cadavrul rockului romanesc si despre rock in general

Totul despre muzica rock

cadavrul rockului romanesc

Mesajde call of ktulu » Mie Feb 23, 2005 6:10 pm

poate unora nu le va conveni titlul ales de mine,dar pana la urma asta a fost si intentia mea:sa-mi spuneti daca am dreptate sau nu.eu cred k "epoca d aur" a rockului RO(daca a existat vreodata) s-a stins d mult.adica,uitati-va si voi in jur!unde sunt concertele clandestin a celor d la phoenix sau cargo?le-au locul manelele si alte manifestatii sonore p care,din motive evidente,nu le pot numi muzica.si oare d ce ne ocolesc mai toate trupele mari si nu vin in concerte si p la noi?si d c nu avem noi nimic bun(ma refer la rock,desigur)d trimis afara?
nivelul de inteligenta e constant,dar populatia e in continua crestere:)
Avatar utilizator
call of ktulu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Feb 21, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Feb 23, 2005 6:43 pm

daca iei un 7 seri ai sa vezi o droaie de concerte, se canta mult si bine in underground.
http://www.fanclub.ro/showthread.php?p=363927#post363927
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SwanHeart » Mie Feb 23, 2005 8:58 pm

nu ne ocolesc ei ci noi nu avem deocamdata destui bani sa-i chemam pe toti... pana una alta au venit Metallica, Scorpions, Nightwish... in iunie vin Therion se mai misca lucrurile... nu e dracu chiar asa negru
Without you... the poetry within me is dead! - Miss

Proud member of the Mats Leven FanClub
Avatar utilizator
SwanHeart
Junior Member
 
Mesaje: 188
Membru din: Sâm Ian 01, 2005 12:00 am

Mesajde Trinnity » Mie Feb 23, 2005 9:15 pm

nu...dracu e gri acromatic...din cate am observat,au inceput sa apara o droie de formatii rock in Romania(mai mult sau mai putin cunoscute,unele bune,altele jalnice),insa nu suntem chiar in halu' in care spui tu,ktulu!
SwanHeart, vor veni si Moonspell la noi!!!
"The days are bright and filled with pain/Enclose me in your gentle rain"(THE DOORS-"Crystal Ship")
Avatar utilizator
Trinnity
 
Mesaje: 657
Membru din: Mie Dec 01, 2004 12:00 am

Mesajde bloodcry » Mie Feb 23, 2005 9:55 pm

rockul romanesc este intr-o continua dezvoltare si am vazut ff multe formatii bune in ultimul timp ( aici mentionez Avskild care mie imi plac la nebunie ) problema este una singura si simpla ... din muzica rock nu se poate trai asa ca pentru majoritatea trupelor existente muzica este un hobby .. si evident avand in vedere conditiile in care se inregistreaza la noi ( n-avem producatori buni cu atat mai putin ingineri de sunet etc ) e f greu ptr o trupa romaneasca sa concureze cu formatzii straine
bloodcry
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Dec 10, 2004 5:12 pm
Localitate: buc

Mesajde Downer » Vin Feb 25, 2005 9:25 am

Cadavrul rockului romanesc? omule, fii serios! adica doar pt. ca phoenix nu mai tin concerte clandestine si pt. ca exista si alte genuri muzicale (fie ele cat de proaste) nu inseamna ca rockul a murit. multe formatii vechi inca exista si scot albume. Aici o sa dau cel mai bun exemplu: celelalte cuvinte, care au scos anul trecut albumul NOS, care nu e un album prost. ce-i drept, au avut si albume mai bune, dar NOS nu e un album prost. A, si sa stii ca phoenix inca au concerte, doar ca tu nu auzi de ele.
Ai pus mana pe o Biblie si acum esti Dumnezeu.
Avatar utilizator
Downer
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde call of ktulu » Vin Mar 04, 2005 9:37 am

bai,mi-ar placea sa aud mai multe despre ce concertesi unde sunt,dar se aude?si apropo,io in br n-am 7 seri si chiar daca as avea,ce as gasi?trupulite care se chinuie si ele sa razbata prin masa de manele,andreea,ozon si multi,multi altii.ce sanse au cei cu adevarat talentati?am niste amici aici care canta destul d bine.au avut si concerte in br(steel stage fest)au chemat si p trooper si altii...dar s-a auzit d ei?au reusit pt k au avut bani,dar cine n-are?
apropo,ce rock vedem la tv zilele astea?trupa?!sa fim seriosi...
nivelul de inteligenta e constant,dar populatia e in continua crestere:)
Avatar utilizator
call of ktulu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Feb 21, 2005 12:00 am

Mesajde paiacec » Vin Mar 04, 2005 11:13 am

Pai daca ai un concert pe luna in Br(presupun Braila),inseamna ca rockul e la cote maxime in partea aia a tzarii,deci,nu incerca sa compari Braila cu Bucurestiul(sau Ploiestiul:D),unde sunt concerte rock mai tot timpul!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Mar 04, 2005 11:45 am

cal of ktulu, esti pe dinafara subiectului, chiar nu vrei sa vorbesti despre ceva la care ai putea fi pertinent? pana si pe forumul de rock ai ditamai subiectul cu concerte, da-o-n ma-sa de treaba asta e lipsa de bun simt.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde neatza » Vin Mar 04, 2005 11:57 am

danone, deci eo sunt dacord cu tipu ala: rocku la noi e defunct shi pute. shi, fara sa vrei, eshti shi tu dacord cu mine. shi sa nu incerci sa ma contrazici atata timp cat la noi concerte de rock inseamna cargo, iris, directzia 5 shi praf in ochi + inca trei, patru trupe de afara care abia mai vand cinci cd-uri pe an, asta in timp ce trupele underground de la noi dau concerte pe trei beri.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Mar 04, 2005 12:07 pm

ba da, te contrazic pentru ca din exemplu tau reiese numai faptul ca trupele nu castiga, daca dau concerte pe trei beri inseamna ca nu fac muzica?
adica daca nu castiga ca metallica nu stiu sa cante?

si btw, daca ai auzit tu exemplul cu trei beri nu inseamna ca tot undergroundul canta pe trei beri.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde neatza » Vin Mar 04, 2005 12:32 pm

pai nu am auzit o singura data shi de la un singur om. shi nici nu am zis ca nu sunt trupe. dar nu sunt atatea cat ar trebui.

shi daca nu cashtiga ca metallica, uneori inseamna ca nu shtiu sa cante atat de bine. dar, mai ales, inseamna ca industria de rock de la noi e zero barat.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Mar 04, 2005 12:37 pm

asa mai da, industria e zero barat, dar rock este. asa cum este el, cu putine resurse si cu multi sufletisti, de cantat se canta si dovada ca se canta bine sunt toti instrumentistii care afara si-au gasit o paine buna in domeniu.

plt, ca nu se baga bani in underground e oarecum normal, ca daca s-ar baga ar fi mainstream.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde neatza » Vin Mar 04, 2005 1:06 pm

pai shi care ie mainstream-u la noi ? sau, mai exact, exista asha ceva ?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Vin Mar 04, 2005 1:09 pm

bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla !

nu v-atzi saturat sa va punetzi aceleasi intrebari? problema nu sta in trupe. trupe exista , au existat si inainte si or sa existe si de-acu incolo. problema sta in public. cand publicu o da bani pe material si pe bilet ( asha, ca mine ) atunci o sa apara si calitatea.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Mar 04, 2005 1:10 pm

hmm, da si nu adica depinde, sunt capete mai rasarite din underground care canta pe bani si trupe care se vor under si is la moda, nush ca nu am chef acu de discutzii profunde ca egugle in greva, ma gandeam de ex la negura bunget sau la pio aia si catzi ca ei.


edit: asta nu inseamna vreo schimbare la faptu ca industria e de porc. si nu numa aia rock este de porc. io nici nu vad necesitatea subectului asta, da' ma rog.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Vin Mar 04, 2005 1:26 pm

primo / cu o floare nu se face primavara

secundo / pentru o trupa de b - boy INTOTDEAUNA se va gasi un sponsor generos / casa de productzie independenta care sa bage bani si sa produca un oarece material. nu prea vad un sponsor care sa apara hai sa zicem pentru LOST si sa zica : gata moshu, intr-o luna va fac concert de lansare la New York si clip de 50 de mii de euro.

si ce la mana / pentru supravietzuire ar fi de ajuns ca o trupa under sa aiba un public mic / mare dar serios, care SA PLATEASCA pentru a vedea / asculta trupa respectiva. e simplu. aici intervine si prostul management al trupelor, care se compromit ( dpmdv ) si canta pe temirce doar ca sa apara intr-un club jegos pe o scena meschina.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Downer » Mar Mar 08, 2005 7:21 pm

Ma asa o fi, industria e... sau mai bine zicem "nu e", or fi sponsori care sa vaneze trupe de b-boy, pe care sa le lanseze, pt ca astea se vand, LOST nu cred ca o sa aiba vreun sponsor care sa le faca lansarea la new york, da' asta e normal.... termenul de underground mai inseamna ceva? In caz ca nu, underground inseamna ne-mainstream, adica necomercial, care canta pentru muzica in sine... nu zic ca unii din mainstream nu canta pentru muzica in sine, dar mainstreamul corupe... a, si sa stii ca trupele underground supravietuiesc foarte bine si asa cum sunt, pentru ca au un public serios... si singurii care se compromit sunt aia care canta pentru bani, si nu pentru muzica...
Ai pus mana pe o Biblie si acum esti Dumnezeu.
Avatar utilizator
Downer
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde bloodcry » Joi Mar 10, 2005 1:23 am

[quote=""][/QUOTE]
downer cine canta pentru bani ? noi vorbim aici de rock ... dak vrei sa faci bani te apuci de manele nu de rock ...
nu ai cum sa faci bani din rock in romania ... atata timp cat in club a se canta pe moca , si nici o casa de discuri nu baga bani in nici o formatie mai dura -black-ul si death-ul n-au nici o sansa -e clar ca toti cei care canta in formatii de metal fac asta din placere ...
sod spune:
aici intervine si prostul management al trupelor, care se compromit ( dpmdv ) si canta pe temirce doar ca sa apara intr-un club jegos pe o scena meschina.
asa...de acord cu tine ... dar unde vrei sa cante dak nu canta in clubul ala jegos cu niste bodyguarzi si mai jegosi ??
in bucuresti sunt 2 cluburi in care se tin concerte metal : clubul mentionat mai sus adik a si underworld ... -unde din pct meu de vedere e super k - dar ar fi cam aiurea sa existe un singur club in care sa se organizeze astfel de concerte -si asa nu e decat un concert metal / sapt in uw- trupele au nevoie de publicitate si de aia canta in a ..

si referitor la concertul de pe 4 martie din acelasi loc incantator -club a - as vrea sa stiu ce impresie v-au facut Deviant ...k pe mine m-au lasat cu gura cascata cu toate ca n-au inca vocal - dar mai bine deschid eu un subiect separat pe tema asta ...
bloodcry
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Dec 10, 2004 5:12 pm
Localitate: buc

Mesajde gaga » Joi Mar 10, 2005 12:02 pm

atata timp cat in club a se canta pe moca


asta depinde si de organizator, bilete sunt si se platesc .... ca nu ajung banii la trupa asta e dependent de negociere
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Joi Mar 10, 2005 12:30 pm

apa de ploaie ! exista cluburi bune. nu exista bani pentru asha ceva!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde bestrom » Joi Mar 10, 2005 12:47 pm

cadavrul rock/ului autohton? poate era actuala tema prin anii 90. eu consider ca rock/ul a renascut. in sprijinul acestei afirmatii stau nenumaratele trupe din noul val care desi nu sunt mainstream deocamdata desfasoara o activitate intensa. Cel putin in Timisoara avem toate motivele sa nu fim de acord cu aceasta afirmatie. problema cluburilor si a cintarilor e un subiect separat. nu mai fiti asa pesimisti si mai bine ar fi sa cautam metode alternative de promovare a trupelor care fac rock/ul autohton al anilor 2000 in patrie!!!!!!!!
bestrom
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Vin Mai 07, 2004 12:03 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde Downer » Vin Mar 11, 2005 10:49 am

[q]downer cine canta pentru bani ? noi vorbim aici de rock ... dak vrei sa faci bani te apuci de manele nu de rock ...[/q]

exact. da' sa stii ca sunt destui rockeri care viseaza sa se imbogateasca din asta si care canta pt. bani... nu o sa dau ex. de formatii cunoscute pt. ca asta ar fi pur si simplu paranoia... nu ii cunosc si nu am de unde sa stiu, da' am prieteni care au formatii si asta vor: bani. deci exista si in rock...
Ai pus mana pe o Biblie si acum esti Dumnezeu.
Avatar utilizator
Downer
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Despre rock si a fi "imputit" !

Mesajde Abbadon » Mie Mar 30, 2005 4:21 pm

De ce se circula ideea asta handicapata ca orice rock-er e un imputit si nespalat ?

Pe lista mea zilnica se afla : Rammstein, Rhapsody, Apocaliptyca, Metallica, ACDC, Iron Maiden, Black Sabbath, Children of Bodom, Bio Hazard - si in realitate sunt un om normal - care face cel putin un dus la 2 zile ( nu las sa treaca fara - si in multe cazuri ZILNIC ) - care se imbraca normal ( fara fitze and shit - in haine normale - in blugi, tricou, geaca normala ).

Ma rog, nu mi-am auzit reprosuri ca as fi "imputzit" - insa vad la cei ce fac pe "rockerii" ca sunt aspru criticati de societate, in cele mai multe cazuri, pe nedrept.
Doua lucruri m-au umplut neincetat de o isterie metafizica: un ceas care sta si-un ceas care umbla.
Avatar utilizator
Abbadon
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Mar Mar 29, 2005 11:00 pm

Mesajde mikutzul » Mie Mar 30, 2005 4:30 pm

Cei care asculta rock adevarat nu sunt si automat rock-ari adevarati, cred ca stilul de viata si ideologia te ridica la acel nivel..., am un pretenar care dimineata cand se trezeste repeta de cel putin de 10 ori ca este un rock-ar imputit si jegos iar asta-i da energie pentru toata ziua...traim intr-o lume ciudata as zice eu.

Edit,

sunt offtopic cumva?
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde gaga » Mie Mar 30, 2005 4:33 pm

nu esti mai offtopic decat sora moshului ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Mar 30, 2005 4:34 pm

insa vad la cei ce fac pe "rockerii" ca sunt aspru criticati de societate


normal, io i-as pune la zid ca strica imajinea rockerilor adevarati si cu state vechi in domeniu
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde mikutzul » Mie Mar 30, 2005 4:38 pm

Sora moshului este noua pe aci? :) ...nu ca eu as fi mai batran da' din cinci posturi a deschis 3 threaduri si ca sa zic ceva referitor la topic un rock-ar adevarat nu are timp de asa ceva...:D
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde alexa.maz » Dum Apr 17, 2005 4:49 pm

In Romania sunt si trupe ce merita ascultate da' sunt si trupe de kkt ce apar peste noapte si se dau mari artisti cu toate k nu stiu sa lege doua cuvinte.Situatia nu e chiar asa de neagra precum pare,da' lipsa de cultura si dorinta de a vedea tarfe dezbracate la tv a oamenilor din Romania determina lucrurile sa decurga asa.Eu mai dau o sansa muzicii bune de a iesi din conul de umbra creeat de pseudoartistii de pe meleagurile noastre.
alexa.maz
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Apr 17, 2005 4:08 pm
Localitate: HELL

Mesajde gaga » Lun Apr 18, 2005 10:04 am

adica aia din occident nu vor sa vada tarfe dezbracate la tv? tz tz tz naspa.
eh de aia canta bine tallica, fiindca nu s-a uitat la curve despuiate la tv, gata, m-am luminat.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron