Syd Barret - fondatorul PINK FLOYD - R.I.P.

Totul despre muzica rock

Syd Barret - fondatorul PINK FLOYD - R.I.P.

Mesajde Morrison » Mar Iul 11, 2006 4:40 pm

Syd Barret - fondatorul PINK FLOYD a decedat astazi :( R.I.P. .... http://www.metalhead.ro/index2.php?_a=st&_pi=2&_lg=lg1#100
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde vali » Mar Iul 11, 2006 7:29 pm

Legendarul Syd Barret, fondatorul Pink Floyd, a decedat astazi marti 11 iulie la varsta de 60 de ani dupa ce si-a petrecut ultimii ani in anonimitate la Londra. Syd Barret a compus si inregistrat primele albume Pink Floyd, care au lansat trupa si au facut-o celebra si s-a retras mai apoi din cauza unor probleme personale. El a influentat muzica anilor 60-70 si ramane intr-o pagina foarte importanta a istoriei muzicale mondiale, un geniu in adevaratul sens al cuvantului. Odihneasca-se in pace.


vai de limba romana a retardului care a scris stirea
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Iul 11, 2006 10:24 pm

de fiecare data cand un om (fie el artist pe care l-am apreciat, fie un simplu cunoscut - dintre apropiatii mei) pleaca dintre noi, vestea ma surprinde si imi vine sa intreb, prosteste: "pe bune? nu e o gluma?" de parca s-ar face asemenea glume idioate.
Nu ar fi trebuit sa ma mire, Syd si-a trait ultimele decenii intr-o tacere si o discretie aproape totale - se stia ca sanatatea trupului si a mintii sale erau subrede, era previzibila disparitia sa. Cu toate acestea, gandul ca are, si el, un loc sub soare era firesc - era suficient sa vina vorba despre el si muzica lui (orice: o conversatie, un post pe vreun forum, o informatie pe vreo coperta de vinil, caseta sau CD) si ma intrebam, in treacat: "oare ce-o mai fi facand omul asta?" - si gata, gandul zbura, linistit, in alta parte.
Se pare ca n-o sa ma mai intreb asta. Mai pot sa ma intreb doar atat: cum o fi trait el, care i-or mai fi fost tristetile si bucuriile? O fi avut el prieteni buni, care sa-i inveseleasca zilele? Sfarsitul i-a venit linistit, cu pace si liniste in sufletul si in mintea lui?


Ma intristeaza gandul ca nu mai este printre noi, ca nu pot sa ma mai intreb "oare ce-o fi facand omul asta?"

Sa-i fie blanda odihna
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde The_FrozenLord » Mar Iul 11, 2006 11:56 pm

zoso scrie:vai de limba romana a retardului care a scris stirea


da care parte nu-ti convine dpdv gramatical?
Metalfan:Totusi, voi veniti cu acest „love metalâ€Â
Avatar utilizator
The_FrozenLord
Junior Member
 
Mesaje: 494
Membru din: Dum Apr 11, 2004 11:00 pm

Mesajde vali » Mie Iul 12, 2006 6:44 am

daca nu te-ai prins, nu avem ce discuta.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Morrison » Dum Iul 16, 2006 4:53 am

zoso pai explica-ne tu sa intelegem si noi
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Syd » Joi Iul 27, 2006 4:52 pm

hmm, mi-am pus nick-ul asta chiar in perioada in care ascultam mult "A piper at the gates of dawn" si albumul lui solo "Madcap Laughs", care mi se pare genial.

Cateodata ma intreb cum ar fii fost Pink Floyd cu Syd Barrett cantand in continuare cu trupa.
Avatar utilizator
Syd
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Lun Sep 05, 2005 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Iul 27, 2006 5:34 pm

Cateodata ma intreb cum ar fii fost Pink Floyd cu Syd Barrett cantand in continuare cu trupa.


interesanta intrebare
pai in primu rand david gilmour nu mai venea in trupa, waters probabil nu-si mai realiza proiectele care au schinbat radical stilu grupului dupe 69 iar poate azi pink floyd era un nume deja uitat. cine dracu poa sa jtie?

io mi-am pus aceiasi intrebare despre beatles, daca nu s-ar fi despartit....
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Iul 27, 2006 5:49 pm

adevarat, eyewitness
Pink Floyd pe care ii stim si iubim n-ar fi putut face muzica pe care au facut-o decat in formula cunoscuta
cu toate astea, mie mi-a mers la inima si mare parte din muzica facuta de Syd
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Syd » Dum Iul 30, 2006 5:31 pm

"Pink Floyd pe care ii stim si iubim n-ar fi putut face muzica pe care au facut-o decat in formula cunoscuta."

Drept sa-ti spun mie nu mi-a placut tare mult Pink Floyd pana n-am ascultat un Best Of Pink Floyd cu piese de pe primele albume.Nu stiam de ce piesele de pe acele albume au ceva aparte diferit fata de ce cantau "Pink Floyd pe care ii stim".

Eu n-as baga mana in foc ca nu i-am fii stiut si nu i-am fii iubit daca nu era Gilmore si daca nu pleca Syd.N-as vrea sa incepem o discutie Barret Vs. Gilmore, e clar ca amandoi erau talentati si e clar ca amandoi au fost oameni a caror viziune a influentat trupa pozitiv.Vreau sa spun ca ar fii sunat diferit, dar la fel de frumos.
Avatar utilizator
Syd
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Lun Sep 05, 2005 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Iul 31, 2006 3:54 am

Syd, eu am sentimente cvasireligioase fata de muzica PF
muzica lui SB imi place, dar nu ma "transporta"
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Syd » Lun Iul 31, 2006 11:10 am

cam asa simt si eu numai ca invers...pe mine "ma transporta" muzica lui Syd Barret, iar albumele de mai tarziu Pink Floyd imi starnesc respectul dar le simt parca putin prea reci(intr-un anume sens), in comparatie cu copilaria, naivitatea, inocenta si desigur nebunia de pe albumele cu Syd Barret.Se schimba tot mai mult atmosfera dupa plecarea lui Syd, parca cu cat se impune mai mult Gilmore....s-ar putea sa ma insel aici.Parca mi se par prea "intunecate", depresive si greu accesibile.....dar e doar pentru mine, e opinia mea.Ciudat e ca Wish you were here e un album care imi place foarte mult, iar asta parca ar contrazice tot ceea ce am spus.
Avatar utilizator
Syd
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Lun Sep 05, 2005 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Iul 31, 2006 1:06 pm

parca cu cat se impune mai mult Gilmore....s-ar putea sa ma insel aici


aici te-nseli, trecerea de la psihedelicu creat de syd barret la heavy a facut-o waters si nu gilmour (atentie ca repeti greseala, ie gilmour si nu gilmore) iar perioada post barret si pana in 83 cand a plecat waters a fost cea mai reprezentativa din istoria grupului, deci parcalabu in pink floyd a fost waters si nu gilmour iar apogeul grupului a fost the wall, creatie aproape in totalitate a lu waters
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Syd » Mie Aug 02, 2006 3:31 pm

ahaaa, mersi de info...nu-s un expert Pink Floyd, mai ales daca e vorba de perioada dupa Syd B.

credeam ca "the new kid" adica Gilmour (uite ca am scris corect ;)) e vinovat pentru schimbari.
Inseamna ca si Waters n-a schimbat brusc stilul grupului dupa plecarea lui Syd.Albumele urmatoare suna psihedelic,chiar si fara Syd.Sunt unele superbe, daca stau si ma gandesc la See Saw, Remember a Day, If, A Pillow of Winds...etc
Avatar utilizator
Syd
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Lun Sep 05, 2005 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Aug 02, 2006 3:47 pm

corect, trecerea n-a fost brusca, schinbarea radicala si depasirea integrala a psihedelicului s-a produs in 72 cu dark side of the moon
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm


Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator