Nightwish la Bucuresti

Totul despre muzica rock

Nightwish la Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Noi 22, 2004 12:43 pm

Stiu ca ati fost multi la concert, povestiti si voi, care puteti si care vreti. Entomofile si tase, aveti voie si voi :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Love2Fly » Lun Noi 22, 2004 1:05 pm

Am si eu acest drept? :o wow! da oricum nu pot sa-mi expun parerea pt. ca eu nu prea le am cu muzica...am fost la concerta asha ca am auzit ca o sa cante Gutza in deschidere :D
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Noi 22, 2004 1:08 pm

veri fani
.....
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Noi 22, 2004 1:32 pm

nu mia placut:
1/sala palatului
2/sala
3/sala cu scaune, sala, sala shi iar sala!!!!!! raradracu de sala! creca aia catzaratzi pe peretzii din fundu' salii, abea de mai distingeau piesele. aia ie o sala trista, pentru contzerte populare, decernarii de premii, cantari cu gabriel dorobantzu, etc. scaune?????!!! mai degraba le treia neshte unele la cap domnilor de la fundatzie.

in rest, din punctul meu subiectiv, trupetzii sa descurcat onorabil. cam scurt, da' cica o fost impresia mea. vazui ca pe metalfan ie uamenii trishti mai ceva ca sala. mie mia placut momentul finlandia, mia placut momentu symphony of destruction, MIA PLACUT. (punct) in schimb, sala...
miam reinnoit ideea mea ca cel mai bun dintre trupetzii prestantzi la instrumente ieste tobosharu. chitaristul emppu a tzopait pe scena, a socializat cu publicu pozitzionat in primele randuri, in schimb, a cam omis instrumentu, ie vorba de chitara, ofcorz. too bad. duduia mea placut, mi sa cam falfait de mishcarea scenica (vai, atat de blamata. care mishcare scenica, mi sa parut de rezon. nui rammstein shi nici manson). una peste alta shi cu doo shi cu trei mie mia placut. in schimb, sala...shi mash mai duce la unu shi maine, chiar shi in sala aia trista...

sa vaz de poze, ca nam apucat, daca is ca sala, atuncea im strang jucariile shi plec acas.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Noi 22, 2004 8:27 pm

am revenit cu poze, care poze is dansele cam varza, da', tzinand cont de distantza la care ne aflam (sectoru j, hehe) zic io ca-s rezonabile. mai bine de atat, n-am putut. cine are mai bine, ie poftit sa arate shi inspre noi.

1/sala vietzii inainte...
2
3
4
5
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Noi 22, 2004 8:40 pm

continuarea...

6
7
8
9
10
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde nocturna » Lun Noi 22, 2004 9:13 pm

shi ultimele... + neshte bonus, 7 secunde filmate care surprind exact finishul cantarii, care s-a facut shi filmuletze. (inclusiv momentu finlandia) totush, fiind destul de maricele, nush cum ash putea ca sa le afishez p'aici, ma gandesc la arhivare, da' asta ar insemna zeci de raruri. asha ca deocamdata ramanem doar cu 7 secunde din final. in fine, mai bine zis, 2-3 sec, pentru ca restu' ie istorie. atentzie ca-i zipuit.

sunet, imagine, calitate, ne pare rau, da' atat s-a putut cu dijitalu din dotare shi date fiind circumstantzele.

am intzeles ca pe data de 26 decembrie, concertul va fi difuzat pe tvr1.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Shaki » Mar Noi 23, 2004 7:55 am

Daca nighty a spus "sala, sala, sala", eu am o alta obsesie, dar in sens pozitiv... vocea tarjei, vocea tarjei, vocea tarjei :D, superba, incredibila, nu ma ashteptam sa fie atat de minunata in concert.
Ce mi-a placut: vocea tarjei, vocea lui marco (sper sa nu greshesc, marco era?), mie una mi-a placut, daca ce se aude pe "Once" , in special pe "Wish I Had an Angel" mi se pare putin nesigur, parca se pierde, in concert vocea lui marco mi s-a parut interesanta, ar putea sa apara mai des; altceva: "Sleeping Sun", care am intzeles k nu era in program, "Ghost Love Score", pe care nu credeam k o s-o cante, fiind mai lunga si poate nu de concert.
Ce nu mi-a placut: discursu ala penibil cu "trupa nu canta pana nu va ashezatzi la locurile vuastre, da noi va iubim, politzia nu va iubeshte", vocea tarjei in prima melodie, "Dark Chest of Wonders", mie una nu mi-a placut, mi s-a parut unpic fortzata sau nu shtiu, aveam io probleme cu urechile, habarnavishtii din sala care faceau comentarii in direct (era unu langa mine, a trebuit sa schimb locu), sala, da, da' nu sa mor :D... a, a tzinut cam putzin concertu si nici un bis, se puate, nici un bis mic acolo :(
Ce-am vazut si pe alte forumuri k s-a comentat defavorabil, adik hainele si dansu tarjei... mie imbracamintea mi s-a parut decenta, rochia de la sfarshit, dragutza, si cum dansa, mai bine decat sa stea, cum am vazut in nishte concerte mai vechi :D
Si mie mi-a placut, foarte mult chiar... acu ma amagesc cu ideea ca poate mai vin :)

edit: multzumiri lui nocti ca s-a straduit cu pozele, cine mai are poze si vrea sa le puna aici, ar fi nemaipomenit :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Noi 23, 2004 10:01 am

Ma, io nu vreau sa supar pa nime , da am o intrebare: de ce statea femeia aia tot cracanata pa scena?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Noi 23, 2004 10:08 am

shi, tanam, vil prezentam pe pijchesh. pijchesh, spune sarumana la lume. asha. acum potzi ca sa iei un loc. multzumim mult pentru cooperare.

breeeeee, astai nui treadu ce comentarii impertinente la pozele titinei, da?

mdea. mie nu mia placut cum sa auzit sleeping sun. a fost dubios rau de tot.

edit: da, da, multzumim lu nocti. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Mar Noi 23, 2004 10:14 am

2 piese live , restu plaibac. asta a fost nightwishu din romania.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Noi 23, 2004 10:44 am

in afar de pasajul din dead boy's poem, pentru care probabil ar fi trebuit sa aduca un bitong pe scena, shi sfarshitul de la bless the child, pasaje vorbite/povestite, in rest, la noi sa auzit alfel decat pe material.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Mar Noi 23, 2004 10:58 am

cum zici tu...
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Poze Nightwish

Mesajde *Nightwish* » Mie Noi 24, 2004 12:44 am

Care v-ati carat cu digitalul dupa voi la concert ca erau o sumedenie de blitzuri si aparate digitale la concert de mi-a parut rau ca nu am luat si eu unul
~a vreau si eu sa vad ceva poze.. plss unde le pot vedea.. ca sigur sunt postate pe undeva ~a
iar asta pt nishte manelishti care m-au cam enervat..ca tot se poarta la ei.. CU DEDICATZIE FARA NUMAR :M
*Nightwish*
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2004 12:38 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Mie Noi 24, 2004 1:37 am

indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Noi 24, 2004 10:55 am

piskeshu scrie:de ce statea femeia aia tot cracanata pa scena?


ca sa arate ca traieste muzica rock. cel putin asa mi-au explicat mie domnii de la aquarius cand am intrebat. deci: te cracanezi = traiesti rocku :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Ehhh Asa Mai Merge

Mesajde *Nightwish* » Mie Noi 24, 2004 12:03 pm

Da domnilor.... va multumesc pt poze.. da SALAAA DE KKT.. Am fost un norocos, cu bilete de 500k am "am stat" pe locuri de 2 mil bagandu-ma sub scaune cand au venit aia inaintea concertului sa ne trimita la locurile noastre ;si unde mai punetzi ca la aceeashi ora ghici cine concerta la polivalenta...parodiile alea de la "animal x" cum o fi fost posibil asa ceva , nu pot sa-mi dau seama. Din ce am auzit asta a fost teapa organizatorilor pt ca nu se asteptau la un asemenea succes.. asa ca se pregateshte un nou concert NIGHTWISH la anu... sper ca de data asta sa nu ne bage in vreo sala de sport... ii cred in stare. ;S
*Nightwish*
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2004 12:38 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde *Nightwish* » Mie Noi 24, 2004 12:18 pm

se mai vb ope aici ce a placut si ce nu...
din pacate vocea tarjei nu mi-a plaut, cel putzin din ce am vazut in alte concerte, iar sleeping sun l-a cantat cu o octava mai jos... mie unul mi-e teama ca e vocea pe duca...o chinuie prea mult, prea multe concerte.
Nui mi-a placut sonorizarea... iar asta tot din cauza kktului de sala
Una peste alta, am asteptat cel putzin 6 luni concertul si pot spune ca am ramas putzin dezamagit- nu au facut show- a fost cau un recital, au intrat si au plecat la fel ca sepultura... dar poate pt ca i-am asteptat prea mult, nici pe metallica nu i-am asteptat cu atata nerabdare- dar baietzii aia chiar au facut spectacol.

Oricum, macar da clasa multor playbackurishti de la noi din tzara
PS: "nocturna" mersi again pt poze si bucatzia video din concert daca mai ai si altceva plss trimite yahoo msg : paradise_lost69
*Nightwish*
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2004 12:38 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Mie Noi 24, 2004 2:11 pm

[quote="*Nightwish*"] Din ce am auzit asta a fost teapa organizatorilor pt ca nu se asteptau la un asemenea succes.. asa ca se pregateshte un nou concert NIGHTWISH la anu... sper ca de data asta sa nu ne bage in vreo sala de sport... ii cred in stare. ]

tzeapa n-a fost deloc, iar de pregatit se pregateste Therion.

si nocturno, da, au cantat doar doo piese live.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Noi 24, 2004 2:51 pm

SOD scrie:
si nocturno, da, au cantat doar doo piese live.



In ritmu asta maine poimaine ii zici ca mos craciun nu exista :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Mie Noi 24, 2004 2:57 pm

asta stie singura, ca doar a fost acolo
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Sa Mor De Nu A Fost Live ;)

Mesajde *Nightwish* » Mie Noi 24, 2004 8:24 pm

Va inshelatzi aici amarnic... AU CANTAT LIVE... si nu incerc sa ma mint cum ca nu mai exista formatzie care sa fie in stare sa cante o melodie live
probleme au fost si s-au vazut... in special la sleeping sun.. a mai fost la o melodie in care
tarja s-a balbait si s-a inecat, iar ala nu era playback
daca va referitzi la instrumentatie... da au fost playbackuri.. logic ca b.voice... nu era live.. dar la ce credeti ca este pus Toumas la clape... cu alea s-a scos tot sunetul de care mai era nevoie si nu putea fi scos de o chitara un bas sau tobe.
iar cand am spus ca am ramas dezamagit de vocea tarjei.. este clar ca s-a vazut o mare diferentza intre ce se aude pe cd-uri sau chiar alte concerte (am vazut vreo 7 pana acum) si ce s-a auzit la noi.. cel putzin tarja a cantat 100% live.. restul ramane de discutat... au fost fffff multe efecte care clar ca nu au fost scoase de nici unul de pe scena.
:-;
*Nightwish*
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2004 12:38 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Mie Noi 24, 2004 10:35 pm

am auzit shi eu de therion. da' oare chiar o veni?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde wednesday » Mie Noi 24, 2004 11:43 pm

uau!!! nightwish...asta a fost o prima impresie after the gig...
dumnezeule!!! cand au intrat pe scena...inima imi duduia atat de tare incat o simiteam si in buricele degetelor...
sunetul...n-a fost deloc rau...nu as vrea sa ma plang (nu am prea auzit clapele...nu situ de ce, dar io n-am reusit sa le aud )...a fost suficient de bun incat sa ma cutremure...initial am stat undeva in sectorul K...in penultimul rand(sau antepenultimul) si am vazut in fata okilor intreaga sala zguduindu-se de aplauze...si undeva...cam departe totusi...cele 5 siluete magnifice...tarja, emppu, tuomas, marko & jukka... astepatm momentul acesta de 3 ani si...
inca nu m-am obisnuit...au fost la bucuresti ...i-am vazut cantand wishmaster, deep silent complete, dead boy's poem(pe care nu l-au cantat pana la capat, but i don't mind ), the kinslayer si sleeping sun!!!
...aproape au darmat din temelii sala paltului!!!
piesele de pe once live mi-au placut mai mult decat in varinata de studio...
dark chest of wonders a fost fff bine aleasa pentru sa deskide concertul...
insa nu mi s-a parut prea potrivita i wish i had an angel pentru a-l inkide...
sau...in fine...
a fost bestial!!! spre sfarist am coborat langa scena... traja era la maxim 10 metrii de mine...mai aveam un Pic si prindeam pana lui emppu...dar n-a fost sa fie...mi-ar fi placut sa iau autograf...

seara de 19 noiembrie 2004 o sa ramana in istorie... cel putin in istoria mea... ufff!!! ar fi absurd sa nu imi fi placut ceva desi n-a fost perfect...dar nu conteaza!!!
a! cat despre symphony of destruction...n-am cuvinte...countdown to extinction este unul dintre albumele mele all time favourite!!! marko are o voce dementiala!!! aduce un pic a mille petroza...tipul este foarte talentat!!! vreau sa ascult neapart tarot...trupa in care el face vocea si bass-ul ...

UNFORGETTABLE !!!

o sa mai scriu cateva impresii...dar acum ma grabesc un pic...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Radio Nightwish & Good Rock

Mesajde *Nightwish* » Joi Noi 25, 2004 4:51 am

http://radiodj.serverroom.us:8200/listen.pls
daca vretzi muzica adevarata
voi face program special pt trupe noi romaneshti si bineantzeles rock la greu strain cu trupe conscarate.. nu va lipsi nightwish
sper sa nu nimeritzi in perioada de house ;-)
Nu uitatzi sa apasatzi ctrl+L in winamp iar acolo vetzi baga adresa(no offence pt necunoscatori): http://radiodj.serverroom.us:8200/listen.pls
pt dedicatzii pe mirc canalul #radiodj
*Nightwish*
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2004 12:38 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde *Nightwish* » Joi Noi 25, 2004 5:07 am

Si ce se aude de therion?
Chiar sa fie ceva adevarat, sunt vreun deshtept a lasnsat un zvon sa ne amageasca?
*Nightwish*
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2004 12:38 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Joi Noi 25, 2004 10:19 am

Aquarius vor sa ii aduca pe Therion, cat se poate de serios. Singura problema este intrebarea: CAND?

(si la nightwish a durat doi ani pana si-au indeplinit promisiunea, sa vedem)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde *Nightwish* » Joi Noi 25, 2004 10:42 am

M-am uitat pe site-ul oficial al celor de la therion.. si am ramas tampit sa vad concerte in fiecare zi fara exagerare pana aproape de sf. anului
de anul 2005 nu au scris nimic.. sau daca vine vb despre romania.. cred ca o sa visam frumos prin 2006
*Nightwish*
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2004 12:38 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde SOD » Joi Noi 25, 2004 12:55 pm

*Nightwish* scrie:Si ce se aude de therion?
Chiar sa fie ceva adevarat, sunt vreun deshtept a lasnsat un zvon sa ne amageasca?

DISTRUSHI PESTE DISTRUSHI, CLAIE PESTE GRAMADA PE FORUM CA E VOIE.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Noi 25, 2004 1:01 pm

sodilicutzicu, mi-o soptit o viorea ca nu fu chiar asa cu playbacku'. sau tu nu zici de playback total? partial color, cum?

ce te nervashi asa? :G
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori