Canta cineva la chitara electrica ?

Totul despre muzica rock

Canta cineva la chitara electrica ?

Mesajde Philips » Sâm Apr 24, 2004 10:35 pm

Canta careva la chitara electrica aici ? Daca da, spuneti ce instrument aveti si ce puteti canta.



Eu am un Ibanez RG470 left-handed (pentru ca sunt stangaci), cant de aproximativ un an...

Pot canta One (introducerea si primul solo), Master Of Puppets (aproape toata inafara de solo), Welcome Home (introducerea) de la Metallica, Fear Of The Dark (toata inafara de solo) de la Iron Maiden, intro-ul de la Layla a lui Eric Clapton, si altele precum Take A look Around de la Limpbizkit, 7 Nation Army de la White Stripes, Basketcase si Hitchin a Ride de la Greenday, si altele gen Offspring, Linkin Park, Pantera, etc...



Voi ? :rulz:
Philips
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Apr 24, 2004 10:20 pm
Localitate: Romania

Mesajde whatever » Vin Apr 30, 2004 9:51 pm

am cantat cam 2 ani de zile, dar m-am lasat pentru bass prin 2001 sau ceva, si nu regret deloc. Chitara e un instrument frumos, nu zic nu, dar bassul ma atragea mai mult. Ca scula am folosit un yahama, nu stiu exact ce model, pentru ca era imprumutat de la un prieten, si oricum nu ma interesa prea tare. Cat timp suna bine si iti convine pozitia mainii nu ar trebui sa iti pese de e fender sau reghin.

oricum, e bine ca stii sa canti piesele alea, dar ar fi si mai bine de ai incerca sa faci tu compozitii. Nu de alta, dar cam e 0 faptul ca stii sa canti ceea ce a facut altul inaintea ta.(asa si eu cu piesele ce le stiu canta de la Flea sau Claypool sau Miller).

Oricum, mult noroc in continuare cu ceea ce faci

ps - ai trupa ?
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde 7vies » Vin Apr 30, 2004 10:02 pm

whatever, ca sa faca compozitii trebuie sa studieze cit de cit teorie muzicala ...altfel merge orbeste...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Mai 02, 2004 1:13 am

da, de acord, dar dupa un an de zile de cantat cred ca se poate vorbi macar de o baza in teorie muzicala,nu ?

oricum, el stie mai bine la urma urmei
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde 7vies » Dum Mai 02, 2004 3:06 am

doar cu citeva fragmente si riff-uri stiute pe de rost nu se poate pune problema de compus...si nici de progres muzical...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde Raskolnikov » Dum Mai 02, 2004 4:52 pm

7vies scrie:doar cu citeva fragmente si riff-uri stiute pe de rost nu se poate pune problema de compus...si nici de progres muzical...


De acord. Cred ca trebuie sa ai intai un bagaj de teorie muzicala si sa stapanesti o serie de tehnici pentru a compune pentru chitara. Chitaristi ca Jimi Hendrix, Eric Clapton, Van Halen au invatat sa cante ascultand discurile de vinil la viteza mica si reproducand piesele predecesorilor lor nota cu nota. Dupa aceea au inceput sa-si exprime creativitatea lor. Dar pentru oameni care nu sunt exceptionali cred ca mai trebuie ceva.
Asa am inceput si eu sa reproduc riff-ri si solouri ascultand discul la viteza mica, dar unele lucruri le-am invatat gresit si mi-e greu acum sa renunt la ele.
Vreau sa-l intreb pe Philips cum a invatat bucatile respective?
Cred ca e foarte important sa inveti corect de la bun inceput tehnicile si teoria pentru chitara electrica rock, daca vrei sa faci cat de cat performanta.
Eu de exemplu pana acum vreun an nu am stiut de lucruri ca: game cu trei note pe o coarda si sweep picking.
Deci daca reproduci niste bucati cauta sa le inveti din publicatii si carti specializate care dau si explicatii despre tehnicile folosite, modul de ciupire, digitatie. Tab-urile de pe internet sunt bune de asemenea, dar vezi sa fie serioase.
Raskolnikov
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mai 02, 2004 2:39 pm
Localitate: Montreal

Mesajde Philips » Dum Mai 02, 2004 6:24 pm

Exact asa am invatat, Raskol, prin tab-uri. Vezi tu, mie mi-a fost greu sa ma apuc de chitara, fiind stangaci nu stiam daca sa ma invat pe una normala, sau sa caut o chitara pe stanga.

Pana la urma, acum vreo doi ani, am luat o chitara acustica si i-am dat-o tatalui meu sa-i schimbe corzile pe stanga, apoi am incercat sa invat acorduri. M-am lasat repede, ma dureau degetele si nu se auzea nimic. Apoi am incercat inca odata dupa cateva luni pe dreapta, a fost mai rau.

Vara trecuta, mi-am cumparat o chitara Hora (reghin) model Iris, electrica, si am zis ca ma apuc serios de treaba. M-a ajutat un prieten de-al meu care e intr-o formatie : http://www.rheniummusic.com, si m-a invatat toti termenii de tablatura, a doua zi, m-am apucat de treaba cu melodii precum Come As You Are si Take a Look Around. E altceva cand se aude ceva cand incepi sa canti, nu trebuie sa incepi cu notele neaparat.

Cand incerci un acord, te dor degetele si te lasi repede, pe electrica, e mult mai usor, si daca inveti dupa tablatura, iti formezi dexteritatea (precum am facut eu), cu unele melodii usuare, ai si satisfactie ca se aude, si incetul cu incetul mergi inainte. La fel si cu instrumentele, am inceput cu o Hora, un kkt de amplificator no-name si un multi-effects pad Korg (din 1992), si incetul cu incetul imi iau scule mai noi... Am un Ibanez, imi voi lua un Boss MT-2 Distortion si spre viitor sper sa ma pot muta pe un Marshall head + cab, e scump al dracului totusi.

Nu, nu am formatie, ma consider de nivel mediu la chitara, nu pot spune chiar incepator pentru ca un incepator nu poate tine nici un acord, pe cand mie imi iesa multe melodii. Am multe melodii in cap dar nu pot compune nici una decat mult mai prost de cat o am eu aici sus, pentru ca nu sunt destul de experimentat. Apropo, cant pentru mine, nu pentru nimeni altcineva.. Pana nu ma simt stapan pe chitara nu ma apuc sa compun nimic, nu o sa fiu ca ala de la Voltaj care compune melodii cu cateva "power chords", lucru extrem de simplu de facut.

Si nu ma astept sa ajung Clapton, Hendrix sau Van Halen prea curand :)
Philips
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Apr 24, 2004 10:20 pm
Localitate: Romania

Mesajde Raskolnikov » Dum Mai 02, 2004 8:20 pm

Mi-a placut asta cu "prea curand". Keep going!
La fel ca tine cand am pus mana prima data pe o chitara rece de proasta calitate cu corzile intinse la maxim mi-am zis ca niciodata nu voi putea fi in stare sa tin un acord. Cand eram in armata am invatat de la un coleg niste catecele clasice dintr-o metoda de Carulli. In timpul studentiei am frecventat un cerc de chitara clasica. Apoi mi-am cumparat o chitara electrica second hand, cehoslovaca cred, o copie de Gibson Les Paul, care suna destul de bine printr-un efect facut de un prieten de-al meu intr-o cutie de drajeuri chinezesti dupa o schema din revista Tehnium. Riff-urile lui Angus Young sunau trasnet. O perioada am cam lasat-o moarta.
Acum mi-am luat o Yamaha EG 112 - un fel de copie Fender - de care sunt foarte multumit. Amplificatorul cu care am cumparat-o insa e cam slab. Pana sa-mi iau un efect ca lumea utilizez un program Guitar FX BOX 2.6. care are toate efectele incluse. Lucru foarte interesant si dificil sa combini efectele si sa creezi un anumit sound.
Si eu cant pentru mine, incerc sa mai gasesc pe cineva cu care sa cant impreuna. Pot reproduce multe bucati: de la pasaje gen clasic din Zeppelin, Pink Floyd pana la riffuri si solouri (mai simple) din Jimi Hendrix, Van Halen, Iron Maiden, AC DC, etc.
Insa ceea ce ma preocupa acum e sa-mi imbunatatesc felul in care cant gamele si viteza precum si folosirea tapping-ului, a whammy bar, si alte tehnici.
Am gasit niste carti destul de bune dupa care ma ghidez, insa foarte multe lucruri le-am aflat de pe singurul site care mi se pare cu adevarat bun si anume http://www.guitartricks.com.
Ce surse mai sunt prin Romania? Eu stiu de o singura carte scoasa la Teora nu prea grozava. Am auzit ca Adi Manolovici a scos o carte ce stiti de ea?
Raskolnikov
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mai 02, 2004 2:39 pm
Localitate: Montreal

Mesajde Philips » Dum Mai 02, 2004 9:20 pm

Nu stiu, absolut nimic din Romania nu folosesc pentru cantatul meu la chitara... Ma ghidez dupa taburile si tutorialurile de pe http://www.mxtabs.com, cat si despre articolele de pe http://www.cyberfret.com si altele...

Viteza este aproape totul in cantatul la chitara... Imi iesa multe chestii la viteza mica, dar pe care nu prea le pot canta mai repede, ca sa nu mai zic ca nici nu visez sa ajung la viteza originala din melodie, cum ar fi solo-ul de la Metallica, din One, unde e practic t19p15p12, si te tot plimbi cu chestia aia pe corzi, nu e greu la viteza redusa, dar la viteza domnului Kirk e greu tare.

Whammy barul e simplu de folosit, cat despre tapping, depinde unde vrei sa ajungi dar in principiu da, e ceva munca.
Philips
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Apr 24, 2004 10:20 pm
Localitate: Romania

Mesajde whatever » Dum Mai 02, 2004 9:46 pm

eu cred ca e mult mai bine sa incepi pe chitara rece decat pe electrica, adevarata dexteritate se vede acolo. Vezi de pilda chitaristi gen Paco De Lucia sau Al Di Meola, care sunt printre cei mai valorosi din lume si sunt ferm convins ca ar putea canta cu ochii inchisi toate solourile lui Kirk sau Slash sau Van Halen sau Young.

oricum, a incercat careva slap la chitara ? :) nu de alta dar eu fac putin tapping la bass(prefer slap de departe) si exista un chitarist pe nume Reggie Wooten(fratele lui Victor, poate il stiti) care face slap pe chitara, si suna uluitor.


ps : "Viteza este aproape totul in cantatul la chitara... " nimic mai fals, viteza e pur si simplu 0 in cantatul la chitara comparata cu alte elemente de baza precum ritm, armonie, tehnica, etc etc. E o idee proasta, ar trebui sa ti-o scoti din cap, serios. E buna si viteza uneori, dar nu crede ca ea e totul.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde 7vies » Dum Mai 02, 2004 9:54 pm

ai mare dreptate la faza cu chitara rece...ma impresioneaza mult mai mult chitaristii de flamenco sau chitara clasica decit asii chitarii electrice...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Mai 02, 2004 9:58 pm

pai cam asa e, suna altcumva, si cu totul alta e senzatia ce o ai la un concert de chitara clasica sau ceva asemanator decat cea de la un concert rock.Chiar, Les Claypool din primus face flamenco la bass ;)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Raskolnikov » Dum Mai 02, 2004 10:30 pm

7vies scrie:ai mare dreptate la faza cu chitara rece...ma impresioneaza mult mai mult chitaristii de flamenco sau chitara clasica decit asii chitarii electrice...

Si mie imi plac Paco De Lucia si Aldi Meola insa mai mult imi place John McLaughlin care canta la un moment dat cu cei doi. A fost in Romania acum cativa ani. Am vazut concertul la televizor. Canta la o chitara acustica. M-a impresionat atunci, insa am pus recent mana pe albumele mp3 cu Mahavishnu Orchestra unde canta John prin anii '70. Dupa ce am ascultat asta i-am pus deoparte pe toti chitaristii pentru un timp. Modul in care canta la chitara electrica este "neomenesc" ca sa zic asa.
Anul trecut in noiembrie am fost la concertul G3 cu Steve Vai, Joe Satriani si Ingwie Malmsteen. Putine cuvinte am ca sa descriu asa ceva. Visul de aur al orcarui rocker care a pus sau nu mana pe o chitara. Ingwie Malmsteen a cantat la un moment dat la o chitara acustica o piesa. Daca l-ati fi vazut ati fi spus ca e un as al chitarii clasice sau flamenco.
Parerea mea este ca nu poti spune ca e mai tare clasica decat electrica, e mai tare Aldi Meola decat Van Halen. Nu e ca la o cursa de 100 m garduri sau ceva. Sunt lucruri diferite, fiecare e un gen aparte, mie imi plac si una si alta.
Raskolnikov
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mai 02, 2004 2:39 pm
Localitate: Montreal

Mesajde 7vies » Lun Mai 03, 2004 2:51 am

ceea ce am zis in ultimul post era o opinie, nu o regula...ai dreptate cind spui ca nu se poate face diferentierea ca la o competitie de atletism...
imi vin in minte multe argumente in favoarea chitarii clasice dar deja deviem de la subiect...
cind am spus ca ma impresioneaza mai mult chitaristii din sfera classic+flamenco, ma gindeam mai ales la multimea de chitaristi mediocrii din diferite formatii rock (ce cinta doar riff-uri sau solo-uri aberante)...mediocritatea e mai putin intilnita in lumea chitarii clasice (bazata pe interpretari solistice)...
sunt convins ca satriani sau malmsteen au studiat concomitent ambele stiluri...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde Philips » Lun Mai 03, 2004 11:51 am

whatever, du-te putin aici : http://www.albinoblacksheep.com/video/guitar.php

Oricum, stiu ce vrei sa spui cu ritmul si chitara rece, dar eu spun viteza e totul pentru ca multe chestii sunt usor de facut la o viteza redusa, dar la viteza mare e adevarata dexteritate... Eu vorbeam de cantatul pur si simplu si de indemanare, nu de compus piese pe chitara, acolo intervine ritmul si toate celelalte chestii.
Philips
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Apr 24, 2004 10:20 pm
Localitate: Romania

Mesajde Bortzianu' » Lun Mai 03, 2004 12:00 pm

7vies scrie:sunt convins ca satriani sau malmsteen au studiat concomitent ambele stiluri...


nici mie nu-mi place ..traforajul viteza ..sincer ma lasa rece dpdv al "starii" create.. adica nu-mi provoaca decat dorinta de a ... schimba postul de muzica ...... e de apreciat efortul, dar mie nu-mi blace. e o parere STRICaTa si personala ...

..cred ca atunci cand vei reusi sa redai pe un instrument ( si vocea e un instrument ) ceea ce simti ... esti ok. DAr ca sa poti sa realizezi "comuniunea" / legatura cu instrumentul .. tre' sa -l cunosti , sa-i cunosti posibilitatile / limitele/ sunetele ...
..si implicit tre' sa-l simti . iar ptr. asta , mai pe la inceput , tre' sa canti / redai ceea ce au redat altii deja. Nu toti . doar cei care sunt mai aproape de sufletul tau.

..ma rog, ce vreau sa zic este ca nu poti reda ceva pe un instrument daca nu ai experienta necesara pe el. La fel cum nu poti scrie daca nu cunosti alfabetul si ..daca nu ai facut lectii de "caligrafie "

..cam naspa zi :(

Bafta ...
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Philips » Lun Mai 03, 2004 4:49 pm

Yup, exact ce vroiam si eu sa spun oleaca mai sus, Bortzianule, cand m-au intrebat de ce nu compun melodii dupa un an de cantat la chitara... Cat despre viteza, gusturile nu se discuta dar nu ma refeream numai la solourile extraordinar de rapide, sunt unele melodii care par mai lente cand le asculti, dar trebuie sa ai viteza pentru a 'sari' cu degetele de pe o nota pe alta, toate astea tin de dexteritate.
Philips
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Apr 24, 2004 10:20 pm
Localitate: Romania

Mesajde Raskolnikov » Lun Mai 03, 2004 11:58 pm

7vies scrie:ceea ce am zis in ultimul post era o opinie, nu o regula...ai dreptate cind spui ca nu se poate face diferentierea ca la o competitie de atletism...
imi vin in minte multe argumente in favoarea chitarii clasice dar deja deviem de la subiect...
cind am spus ca ma impresioneaza mai mult chitaristii din sfera classic+flamenco, ma gindeam mai ales la multimea de chitaristi mediocrii din diferite formatii rock (ce cinta doar riff-uri sau solo-uri aberante)...mediocritatea e mai putin intilnita in lumea chitarii clasice (bazata pe interpretari solistice)...
sunt convins ca satriani sau malmsteen au studiat concomitent ambele stiluri...

Total de acord 7vies.
Vreau sa mai adaug ceva. Chitara clasica (pentru ca am studiat putin) inseamna sa canti dupa partituri, Tarrega, Villalobos, etc, inseamna rigoare, disciplina, inseamna sa exersezi cateva ore pe zi. Totul trebuie sa sune curat, clar. La chitara electrica daca se mai scapa cate o nota cand e dat la maxim drive-ul nu se observa. Chiar daca uiti cum era melodia si o canti altfel s-ar putea sa iasa ceva interesant. Jimi Hendrix nu canta niciodata la fel o bucata in concerte si toate sunt extraordinare prin modul in care improviza. Chitara electrica iti da o anumita libertate. Dar aici apar acei chitaristi mediocri de care spuneai si care nu se multumesc sa cante acasa pentru ei si prietenii lor, ca mine si Philips, ci ies in public.
Raskolnikov
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mai 02, 2004 2:39 pm
Localitate: Montreal

Mesajde Bortzianu' » Mar Mai 04, 2004 12:47 pm

Raskolnikov scrie:.... Dar aici apar acei chitaristi mediocri de care spuneai si care nu se multumesc sa cante acasa pentru ei si prietenii lor, ca mine si Philips, ci ies in public.


..adica tu si Philips sunteti mediocri? :) ..joke

..mai , important e sa aud o chitara live, fie ea si mediocra ..decat un CD pus la play-back ... asa ca sa fie cat mai multi ca ...aia buni vor iesi la suprafata...

..dar daca NU semeni ...de unde sa culegi?

..nuami bine.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Philips » Mar Mai 04, 2004 8:17 pm

Da exact, sunt un chitarist mediocru si la inceput de drum... Cant pentru mine momentan, cand voi fi destul de stapan pe chitara si destul de capabil sa scriu propriile melodii, poate o sa-ncerc sa-mi formez o trupa.

Nu ma intelegeti gresit, nimic nu mi-as dori mai mult decat sa am o trupa cu care sa cant tot timpul, nu neaparat faimoasa, doar una mai "locala", dar momentan nu 'ma tzine', intelegeti ?
Philips
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Apr 24, 2004 10:20 pm
Localitate: Romania

Mesajde Raskolnikov » Mar Mai 04, 2004 11:25 pm

Bortzianu' scrie:..adica tu si Philips sunteti mediocri? :) ..joke



Daca chitaristii de la Iron Maiden ar fi loviti de o indigestie si ar trebui sa-i inlocuim noi pentru urmatorul concert :), da ... am fi mediocri.
Raskolnikov
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mai 02, 2004 2:39 pm
Localitate: Montreal

Mesajde whatever » Mie Mai 05, 2004 9:42 pm

am tot ascultat zilele astea o melodie de la Faith No More aparuta pe albumul Live at the Brixton Academy(1991). se numeste "the grade" si e cantata de Jim Martin, e doar chitara. Deci....ascultati-o neaparat!!!

ps - mai philips, trebuia sa imi zici ca se incarca asa de greu, am doar dial-up din pacate, iti zic ce cred dupa ce vad :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Philips » Joi Mai 06, 2004 12:03 am

Si mie mi se incarca greu, si am cablu 128k.
Philips
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Apr 24, 2004 10:20 pm
Localitate: Romania

Mesajde Raskolnikov » Joi Mai 06, 2004 12:04 am

whatever scrie:am tot ascultat zilele astea o melodie de la Faith No More aparuta pe albumul Live at the Brixton Academy(1991). se numeste "the grade" si e cantata de Jim Martin, e doar chitara. Deci....ascultati-o neaparat!!!


Ok, voi cauta. Ce alceva nou si interesant ati mai ascultat in ultima vreme?
Ma intereseaza in primul rand, normal, chitara.
Ultimul album pe care l-am ascultat si mi-a placut e "Who else!" de Jeff Beck.
Il recomand. Jeff Beck e dintre cei vechi oricum, desi genul adoptat e destul de modern.
Ce chitaristi mai putin cunoscuti, mai tineri, ati ascultat si v-au facut o impresie buna?
Raskolnikov
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mai 02, 2004 2:39 pm
Localitate: Montreal

Mesajde Philips » Joi Mai 06, 2004 1:46 pm

Are cineva de aici AOL Instant Messenger sau MSN ? Sau chiar Yahoo, nu-l folosesc dar il am... Mi-ar place sa port discutia asta si in real time.

aol : philzman911
msn : thephilzman@hotmail.com
yahoo : philzman911
Philips
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Apr 24, 2004 10:20 pm
Localitate: Romania

Mesajde Bortzianu' » Joi Mai 06, 2004 5:22 pm

Philips scrie:Are cineva .. Yahoo...... Mi-ar place sa port discutia asta si in real time.


Pai vezi ca in general userii au la date personale ..si ID-urile ... free

bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Joi Mai 06, 2004 9:25 pm

msn - missanntrophe@hotmail.com

ma gandesc ca toata lumea are msn, putem vorbi acolo, observ ca oricum toti intram cam in fiecare seara
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Philips » Dum Mai 09, 2004 2:43 pm

Te-am adaugat whatever, Bortzianu, nu ar strica daca ti-ai lua si tu MSN.
Philips
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Apr 24, 2004 10:20 pm
Localitate: Romania

Mesajde whatever » Dum Mai 09, 2004 8:54 pm

da, am observat. Ce sa zic...vorbim pe msn atunci :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Lun Mai 10, 2004 10:06 am

Philips scrie:Te-am adaugat whatever, Bortzianu, nu ar strica daca ti-ai lua si tu MSN.


nu mai folosesc msn din motive ..personale
..dar pe yahoo mess sunt cam ..12 ore pe zi :) ..
bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am


Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron