Formatia 41- noul val alternative?

Totul despre muzica rock

Formatia 41- noul val alternative?

Mesajde korg » Lun Iun 14, 2004 12:08 am

Ce parere aveti? Aduc ceva nou in rock-ul underground romanesc?
korg
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 13, 2004 11:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Iun 14, 2004 8:45 am

daca nu intri in amanunte cu linkuri si explicatii, dilesc postul. nu am auzit in viata mea de trupa asta si subiectu' e deschis mai deambolulea decat ale lui rock boy.

deci ... detalii
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde korg » Lun Iun 14, 2004 9:57 am

mda... ai si tu dreptate... Ma mir un pic ca nu ai auzit de ei pentru ca eu tot aud in ultimul timp despre concerte si alte aparitii. I-am vazut in primavara la un concert in Fire (in deschidere la Ab4) si pentru ca mi-au placut am mai fost si la urmatoarele lor concerte. Au cantat cu Travka si apoi cu Luna Amara si chiar au impresionat... Si de aceea m-am gandit sa fac un topic cu ei pe forum. Am descarcat niste piese de pe http://www.muzicabuna.ro/artisti.php care suna ok, dar in concert suna mult mai bine. V-am salutat!
korg
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 13, 2004 11:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Zgubilici » Lun Iun 14, 2004 10:48 am

Trupa asta a fost infiintata de Filip (voce Sport Sangeros III) si Beavis (tobe AB4), acum are alta componenta dar piesele au ramas la fel.
Nu mi s-au parut prea deosebiti, cel putin nu suficient de deosebiti ca sa existe acest subiect, esti din formatie? :lol:
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde korg » Lun Iun 14, 2004 11:17 am

Din cate stiu eu(si nu fac parte din trupa) 41 nu a fost infiintata de Filip si Beavis, ei fiind cooptati mai tarziu. Si nici piesele nu sunt aceleasi dupa plecarea celor doi. Mie imi plac... :ham:
korg
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 13, 2004 11:18 pm
Localitate: Bucuresti

so?

Mesajde korg » Joi Iun 17, 2004 6:56 pm

Danone ai ascultat? Cum ti se par? Subiectul propus de mine nu e propus chiar "deamboulea" ci pur si simplu am vrut sa vad ce parere are lumea despre o trupa relativ noua si care din cate am vazut eu la concerte place la public(si cand zic asta nu ma refer la doar la prieteni). Deci, pareri?
V-am salutat!
korg
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 13, 2004 11:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde coarba » Sâm Iun 19, 2004 12:39 pm

Mi-au placut de la primul concert in care i-am vazut (competitia de la Prometheus)...si m-am mai dus la cateva cantari...cu Travka si Luna Amara...si au sunat al naibii de bine.... pacat ca in ultimul timp n-au mai avuit cantari...poate cu "Vita de vie"...ar fi interesant:))
Si, apropo de intrebarea topicului...fatza de "69", "Praf in ochi", "Zoom":)))...si mai sunt formatii aparute la teveu in ultimu timp,(parca numai ca sa ma enerveze)...sunt geniali!...nu zic ca muzica, stil;lul lor sunt de-a dreptul nemaivazute/auzite, dar, repet mi-au placut si abia astept urmatorul concert.Ne vedem cu siguranta acolo!:))
coarba
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Dec 05, 2002 3:43 pm
Localitate: Bucuresti-Romania

Mesajde num-num » Dum Iun 20, 2004 8:53 pm

sunt faini baietii..i-am vazut in concert in big mamou si suna foarte bine live..un pic de originalitate nu le-ar strica insa.

pese: trupa nu a fost infiintata de filip si beavis..ei doar au fost o perioada "colaboratori"
"toa'su ,toa'su ,pasiunea mea este natura!"
Avatar utilizator
num-num
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 15, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Mar Iun 22, 2004 4:42 pm

korg scrie:Ce parere aveti? Aduc ceva nou in rock-ul underground romanesc?

NU
Ce canta ei au cantat altzii inainte si afara si pe la noi.
Stilul suna dubios de asemanator cu OCS-urile mai vechi. (vocea in primul rand)
Nu suna rau baietzii, dar de aici pana la "noul val" si "ceva nou" e cale luuuunga.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde korg » Mar Iun 22, 2004 7:05 pm

bassplayer scrie:NU
Ce canta ei au cantat altzii inainte si afara si pe la noi.
Stilul suna dubios de asemanator cu OCS-urile mai vechi. (vocea in primul rand)
Nu suna rau baietzii, dar de aici pana la "noul val" si "ceva nou" e cale luuuunga.

Nu stiu ce piese ai ascultat tu, dar nu cred in asemanarea lor cu OCS (nici macar vocea). Originalitatea lasa de dorit cam la tot rock-ul romanesc (si daca ai niste exceptii sa mi le spui). Probabil ca sunt influente ca la orice trupa. Oricum, parerea ta conteaza. Mersi.
korg
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 13, 2004 11:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde tre » Mie Iun 23, 2004 12:52 am

hmm, oarecum banali... ce sa zic, merge ca muzica de fundal, in rest nu prea... parerea mea.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 23, 2004 8:52 am

Originalitatea lasa de dorit cam la tot rock-ul romanesc


io am da' defineste intai originalitatea ca sa nu pic pe langa subiect
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ButterCup » Vin Iun 25, 2004 10:14 am

Io i`am vazut p 41 in concertul din Club A cand au cantat cu Luna Amara... nu mi s`au parut extraordinari...poate si pentru ca eu voiam sa vad Luna Amara,dar in orice caz e buna trupa in deschideri....
Avatar utilizator
ButterCup
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Iun 24, 2004 11:00 pm

Mesajde LeSharK » Joi Iul 08, 2004 2:29 pm

cred ca nu au cantat cu Luna Amara doar de florile marului.. Luna Amara nu canta cu oricine.. ma enerveaza lipsa de rabdare a unora.. vor satisfactie imediata din orice.. :(
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde korg » Sâm Noi 20, 2004 10:28 pm

concerte 41 in perioada urmatoare:
-10 dec in Big Mamou
-12 dec in Underworld, cu Buricul Pamantului
korg
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 13, 2004 11:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Bortzianu' » Dum Noi 21, 2004 1:14 am

I-am ascultat de pe muzica buna.
NU aduc ceva nou nici in muzica nici in muzica romaneasca ( ptr mine sunt 2 chestii total diferite).Nu extraordinari. Nu disperant de originali. Dar sunt ok... Oare de ce lumea e in cautare de iecstraordinar?? Iecstraordinarul e oare chiar atat de valoros?... Eu zic cum ca avem nevoie de NORMAL :). Ca asta ne lipseste saracul .. :) .. Baietii canta. Si daca sunt sprijiniti, eu cred ca vor canta in timp si mai bine.. :) .. Haideti sa-i sprijinim pe cei care totusi canta .. Pana mai ieri ne luptam cu playbackul .. Ati uitat ???? De vreo cativa anisori ... au inceput sa se inmulteasca trupele de live. Invers proportional cu numarul locurilor cu sonorizare ..ok :) .. Ma rog.. Cu cat mai multi cu atat mai bine. Cu cat mai mare miscarea. .cu atat mai repede rasturnarea.. efectul hopa-mitica :) ..

Dupa concertul din underworld, promit sa revin cu o parere mai iecsacta.

Numai bine.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Mihai VDF » Dum Noi 21, 2004 1:24 pm

Am dat jos piesele de pe muzicabuna ..... Nu suna rau!
Avatar utilizator
Mihai VDF
Junior Member
 
Mesaje: 88
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

41.ro

Mesajde korg » Mar Noi 30, 2004 11:37 am

pagina oficiala - http://www.41.ro
korg
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 13, 2004 11:18 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde coarba » Mie Dec 08, 2004 4:30 pm

cumparati compilatia "Ragevolutia"....sunt si 41-unii....poate totusi ati fost aseara la lansare?!:)
Nu spun despre ei decat atat: o sa va uimeasca!!...in sensul cel mai bun...daca nu saptamana asta....cat de curand!!!....i know something u don't know:p
coarba
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Dec 05, 2002 3:43 pm
Localitate: Bucuresti-Romania


Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori