De ce dispar rockotecile?

Totul despre muzica rock

Mesajde SOD » Vin Mai 28, 2004 1:08 pm

ihi, si marmota...
da cand atarna pe la poarta stadionului si cersesc sau se imbata ca porcii, atunci ce e?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Mai 28, 2004 1:10 pm

bea banii zilnic si la concert incearca tot felul de siretlicuri pentru a intra acolo.


nijte nasoi alcolishti huooooo :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Vin Mai 28, 2004 1:12 pm

sodule...dece generalizezi???
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Vin Mai 28, 2004 1:17 pm

Cam asa-i SOD, la fix e treaba aia cu biletu`. vrei sa vezi super mega concertu, strangi bani mergi frumos si platesti pentru asta, organizatorul e multumit ca-i renteaza si face unu si mai mijto la anu, trupa e multumita ca nu canta pentru aia ce stau pe gard si badiguarzi, publicul platitor e multumit ca da un ban da sta in fatza, si nu pica de fraieri ca deh, el a platit da ala de pe gard nu.

Banii aia nu inseamna numai profit, daca se cumpara bilete la greu si din timp se poate organiza nu numai cantarea de calitate dar si toate acele facilitati de care mai ai nevoie. Altfel ne intoarcem la imaginea de dezastru si mizerie asociata de unii cu un concert rock.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde GreyV » Vin Mai 28, 2004 7:11 pm

Chiar sunt oameni care nu'shi permit un concert...Asta e.Tre' sa ne rugam la bunu' Dumnezeu ca o se fie mai bine pe viitor.Pana atunci...Pauza.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde Izabela » Vin Mai 28, 2004 10:16 pm

Moare rockul si voi nu faceti decat sa va ganditi cum se scot bani din el.
Pai d'aia moare!
Si asta in frunte cu tester,acest cyberuser dupa parerea mea(sau algoritm generator de text),nu-i inteleg limbajul de programare,ca niciodata nu inteleg ce vrea sa zica,ma pierd pe la mijlocul frazelor lui.
Avatar utilizator
Izabela
Junior Member
 
Mesaje: 342
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Izabela » Vin Mai 28, 2004 10:22 pm

Acum revenind la chitara mea cu 6 corzi din care am spus ca nu mai scapa nimic deosebit,danone,ca sa ma contrazica a facut o comparatieinteresanta cu mingea de fotbal din care nu mai iese nimic nou si fotbalul tot merge.
O comparatie pe care eu n-o pot combate nicicum(nu cu creierul meu de femeie)
Atunci mi-am dat seama ca nu chitara e de vina ci e o chestie de ATITUDINE.
O atitudine poate sa nasca un curent
Avatar utilizator
Izabela
Junior Member
 
Mesaje: 342
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde GreyV » Sâm Mai 29, 2004 10:23 am

Tu vb. de tester ...dar mai intai uita'te la post-urile tale shi apoi comenteaza problema.oricum, domnu' are dreptate in mare parte.

Daca vb. de un curent la ce te referi ca io's mai greu de cap?
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde Izabela » Sâm Mai 29, 2004 7:06 pm

Adevarul e ca mie imi placea rockul pentru ca-mi placeau rockerii si atitudinea lor.Muzica era doar un catalizator.Tot asa imi placea si fotbalul pentru ca-mi placeau fotbalistii si cum se miscau ei(ce stiti voi baietii ce na place noua)
D'aia mi-am aruncat din casete,ca nu mai are nici un farmec sa le ascult in timp ce totul in jur are acum o tenta pop(d'aia m-am si tuns scurt).Nu e destul sa asculti rock ca sa fi rocker.
Daca Andreea Marin vine si zice ca ea asculta rock nimeni n-o sa zica ca e rockerita.
Avatar utilizator
Izabela
Junior Member
 
Mesaje: 342
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde BloodOnMoral » Dum Mai 30, 2004 10:26 am

Rockoteca din orasul meu, asa cum e el, mic si pricajit, imi placea. Imi placea pentru ca ii stiam pe majoritatea celor care veneau acolo sa se simta bine, sa asculte o muzica favorita, sa se exprime scuturandu-si pletele, sa faca podeaua sa duduie si sa mai fumeze cate o tigara pe afara cand se puneau diverse gorgoroate care nu le placeau prea mult :) Am trait momente deosebite in rockoteca aceea si tineam mult la ea. Acum nu am idee daca se va mai face, desi se apropie vara. Din motive financiare si nu numai ... mai exista si frecusuri intre organizatori, cu privire la muzica adusa, pentru ca mai vin cate unii si se contrazic, ca ei ar fi vrut un fel de muzica si nu li s-a dat, ca ei pleaca, etc. Si atunci, anumite persoane s-au plictisit sa li se dicteze ce sa faca si cum sa alcatuiasca playlist-ul, deci cred ca vor renunta. Si ar fi mare pacat ...
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Lun Mai 31, 2004 11:41 am

Izabeluca, daca nu intelegi ce zic de ce te oftici? Las ca vine cineva si-ti explica si cu fotbalu cum sta treaba.
Atunci mi-am dat seama ca nu chitara e de vina ci e o chestie de ATITUDINE.
O atitudine poate sa nasca un curent

Poate ne lamuresti, ce atitudine si ce curent?
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde eyewitness » Lun Mai 31, 2004 11:55 am

simplu bre, atitudinea de a deschide fereastra creaza un curent
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Izabela » Lun Mai 31, 2004 1:52 pm

O sa dau un exemplu din fotbal,sper sa nu fie offtopic.
Recent am vazut niste inregistrari de pe la inceputul anilor '80 de pe la campionatele mondiale etc.
Vreau sa spun ce barbati bine erau aia fata de astia de acum,si ce siguri erau pe ei.
Nu se compara Rumeniege,Platini si Dobrin cu Mutu-fitze si Beckham-om-de-paie.
Primii aveau atitudine,pe cand astia tre sa si-o cumpere(vezi turneele publicitare ale lui Beckham).Cu primii puteai ridica o casa,Mutu fac pariu ca nici un cui in perete sa bata nushtie.

Asa si-n rock.Fiecare-si face formatie acuma.Dar nu mai au nimic de zis,pentru ca pe baietii astia tineri nu-i framanta nimic sau nu stiu ce-i framanta.Cu alte cuvinte you must have balls!
Avatar utilizator
Izabela
Junior Member
 
Mesaje: 342
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Lun Mai 31, 2004 2:00 pm

do'n'soara Izabela, mai domol cu comparatiile legate de fotbal. tu chiar crezi ca aia pe care i-ai enumerat tu nu faceau si tampenii? diferenta este ca atunci nu "transpira" nimic in presa, pe cand acum The Sun iese pe prima pagina cu orice porcherie de stire despre infectul ala de beckham. publicitatea o face presa, nu jucatorul. daca de exemplu mass-media (radio, tv, agentii, presa scrisa) nu ar mai da nici un fel de informatie despre beckham timp de un an decat cele legate de fotbal iti garantez ca jucatorul cu pricina nu ar mai fi bagat in seama. asta pe de o parte. pe de alta, sunt foarte multi fotbalisti care dau bani sa se scrie despre ei in presa.

ps: scuze de off-topic. nasualo, poti sa stergi postul, dar eventual dupa ce-l citeste Izabela.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde paiacec » Lun Mai 31, 2004 2:04 pm

you must have balls!

I have only ciu!Do you thing is anought?
ce barbati bine erau aia...si Dobrin

ciudate preferintze ai la barbatzi!:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Lun Mai 31, 2004 2:06 pm

Draga Izabelea, io creca nij tu nu stii prea bine ce vrei sa spui! Ce formatzii rockascultai tu mai demult, de amu te-ai suparat si le-ai aruncat casetele, ba te-ai mai shi tuns ( scurt!) ? Shi nu te mai incurca cu folbalu, ia-o incet, babeshte!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde tester » Lun Mai 31, 2004 2:08 pm

Cam asa ceva vroiam sa zic si io da am dat refresh si vazui ce-ati scris.

Oricum ce te faci cu gagicile care canta, le pui sa-si faca operatzii sa fie pe placul izabelutzei?

S-a scos muzica buna si se mai scoate destula, si evident nu prea are legatura cu subiectu oricum.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde punca » Joi Iun 03, 2004 7:24 am

De ce dispar??Iti zic eu,pt ca rocheru in ziua de azi prefera sa fie rocher de baruletz decat rocher de rochoteca...Asta este situatia cam peste tot...Altii pur si simplu n-au facut head-banging in viata lor...altii prefera concertele pe dezmatz si furie...iar rockoteca e numai pt aia care au prea multa energie...
in definitiv asta-i baiul...rocherii au cam obosit in ultimul timp(aia care erau furioshi in alte vremuri),si generatia noua care vine dupa obositzii din ziua de azi e mult prea de plastic ca sa mai intre in spiritul rochotecii...
Avatar utilizator
punca
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 01, 2004 11:00 pm

Mesajde Izabela » Joi Iun 03, 2004 10:01 am

Ai dreptate,punca.Vechii rockeri au obosit,iar pustii astia de azi sunt niste pampalai care mananca cipsuri si fac sex prin internet.Nu mai stiu ce vor,de fapt nu mai vor nimic.
Avatar utilizator
Izabela
Junior Member
 
Mesaje: 342
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Iun 03, 2004 10:07 am

bre donsuara izabela daca astia manaca cipsuri cum pot sa faca secs pe internet? cu care mana???

acu am si io ontrebare pentru zoso: nu muti si tu asta pe aberatii?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde GreyV » Joi Iun 03, 2004 11:50 am

Chiar. Deja se discuta "stupiditatzi", zic io.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde punca » Joi Iun 03, 2004 5:46 pm

adica yo am zis o stupiditate???sau cum?
Avatar utilizator
punca
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iun 01, 2004 11:00 pm

Mesajde GreyV » Joi Iun 03, 2004 7:48 pm

punca scrie:adica yo am zis o stupiditate???sau cum?

Nicidecum...nu despre tine era vorba.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde lvalics » Mie Sep 15, 2004 7:44 pm

Buna tuturor,

Am citit acest topic din simpla cauza ca sunt proces de a (re)deschide o "rockoteca".
Acum 10 ani aveam la Mures rockoteci, auditii muzicale, cu participarea a 100-150 de persoane si erau super misto.
Dar asa cum ziceati, unele persoane au inteles gresit ce e rockul si au asimilat cu stricaciunile.

Acum dupa 10 ani, credem ca lucrurile ar putea fi tinute in friu mai usor, totusi cultura e altceva, oamenii si-au mai dat seama ca nu asta e rostul unor seri distractive, sau cel putin asa sper.

Ceea ce nu stiu insa, care sunt reglementarile in a pune in locuri publice muzica de pe CD, adica cat e de legal. Sau concerte de pe DVD. Poate cineva stie si ma poate ajuta.

Personal as vedea un asemenea local ca un bar, unde se poate veni toata ziua (seara) saptamanal este un mic concert (in capitala, in provincie lunar 1-2), poate un mic magazin de unde rockerii sa isi poata cumpara tricouri si alte ustensile, casete, DVD-uri deci un mic shop.

Daca ar fi auditii (deci fara formatie) as tine intrarea pe bilet insa relativ la pret mic, undeva la 30-40 mii lei, nu de alta dar altfel ar veni toti doar ca sa fie acolo, fara bani de consumatie, poate cautand scandal (???), iar la concerte cu 50-70 mii lei. Asta ar trebui la 50 de persoane sa acopere cat de cat ceva costuri, iar restul din consumatie ar iesi. De ce scriu toate astea? Poate se vor infiinta in mai multe orase asemenea locuri, benefic rockului (cred). Pareri?
lvalics
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 15, 2004 5:18 pm
Localitate: Tg-Mures

Mesajde iceey » Mie Sep 15, 2004 10:45 pm

am un prieten caree dj intr`un club (club Harley din bv) si el face rost d muzik d p la alti prieteni,nici macar nu`si cumpara cd`uri originale...nush cat d legal e dar pana acum nu i`a zis nimeni nimic dar in orice caz da un mail la o casa d discuri (promusicprod d exemplu) si intraba`i ca ar trebui sa stie,cat despre dvd`uri din cate imi aduc eu aminte spune cand il rulezi ca nu ai voie sa`l imprumuti si ca este pt uzul personal...
light that shit, smoke that shit, pass that shit!!!
iceey
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Joi Iun 24, 2004 10:57 pm
Localitate: Brasov

Mesajde Judas_Priest » Sâm Sep 18, 2004 8:46 pm

io stiu 4 rockoteci in bucuresti si 2 dintre ele sunt la parterul unor blocuri care mai au umpic si se darama, iar cand treci p langa intrarea lor nici nu crezi ca in spatele usii se afla o rockoteca ci e o usa normala de bloc. o a treia rockoteca este la subsolul unei cladiri in spatele unei banci si are un aer rustic. Intr-un final rockoteca cea mai mare dintre toate care le-am enumerat mai sus a fost inchisa acum un an ptr. k acolo s-au luat la bataie doi tipi (unu a murit) si politzia a inchis rockoteca, momentan in locul ei fiind o camera imensa si parasita in centrul orasului.
Avatar utilizator
Judas_Priest
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde Judas_Priest » Sâm Sep 18, 2004 8:54 pm

chestia aia care am scris-o mai sus se poate intitula "Poveste trista"...nu are legatura cu subiectul asa k sa raspund la subiect: Eu cred k discotecile dispar ptr. ca majoritatea asculta acum Avril, Rasmus si Limbi In Park, deci nu poti sa te astepti sa vezi sosetzele roz cu dungi in rockoteci, bine mai este si lume care asculta rock bun, rock pur k sa-i zic asa un Led Zeppelin, un Axl-Rose...numai acele persoane merg in rockoteci...dar deja acea lume incepe sa dispara....odata cu ea rockotecile isi inchid usile
Avatar utilizator
Judas_Priest
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde Judas_Priest » Sâm Sep 18, 2004 8:55 pm

rockotecile* (aia a fost eroare tehnica)
Avatar utilizator
Judas_Priest
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde iceey » Dum Sep 19, 2004 8:36 pm

bai mie mi se pare ca sunt destui rockeri cel putin in brasov sunt destui si nu ma refer la aia kre asculta limbi in park.Rockotecile se desfiinteaza pt ca nu iese bani din ele...daca`s cu intrare lumea nu prea se duce si ce sa mai zic de consumatie..oricine prefera sa bea un cerbu la 2l afara cu 40000 decat sa dea 30000 p o bere la 0,5 inauntru(si eu)
light that shit, smoke that shit, pass that shit!!!
iceey
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Joi Iun 24, 2004 10:57 pm
Localitate: Brasov

Anterior

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron