Pushtii de 10-13 ani pot fi consideratzi adevaratzi rockeri ?

Totul despre muzica rock

Pushtii de 10-13 ani pot fi consideratzi adevaratzi rockeri ?

Mesajde Rock-Boy » Vin Iun 11, 2004 8:48 pm

Ok ! M'am gandit la subiectul asta deoarece multzi au ceva impotriva "pushtilor care se cred rockeri" !
La varsta lor (adik varsta mea.. 13 ani ) ce ar putea sa faca ?
Multzi dinte noi ascultam aceasta muzica deoarece e faina super cool s.a.m.d
Dar problema apare atunci cand un pushti este intrebat "Ai auzit de Bla-Bla-Bla (o trupa care nici nu s'a auzit de ea in Romania) ?" shi raspunsul va fi "nu" iar persoana incepe sa rada shi zice "tu nu esti un rocker adevarat !"
Care e problema pana la urma ? Ca nu shtiu o formatzie gata.. nu mai pot sa zic ca's rocker !
Io ma consder un rocker .. chiar unu foarte "priceput" pt. varsta mea..deoarece nu numai ascult muzica dar ma shi imbrac shi port accesorii ceea ce nu vezi zilnic.
Problema ar mai fi shi rockoteca deoarece nu shtiu daca la varsta aceasta ai voie sa intri..
Ce parere avetzi ? Pushti sunt rockeri ?
Rock-Boy
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mai 01, 2004 1:59 am
Localitate: Constanta

Mesajde weed13 » Vin Iun 11, 2004 9:03 pm

rockboy, tu te consideri rocker pt ca "nu numai ascult muzica dar ma shi imbrac shi port accesorii ceea ce nu vezi zilnic" ??? pentru ca daca da, EU nu is de acord cu tine(am pus eu cu caps, sa nu imi sara altii in cap, avand in vedere ca imi zic doar pararea). cum adica nu vezi zilnic? ai fost vreodata la un chef, o bauta, o iesire, sau ceva de genu asta cu rockeri? sa vezi ca nu accesoriile te fac rocker. adica daca tu ai 134 de bratari din piele pe mana, 26 de lanturi in capatu carora atarna numa cruci intoarse, cap de morti etc, eu te-as vedea doar ca pe un copil care are problme cu influenta celor din jur, ceea ce, la cei 13 ani ai tai, cat zici ca ai, nu ii ceva iesit din comun.faptul ca nu ai auzit de nu stiu ce formatie nu ii o problema, pe cat crezi tu ca ar fi, pt ca sunt o gramada de formatii rock in lumea asta, cara daca nu apar la tv, sau nu prea is renumiti in toata lumea, asta nu inseamna ca nu canta bine. pur si simplu nu au avut inca ocazia sa fie renumiti in toata lumea. de ex, the rasmus, care tot au mai aparut la tv in ultima vreme.inainte de a-i sti cel putin europa, nu ii stia nici dracu, dar erau faimosi in suedia sau ceva tara nordica de unde is ei, nici eu nu stiu acum.
oricum, ce intelegi tu prin rocker ??? ca asta nu am inteles eu ???
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde Necko » Vin Iun 11, 2004 9:29 pm

Rock-Boy scrie:Ce parere avetzi ? Pushti sunt rockeri ?


Pusti in nici-un caz. N-au voie pentru ca mai au de invatat la gramatica. Nu de alta, dar nu pot face deosebirea intre pustii care sunt rockeri si pustii care sunt pusti.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde whatever » Vin Iun 11, 2004 9:43 pm

daca tu vrei neaparat sa fi categorisit intr-un anumit stil cred ca inainte ar trebui sa iti pui problema ce intelegi tu din stilul respectiv. Sa fiu mai clar. "Multzi dinte noi ascultam aceasta muzica deoarece e faina super cool s.a.m.d" Desi ar trebui sa ma opresc dupa linia ta, te intreb totusi : asta e TOT ce vezi in muzica ce o asculti ? ca e super cool ? ca e faina ? Asa si hip-hop`ul e super cool, si rave`ul la fel, toate is super cool, ca uite, se imbraca rapperu` ala cu niste baggies de aia de n`ai vazut nicaieri, sau ca vine raveru` ala cu 10000 de culori in cap si iarasi de uiti la el ca boul la poarta noua. Cum a zis si weed, daca te consideri "rocker" pentru ca ai nu stiu cate accesorii discutia se termina aici.

Si zi-mi si mie asa, ce intelegi tu din versurile lui Marilyn Manson, pe care probabil il asculti, stii si tu, e la moda sa asculti Manson in ziua de azi.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde M_Doll » Vin Iun 11, 2004 9:54 pm

d c sa nu se poata considera cei d 13 ani rockeri??
macar ei nu mint in privintza preferintzei lor muzicale k si cei d 15-17 ani....am auzit d la o fata(are 16 ani) ca ea este rockeritza pt ca este la moda-nu demult lesinau la concertele animal x si acuma au devenit "rockeritze"..c sa mai zic d cei care au in jur d 20 ani?- nu demult erau fani Costi Ionitza si Vali Vijelie , iar acum se dau "mari" rocketzi
~p ~p
You only see what your eyes want to see
Avatar utilizator
M_Doll
Junior Member
 
Mesaje: 105
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde vali » Sâm Iun 12, 2004 5:50 am

subiecte din astea nu isi au locul nicaieri
din diverse motive
cel mai important e ca nu te face cineva rocker, te faci singur.
varsta nu are importanta

deci, va rog frumos, pentru ultima oara, incetati cu subiectele aberante (si specifice varstei, de altfel) si incercati sa simtiti muzica
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Iun 12, 2004 7:34 am

zoso scrie:si incercati sa simtiti muzica

...si nu numai
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Iun 12, 2004 11:16 am

sau facetzi un forum nou pentru ashtia mici
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde GreyV » Sâm Iun 12, 2004 3:53 pm

|darken| scrie:sau facetzi un forum nou pentru ashtia mici

Lasa'i mai, de ce sa'i marginalizam?

Dar pan' la urma urmei cand se vor termina thread'urile astea tampite cu "sunt rocker sau nu?/ala'i mai rocker ca mine?/rockul-pasiune sau imagine"?
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Iun 12, 2004 4:02 pm

nu shtiu... drept sa spun asha am trecutde faza asta de pe la 14 ani.... dar se vede ca se repeta cu fiecare generatzie
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde vali » Sâm Iun 12, 2004 5:34 pm

e ceva normal
sunt tineri si in cautarea identitatii
si nu e bine sa ii marginalizam...uite ce patesc marginalizatii, ajung sa dea lovituri de stat
daca ei renunta sa se mai victimizeze cu varsta...si noi vom renunta sa ii mai tratam ca pe niste copii//
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Iun 12, 2004 6:19 pm

Mi se pare un schimb cinstit. Shi in plus, trebuie sa invetze shi ei de undeva, nu?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde tre » Sâm Iun 12, 2004 6:22 pm

nu-i bine si nici firesc sa marginalizam vlastarele societatii, dar stau si ma-ntreb unde-s vremurile in care copchiii ieseau pe-afara cu bicicleta, mingea sau alte chestii din astea. si eu ascultam muzica pe la "10-13 ani", de la deep purple (e adevarat nu puneam eu ;)) pan' la rednex sau ce mai era pe-atunci, singurele probleme existentiale fiind "or fi stropite ciresele lu vecinu" sau "iar mi-a sarit lantu' ce ma fac". chiar asa batran sunt?
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde supermouse » Sâm Iun 12, 2004 8:24 pm

yep. am imbatranit cu totzii
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Rock-Boy » Dum Iun 13, 2004 4:36 pm

Deci.. sa intzeleg shi yo mai bine.. nu's rocker deoarece sunt prea mic !?
In legatura cu "ce intzeleg din muzica" e foarte simplu :
Muzica e aceashi numai ca mesajele pe care le transmite ea sunt diferite !
Shi ar mai fi o chestie : Muzica e foarte rapida ! shi acel simplu "zgomot" are un intzles in muzica.. cat despre Manson ,tipu` shtie sa faca bine diferentza dintre ce e "sus" shi ce e "jos" !
Aaa.. shi weed13 sa shti ca am fost asta vara la o terasa de rockeri shi a fost super mishto...kit ca nu am baut m'am simtzit bine ! Sper ca ashea este si in rockoteca...
Rock-Boy
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Mai 01, 2004 1:59 am
Localitate: Constanta

Mesajde weed13 » Dum Iun 13, 2004 5:25 pm

pai da omule, de asta si ziceam. te-am intrebat daca ai fost vreodata, vrand sa stiu daca tu stand cu ei ai crezut ca accesoriile de care zici tu te fac rocker sau pur si simplu...starea respectiva de spirit, ca sa zic asa. si sa stii ca zoso are dreptate, te faci singur rocker. si mai mult, lui tre. stai, asteapta, mai joaca-te, mai fa chestii speficice varstei. nu fii de acum rocker, si sta prin baruri ca ai vreme de asta suficienta. mai fi un pic copil, ca o sa duci doru pe urma, crede-ma. poti asculta rock si sa te bucuri de varsta ta!!! si in rockoteca mai vin niste chestii fizice. le vei afla tu, numa sa faci 18 ani. :D
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Dum Iun 13, 2004 9:52 pm

vai de mine, cat ping-pong jucam pe la 13 ani :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde vali » Lun Iun 14, 2004 8:36 am

zoso scrie:va rog frumos, pentru ultima oara, incetati cu subiectele aberante (si specifice varstei, de altfel) si incercati sa simtiti muzica

se aude si acolo in spate?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm


Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron