ROCK-ul ascultat de voi

Totul despre muzica rock

Mesajde eyewitness » Joi Ian 30, 2003 11:13 am

Initial trimis de dana
Bati campii, mai e o formatie care NU avea tobar, se chema TECTONIC

1/ in primu rand ma adresai lu vali sau aliosha care sunt cunoscatori in domeniu daca ai dubla personalitate si te dedublezi lesne atunci e ok, te inteleg
2/ cu cenusa de rigoare pe cap nu am auzit de tectonic? erau activi prin anii 70 sau sunt ciuperci dupa ploaie ?
3/ ideea era daca mungo jerry aveau sau nu toboshar. pierdusi firu aici...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Ian 30, 2003 11:55 am

daaa, ai stat tu cu aliosha la masa ca sa stii cat e de cunoscator, poate e o clona de-a mea atent facuta pe net. si porma n-am putut sa nu zic ca bati campii cand te intrebai daca-i bati :p

anii 80, tzara de bashtina Romania :D

nu pierdui, te bagai si pe matale in seama sa nu te simti singur si ratacit prin hatisurile muzicii rock. btw, intreaba depeshmind cand ii dai inapoi caseta aia cu la la la la lu lei, iar om iti transmite ozon forever.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Joi Ian 30, 2003 12:14 pm

fara tobar ar mai fi Bathory,da asta e pentru cunoscatori!
danone,daca tu spui ca type o negative si my dying brite sunt la moda,inseamna ca eu is la moda de vreo 10 ani!cel putin!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Ian 30, 2003 12:52 pm

Din putzul amintirii. Nici de Bathory n-am mai auzit din adolescenta, cati erau, trei doamne si toti trei, eh?

bride mah, bride. ce legatura are? nu se vorbeste in genere de curente cam la interval de 10? anii 60, anii 70, anii 80... dap tu nu ejti ca asculti grohaieli.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SOD » Joi Ian 30, 2003 12:59 pm

bride ma,bride!si era unul singur!
ce sa fac dano,is un incult!habar n-am de muzica veche!ascult numai grohaieli si ma pis pe pereti!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Ian 30, 2003 1:07 pm

ho mah ca stim ca bride si taste incapatzanate.
ahap, unu, pt trupe d'astea, bathory, morgoth, gwar, ce mai enumerai tu si carturaru', ar trebui sa iau la mana colectia rocker. creca ii gasesti pe toti acolosha.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde vali » Joi Ian 30, 2003 3:24 pm

eu credeam ca se vb. de ritmicitate si melodicitate si alte alea, da m-am inselat
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Joi Ian 30, 2003 4:20 pm

bre nea sefu',daca vrei melodicitate si ritmicitate,vezi la threadu' cu soparle,hiene si alte lighioi. :D
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde as xxl » Vin Ian 31, 2003 12:42 pm

Initial trimis de vali

la mine, muzica se asculta pentru a insufla o oarecare stare de calm, de liniste, de binedispunere. nu ascult metale ca nu vreau sa ma dau cu capul de pereti tot timpul. se cere lirism, poezie, melodie.

acel lirism, acea poezie de care zici o poti gasi foarte bine si la Theatre of Tragedy, My dying bride, Haggard, The Gathering. Totul e sa stii cum sa asculti.

rammstein reprezinta pt mine niste nemti care fac muzica de kkt. nightwish si alte alea la fel.

rammstein e o muzica facila, usor de ascultat, usor de inteles. o recomand cu caldura celor care asculta bizkit or smth. cu scopul ridicarii nivelului adrenalinei.
dar, intre rammstein si nightwish nu e nici o asemanare.

linx, spune-mi si mie cati stiu cum le cheama pe cele 2 vocaliste de la fleetwood mac. cati stiu cum le zice alora si cati stiu cine e tarja. si apoi vino si sustine-mi ca nu sunt o trupa care se vinde prin imagine. la fel amicu fred durst. toata lumea stie ca e ala cu sapca rosie. pana si eu stiu.

a pleca de la premize false dezvoltand un rationament aparent corect se numeste sofism. EXACT ce faci tu. pai lol, pe vremea cand era la moda "Tusk" ori "Little lies" singurul mod in care circula informatia muzicala era ziarul si radioul. era si tv, dar e de la sine inteles ca nu se pune.
si inca ceva. doors nu s-au vandut si prin imagine ?!?


asule, nu era billy joel, river of dreams?

nop, creca-s aia de a spus b0nechina, careia ii si multumesc pe aceasta cale.

ps Sodule, vb lumea ca ai putea sa faci rost de cd audio cu the gathering. huh?
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Ian 31, 2003 3:11 pm

Initial trimis de vali


stefanp, iti dau eu toata discografia nightwish :D numa sa ai ce face cu ea.


Mersi mult vali, cand mi se face chef de snobit, te contactez. Chit ca ti-am vazut pe unul din site-uri lista de discografii si ar fi fost altele mult mai prioritare decat Nightshit or whatever. Oricum, thx.

Asule, sofism se cheama daca greseala e facuta intentionat pentru a pacali pe aia de nu stiu logica, altfel e paralogism, io asa stiu :D. In rest you got a good point, si Stones s-au vandut la inceput prin imagine, muzical nu se justifica o comparatie cu Beatles pana la "Beggar's Banquet", zic eu.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde as xxl » Vin Ian 31, 2003 5:04 pm

Initial trimis de stefanp

Asule, sofism se cheama daca greseala e facuta intentionat pentru a pacali pe aia de nu stiu logica, altfel e paralogism, io asa stiu :D.


adica ce vrei sa spui, ca al nostru admin nu stia ca prin anii 60-70 inca nu era internet si MTV ?
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Ian 31, 2003 11:24 pm

Initial trimis de as xxl


adica ce vrei sa spui, ca al nostru admin nu stia ca prin anii 60-70 inca nu era internet si MTV ?


(offtopic, bineinteles)
Nu mah, ma dadeam tare la logica. Btw, "a pleca de la premize false dezvoltand un rationament aparent corect" nu se cheama sofism - sofismul e un rationament nevalid (greseala mea, n-am citit cu atentie postul tau). Toti porcii zboara, toti barbatii sunt porci -> Toti barbatii zboara este un rationament valid cu premize false :D - a different thing.

In rest iti dadeam dreptate :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde as xxl » Sâm Feb 01, 2003 2:35 am

whatever ... got the point, tre sa dai o br.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

:

Mesajde VyerG » Dum Feb 02, 2003 12:41 pm

Imi place ca v'atzi dat shi pe logica ......
...pe invers | srevni ep...
VyerG
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Dec 14, 2002 7:43 pm
Localitate: Humor

Mesajde basstard » Mie Feb 05, 2003 8:41 am

Mai Frozen, tu vorbesti aici de comertul cu rock (Limp B, Papa Roach etc) Fiecare cu nivelul lui. Un copil de 15 ani care cauta sa isi exteriorizeze agresivitatea e incantat de Deftones si alte porcarii. Tu cand ai ascultat prima data rock ce ascultai? Mekong Delta, Watchtower, Dream Theater si alte chestii de gen (progressive)? In functie de ce varsta ai ai inceput cu marmelade, la inceput un Scorpions dupa aia un AC/DC, doar smekeru ala cu pleata avea tricou cu ac/dc, mai spre maiden, sau o sepultura de control daca ai prins vremea trash, dupa aia greutatzi...si te-ai oprit la stilul in care te regasesti cel mai bine. La fel in cadrul acelui stil ai evoluat de la trupe mai simpliste (manowar) catre chestii mai profunde(dream, savatage sau ce vrei tu)

No, acuma nu te-oi fi nimerit io la fix ca nu is neam cu vrajitoarea Margareta ce desface farmecele din ziaru de ieri' da' vorbeam la modul general.

Copilu care asculta azi Limp, peste 5 ani ori asculta Dream Theater ori se lasa de rock si ii da cu Eminem si Gutza, care ii mai aproape de casetofon

Ho ca iar o iau pe uloi, ma duk sa dorm
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

:))))

Mesajde VyerG » Mie Feb 05, 2003 12:55 pm

muzica=?
muzica=....orice se poate canta
...pe invers | srevni ep...
VyerG
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Dec 14, 2002 7:43 pm
Localitate: Humor

Nightwish!

Mesajde stefan » Lun Feb 10, 2003 12:12 pm

Revenind la cea mai tare trupa a momentului, am fost la un coleg in camin sa iau niste filme si am luat si cateva piese cu Nightwish. Acum, nedumerirea mea (la care poate o sa-mi raspunda Dana cand va putea) este: care-i motivul ala singur pentru care Nightwish sunt buni?

Mi se par a se incadra intr-o categorie foarte bine definita: rockul kitchos. Mare parte din incercarile de a amesteca heavy metal-ul cu muzica simfonica esueaza acolo si, din ce-am ascultat, nici ei nu fac exceptie. Revin dupa de mai ascult (daca am chef).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde hppp » Joi Feb 20, 2003 12:37 am

Poate cineva care stie germana sa imi traduca versurile de la Ich Will - Rammsteim, ca imi place mult de tot. thannks anticipat
P.S. : mesaj dedicat celor care il asculta nu celor care au chef de scandal sau hartza.
hppp
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Noi 12, 2002 7:51 pm
Localitate: Pit Buc

Mesajde SatyR » Joi Feb 20, 2003 12:47 am

Nici mie nu mi se pare nimik deosebit la Nightwish.....daca mai toate melodiile se ridicau la nivelul lu' "Sleeping Sun" nu mai zieam asta...dar nu e asa...
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde basstard » Joi Feb 20, 2003 8:24 pm

Nightwish, Rhapsody si lista poate continua... Oamenii asti s-au uitat prea mult la filme cu cruciade si cavaleri. In ceea ce priveste muzica... asta le e stilul lor ... nu as merge pana acolo sa ii numesc kitsch..da' nici sa le zici cultura pe paine... Din metale simfonice prefer Therion (secret of the runes in special)
In rest: Dream Theater rules. Tre' sa mai treaca un secol sa mai iasa unii ca ei
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

:

Mesajde VyerG » Sâm Feb 22, 2003 7:39 pm

Ashi zice :Lake of Tears ,CoB, Moonspell shi inca altele .....dar dupa care nu mi se aprind calcaiele ,oricum descopar ceva nou la o trupa in fiece saptamana.
...pe invers | srevni ep...
VyerG
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Dec 14, 2002 7:43 pm
Localitate: Humor

Mesajde Almost Famous » Mie Mar 26, 2003 11:54 pm

Sunt multe formatiile pe care le ascult frecvent... dar ca sa nu ma intind la vorba prea mult... voi enumera cateva: Sepultura, Korn, Primus, Soundgarden, Rage Against the Machine, Red Hot... as putea sa mai insir... dar ajunge.
Almost Famous
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 26, 2003 11:13 pm
Localitate: Sinaia

Mesajde cubu » Joi Mar 27, 2003 4:22 pm

Sunt prea multe ca sa le enumar aici... Ascult de la rock-ul anilor '70 pana la chair si unelele trupe alternative. Hai ca iau cate patru din fiecare categorie de mai jos (in ordinea preferintelor):

'70 rock: Led Zeppelin, Black Sabbath (cu Ozzy), Jethro Tull, AC/DC (cu Bon Scott);
'80 si '90: Dream Theater, Symphony X, Iced Earth, Iron Maiden;
alternativ: Red Hot Chili Peppers, Guano Apes, Garbage, Rammstein (hai ca merge... e el industrial, dar tot alternativ e).
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Unwanted » Mie Apr 02, 2003 1:27 am

mai ascultati si voi muzica romaneasca noua precum:
E.M.I.L.
COMA
CRIZE
Vita de vie
Omul cu sobolani
Do Diez
Iedera
Sport Sangeros III
si de pe afara:
Slipknot
System of a down
3rd Strike
Disturbed
Dry kill logic
Kittie
Deftones
OPM
Blink 182
si altii

Si yo ascult si punk : Sex Pistols, The exploted, Bad religion

Problema cu Limp Bizkit si Linkin Park nu este muzica ci ca au fost foarte promovati si au auzit toti fraierii de ei si cand zic de rock zic Limp bizkit si Linkin Park
Unwanted
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mar 31, 2003 1:32 am
Localitate: pe alocuri

Mesajde adria » Vin Mai 02, 2003 6:01 pm

Subscriu si eu la lista lui FrozeN, mai putin NIGHTWISH si DIMMU BORGIR ( chestia cu gusturile.....). De Slipknot vad ca n-a auzit nimeni ??!!! Trupe frantuzesti a ascultat cineva? (ex: Noir Désir, sunt niste adevarati)
adria
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 02, 2003 4:17 pm
Localitate: bucuresti

Puritania

Mesajde DEATHANGEL » Sâm Mai 03, 2003 11:08 am

Initial trimis de adria
Subscriu si eu la lista lui FrozeN, mai putin NIGHTWISH si DIMMU BORGIR ( chestia cu gusturile.....). De Slipknot vad ca n-a auzit nimeni ??!!! Trupe frantuzesti a ascultat cineva? (ex: Noir Désir, sunt niste adevarati)

Da, am ascultat...sunt buni Noir Desir-astia!!
I'm just a dreamer
I dream my life away
I'm just a dreamer
Who dreams of better days

I watch the sun go down like everyone of us
I'm hoping that the dawn will bring a sign
A better place for those who will come after us, this time
Avatar utilizator
DEATHANGEL
Junior Member
 
Mesaje: 513
Membru din: Vin Aug 03, 2001 11:00 pm

Mesajde BEATMAN » Mie Iun 18, 2003 11:26 pm

Scorpions
System of a down
Venom
Ozzy
Mercyful Fate
Bille
Cradle of filth
Slayer
Iron maiden
Deicide
Nirvana
Dire Straits
Godsmack
Trooper
Vita de vie
Korn
Grave Digers
etc.
BEATMAN
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:20 pm
Localitate: Montreal

Mesajde sephiroth » Mar Iun 24, 2003 7:43 am

Occult
Slayer
Mystifier
Cradle of Filth
Six Feet Under
In Flames
Sinister
Negura Bunget
Vokodlok
Emperor
Death
Sepultura
Dimmu Borgir
Dark Funeral
Slipknot
...
Blasphemy laughs at thee
Jesus you've been deceived
Struggling on the cross
Gagging to breathe
Despise your god, question why
You were retrieved by the angel of light
Once upon a cross
sephiroth
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 24, 2003 7:28 am
Localitate: brasov

Mesajde memetshot » Lun Iul 07, 2003 12:31 pm

la ora asta ascult in special Iron maiden si savatage
in rest Manowar (opinia mea e ca-s cei mai tari pe heavy), metallica, taica Ozzy, Sepultura, etc....
acu tre sa recunosc ca mie imi plac mult astia de la L. Park...asta e chestie de gust
si sa nu-i uit pe Rammstein si Apolcaliptica...
din Romania i-am vazut odata in concert si mi-au placut destul de mult Trooper..sunt tari baietii si santa rock nu chestii...
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde thebrat » Vin Iul 25, 2003 10:51 pm

http://www.bowlingforsoup.com o trupa interesanta :o
...to laugh often and love much; to appreciate beauty; to give of one's self; to leave the world a bit better; to have played and laughed with enthusiasm and sung with exultation--that is to have succeeded...
Avatar utilizator
thebrat
Junior Member
 
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron