apoi du-te cu turma, mai 451...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

yeah , shure ,..., bleah , when pigs'll fly 'round ya' head

Mesajde georgiana atlan » Mar Ian 11, 2005 11:54 pm

Buna ziua ,ca asha-i NAISSS cand intrii-n casa noua ...mda ashaaa:
Daaa... pai iata : SHI plecaciune SHI respectele mele SHI CU MANDRIE MA RECOMAND : 452 ,asha sa-mi ramaie numele de-acu' pentru posteritate ca va pupacesc de va merg fulgii pe totzi cei care va luatzi de zsz ... pana o sa va loveasca iubirea ,caci asta este ceea ce nu atzi intzeles voi , BRE , ca capodopera /bez mezicacofonia/ zdubilor consta in sufletele lor .Geniu sau nulitate sau undeva intre ...totzi suntem gunoaie daca nu avem dragoste ,capishi' ?

ps. Kantemire , shtiu de "sal , K" , ai grija , poarta-te frumos cu F ca eu il iubesc mult , comprende' ? see ya' on priv. as by now
georgiana atlan
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 11, 2005 11:22 pm
Localitate: atlantida zisei

Mesajde whatever » Mie Ian 12, 2005 12:42 am

???????????????
.....

cubule, e la moda sa te dai uaie, ca eu nu prea pricep cum sta treaba p`aici cu fanii zsd :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

nu, e chiar real , da' nu-i de mancare :)))

Mesajde georgiana atlan » Mie Ian 12, 2005 3:10 pm

whatever scrie:???????????????
.....

cubule, e la moda sa te dai uaie, ca eu nu prea pricep cum sta treaba p`aici cu fanii zsd :D

Daaa... pamantul s-a cutremurat , soarele mai tare a lucit , ORBEA !!!
firul evolutiv s-a screatchuit , a aparut o specie noua ,o mutatzie !: e o linishte ancestral-serena , .......alb , nou , pur , statea acolo in pustiu shi privea in pustiu ...FANUL ZSZ . Dragostea pura se citea in ochii lui mari rotunzi, atat de firav shi de lipsit de aparare , putea fi omorat shi cu privirea shi cu gandul , daramite cu vorba , dar bolovanii nu-l puteau atinge ! ...asta era dar de la Dumnezeu .
Am sa va bolovanesc pe totzi cu Iubire insa ,
" 'se moa " UAIA 452
Wellcome in the marea familie zdubiana , unde totul este cald shi bine , scuze , ghine :)))
georgiana atlan
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 11, 2005 11:22 pm
Localitate: atlantida zisei

Mesajde cubu » Mie Ian 12, 2005 6:55 pm

georgiano, eu nu ma cert cu 451 pentru ca e fan ZsZ, ci pentru simplul fapt ca e aberant. Daca urmaresti de la inceput, eu doar mi-am spus parerea despre ultimul album, asa cum imi place mie si cum stiu eu. Parere pe care nu mi-o schimba cineva care se simte atacat cand te iei de trupa preferata si care ajunge sa spuna ca ii este mila de cei ce nu inteleg profunzimea "capodoperei". Nu am nimic cu cei carora le place ZsZ, chiar am declarat ca si mie imi plac primele 3 albume, dar a spune ca "450 de oi" este o capodopera mi se pare un pic mai mult decat deplasat si nu ma pot abtine. Ce sa mai spunem atunci despre "Journey to the Centre of the Earth" sau "Myths and Legends of King Arthur and the Knights of the Round Table" ale lui Rick Wakeman? Sau "Journey to the Centre of the Eye" a celor de la Nektar? Dar ce zici de "I Robot" - The Alan Parsons Project? Pe astea le-au scris aliens, nu se pun? Hai sa asezam pe fiecare unde ii e locul, sa mai gandim a doua oara, si dupa aia sa facem afirmatii inaltatoare.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde aspyrin » Mie Ian 12, 2005 7:36 pm

bai.. va certati aiurea... ZsZ e o trupa buna, probabil cea mai buna din rock-ul est-european actual, iar daca "450 de oi" e capodopera sau nu ramane sa aflam peste ceva vreme. Ca asa se stabileste chestia asta... trebuie sa treaca testul timpului. (ca daca ar fi zis vre-un englez de la sfarsitul anilor '60 despre vreo piesa Beatles ca e o capodopera ii luau capul toti conationalii)... mai asteptatzi
Tough ain't enough!
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Ian 12, 2005 7:44 pm

Ba, io personal ma las, am senzatia ca vorbesc degeaba... Somn usor!
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Ian 12, 2005 8:32 pm

simpatica georgiana :)

vezi ca eu nu sunt fan z&z, mie doar imi plac cum suna laiv :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Ian 14, 2005 3:19 am

De asemenea simpatica Georgiana, ca intre "buruieni", lasa-ma sa-ti impartasesc din experienta mea: de ai vreo parere despre Zdob si Zdub - 450 de oi, nu o mai dezvolta pe forum, pt ca problema e clarificata :

"450 de oi" este un vaxalbinacremapuca plin de efecte pe computator si scratches care nu prea mai are de-a face cu ceea ce se numeste rock
eu pot sa afirm fara nici un fel de retinere ca acest ultim album nu este rock

Daca n-ai inteles, ori te miri si tu, ca omu':
Eu zic sa te miri in continuare ca la mirat te descurci bine
Apropo de umila ta parere din primul post, cineva avea o vorba: mai bine trufas si cu capul pe umeri decat umil si cu capul taiat. "Capul plecat sabia nu-l taie" nu merge intotdeauna si e deviza pupincuristilor.

Priceput-ai ?
io zic sa te opresti cat mai poti ca deja incepi sa-ti induci idei gresite. Nu de alta dar o sa ajungi mai tarziu sa te minti singur, ceea ce iti da pe fata frustrarea si neputinta, iar asta te face sa te afunzi mai mult in rahat.
si uite cum te mai afunzi inca 2 cm. Iti spun eu, nu esti modestul geniu care te crezi, modeste sunt cunostintele tale in ale muzicii...
- vezi ce repede se prind unii?
Ca sa vezi cine e pana la urma trufasu ala care isi da aere de superioritate...

Iar de te va cuprinde vreun sentiment oarecare
Te cam zgandare topicu asta, asa-i?
Nu te-a convins? Asta e,
si apoi du-te cu turma, mai 451...
Pentru ca omu', politicos, prietenos, delicat chiar, nicidecum trufas,
eu doar mi-am spus parerea despre ultimul album, asa cum imi place mie si cum stiu eu
si spre final, ordinea mai presus de toate, arta este clara, judecatile de valoare sunt simple, 225 + tot atata fac o turma
Hai sa asezam pe fiecare unde ii e locul, sa mai gandim a doua oara, si dupa aia sa facem afirmatii inaltatoare.
Capodoperele sunt insiruite toate, retine-le si, atentie, e vb de opera rock (nu te gandi la Jesus Christ Superstar, aia e prea veche, nu se tine !)
Tot n-ai priceput ? Esti chiar culmea, nu se prinde de tine nici elementarul.
am senzatia ca vorbesc degeaba... vorbesc degeaba... vorbesc degeaba... vorbesc degeaba... vorbesc... senzatia... degeaba
Concluzia? Vezi ca se poate certa cu tine...pentru...
Dar nu te supara, cand o sa cresti si tu forumista mare si cu mii si mii de posturi valoroase, dar ce zic eu valoroase, unice dea dreptul, o sa ai si tu autoritatea argumentului eliptic, fara sa mai scrii "nevoie de jde mii de randuri.", decat offtopicareala, ca aia se permite, si se recomanda intru sporirea numarului de topicutze. Ca acuma.

aspyrin - m-ai facut sa-mi mai revin, gandeam c-am innebunit, c-am facut o boala de ochi, un orbu' ceva.

Spre edificare - NU MA CONSIDER UN FAN ZSZ ! Nu colectionez poze, postere si nu transpir dupa autografe. Atat doar ca imi place in mod special "450 de oi", este incantare, vigoare, cutremurare. Iar daca mi-am permis sa compatimesc pe cei ce nu au gustat aceasta bucurie, e pentru ca emotia intensa pe care am trait-o de atatea ori ascultand (in primul rand piesele Cucusor si 450 de oi.) albumul cu pricina este traire autentica. Ce este atat de rau in a dori si altora bucuriile mele ? Nu am puterea si (doamne fereste !) nici intentia de a impune ceva cuiva, cu atat mai putin atunci cand (sunt constient !) mai poate fi vb si de gusturi. Dar politetea putea preveni multa vorbarie inutile care s-a scurs pe aici.
Mai fac, cu gust amar, o prezentare lamuritoare : cateva dintre iubirile mele in materie de muzica : The Dark Side ..., Wish..., the Wall, The Final Cut etc(Pink Floyd) S nr 9, C nr5 pt P&O (LvB), Jesus Christ Superstar (ALW), Let It Be, Hey Jude etc(Beatles) Direct, Antarctica ,Short Stories etc(Vangelis),Jazz, A Night at the Opera (Q),Mircea Florian, ACDC -lots, Phoenix, Sfinx, Faramita Lambru, DD Siminica, Maria Ciobanu, Triumph Of Steel (Manowar),J Tull, Uriah Heep, Manfred Mann's EB, Electric Light Orchestra si inca atat de multe altele, care m-au facut sa impartasesc durerea/sa tresalt de bucuria/sa gust delicatetea trairilor artistului, ori poporului din care s-au desprins. Am facut, prieteni, aceasta dez-golire a simtirii, pentru cei ce nu cunosc lucrarea "450" si nici despre mine nu vor sti daca sa ma ia in seama. Prieteni (zic din nou), daca va regasiti,macar in parte, in muzica pe care o iubesc, incercati si "450 de oi" . Este unic si, mai multe decat mine, o sa va spuna muzica.
Sorry, nu m-am putut abtine.
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Ian 14, 2005 9:39 am

mie piesa mi se pare o caterinca pur si simplu, ceea ce nu inseamna ca nu imi place sau nu suna bine. primus canta la caterinca toate albumele si imi plac. piesa e ok. mi se pare doar putin deplasat cuvantul "capodopera" alaturat unei piese caterincoase. si faptul ca din punct de vedere componistic unu: melodia este una populara neprelucrata deci nu este a lor, nu e un "cover"; doi: versurile sunt caterincoase.

e ok dar parca nu i-as zice capodopera.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron