Lectii de Bass

Totul despre muzica rock

Lectii de Bass

Mesajde Dan Georgescu » Lun Feb 07, 2005 12:20 pm

Am dorit sa deschid acest subiect pentru cei interesati de acest intrument si cei care doresc sa invete si nu au cum, nu au un profesor sau nu au material autodidactic.
Mi-ar placea sa se faca schimb de informatie, pentru ca stiu ca multi au nevoie de ea! E nasol de tot sa inveti ceva si dupa cativa ani sa-ti vina sa te arunci de la fereastra cand descoperi ca ai invatat gresit sau mai stiu eu ce.
In mare, parerea mea e ca un astfel de subiect e binevenit si privitor la alt instrument, oridecare ar fi el, chiar si frunza :yD . So think about it and letz talk!
Salut!
Dan Georgescu
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:00 am

Mesajde totviva » Lun Feb 07, 2005 12:58 pm

Salut !
din cate stiu eu ..a venit Florin Barbu de la Proconsul cu ideea asta mai demult. Basistii se aduna pe un site de cateva luni si fac deja "schimb de informatii" pe http://www.xbass.ro/ :)
Tu la ce trupa canti..sau mai bine zis care iti este "istoria" ca profesor? :)
bafta!
Avatar utilizator
totviva
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Mar Sep 07, 2004 11:00 pm

...hmmm...

Mesajde Dan Georgescu » Vin Feb 11, 2005 2:53 pm

...istoria mea ca profesor nu e cine stie ce. Am predat pana acum catorva persoane incepatoare si se pare ca toata lumea a fost multumita. Printre ele se numara si Titus Vadan, actualul basist din A.N.S.I.S , o formatie clujeana. In aceasta trupa am activat si eu aproape un an si dupa ceva vreme am reinfiintat formatia din care plecasem eu si pe care o facusem in oct. 2002 . Este vorba de Siaj, tot o formatie clujeana (vezi la lista subiectelor Siaj & Narkoma). Din A.N.S.I.S. am plecat in ian 2004 si am continuat treaba si Siaj-ul. Am avut ceva concere in deschidere la Vita de Vie, la Luna Amara si Kumm si acum stam pe tusa ca nu avem vocalista si in plus chitaristul nostru s-a dus in Luna Amara si, fiind in clasa a XII-a sta cam rau cu timpul. Vazand ca treaba sta asa m-am implicat intr-un proiect cu Cosimin Cadar din Antract (tobe) Neuro, chitaristul Ana-Mariei Georgescu si Cora Miron, claparitza din Siaj. Acum facem tot felu' de tampenii... Progressiv si altele asemanatoare, doar instrumental. Oricum, avand in vedere ca am 16 ani nici nu prea pot avea o istorie muzicala formidabila. Mai cant si la chitara pe alocuri, cum ar fi la scoala (Lic. de Muzica din Cluj), dar nu ma atrage asa de mult ca bassul. Stau si studiez ce apuc si cand am timp si cant cu cine pot.
Cam atat despre mine :b ...!
Dan
Dan Georgescu
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:00 am

Mesajde screenager » Dum Feb 13, 2005 8:59 am

http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=10787&page=1&pp=20
nu stiu daca threadul acesta are prea mare legatura cu astalalt , dar e bine sa il mentionez :) si nu uitati de http://www.xbass.ro -> site-ul comunitatii de bassisti ( si nu numai ) din Romania ( si nu numai :P ) .

p.s. intrebare , sa nu fiu total offtopic : cam ce combo bun de bass , la vreo 100 W as putea sa-mi cumpar cu 15-20 de milioane ? nu vreau behringer , ma gandeam la un fender rumble , dar parca nu-mi inspira "coi" .
Avatar utilizator
screenager
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Feb 13, 2005 10:23 pm

Dane, daca tu esti cel care a facut taburile alea pentru Basul si cu Toba mare respectiv Fraier ca Tine vezi ca is cam pline de greseli ....
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde punk3rwoo » Lun Feb 14, 2005 6:32 pm

nu shtiu ce intelegeti voi din forumu' asta dar din cate imi dau seama, nu prea multe. Dane, ai deschis un subiect pe care nu l-a abordat nimeni pana acum; eu nu pot face sta pt ca am multe de invatat deocamdata!!! astept :fuck:
punk3rwoo
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 14, 2005 3:29 pm
Localitate: cugir

...da...

Mesajde Dan Georgescu » Joi Feb 17, 2005 6:25 pm

Stiu ca-s gresite. Le-am scris acum multa vreme si nu eram eu tocmai foarte bun.Aveam 12 ani... Nu ca acum as fi, dar acum stiu ce nu era bine.
totusi, daca le iei un pic mot-a-mot, nu-s chiar asa de gresite. Problema e ca sunt slapuri, iar slapurile se scriu cam greu. Daca vrei, pot sa postez undeva o inregistrare cu tema de bass si sa o si scriu, dar nu stiu exact unde sa o postez, ca de facut, daca e nevoie, fac eu pr toate piesele dela vita de vie, daca cere lumea. chestia e ca nu prea am timp. Oricum, acuma le-as scrie altfel.

no, hai ca tre' sa plec!
Pa
Dan Georgescu
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Joi Feb 17, 2005 9:32 pm

pai ce e asa de greu in a transpune pe foaie slapuri ? (afara de cazul in care vorbim de Wooten sau Mark King) :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde MichiBass » Lun Feb 21, 2005 3:47 pm

MichiBass
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 24, 2004 3:58 pm
Localitate: Deva

pai e un pic cam greu...

Mesajde Dan Georgescu » Mar Feb 22, 2005 4:27 pm

Avand in vedere ca dadeam si eu cu bassu de cateva luni si nu prea pusesem eu mana pe taburi de bass sau alte alea, imi era cam greu sa scriu. Acum as putea sa scriu asa ceva destul de usor, doar ca dureaza un pic! ...stii tu... Daca vrei trimit un "upgrade" al piesei pe acel site si poate ca acela va fi corect. Chiar si ala vechi e relativ corec daca il executi cum trebuie. Iti trebuie un bass cu corzi destul de curate, cu coaie care sa sune la slapuri si cu distanta destul de mica intre corzi si grif. Si in plus ii trebuie coaie celui care executa! Sa faci slapuri si sa sune nu-i chiar asa de usor. Iti trebuie mult exercitiu cu chestii simple, octave, cvinte, septime si alte chestii luate rar pana suna. Asa se studiaza orice. RAR! Cand am timp o sa trimit toate piesele de pe albumul "Doi" pe care l-am scos aproape in intregime. Daca am timp, in cateva zile il trimit pe tot, scris cu tot ce trebuie, in masura posibilitatilor.

Salut!
Dan Georgescu
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Mar Feb 22, 2005 11:09 pm

Dane, nu imi trebe taburile si fac si eu bass de vreo 5 ani de zile, si tot zic ca nu e prea greu sa o dai pe slap sau sa transpui asta in partituri. Tot ce am zis e ca aveai ceva greseli in taburile alea si atata. :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Dan Georgescu » Mie Feb 23, 2005 3:49 pm

Nu zic ca e greu sa dai cu slapu', ci e greu sa dai si sa iti si sune in studio! Mai ales daca nu ai ton si bass bun...
Dan Georgescu
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:00 am


Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron