Ce inseamna Underground in domeniul rock?

Totul despre muzica rock

Ce inseamna Underground in domeniul rock?

Mesajde basstard » Joi Iun 03, 2004 12:55 pm

Pe diverse threaduri (ultima data pe sPAZ) s-a ajuns la subiectul UNDERGROUND si s-au iscat polemici.

Ce inseamna underground? Mai multe genuri de trupe sunt catalogate ca activand in underground:
- trupe care nu au semnat un contract cu o casa de discuri
- trupe al caror stil nu e vandabil
- trupe "mai de incepatori" (adica poate ei canta un stil digerabil de multzime, da nu prea stiu ei sa cante/nu au experienta/compozitiile sunt subtzirele)
- lista e deschisa :D
Poate ne lumineaza cei care sunt un lumea rockului de ceva timp.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Joi Iun 03, 2004 2:04 pm

underground = tot ce nu e pe piata/mediatizat/discutat la "surprize surprize" vs "teo" ... tot ce nu exista la vanzare in cantitati industriale, pe piata... ??!!

adica daca eu imi fac din banii mei 50 000 de CD-uri cu trupa mea, din banii din mostenire - sau din bujetu' local ( ca lucrez in primarie ..ce? ..nu prea stiu ) ..si le dau gratis la 49999 de oameni rumani sau nu ... IES din uderground ???

... si da ca VREAU sa raman in underground inseamna ca nu voi putea trai din muzica ( implicit scoate inca un album, tot pe banii mei , la anu' )?

.si daca in cele din urma m-ar cunoaste lumea mai bine ca pe gutza ..daca m-ar cunoaste TOT netu' ...si totusi n-as fi recunoscut (pe strada) de teo si andreEA marin ... tot in underground as fi?

..si mai am una: se poate trai cu un picior in groapa si unul in media?
..10X
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde antitodo » Vin Iun 04, 2004 9:21 am

Eu cred ca Underground inseamna , in primul rand un spirit.
multi zic ca underground este o STARE ...adica o trupa nelansata care se indreapta spre mainstream (daca poate)
Eu as zice ca e vorba de atitudine. Cunosc multe trupe care predica underground si tind spre mainstream....
Underground mai inseamna sa nu te mulezi in a fabrica piese care "prind" la momentul respectiv ci sa -ti urmezi calea fara compromisuri....
Eu sunt un fan radical underground ...si s-ar putea sa gresesc...dar nu cred...
Underground mai inseamna si MESAJ..in textele cantate....exista trupe nelansate cu texte de tot cacatul care nu le-as numi underground (EMIL...etc...parere personala)....
acum 15 ani underground era un stil muzical care era atribuit unor formatii mai putin clasificabile in vreo arie bine definita Sonic Youth, Killing Joke, the Butthole surfers, Big Black...etc etc etc

Apoi ma este si chestia cu DIY do it yourself....autoproducere...etc etc
antitodo
Junior Member
 
Mesaje: 185
Membru din: Joi Iun 05, 2003 4:04 pm
Localitate: Europa

Mesajde gaga » Vin Iun 04, 2004 9:31 am

underground sunt trupe (proiecte, instrumentisti, solisti) care nu atrag atentia primelor pagini de muzica foarte bine vanduta, avand insa o calitate a muzicii, indiferent de stilul abordat.

de ex. ori se axeaza pe mesaj, ori pe incercari muzicale, ori pe fortarea limitelr in muzica fie prin compozitie, fie prin instrumentatie.

parerea mea.

la noi underground mai sunt considerate si trupele tinere, dar atata timp cat ei ar iesi cu placere din anonimat, eu nu prea ii bag in oala cu cei de mai sus care fac multe pentru muzica lor, in detrimentul unor venituri materiale mai consistente.

toate astea nu-s batute strict in cuie, este o parere generala. exemplu de tatic al undergroundului romanesc (nu ii aduc elogii si nici nu ii discut activitatea, e doar un exemplu de necontestat) este Hoisan care face doar ceea ce vrea, am vazut spectacole cu el mai recente la care pushtii din sala se uitau ingrozitzi si chicoteau cu glume tampe de sub tricourile korn, fara sa aiba habar de ce se intampla pe scena.

(generatzia "Nori de hartie" e cea mai mishto piesa trooper :D )
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Bortzianu' » Vin Iun 04, 2004 11:33 am

..deci daca ..voi fi produs ..dar imi voi mentinte textele/atitudinea ..voi mai fi considerat "de underground" ??!! ..sau cum voi fi catalogat. ??!! ...

..ideea e ca imi doresc sa scoatem inca un album la anu' ..dar in conditiile actuale ( 2 servicii- 2 patroni plus n proiecte laf reelancer ...ca deh .. societatea e anterioara omului ... ) ..nu stiu daca voi mai face fata.

ma rog ..mama ei de treaba.

PS: Marlyn Manson e ANTI.. tot .... el e considerat underground? ... intreb si io... e vb doar de mesaj sau efectiv de POZITIA intr-o industrie ... :(
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Iun 04, 2004 12:30 pm

bortziene, eu cred ca e vorba de un pseudoelitism pastrat (cam cum e clasa muncitoare) de niste oameni care vor sa aiba ceva inteles doar de ei, fara acces lutzesco-rockeresc.

nu are legatura cu albumele si hoisan are cateva. nici neaparat cu "anti", multe piese underground is ciudate, dar nu musai "anti"

pe urma in underground se intalnesc proiecte ale unor muzicieni din trupe cunoscute (vezi propiectul Fantomas - daca asa se screi, cu antony de la rhcp si dave lombardo, de exemplu)

nu o sa mai fii underground cand o sa ai lutze la concerte :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Bortzianu' » Vin Iun 04, 2004 1:49 pm

danone scrie:bortziene, eu cred ca e vorba de un pseudoelitism pastrat (cam cum e clasa muncitoare) de niste oameni care vor sa aiba ceva inteles doar de ei, fara acces lutzesco-rockeresc.

nu o sa mai fii underground cand o sa ai lutze la concerte :D


:( .. concluzie: material underground ( ca o trupa poate oscila intre proEcte under sau over ~ground ) inseamna materialul ne-produs in scopuri comerciale, care nu are APRIORI vreun SCOP de fapt ... E spre/din placerea cuiva/mai multora de a face ceva care sa-i multumeasca pe ei si pe o gasca - doua trei sau niciuna ...

..radiohead e underground? :( ...ca COmerciali nu sunt ..sau cel putin nu sunt INTERESATI a fi .. :(

... pai lutzele vin nechemate mai ! eu n-am ce le face. acum .. eu zic sa iubim si femeile urate. desi ele nu exista.

bafta
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Iun 04, 2004 1:59 pm

lutze nu se refera la gagici mijtou, e titulatura data unui gen de persuane, de copchii ai ploii, de neunderground, na.

breh nush ce sa zic, asa tot industrialu ascultat de mine, gratzie lui neatza :M, (cubanate, tanzwut, das ichT:p ) si noizurile si experimentalele (aphex twin, io mai stiu ce) ar fi underground, ti-am dat doar o parere.

spre deosebire de inceputurile muzicii cand erau putine genuri si aratai cu deshtu care e heavy care e thrash care e punk, in varaza actuala e cam aberant sa tragi o linie, sau daca nu stii ce e ii zici "alternativa".

io ash baga radiohead la underground, conform parerilor mele.

si sa nu intelegi ca pe cei ce ii inscriu io in curent fug de bani, doar ca nu este asta scopul principal, is nishte pionieri daca vrei.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Bortzianu' » Dum Iun 06, 2004 1:44 am

danone scrie:spre deosebire de inceputurile muzicii cand erau putine genuri si aratai cu deshtu care e heavy care e thrash care e punk, in varaza actuala e cam aberant sa tragi o linie, sau daca nu stii ce e ii zici "alternativa".

io ash baga radiohead la underground, conform parerilor mele.

si sa nu intelegi ca pe cei ce ii inscriu io in curent fug de bani, doar ca nu este asta scopul principal, is nishte pionieri daca vrei.


..pai radiohead e pe al naispelea album ..deci .. n-ar fi rezistat atat doar hranindu-se din underground .. sunt si/si ...

eu zic: cred ca TRUPE "underground" sunt cele nelansate ... orice-ar canta ele .

Acum: PROIECTE underground ( fara scopuri intiale comerciale ) pot scoate si trupe deja trecute de underground ..

Despre "progresiv" cred ca e o alta poveste ... genul e in underground mai tot timpul .. dar trupele care incearca chestii noi ..pot fi deja lansate..

..mama ei de treaba .. :( ..sincer? vreau un mercedes...
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde SatyR » Dum Iun 06, 2004 2:40 am

S-a tot vorbit pe forumu asta de underground...dar fie...

Undergroundul asa cum il vad eu e un concept dat muzicii mai greu digerabile...in general muzica ce intra aici e o fuziune de stiluri sau de elemente ale unor stiluri combinate intr-un mod unic, fiecare trupa incercand sa iasa din tipare si sa-si gaseasca o identitate proprie bine definita

Asa cum sugereaza si termenul de underground a carui tradurecere o cunoastem cu totii aceasta muzica este oarecum nepamanteaza pentru ascultatorul de muzici mai comerciale ca BCR-ul, drept urmare e subterana...exemple de genuri care ar face parte din underground ar fii : darkwave-ul, dark-ambientul, ambient-industrialu', IDM-ul, EBM-ul, ethernal, noise s.a.m.d.

Tot undergroundul mai desemneaza si trupele acelea care din anumite motive n-au reusit sa semneze cu o casa de discuri si care se tarasc sa iasa la suprafatza nefiind prea promovate, deci pana la urma e vorba de context si de semnificatia atribuita termenului...cat despre undergroundul din muzica rock? pt unii e gothic metalul, pt. altii e black metalul sau metalul industrial...pt cei initiati in genurile astea undergroud devine muzica ce vine cu oaresce elemente subtile de sound care ori o fac sa sune mau sumbru ori sa fie mai greu accesibila ascultatorului comun al acesor genuri...cam asta ar fii in mare totul despre underground...desigur in conceptia mea...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Iun 07, 2004 8:20 am

aceasta muzica este oarecum nepamanteaza


ce-a facut????? cum este??????

desemneaza si trupele acelea care din anumite motive n-au reusit sa semneze cu o casa de discuri


deci io, gigi manelistu, n-am album si is underground?

TRUPE "underground" sunt cele nelansate ... orice-ar canta ele .


bortziene, iotete mai sus, deci daca io si trei lautari avem uareshce pese, suntem nejte undergroundishti?

einsturdze si vali vijelie. marpha mah baietzi.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Bortzianu' » Lun Iun 07, 2004 9:35 am

danone scrie:bortziene, iotete mai sus, deci daca io si trei lautari avem uareshce pese, suntem nejte undergroundishti?
einsturdze si vali vijelie. marpha mah baietzi.



..pai da ..suntem ..

eu 1 , daca m-ar tine patronu' pana la pensie tot pe salarul asta ..deci sa am din ce imi hrani progeniturile reale si i.. , as ramane in underground ..pana as iesi si d'aci in pensie ...

..ca decat sa semnez cu o casa de casa care de fapt nu-i o "acasa" (bietul Nichita ..) si sa ajung voltaj 2 sau antract 3 ... mai bine mor ...

bafta
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Iun 07, 2004 1:01 pm

bortiene, treci pe langa subiect la fel cum ii calci basului pe cabluri.

deci: nu conteaza ce gen abordezi? esti underground si daca (sa zicem) cantzi la frunza si la solz de peshte muzica de partid?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Liviutz[SPAZ] » Lun Iun 07, 2004 2:52 pm

Mersi ca ai deskis threadul, b. Problema e nevoia asta de aderare la underground a tuturor trupelor de pe la noi un pic mai deraiate de pe fagashul mtv-ului. Shi asta nu e numai in rock, e shi in hiphop si-asa mai departe. Sper sa nu fiu offtopic, dar m-a pufnit rasul ascultandu-l pe OMbladon pe albumul solo, sustzinand ca e "underground", cu n-shpe mii de cduri vandute. Oamenii si-au dat seama ca e kul sa fii "unda" si si-au facut un stindard din asta. Nimeni nu zice "ascult rock ce se difuzeaza la mtv si pe radio", toti sunt subterani, cu cd-uri linkin praf'n ochi in playere. Io, repet, as renuntza cu draga inima la statutul asta, in afara cazului in care ar insemna compromis muzical. Cel mai nasol e ca multe trupe cu potentzial, ca de exemplu Defect (preferatzii mei in Romania) se multzumesc cu concerte in cluburi mici si nu incearca o aparitie tv. Nu e nici o rushine sa apari pe sticla, daca reusheshti sa faci ce vrei, nu ce ti se spune. E chiar o mandrie... undergroundul strica tot in Romania. Toti care repeta prin garaje si alte dependintze (ca noi :)) ar trebui sa-shi ia inima si demo-ul in dintzi si sa INCERCE. Daca nu...se ramane la stagnarea actuala. Si nu e bine.
Asa ca... f*** undergound. Direct din underground.
Pace.
Avatar utilizator
Liviutz[SPAZ]
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Mai 10, 2004 11:00 pm

Mesajde antitodo » Lun Iun 07, 2004 4:25 pm

pritene liviutz nu fi naiv...tu chiar crezi ca iti poti impacheta muzichia pe cedeu si meri la bucale si vei fi promovat??? dont fac mi ...tie ti se pare ca intre "propaganda" si altele de gen la "viermi ce inunda" este vreo asemnare...si obilgatia de a taia "pentru refuz" din numele complet...e ok??
ei bine nu e...nu poti sa mergi sa zici "asta am, luati"...doar in cazul in care canti muzica de cacat, digerata de tampitiii de la teve.
tu nu vezi ce se cere si ce se da pe piata muzicala romaneasca...
si te miri ca Defect prefera cluburile...acolo macar canta ce vor...si inca nu am vorbit de adevaratele trupe de punk si hardcore din tara (care exista)...
pot sa iti spun o gramada de trupe care nu sunt cunoscute in tara dar sunt cu mai multe turnee la activ prin toata europa (si sunt al dracu de apreciate)...
apoi ce sa mai vorbin de trupele de crust, dark/goth, noise etc etc....tu habar nu ai ce miscare (underground) puternica este in tara....

si la urma dar nu in ultimul rand trupele de black, death, gothic metal....etc...
tu crezi ca astia isi pun pe disk muzica si merg la tv-uri si ii baga...? ei bine nu..pt ca in tara asta sunt prea multi tarani si handicapati/agesivi/cretino-boi.,...
antitodo
Junior Member
 
Mesaje: 185
Membru din: Joi Iun 05, 2003 4:04 pm
Localitate: Europa

Mesajde SatyR » Mar Iun 08, 2004 1:19 am

danone, io nu am facut decat sa trec in revista ceea ce inteleg majoritatea oamnilor prin acest termen. Pur si simplu pentru unii underground = muzica sumbra/ciudata/experimentala care se opune tendintelor sau cum iti place tie s-o descri si pentru altii underground = muzica nelansata...personal m-as oprii la prima categorie dar am mentionat-o si pe cealalta pentru ca numarul celor care au o astfel de parere nu este deloc de neglijat...cat despre muzica nepamanteana...mai greseste si omu...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Iun 08, 2004 8:29 am

offtopic

s-o descri si pentru altii underground = muzica nelansata...personal m-as oprii


ezapt invers ai pui "i"-urile :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde smokeyflof » Mie Iul 28, 2004 4:53 pm

ce se canta la noi in underground este mult peste ce se aude pe la toate emisiunile si radiourile......
smokeyflof
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iul 27, 2004 12:02 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Mie Iul 28, 2004 4:59 pm

la voi unde?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Bortzianu' » Joi Iul 29, 2004 12:18 am

danone scrie:bortiene, treci pe langa subiect la fel cum ii calci basului pe cabluri...deci: nu conteaza ce gen abordezi? esti underground si daca (sa zicem) cantzi la frunza si la solz de peshte muzica de partid?


..scuze danonino acum am citit :(

pai .. da tot ce nu e promovat e under... ( construction ? :( ) ..in mod logic..

..aku intrebarea ta ma duce cu gandul la defintia "profesionistului" ... Parerea mea e ca un profesionist e acela care castiga din ceea ce produce.. indiferent de meserie ... ..indiferent de calitatea produsului .. atata timp cat piata cere produsul .. iar el poate vinde, se numeste profesionist..

..aku alta zicala a unui preten bun : Compact e cea mai cunoscuta trupa de neprofesionisti .. asta ma duce spre alte ganduri ..hmm ..

..din ata-n ata ...

mai sapa si tu nitel :)

Bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde FllaviX » Joi Iul 29, 2004 11:48 pm

Pentru mine muzica underground e aceea care se canta in cluburile de la subsol PUNCT. :silly: ;e
In alta ordine de idei, tot respectu ptr trupa FIRMA care s-a lansat (nu?) cu exact ceea ce canta ei (nu?) ceea ce nu este tocmai foarte comercial insa mesajele "anti" sunt foarte bine subtilizate (vezi piesa Alma a.k.a. A&A Rec).
Ma rog, cel putin asta cred eu... :ham:
FllaviX
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 28, 2004 2:54 am
Localitate: Bistritza

Mesajde gaga » Vin Iul 30, 2004 8:22 am

FllaviX scrie: In alta ordine de idei, tot respectu ptr trupa FIRMA care s-a lansat (nu?) cu exact ceea ce canta ei (nu?)


moaaa, cum, exista o trupa in Romania care s-a lansat cu ceva cantat de ea insashi??? nu pot sa cred. ~p

categoria din putzu gandirii
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde dadius » Vin Iul 30, 2004 9:17 am

Underground in Romania inseamna cam TOT in afara de manea,folclor si pop.In afara putinelor exceptii stiute de cand lumea tot rockul romanesc este un Underground mare.Cum a spus cineva mai sus avem trupe in acest Underground care ii fac praf pe multi din cei "lansati".Eu inca zic ca nu a venit vremea.......dar timpul se apropie si pentru cei din underground.Speranta mea este ca intr-o zi sa ajunga jazz´ul la putere.(care e tot un fel de Underground).Dat fiind ca Slang au castigat la CErb(festival comunist de fel) se apropie vremuri mai bune.......cel putin in capul meu.

Numai bine
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm


Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron