REMIX (la TVR2) si POP CULTURA (la TVR CULTURAL)

Totul despre muzica rock

Mesajde gaga » Joi Oct 16, 2003 8:41 am

REMIX 62 - 19 oct. 2003, ora 24.00, TVR 2

SINCRON cu epoca Beat: O dorita integrala REMIX, tarziu realizata nu pentru absenta imaginilor de arhiva, ci a intervievatilor. Grupul cel mai des prezent in programele radio-TV din anii '60 - '70 si-a vazut membrii plecati in strainatate, nu toti, atunci cand fenomenul pop-rock exploda in Romania.
Cu un lider - Cornel Fugaru - trecut cu arme si bagaje, in 1971, in tabara muzicii usoare - careia i-a fost vajnic sustinator decenii la rand - trupa a inregistrat numeroase slagare de la jumatatea anilor '60, lansand cam in aceeasi proportie hituri si cu multi solisti de muzica usoara. Pe langa lider, au fost intervievati chitaristii Sandu Arion, Dan Voinescu si bateristul Ion Cristian "Calare". Un regal al beat-ului romanesc din anii '60!

=======

18 oct. 03, ora 16.00, de TVR CULTURAL
Aceeasi echipa REMIX a filmat in august 2003 a patra editie a
Festivalului de JAZZ SI BLUES LA VAMA VECHE.
Interviuri cu Sorin "B.B." Radulescu
(organizator), Mihaela Spineanu (director artistic), live si interviuri de la concertele IORDACHE, MIRCEA TIBERIAN TRIO, Mike Godoroja & CIULEANDRA, ADA MILEA TRIO, RAUL KUSAK & FRIENDS.

=======

Sambata, 18 octombrie 2003, ora 13.00, TVR INTERNATIONAL

Integrala "PHOENIX 40 de ani" (partea a patra, anii 90).
Numeroase fapte necunoscute, petrecute in Romania, dar si Germania, Franta sau Spania, sunt iterate de membri PHOENIX si de apropiati ai lor: Nicolae Covaci, Mircea Baniciu, Ioji Kappl, Costin Petrescu, Moni Bordeianu, Bela Kamocsa, Ovidiu Lipan Serban Foarta, iar in premiera de violonistul Mani Neumann.
Vor mai aparea in premiera si alti oameni implicati din umbra:
Dan Chisu (scenograf al ultimelor puneri in scena din anii '70, artizanul proiectelor PHOENIX in primii ani 90), Dorian Ciubuc, cel care i-a adus pentru prima data in Romania, dupa mai multe incercari nereusite ale altora, Anca Vijan Graterol (CATENA, membra in prima formula germana de dupa fuga, dar si in primul comando nouazecist de la Palatul Copiilor). In premiera mondiala, vor putea fi ascultate fragmente de pe discul inca neaparut "Cantafabule" (remixat si adaugit in studioul lui Ioji Kappl)!

===========

REMIX 60 la TVR INTERNATIONAL - ultima difuzare: in 16 oct. 2003

Editie speciala Liviu Tudan & ROSU SI NEGRU, partea a doua a integralei legendarului grup, condus in anii cu pricina de un muzician rock valoros, ramas pe nedrept in anonimat.
Interviul principal cu Liviu
Tudan este completat de declaratii ale impresarului Dorian Ciubuc, ale textierului George Stanca si ale unor fosti membri ai trupei: Adrian Ordean, Nutu Olteanu, Gabi Nacu, Harry Coradini, Ion Cristian "Calare".

===========

Duminica, 19 octombrie 2003, la TVR CULTURAL, ora 7.05, REMIX

Intalnirile undergROund din Club A. Partea a doua a primei intalniri, ocazionata de aniversarea IRIS.
Au fost reamintite grupuri hard rock bucurestene precum CURTEA VECHE NR. 43, PROROCK, MARFAR, ACID, INCOGNITO, VOLTAJ, HOLOGRAF. La final, Adi Ilie a mai cantat o data cu fostii colegi de la MARFAR, apoi grupul hard & heavy targovistean a sustinut un recital de preluari IRIS si VOLTAJ, precum si de piese proprii.
In aceeasi, editie partea a doua a urmatoarei intalniri cu Generatia NEW WAVE (SENS, TIMPURI NOI, ASTERISC)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Oct 22, 2003 12:28 pm

POP CULTURA 2 - 22 oct. 2003, ora 23.15, TVR CULTURAL

ROCK FILARMONICA ORADEA
Din stirpea nobilí£ a rockerilor bihoreni pe de o parte, a muzicienilor care au dus faima Filarmonicii orí£dene in toata Europa, un cí£rturar in tradií¾ia personajelor cheie din cultura romaní£, pe stil nou, la vremuri noi cu un statut underground prin excelení¾í£, din pí£cate. Colaborator de aproape 25 de ani al Teatrului de Stat din Oradea, „Madevaâ€Â
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Oct 27, 2003 10:04 am

POP CULTURA (editia a treia), va fi difuzata de TVR CULTURAL in 29 oct. 2003 (reluare in 30 oct., ora 14)

Daniel Dorobantu: Artist timisorean, underground prin excelenta, THY VEILS a lansat al patrulea CD de muzica (de factura) electronica (ambiental, new-age, world music), The Diaphanous Depressions.
Emisiunea contine extrase sonore vizualizate 2D si 3D de artisti importanti, total necunoscuti Dan Florin Spataru (EncoilMARK), Ovidiu Hrin (SYNOPSYS MEDIA), Andrei Nica (prezent cu clipul BLAZZAJ Urma alta premiera a emisiunii) si RIX.

REMIX 62 in reluare joi 30 oct. 2003, ora 24.15, la TVR INTERNATIONAL

SINCRON cu epoca Beat ... Un regal al beat-ului romanesc, anii '60!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Noi 03, 2003 9:19 am

Miercuri, 5 noe, ora 23.30, POP CULTURA 4 are ca subiect
OPERA ROCK in Romania.
Din sumar: PHOENIX, OLIMPIC 64, ROSU SI NEGRU, METRONOM, PRO MUSICA, PROGRESIV TM, SFINX, KRYPTON, HARON, Matyas Intervievati: Aurel Gherghel, Bela Kamocsa, Nicu Covaci, Costin Petrescu, Liviu Tudan, Ovidiu Lipan Tandarica, Dumitru Morosanu, Mirel Leventer, Florian Pittis, George Stanca, Mircea Baniciu, Petru Umanschi, Ilie Stepan, Florin Silviu Ursulescu, Serban Foarta, Andrei Oisteanu, Harry Coradini, Mihai Cernea, Gheorghe Capatana, Fani Boca, Peter Venczel.

Ultimul REMIX (65) este programat in 9 noe. 2003, ora 23.30, la TVR 2 - o editie speciala TIMPUL CHITARELOR ELECTRICE.
multe descoperiri in arhiva TVR, unele difuzate in premiera
dupa 20 - 35 de ani: SIDERAL, OLIMPIC '64, SINCRON, PHOENIX, SFINX, ROSU SI NEGRU, CORAL, ANDANTINO, MONDIAL, ROMANTICII, METRONOM, CAPITOL, MODERN GRUP, SFINX, PROGRESIV TM etc., grupuri si melodii comentate in exclusivitate de muzicienii in cauza: Costin Petrescu, Nancy Brandes, Cornel Gurita, Dinu Radescu, Nicu Covaci, Liviu Tudan, Mircea Dragan, Doru Tufis, Petre Magdin, Cornel Ionescu, Adrian Ivanitchi, Vlad Gabrielescu, Romeo Vanica, Cornel Fugaru, Sandu Arion, Ion Cristian Calare, Bela Kamocsa, Moni Bordeianu, Misu Cernea s.a.

Duminica 9 noe. 03, ora 7.05, REMIX 22 (emisiune in reluare din 19 noe. 2002, TVR 2) cu Intalnire undergROund cu Muzica Studenteasca la Club A (in 30 oct.), invitatul de onoare fiind rectorul Universitatii de Arhitectura si Urbanism, prof. dr. arh. EMIL BARBU POPESCU, fondator si prin director al clubului din str. Blanari nr. 14!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

nu am putut modifica mesajul asa ca voi completa

Mesajde gaga » Mar Noi 04, 2003 1:51 pm

Joi, 6 noembrie, ora 1.20, POP CULTURA 4 are ca subiect
OPERA ROCK in Romania.


Intr-o istorie incí£ nescrisí£ sistematic a genului muzical „usorâ€Â
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Noi 24, 2003 9:46 am

In fiecare miercuri de la ora 18.00, la Club A, TVR 2 propune un
nou format de emisiune muzicala televizata cu public. Dupa succesul intalnirilor undergROund, noul program ROCK FORUM aduce fata in fata grupuri si solisti pop-rock, jazz si folk aflati in pragul consacrarii si muzicieni din generatia anterioara. In 26
noiembrie 2003, "BRAMBURA prin folk-pop, de la Badea Ion la Lordul John, cu MIRCEA VINTILA si invitatii sai". Subiectul principal - cariera prodigioasa a lui MIRCEA VINTILA, de la sfarsitul anilor 60 si pana in prezent. Filmari din 1975, 1980 (inclusiv in aranjament folk-pop, pop-rock cu BASORELIEF), 1991 (o prima formula PASAREA COLIBRI, incluzandu-l si pe Vasile Seicaru), clipuri ale pieselor in nume propriu Noroc Cecer si Bricheta lui Fanel. Dupa un interviu filmat (cu public, accesul fiind liber in club), concertul este unul
extraordinar, cu noul grup de prieteni ai lui Mircea Vintila BRAMBURA (emisiunea este preconizat sa fie pe post in 4 ianuarie 2004) .

====

POP CULTURA 7 - 27 noe. 2003, ora 23.30, la TVR CULTURAL (in
reluare: 28 noe., ora 14.30): Remember Ioan Luchian Mihalea.

====

REMIX ROCK FORUM 1: in reluare la TVR INTERNATIONAL joi 27 noe. 2003 noaptea, ora 24.15: Din TAINE-le Rock-ului Metalic. Sumar: Intalnire aniversara la Club A cu grupul TAINE (10 ani!)
Emisiunea include un scurt portret METROPOL, alte imagini de arhiva cu PROGRESIV TM, IRIS, HOLOGRAF, COMPACT, CELELALTE CUVINTE, KRYPTON, TECTONIC, INTERITUS DEI, GOD, NEGURA BUNGET, DIES IRAE. Invitati speciali: Andi Ionescu, Bogdan
Visan, Stefan Aldea si Adi Tabacaru (TAINE), Sorin Sfarlea (ex. METROPOL, Zone Records), Zoltan Boros si Stelian Tanase (ambii in interviuri din arhiva REMIX despre METROPOL).

====

REMIX ROCK FORUM 3, in pregatire pentru 30 noe. 2003, ora 24.00, TVR 2: O noua FIRMA pentru rock-ul romanesc (intalnire cu membrii grupului FIRMA si concert extraordinar, discutie despre muzica psihedelica, ieri si azi, cu folkistul Dan Oprina si George Maracine (Intercont Music).

====

TVR CULTURAL - 30 noe. 2003, ora 7.05: Reluare REMIX 21 din 5
noe. 2002, TVR 2 cu sumarul: ROSU SI NEGRU la Club A.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Dec 03, 2003 1:09 pm

Unul dintre putinele produse romanesti care, din pacate, nu prea au reuºit la export este muzica asa-zis usoara. Daca in ce priveºte opera sau muzica simfonica, avem oameni care pot cu usurinta sí£ umple imense sali de spectacole oriunde in lume, nu acelaºi lucru se intamplí£ cu actualele vedete ale culturii pop autohtone. Totusi exista ºi exceptii, iar una dintre ele este muzica electronica ai carei reprezentanti, NSK (Natural Soft Killers) au reusit in anul 2000 sí£ castige la Paris marele premiu al concursului internaí¾ional „RFI Electroâ€Â
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

na ca era sa uit de newsletter

Mesajde gaga » Lun Dec 08, 2003 3:18 pm

Miercuri, 10 decembrie 2003, Club A si TVR 2 organizeaza o intalnire cu afisul ROCK FILARMONICA ORADEA. De la Colenda la Sonetul muzical. Arthur Rimbaud.
====

POP CULTURA 9 - 11 dec. 2003, ora 23.30, la TVR CULTURAL: TECHNOcratia in Romania (II): DAN HANDRABUR, ADRIAN BUDRITZAN, DJ Vasile (NEMOS)

====

REMIX ROCK FORUM 5 in 14 dec. 2003, ora 24.00, la TVR 2
KUMM la Club A, anticipand lansarea noului maxi-single "Yellow Fever" al trupei clujene.
In functie de montaj, un al doilea episod al serialului Rock-ul finlandez, propus de fundatia AQUARIUS / Spinefarm Records, comentat de Ewo Rytkonen (intervievat de Codruta Buciscanu), cu videoclipuri CHILDREN OF BODOM, TO/DIE/FOR, CHARON, LULLACRY.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

popcultura

Mesajde gaga » Mie Dec 10, 2003 2:26 pm

TECHNOcratia in Romania (II) joi, 11 decembrie, ora 23-30 la TVR Cultural:

1. Portret DAN HANDRABUR: Imigrant in Elvetia, apoi Canada timp de peste 15 ani, Dan s-a intors acasa cu aproape 40 de diverse colaborari muzicale la activ, incepand cu productia propriilor piese si discuri si continuand cu concerte ambientale, instalatii, programe nocturne de club, coloane sonore de film, chiar soundtrack-uri pentru jocuri pe computer; emisiunea contine secvente din cele doua clipuri ale proiectului sau autohton cu DJ Vasile (NEMOS) si primul videoclip al celui mai important proiect canadian al sau „MERE MORTALSâ€Â
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Rock Filarmonica Oradea

Mesajde songbird » Joi Ian 15, 2004 2:15 pm

Buna! Am vazut pe acest forum un post despre formatia mea preferata, Rock Filarmonica Oradea. Doresc sa spun ca am avut in trecut placerea de a lucra cu unul dintre membrii ei de seama, Gabriel Baruta, care mi-a produs 3 piese. Lucrarile d-lui Chelu si ale lui Gabriel ma fascineaza, ascult albumul "Mari melancolii si aspre indignari" in disperare... rog pe oricine are articole sau albume cu RFO sa ma contacteze prin e-mail la adresa songbird@email.ro Eu am stat in Oradea o perioada, dar acum m-am mutat la Bucuresti, unde nu se gasesc albumele RFO. De asemenea, ma intereseaza enorm inregistrari video sau mp3-uri live, daca are cineva. Va multumesc mult!

Alexandra Ivan

songbird@email.ro

http://www.alexandra-ivan.home.ro

P.S.: Nu credeti ca ar trebui sa existe un site oficial RFO?!
Avatar utilizator
songbird
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Oct 11, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Feb 02, 2004 3:12 pm

REMIX 68 - 8 feb. 2004, TVR 2, ora 1.00 - Jazz in relief: AURA URZICEANU (II). Inca o jumatate a unui portret prea putin exhaustiv (numeroase inregistrari video ale solistei in Romania nu mai exista, nemaivorbind despre lipsa absoluta a materialelor filmate in strainatate, de-a dreptul epocale,pe cele mai mari scene ale lumii, in compania
muzicienilor din topurile deceniilor trecute).

Filmarile descoperite in Arhiva Multimedia TVR continua cu clipuri in natura si show-uri de divertisment din 1969 incoace, trecand din nou prin fabulosul concert extraordinar din 1973, concertul de la Sala Radio (1988, mult mai bine reprezentat, cu prelucrari
din folclor si Rapsodiile lui Enescu, dar si piese pastrate in repertoriu din timpul marilor aparitii alaturi de Duke Ellington si Thad Jones, nu in ultimul rand muzica usoara, inclusiv compozitii proprii!).

Laurentiu Profeta, Nicu Alifantis, Doru Caplescu, Dan Creimerman si alti compozitori intregesc spectrul repertorial abordat, cu speranta realizatorilor documentarului de a reveni la subiect in cursul acestui an, in care AURA promite revenirea pe scenele romanesti intr-un recital in traditia celor abordate pana in 1990...

POP CULTURA - 5 feb. 2004, TVR CULTURAL, ora 23.30 (in reluare a doua zi, de la 14.30, si in noaptea urmatoare): Jazz in relief: MARIUS POPP (I). Marius Popp este prezent in emisiune cu cateva filmari din arhiva de aur TVR - lectiile televizate ale grupului lui Stefan Berindei (1969), festivalul de la Ploiesti (in acelasi an, cu acelasi grup), in formulele de trio sau cvartet ale propriilor trupe (cantand la festivalul de la Sibiu), cu cvintetul BUCURESTI condus de Dan Mandrila (alaturi de Stefan Berindei, Johnny Raducanu si Eugen Gondi) - cea mai importanta trupa jazz autohtona din toate timpurile, inclusiv acompaniind-o pe Aura Urziceanu.

Concertul solistei din 1988 (Sala Radio) l-a avut ca aranjor-orchestrator,
pianist si dirijor si pe Marius Popp.


TVR I, sambata 7 feb. 2004, ora 13.00, in reluare marti 10 feb., ora 24.30: REMIX ROCK FORUM 9 - 1 feb 2004: BLACKBEERS, muzica irlandeza de la Oradea la Bucuresti, in Club A. Peter Moynahan, Radu Szucs si Otto Segal canta cu din ce in ce mai mare succes, in cluburi, muzica traditionala irlandeza.

Grupul de muzica medievala si renascentista AETERNUM a fost filmat de TVR, in 14 decembrie 2003, la Stage Club Sibiu, sarbatorind printr-un concert cei 4 ani de existenta.

TVR INTERNATIONAL, marti 3 feb. 2004, ora 24.30, ultima reluare REMIX 66 cu subiectul Jazzorelief AURA URZICEANU (I). Intervievata fulger pe parcursul unei scurte vizite in tara, in 27 decembrie 2003, solista este detinatoarea unei cariere interne si internationale fulminante si prodigioase, care continua pana in prezent, din Canada in Japonia, din Australia in Scandinavia, din Brazilia in Statele Unite. Indrumata de doi
titani ai jazz-ului - Iancsy Korossy si Richard Oschanitzky Aura canta deja sub contract, in 1970, in Canada (acolo unde s-a casatorit cu bateristul Ron Rully), in 1971 castiga pentru Romania Cupa Intercontinentala la Knokke (Belgia), iar anul urmator era in turneu cu Duke Ellington si orchestra sa, performand inclusiv la Madison Square Garden (a doua editie a festivalului NEWPORT mutat la New York).
Tad Jones si Mel Lewis, ori Quincy Jones sunt alte nume de prima marime cu care a colaborat in acei ani, la care se adauga alti clasici ai genului in lume - Dizzy Gillespie, Ahmad Djemal, Bill Evans, Paul Desmond, Hank Jones, Art Hampton, Joe Pass, Bent Halberg (pianistul orchestrei Radio din Stockholm, unul dintre muzicienii ei favoriti), Ella Fitzgerald si Sarah Vaughn.

TVR INTERNATIONAL - la cererea telespectatorilor postului, in 7 feb. 2004, ora 20.30 si 9 feb., ora 11, reluare POP CULTURA 6: PHOENIX - "CANTAFABULE", o poveste... cu cantec!

TVR CULTURAL, 8 feb. 2004, ora 7.05: REMIX - editie speciala dedicata celor 34 de ani de CLUB A si lansarii CD-ului « Epoca de Aur » (eveniment coprodus de TVR 2 in 4 iunie 2003, girat de casa de discuri Electrecord) a fost in unda cu mare tamtam (promovare pe toate posturile TVR). In sumar, pe langa practic integrala filmarilor din Club A existente in Arhiva Multimedia TVR si in aceea a Cineclubului A condus de Mirel Leventer, numeroase interviuri de la lansare cu Misu Cernea, Costin Petrescu, Nicu Covaci, Adrian Soaita, Florin Silviu Ursulescu, Aurel Gherghel, Nicoleta Paun, Artan, Calin Pop, Virgil Ruta, Mircea Vintila, Andrei Voiculescu, Mihai Pocorschi, Stefan Boldijar, Fane Nagy, Calin Irimescu si Octavian Ursulescu. Imagini rarisime cu SIDERAL la Club A

===
Concerte in perioada imediat urmatoare: CLUB A - REMIX ROCK FORUM cu LEGION, power-hardcore din Seini, revenirea dupa doi ani a unuia dintre grupurile - pionier ale miscarii. / 13 martie, Timisoara: concert WOMB OF MAGGOTS

NEGURA BUNGET vor sustine un turneu european alaturi de sarbii de la The Stone. Ei vor canta in Germania, Franta, Belgia, Olanda, Italia, Slovenia , Cehia si probabil se vor mai adauga cateva date de concert.

UNDERGROUND TIMISOARA FESTIVAL 2004
In perioada 26-27 martie se va desfasura Underground Timisoara Festival 2004 - editia 8. In vederea participarii organizatorii (O.S.U.T.) asteapta un semn de viata de la trupele interesate la urmatoarea adresa de mail: tm_underground@yahoo.co.uk. Data limita: 31 ianuarie 2004.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Feb 09, 2004 8:42 am

REMIX ROCK FORUM - 15 feb. 2004, TVR 2, ora 1.00

Concert de lansare IORDACHE (Mihai Iordache, Sorin Romanescu, Vlaicu Golcea si Claudiu Purcarin) la Club A.
===

POP CULTURA - 12 feb. 2004, TVR CULTURAL, ora 23.30 (in reluare a doua zi, de la 14.30, si in noaptea urmatoare)

Jazz in relief: MARIUS POPP (II). Alaturi de Florian Lungu, Marius Popp vorbeste despre partea pedagogica a carierei sale de muzician (pionier al dezvoltarii jazz-ului autohton pe aceasta cale)
===

TVR CULTURAL, 15 feb. 2004, ora 7.05, REMIX cu editia ROCKul ROMANESC fara frontiere la Club A (II)

Cornel Fugaru (SINCRON), Vali Stoian (ROSU SI NEGRU, KRYPTON), Mihai Vlahopol (PHILADELPHIA, live la Club A cu aceasta ocazie), Lucian Ion (MEKANIK SEF), grupul (din nou in concert) SUPER UNKNOWN BAND, Dumitru Ungureanu (comentator muzical).
Imaginile de arhiva (unele in premiera) au predominat si datorita filmarilor montate cu ACADEMICA, REDIVIVUS, GRAMOFON, POST SCRIPTUM, Sergiu Zagardan si formatia Horia Moculescu, MONDIAL si PHOENIX.
===
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Mar 31, 2004 10:01 am

- POP CULTURA
31 martie 2004, ora 24.00 - portret VJ THOMAS, inginer de sunet la Academia de Muzica, absolvent al Conservatorului.

- REMIX - ROCK FORUM, 4 aprilie 2004, ora 1.00, TVR 2: Noul Pop Rock cu AGENTIA NATIONALA DE MUZICA (Satu Mare)
Ajunsa la al treilea episod, rubrica ROCKul FINLANDEZ are in atentie trupele THE BLACK LEAGUE, LULLACRY si NORTHER.

- In reluare la TVR INTERNATIONAL, 6 aprilie 2004, ora 24.00: REMIX ROCK FORUM cu Adi Manolovici & INDEPENDENT, un concert extraordinar la Club A

- REMIX la TVR CULTURAL continua sambata 3 aprilie, ora 23.30, ROSU SI NEGRU

- POP CULTURA in reluare la TVR INTERNATIONAL, sambata 3 aprilie, ora 16.30: ZOLTAN BOROS
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Sep 08, 2004 3:04 pm

In aceasta saptamana se relanseaza grila de programe a postului TVR CULTURAL, acolo unde echipa REMIX realizeaza mai multe emisiuni, din ce in ce mai bine
pozitionate, inclusiv cu a doua difuzare!!!


POP CULTURA de astazi 8 sept. (TVR CULTURAL, ora 24.00, in reluare sambata 11 sept., ora 15.30) programeaza prima parte a recitalului sustinut la SARBATOAREA MUZICII 2004 (Green Hours, 19 iunie) de cvartetul Liviu Butoi – Mircea Tiberian – Edward Perraud - Artaud Cuisinier).

Emisiunea "PLAY BACK ESTIVAL / povesti... cu cantec" (tot miercuri noaptea, ora 0.30, TVR CULTURAL, in reluare sambata 11 sept., ora 16.00) reluata peste o saptamana, sambata dupa amiaza (cca 18.30) sau duminica la miezul noptii de TVR INTERNATIONAL), ajunsa in aceasta saptamana la a opta editie (8 sept.):
Barca PHOENIX, generatia urmatoare / teatrul BASTION - spectacolul EFEMER pe plaja la Vama Veche / 2 MAI, dragostea mea.

Pe INTERNATIONAL puteti revedea in 13 sept., ora 19.30 editia a saptea, o avanpremiera la STUFSTOCK 2004: rock’n’vama cu LUNA AMARA, TRAVKA, ZDOB SI ZDUB, HOISAN, ROCK’N GHENA, ECHIPA ZERO, 41

Iar pe TVR INTERNATIONAL, in fiecare dimineata (de la ora 8.00) POP CULTURA figureaza in reluare: de astazi: portretele MIRCEA BANICIU (2 si 3) si MIHAI POCORSCHI.

La TVR CULTURAL, in 11 sept., ora 24.00 in reluare a doua zi, duminica, de la 15.30): Integralele REMIX – Integrala PHOENIX 40, partea a doua: « Cei ce ne-au dat nume » (anii ’70) care trece in revista cu de-amanuntul perioada Etno, cea mai fasta din istoria trupei, anii ’70 ai totalei maturitati creatoare, dar si ai interzicerilor de tot felul.
Piese de pe cele trei albume si EP-ul inregistrate cu noii membri Mircea Baniciu solist vocal, Costin Petrescu baterist si Jozsef Kappl basist.

Intervievati: Nicu Covaci, Mircea Baniciu, Costin Petrescu, Ovidiu Lipan Tandarica, textierul Serban Foarta, ziaristii Petru Umanschi, Octavian si Florin Silviu Ursulescu, George Stanca si Daniela Caraman Fotea, actorul – colaborator Florian Pittis, cercetatorul Andrei Oisteanu, operatorul si DJ-ul Adrian Valentir.

REMIX ROCK FORUM la TVR 2, 12 sept., ora 24: Jazzin’ Romania, generatii la putere / daca e “fridayâ€Â
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Sep 22, 2004 10:22 am

In aceasta seara, la TVR CULTURAL, ora 24.10: POP CULTURA, editie speciala: BLAZZAJ live la RADIO DELTA RFI (20 sept 04, SAPTAMANA MUZICII ROMANESTI)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Noi 30, 2004 10:19 am

In 30 noe. 2004, ora 18.00, la Club A o noua intalnire REMIX – ROCK FORUM, din noua stagiune, girata acum de TVR CULTURAL (emisiunile se difuzeaza deopotriva la TVR CULTURAL si TVR 2, sambata si duminica, la orele obisnuite, incepand din noiembrie!). In program: concert INTERITUS DEI.

POP CULTURA de miercuri 1 dec. (TVR CULTURAL, ora 24.00, in reluare sambata 4 dec., ora 15.30) programeaza al patrulea reportaj realizat la “MultiSonicFest 1â€Â
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Dec 09, 2004 10:06 am

In 14 noe. 2004, ora 18.00, la Club A o noua intalnire REMIX – ROCK FORUM, din noua stagiune, girata acum de TVR CULTURAL (emisiunile se difuzeaza deopotriva la TVR CULTURAL si TVR 2, sambata si duminica, la orele obisnuite, incepand din noiembrie!). In program: CANTECE DE IARNA cu Maria Raducanu, Sorin Romanescu, Vlaicu Golcea si Micu Frumosu – acordeon.

POP CULTURA de miercuri 8 dec. (TVR CULTURAL, ora 24.00, in reluare sambata 11 dec., ora 15.30) programeaza al cincilea reportaj realizat la “MultiSonicFest 1â€Â
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Dec 20, 2004 11:45 am

La TVR INTERNATIONAL – 21 dec. 2004, ora 24.20: reluare integrala (1 ora) REMIX: ROCK FOLK JAZZ, preTEXTELE LIBARTATII, Cantecele Baricadei. Cu Stelian Tanase, Laurentiu Toma, MIRCEA FLORIAN, PHOENIX, Camil Petrescu jr., Doru Tufis, Bela Kamocsa, Mirel Leventer, Andrei Oisteanu, NICU VLADIMIR, VALI STERIAN, Dan Oprina, Nelu Stratone, Adrian Ilie, Cristian Minculescu, IRIS, TIMPURI NOI, Artan , ALEXANDRU ANDRIES, DORU CAPLESCU, Miki Gatlan Lucretiu “Rockerulâ€Â
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Apr 01, 2005 8:06 am

Cu speranta ca, totusi, nu se va intampla nici o defectiune la
Televiziunea Nationala, mirobolanta noastra trupa va "ocupa" micul
ecran, in week end-ul care urmeaza, in cadrul emisiunii REMIX ROCK
FORUM, realizata de Doru "Rocker" Ionescu.

Programul de difuzare al emisiunii - pe care DEFECT o va "imparti"
cu colegii de lupta in underground, maramuresenii de la DIRTY SHIRT -
este urmatorul:

* TVR CULTURAL - Sambata, 2 aprilie (ora 24) si duminica, 3 aprilie (ora 15.30)
* TVR 2 - in reluare, duminica, 3 aprilie (ora 0.30)

In ceea ce priveste trupa DEFECT, selectia imaginilor din emisiune
are la baza filmarea efectuata de echipa TVR cu ocazia concertului de
pe data de 8 martie, din Club A (Bucuresti). Va fi inserat un
mini-interviu si vor fi difuzate doua piese noi, cantate in PREMIERA,
special pentru aceasta emisiune: "Blocaj" si "RO-40-BWS".

In rest, va dorim integrare placuta in absolut (orice), in UE si in
alte locuri sau localitati!!! :)

--
DEFECTeam
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Anterior

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori