Care zicetzi ca sunt cele mai cool formatzii de rock!!!

Totul despre muzica rock

Re: Nu va certati...

Mesajde manelesux » Sâm Sep 29, 2001 5:07 pm

Initial trimis de DANA
Nu stiu daca cineva poate spune ce e si ce nu e Rock.
Important e [b]SA FIE! MULT !
[/B]


Pai mie mi se pare destul de curat ce inseamna rock.Inseamna in primul rand un minim de instrumentatzie:bass,toba,chitara electronice toate(ca sa nu fie folk).Jazzu are clapele incluse cam obligatoriu,din cate shtiu eu.Sigur,exista muzica instrumentala care nu e clar unde face granitza intre jazz shi rock,cand apar confuzii e treaba compozitorului sa se autoincadreze.Sau sa nu o faca.Pana la urma etichetarea trebuie sa fie de dragul identificarii mai ushoare,a indexarii,nu de dragul atitudinii.Una e sa etichetezi muzica.alta e sa etichetezi omu.Cand un om ishi atribuie singur o eticheta(cum e cea de rocker),el vrea sa ishi comunice astfel nu neaparat preferintzele cat atitudinea.Deshi nu e ceva reprezentativ,pt ca fie ca rockeru e cel care asculta numai rock,sau cu preponderentza rock,sau il prefera altor genuri pe care le asculta,in final tre sa acceptam ca fanul Buddy Holly e la fel de rocker cu fanul Megadeth sau cu fanul Cannibal Corpse sau cu fanul Green Day.
La sfarshit vin unii sa zica ca unele trupe canta metal shi nu rock, incercand sa le arate ca doua genuri diferite.Incercarea disperata(shi again snoaba) a unora de a rupe rockul de metal mi se pare aberanta.Shi inerent,deosebirea rockerilor de metalishti.Shi,inerent,etichetarea in numele atitudinii.O fi nevoia rockerilor de individualitate,de a se simtzi cat mai minoritar posibil,penca,pana la urma minoritatea cea de pe urma e individualitatea.In timp ce in alte genuri(manele,hiphop) este preponderent spiritul de turma al ierbivorilor.Insa individualitatea extrema nu o consider cu nimic mai buna decat socializing-ul extrem.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Re: Re: Nu va certati...

Mesajde gaga » Lun Oct 01, 2001 7:32 am

Initial trimis de manelesux


Pai mie mi se pare destul de curat ce inseamna rock.Inseamna in primul rand un minim de instrumentatzie:bass,toba,chitara electronice toate(ca sa nu fie folk).
La sfarshit vin unii sa zica ca unele trupe canta metal shi nu rock, incercand sa le arate ca doua genuri diferite.Incercarea disperata(shi again snoaba) a unora de a rupe rockul de metal mi se pare aberanta.
O fi nevoia rockerilor de individualitate,de a se simtzi cat mai minoritar posibil,penca,pana la urma minoritatea cea de pe urma e individualitatea.In timp ce in alte genuri(manele,hiphop) este preponderent spiritul de turma al ierbivorilor.Insa individualitatea extrema nu o consider cu nimic mai buna decat socializing-ul extrem.


1.Uiti de formatiile care canta pe la nunti care au cam acelesi instrumente ca cele enumerate de tine (electronice of course) deci => nu tot ce e electric se mananca.
2. Eu consider un pic rock si folk-ul (poate parea aberant) dar e legat strict de spirit, pe urma rock-metal e evident ca sunt legate, dar ce te faci cu cei care nu recunosc muzica rock in trupe ca "Simon & Garfunkel" numai pentru ca au pian sau vioara (si Megadeth are trompete pe ulrimul album, ce porcarie!).
3.Spiritul de turma este evident in acele cazuri pe care le-ai numit si o sa-ti dau un exemplu real: vecini si oarecum prieteni de-ai mei cu care ascultam Whitesnake-uri si mergeam la concerte la Iris prin anii 80 si ceva au devenit, din cauza anturajului (stau in salajan), mafioti de-adevaratelea. Crezi ca asculta altceva in jeep-uri decat manele si dance? Ai ghicit, bingo, NU! => in sfarsit nu te pot contrazice, sunt niste oi stupide care nici macar nu aduc foloase economicesti (carne, lapte, stiti voi)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Nu va certati...

Mesajde manelesux » Lun Oct 01, 2001 11:05 am

Initial trimis de DANA


1.Uiti de formatiile care canta pe la nunti care au cam acelesi instrumente ca cele enumerate de tine (electronice of course) deci => nu tot ce e electric se mananca.
2. Eu consider un pic rock si folk-ul (poate parea aberant) dar e legat strict de spirit, pe urma rock-metal e evident ca sunt legate, dar ce te faci cu cei care nu recunosc muzica rock in trupe ca "Simon & Garfunkel" numai pentru ca au pian sau vioara (si Megadeth are trompete pe ulrimul album, ce porcarie!).
3.Spiritul de turma este evident in acele cazuri pe care le-ai numit si o sa-ti dau un exemplu real: vecini si oarecum prieteni de-ai mei cu care ascultam Whitesnake-uri si mergeam la concerte la Iris prin anii 80 si ceva au devenit, din cauza anturajului (stau in salajan), mafioti de-adevaratelea. Crezi ca asculta altceva in jeep-uri decat manele si dance? Ai ghicit, bingo, NU! => in sfarsit nu te pot contrazice, sunt niste oi stupide care nici macar nu aduc foloase economicesti (carne, lapte, stiti voi)


1.Dana,cat mai ai pana te maritzi?Io am fost shi la nunta mea shi la o suta de nuntzi anii ashtia shi aia sa mor io daca au o baterie. La nunta se vine ori cu Casio ori cu lautari(tzambal,instrumente maneliste,prea putzin electronice,mai degraba naturist-ecologiste).
Apoi daca un cantaretz de rock ishi baga fierastrau pe post de instrument,asta e cu totul altceva..io am zis ca aia e minimul de instrumentatzie...nici macar vocea nu am pus-o ca obligatorie...la minimul ala fiecare trupa completeaza cu ce vrea.

2.Nu ai cum amesteca rocku cu folku.folku e mult mai veki shi vine din popor...nu ma rezum aici la ce in Romania se numeshte folk(adica piese cantate pe chitara rece de divershi rapsozi mustacioshi...asta se face shi in rockul alternativ...numa ca le zice balade).La folk intra shi muzica irish,shi multe altele,e un termen mai complex decat se foloseshte in Romania.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Re: Re: Re: Re: Nu va certati...

Mesajde gaga » Lun Oct 01, 2001 12:17 pm

Initial trimis de manelesux


1.Dana,cat mai ai pana te maritzi?Io am fost shi la nunta mea shi la o suta de nuntzi anii ashtia shi aia sa mor io daca au o baterie. La nunta se vine ori cu Casio ori cu lautari(tzambal,instrumente maneliste,prea putzin electronice,mai degraba naturist-ecologiste).
La prima intrebare nu-ti pot raspunde pe forum. Iar nunti cu tobe am vazut, ba chiar i-am facut o gluma unuia care batea incontinuu tuf-taf-tuf-taf, i-am aruncat ceva pe premier si bineinteles ca s-a blocat

2.La folk intra shi muzica irish,shi multe altele,e un termen mai complex decat se foloseshte in Romania.
Folk e un fel de p o p u la r a din fiecare tara, normal ca ce e folk in Romania nu e folk in Irlanda, la mintea cocosului (adica pana si la mintea mea)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Re: Re: Nu va certati...

Mesajde Vizitator » Lun Oct 01, 2001 12:40 pm

Initial trimis de DANA
Initial trimis de manelesux


1.Dana,cat mai ai pana te maritzi?Io am fost shi la nunta mea shi la o suta de nuntzi anii ashtia shi aia sa mor io daca au o baterie. La nunta se vine ori cu Casio ori cu lautari(tzambal,instrumente maneliste,prea putzin electronice,mai degraba naturist-ecologiste).
[b]La prima intrebare nu-ti pot raspunde pe forum. Iar nunti cu tobe am vazut, ba chiar i-am facut o gluma unuia care batea incontinuu tuf-taf-tuf-taf, i-am aruncat ceva pe premier si bineinteles ca s-a blocat


2.La folk intra shi muzica irish,shi multe altele,e un termen mai complex decat se foloseshte in Romania.
Folk e un fel de p o p u la r a din fiecare tara, normal ca ce e folk in Romania nu e folk in Irlanda, la mintea cocosului (adica pana si la mintea mea) [/B]


Pai da,folkurile sunt diferite dar initzial io vroiam doar sa fac diferentza intre rock shi folkurile care folosesc aceleashi instrumente.
Vizitator
 

Mesajde gaga » Lun Oct 01, 2001 12:47 pm

VALI! nu sterge postul de mai sus ca nu e anonim, e m***x, sau eu asa cred din moment ce-mi raspunde.
Indiferent cine e, treaba cu "aceleasi instrumente" este o catalogare destul de relativa (se pare ca cineva s-a specializat in catalogari) din moment ce la muzica rock se observa un amalgam de instrumente (cred ca este acoperita toata plaja de instrumente existente).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde manelesux » Lun Oct 01, 2001 12:56 pm

Initial trimis de DANA
[b]VALI! nu sterge postul de mai sus ca nu e anonim, e m***x, sau eu asa cred din moment ce-mi raspunde.
Indiferent cine e, treaba cu "aceleasi instrumente" este o catalogare destul de relativa (se pare ca cineva s-a specializat in catalogari) din moment ce la muzica rock se observa un amalgam de instrumente (cred ca este acoperita toata plaja de instrumente existente). [/B]


PAi domle,io dadeam configuratzia MINIMA care trebuie sa o aiba ceva ca sa se numeasca rock...de acolo in sus e cale lunga....
Deshi multe trupe inca folosesc configuratzia de baza,multe nici macar cu clape nu se complica....

Nush de ce mama dracului imi apar mesaje anonime ca io apar ca logat.Pt orice eventualitate ma semnez shi la sfarshit..

manelesux since 1918...
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde gaga » Lun Oct 01, 2001 1:12 pm

Vezi ca iar cazi in pacat? Catalogare, minima sau maxima tot faci, ce vrei sa zici ca Hoisan nu e muzica rock doar pentru ca singurul instrument de pe scena e bassul? E adevarat ca trupa a avut componente diverse in decursul timpului (2 bassuri+1chtara, idem+tobe, etc) dar sunt momente in care Liviu e singur pe scena deci, ai catalogat gresit (parerea mea).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde manelesux » Lun Oct 01, 2001 1:17 pm

Initial trimis de DANA
Vezi ca iar cazi in pacat? Catalogare, minima sau maxima tot faci, ce vrei sa zici ca Hoisan nu e muzica rock doar pentru ca singurul instrument de pe scena e bassul? E adevarat ca trupa a avut componente diverse in decursul timpului (2 bassuri+1chtara, idem+tobe, etc) dar sunt momente in care Liviu e singur pe scena deci, ai catalogat gresit (parerea mea).


Sunt momente shi momente,domle...am auzit shi io balade cantate numa cu vocea sau piese-solo....da orice catalogare e o imagine generica,nu o sa ma apuc io acuma sa scobesc dupa toate exceptziile...mai ales ca,recunoashte,sunt a naibii de rare shi de regula sunt piese pe ici pe colo shi nu trupe.Acu sa nu imi vii cu Apocalyptica ca io nu-i consider pe aia rock.Mai ales ca le-a trebuit trei albume pana sa scoata ceva de al ei.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde gaga » Lun Oct 01, 2001 1:29 pm

Ba te iau cu exceptiile pentru ca jumatate din muzica Rock este o exceptie. Afluxul mare de trupe din anii 80 care au inradacinat trupa standard de 5: chitara, bass, clape, tobe, voce, nu mai exista si in incercarea disperata de a scoate ceva original totul tinde sa devina o exceptie atata timp cat nu este vorba de trupele deja afirmate.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde manelesux » Lun Oct 01, 2001 2:54 pm

Initial trimis de DANA
Ba te iau cu exceptiile pentru ca jumatate din muzica Rock este o exceptie. Afluxul mare de trupe din anii 80 care au inradacinat trupa standard de 5: chitara, bass, clape, tobe, voce, nu mai exista si in incercarea disperata de a scoate ceva original totul tinde sa devina o exceptie atata timp cat nu este vorba de trupele deja afirmate.


care exceptzii domle? Thrashu e tot thrash,Testament,Annihilator,Slayer scot albume in dulcele stil clasic.Heavy metalu nemtzesc la fel.Deathu la fel.Chiar shi hardrocku se mai mishka undeva jos.

Exceptziile tzine de experimente,care inca sunt rare.Pana acu 3-4 ani puteam numara pe degetele de la o mana trupele cu vioara sau cu faze simfonice.Dimpotriva,io am impresia ca nimeni nu se mai zbate sa fie original.FAzele simfonice,hiphopu in metal nu mai sunt demult experimente.Au devenit la randul lor clishee.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde gaga » Lun Oct 01, 2001 3:13 pm

Acum incepi tu? Pai nu vorbeam de ce a fost odata ca-n povesti. Iar trompete si piane si tenori..... hai sa fim seriosi ca s-a umplut rockul (nu ca e ceva rau neaparat, nu in toate cazurile). Thrashul da, cu mici exceptii, da' si alea mai mult din speed/thrash. Ti-am mai dat exemplul Megadeth (chiar daca te obosesc n-am ce-ti face) care are trompete pe TWNAH, chestie cam naspa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde manelesux » Lun Oct 01, 2001 3:29 pm

Initial trimis de DANA
Acum incepi tu? Pai nu vorbeam de ce a fost odata ca-n povesti. Iar trompete si piane si tenori..... hai sa fim seriosi ca s-a umplut rockul (nu ca e ceva rau neaparat, nu in toate cazurile). Thrashul da, cu mici exceptii, da' si alea mai mult din speed/thrash. Ti-am mai dat exemplul Megadeth (chiar daca te obosesc n-am ce-ti face) care are trompete pe TWNAH, chestie cam naspa.


E cam mult spus plin...poate ca fazele trompetiste sunt tot mai promovate....dar doar pentru ca Iris,Holograf shi Cargo shi Copilu Minune s-au apucat sa o faca in Romania nu inseamna ca rocku e plin de experimente.Thrashul,Deathul,Progresivul,Heavymetalul sunt mai mult de 3 sfert din rock....shi acolo rareori se ambaleaza lumea pe teme de astea trompetistice...ba chiar e considerata o moda depashita....ce satzi fac daca Mustaine a fost obligat sa sufle in trompeta pentru 2 dolari in plus?
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde gaga » Lun Oct 01, 2001 3:35 pm

Initial trimis de manelesux


ce satzi fac daca Mustaine a fost obligat sa sufle in trompeta pentru 2 dolari in plus?


Hai ca iar o scuturi. Faci ce faci si sari la glanda. First: Mustaine e unul din cei mai dedicati tipi muzicii pe care o face, am schimbat un email doua cu el si e maniac cu muzica lui chiar daca e un fel de dictator. Second, de unde pana unde obiceiul asta de a barfi trupele? De unde stii tu de ce a suflat in trompeta si pentru ce foloase? Sunt trupe considerate underground care penduleaza intre WASP-uri si Motley Crue dar cu voci grohaite si de ele nu se mai ia nimeni (nu dau nume, gaseste-le tu) pt. ca vezi doamne sunt underground.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde manelesux » Lun Oct 01, 2001 3:48 pm

Initial trimis de DANA


Hai ca iar o scuturi. Faci ce faci si sari la glanda. First: Mustaine e unul din cei mai dedicati tipi muzicii pe care o face, am schimbat un email doua cu el si e maniac cu muzica lui chiar daca e un fel de dictator. Second, de unde pana unde obiceiul asta de a barfi trupele? De unde stii tu de ce a suflat in trompeta si pentru ce foloase? Sunt trupe considerate underground care penduleaza intre WASP-uri si Motley Crue dar cu voci grohaite si de ele nu se mai ia nimeni (nu dau nume, gaseste-le tu) pt. ca vezi doamne sunt underground.


YEa,right,pai ce erea sa zica saracu Mustaine unui fan adevarat,nici io n-ash zice "Ma doare-n phula de voi,va vreau doar banii,ce-ar fi sa-mi trimitetzi bani fara sa mai scot shi albume?"...ishi cam skimba dedicatzia dupa cum sufla vanticelu.Despre trupele alea de care zici tu,io n-am auzit sa mor io,dar daca sunt,probabil ca merita sa ramana in underground....despre barfitul trupelor,deh,im passionate,u knoe...

P.S.Mai shterge-tzi contu personal ca ultimul mp pe care tzi l-am trimis s-a infundat la intrare.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde gaga » Mar Oct 02, 2001 7:33 am

Initial trimis de manelesux


YEa,right,pai ce erea sa zica saracu Mustaine unui fan adevarat,nici io n-ash zice "Ma doare-n phula de voi,va vreau doar banii,ce-ar fi sa-mi trimitetzi bani fara sa mai scot shi albume?"...ishi cam skimba dedicatzia dupa cum sufla vanticelu.Despre trupele alea de care zici tu,io n-am auzit sa mor io,dar daca sunt,probabil ca merita sa ramana in underground....despre barfitul trupelor,deh,im passionate,u knoe...


Cum adica isi cam schimba dedicatia? Ce dedicatie? Cazi in pacatul dureros de banal de a incerca sa le stii pe toate. Sa-ti dau un sfat (si de obicei nu dau sfaturi gratis asa ca asculta si ia aminte): NU AI TIMP SA LE STII PE TOATE. Nu stii tu ce naiba spune el si trupa lui ca nu ai studiat indeajuns problema. Pentru tine Megadeth este un CD printre multe altele, cam cum e Sepultura sau Anthrax pentru mine. Rezuma-te la trupele in care excelezi si nu te mai lua de trupa mea cu propozitii de-astea "isi cam schimba dedicatia" (curat murdar nene m****x). Daca o iei si pe asta personal treaba ta, dar eu nu iau la mana ce nu cunosc fiindca s-ar chema ca o scutur (sau fac l**a) si cum, ma-ntelegi, ar insemna ca o scutur pe-a altuia. Si hai ca ma opresc aici sa nu o iau razna de tot dar e tare usor sa arunci cu excremente. Numai ca s-ar putea sa te murdaresti. (nu o lua nici pe asta personal decat daca vrei neaparat, dar ti-am spus ca daca te legi nemuzical de trupa mea te legi de mine si de viata mea).

Cu stima,
Dana (fan Megadeth)

p.s. am auzit ca "daca-ti dai foc mori sufocat"
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde manelesux » Mar Oct 02, 2001 12:37 pm

Initial trimis de DANA


Cum adica isi cam schimba dedicatia? Ce dedicatie? Cazi in pacatul dureros de banal de a incerca sa le stii pe toate. Sa-ti dau un sfat (si de obicei nu dau sfaturi gratis asa ca asculta si ia aminte): [b]NU AI TIMP SA LE STII PE TOATE
. Nu stii tu ce naiba spune el si trupa lui ca nu ai studiat indeajuns problema. Pentru tine Megadeth este un CD printre multe altele, cam cum e Sepultura sau Anthrax pentru mine. Rezuma-te la trupele in care excelezi si nu te mai lua de trupa mea cu propozitii de-astea "isi cam schimba dedicatia" (curat murdar nene m****x). Daca o iei si pe asta personal treaba ta, dar eu nu iau la mana ce nu cunosc fiindca s-ar chema ca o scutur (sau fac l**a) si cum, ma-ntelegi, ar insemna ca o scutur pe-a altuia. Si hai ca ma opresc aici sa nu o iau razna de tot dar e tare usor sa arunci cu excremente. Numai ca s-ar putea sa te murdaresti. (nu o lua nici pe asta personal decat daca vrei neaparat, dar ti-am spus ca daca te legi nemuzical de trupa mea te legi de mine si de viata mea).

Cu stima,
Dana (fan Megadeth)

p.s. am auzit ca "daca-ti dai foc mori sufocat" [/B]


Normal ca ma iau de trupa ta,nu pt ca e a ta,ci pt ca exista,iar daca aia inseamna asha de mult pt tine,da-i nainte shi shterge-mi replyurile.Nu iau nimic personal,doar raspund la injuraturi.Nu excelez in nici o trupa,la fiecare vad ceva rau shi ceva bun.
Io ma murdaresc,io ma spal.Accept ca nu eshti in stare sa vezi barna din okiu lu Mustaine,accept ca o fi avand o valoare sentimentala,ca ti-ai pierdut fecioria pe acorduri de pe Killing is my business sau de pe Risk,e okei,am shi io pareri de astea sentimentale,dar le shtiu exact care sunt.Nu shtiu prea multe despre ce e in capu lui Mus,dar nici tu nu shtii...te-ai autoplasat pe o pozitzie de "fan adevarat"..daca asta itzi atribuie sarcina de a injura pe totzi cei care vorbesc de rau trupa TA,foarte bine.Im on the other side,cu riscu de a zbura de pe forum.
Iar daca luandu-ma de trupa ta ma iau de viatza ta,hell i care...dpdv a lui God ma simt fair enough.

p.s.povesteshte-mi despre cum mor io sufocat.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde gaga » Mar Oct 02, 2001 2:01 pm

Initial trimis de manelesux


Nu iau nimic personal,doar raspund la injuraturi.
- nu injur ca mama m-a invatat ca nu-i frumos

Nu excelez in nici o trupa,la fiecare vad ceva rau shi ceva bun.
-de bine nu te-am auzit sa spui de nici o trupa, except Iced Earth si Halford. De tras ai tras si in tallica si in AC/DC, ma rog, gusturile nu se discuta

Io ma murdaresc,io ma spal.Accept ca nu eshti in stare sa vezi barna din okiu lu Mustaine,accept ca o fi avand o valoare sentimentala,ca ti-ai pierdut fecioria pe acorduri de pe Killing is my business sau de pe Risk,e okei,am shi io pareri de astea sentimentale,dar le shtiu exact care sunt.
-... and bussiness is good. Unicatule, poate nu ai remarcat ca eu stiu si mai exact care-mi sunt "parerile sentimentale". Iar obsesia cu pierdutul fecioreiei? E un leitmotiv, nu-i asa. Ca parca asa era si propozitia adresata lui Lentzi.

Nu shtiu prea multe despre ce e in capu lui Mus,dar nici tu nu shtii...te-ai autoplasat pe o pozitzie de "fan adevarat"..daca asta itzi atribuie sarcina de a injura pe totzi cei care vorbesc de rau trupa TA,foarte bine.Im on the other side,cu riscu de a zbura de pe forum.
-nu vad de ce ai zbura (nu numai ca ai permis de port-arma dar ai si aripi, nu cumva esti un zeu?) de pe forum. Esti ca o picatura de acid care pune baza din mine la munca fiindca-mi deranjeaza neuronul. Si pe urma inca nu ne-am injurat, am discutat. Unde m-am autoplasat e treaba mea, dar pot sa-ti spun multe despre Megadeth tocmai pentru ca sunt specialista in Megadeth (poate-mi dau astia si o diploma)

Iar daca luandu-ma de trupa ta ma iau de viatza ta,hell i care...dpdv a lui God ma simt fair enough.
-e bine sa nu-ti pese de nimic, eu am ajuns la blazare totala abia dupa 28 de ani asa ca mi-ai luat-o inainte... Nu degeaba esti GENIAL!

p.s.povesteshte-mi despre cum mor io sufocat.
-e o vorba pe care o tot spune cineva si care semnifica cam asta: nu te juca cu focul ca o sa te arzi. Ma rog, io asa cred asa ca trage si tu concluzii (daca mai poti, tirul meu a fost formidabil, am centrat, am dat cu capul si..... am marcat)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde manelesux » Mar Oct 02, 2001 2:58 pm

Initial trimis de DANA
Initial trimis de manelesux


Nu iau nimic personal,doar raspund la injuraturi.
- nu injur ca mama m-a invatat ca nu-i frumos

"Mama te-a invatzat ca nu e frumos sa faci shi altele shi de asta tot le faci...deh,prapastia dintre generatzii.Deci nu e un argument valabil."

Nu excelez in nici o trupa,la fiecare vad ceva rau shi ceva bun.
-de bine nu te-am auzit sa spui de nici o trupa, except Iced Earth si Halford. De tras ai tras si in tallica si in AC/DC, ma rog, gusturile nu se discuta

"gusturile nu se discuta abia dupa ce se rafineaza....daca un manelist itzi vine cu proverbu ala cu degustibus ce ii zici?"
"shi Iced Earth shi Halford au albume proaste despre care pot sa itzi zic tot felu de mizerii..din fericire,ele sunt veki,shi respectivii au evoluat.....tallica,deth,paradise lost,deep purple,maiden au involuat....floyd,ac/dc au stagnat....de aici preferintzele mele"


Io ma murdaresc,io ma spal.Accept ca nu eshti in stare sa vezi barna din okiu lu Mustaine,accept ca o fi avand o valoare sentimentala,ca ti-ai pierdut fecioria pe acorduri de pe Killing is my business sau de pe Risk,e okei,am shi io pareri de astea sentimentale,dar le shtiu exact care sunt.
-... and bussiness is good. Unicatule, poate nu ai remarcat ca eu stiu [b]si mai exact
care-mi sunt "parerile sentimentale". Iar obsesia cu pierdutul fecioreiei? E un leitmotiv, nu-i asa. Ca parca asa era si propozitia adresata lui Lentzi.

"milady,obsesia cu fecioria e ceva personal...nu imi mai amintesc cu cine mi-am pierdut-o,ca eram beat....ma intrebam daca nu cumva cu Lentzi..."

Nu shtiu prea multe despre ce e in capu lui Mus,dar nici tu nu shtii...te-ai autoplasat pe o pozitzie de "fan adevarat"..daca asta itzi atribuie sarcina de a injura pe totzi cei care vorbesc de rau trupa TA,foarte bine.Im on the other side,cu riscu de a zbura de pe forum.
-nu vad de ce ai zbura (nu numai ca ai permis de port-arma dar ai si aripi, nu cumva esti un zeu?) de pe forum. Esti ca o picatura de acid care pune baza din mine la munca fiindca-mi deranjeaza neuronul. Si pe urma inca nu ne-am injurat, am discutat. Unde m-am autoplasat e treaba mea, dar pot sa-ti spun multe despre Megadeth tocmai pentru ca sunt specialista in Megadeth (poate-mi dau astia si o diploma)

"...okei,deci nu eshti cu nimic mai "nespecialista" decat mine...ai dreptate,nu consider ca ne-am injurat inca,dar ma temeam ca a inceput sa tzi se ridice paru pe spate..."

Iar daca luandu-ma de trupa ta ma iau de viatza ta,hell i care...dpdv a lui God ma simt fair enough.
-e bine sa nu-ti pese de nimic, eu am ajuns la blazare totala abia dupa 28 de ani asa ca mi-ai luat-o inainte... Nu degeaba esti GENIAL!

"Nu exista genii,exista doar oameni proshti shi oameni care ishi dau seama cat shi cand sunt proshti shi incearca sa evite asta.
La blazare totala am fost nevoit sa ajung,n-am reushit sa fac fatza altfel...altfel zis,ive lost hope shi nu mai sunt dispus la compromisuri,de dragu nimanui...."

p.s.povesteshte-mi despre cum mor io sufocat.
-e o vorba pe care o tot spune cineva si care semnifica cam asta: nu te juca cu focul ca o sa te arzi. Ma rog, io asa cred asa ca trage si tu concluzii (daca mai poti, tirul meu a fost formidabil, am centrat, am dat cu capul si..... am marcat) [/B]


"..eu nu ma pot arde din simplul fapt ca sunt cauterizat de sus pana jos...ciudat,dar asta ma protejeaza shi de baze shi de acizi....poetic spus ash zice ca nu a mai ramas decat ura...fair enough? And please dont question my sanity"
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Reply

Mesajde gaga » Mar Oct 02, 2001 3:19 pm

1. Aia cu "mama m-a invatat" era o gluma nu un argument, no comments

2. Daca in manelist"imi vine" ii explic sa imi plece pentru ca nu ma intereseaza parerile unui manelist pentru ca daca asculta manele e un bou (sau o vita).

2.bis. Defineste evolutia si involutia din punctul tau de vedere pentru ca mie imi plac vechile albume Judas mai mult decat noul Halford (big bad wolf), in special painkillerul care eate o opera de arta. Despre Iced Earth o sa-ti spun cand o sa ascult (rahatul asta de computator nu are placa de sunet)

3. Nu sunt bune obsesiile despre feciorie ca si ele este vii. Mai bine ca erai beat ca nu te-a durut (nici in...). Sau asa cred, nu conteaza, nu-mi raspunde la asta---> remarca imbecila dar fraza suna bine asa ca nu o sterg

4. Oarul de pe spate mi s-a ridicat la primul tau post legat de deth, intre timp a inceput sa se lase si se tot lasa. Dar stay cool, garda nu am lasat-o jos dar nici nu am de gand sa trec de la "discutat" la injurat ca ti-am vazut vocabularul prin alte forumuri

5. Raspuns la fraza de GENIU: stupid is who stupid does, cum a zis mama lui Forest Gump. I've loste hope myself dar asta nu ma impiedica sa ma bucur de ce mai pot si cat mai pot (si de muzica, of course, nu te gandii numai la tampenii). Compromisul este un substantiv propriu in vocabularul unui blazat, mai gandeste-te la asta.

6. Ura; pentru asta o sa-ti citez un clasic inca in viata:
"E mai greu pentru ca voi, majoritatea, nu stiti sa urati. Tipati, urlati la luna pana vi se linistesc apele. Ea, ura, sta nebagata in seama desi isi cunoaste valoarea, dar nu stie sa-si prezinte marfa. Daca ai cunoscut-o si te-a antrenat nu-ti mai sta nimeni in cale."
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Reply

Mesajde manelesux » Mar Oct 02, 2001 3:42 pm

[

Deci evolutzia e trecerea de la muzica buna la muzica proasta...ce e bun shi ce e prost in viziunea mea,am povestit in postu ala cu simptomele.
Albumu lu Halford il pot baga undeva intre cele mai bune 5 albume Judas,shi oricum,mult mai bun decat ultimele doua Judas.
Aici termenu de evolutzie nu se prea poate folosi,caci Halford e unu shi Judas sunt mai multzi.Cand ma gandesc la evolutzia lui Halford,ma gandesc la cariera lui solo,adica pornind de la trupa Fight,colaborarea cu Nine Inch Nailz,shi ajungand la ultimul album...deci nu vorbeam de evolutzia Judas.Shi aia e tot involutzie.Ce am auzit de pe noul lor album nu e defel incurajator.

Cat despre ura,ia alt citat:better to be hated for who you are than to be loved for who you're not.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Re: Re: Reply

Mesajde gaga » Mar Oct 02, 2001 3:48 pm

Initial trimis de manelesux

Albumu lu Halford il pot baga undeva intre cele mai bune 5 albume Judas,shi oricum,mult mai bun decat ultimele doua Judas.
- ultimele Judas, Genocide si Demolition sunt albume post Halford. Eu nu mai consider alea albume Judas pt. ca fara Halford nu exista nici un Judas Priest. Punct


Cat despre ura,ia alt citat:better to be hated for who you are than to be loved for who you're not.
- depinde ce ai de castigat si cine te iubeste. Inca nu ai invatat ca a face compromisuri face parte din vocabularul blazatului total.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Reply

Mesajde manelesux » Mar Oct 02, 2001 4:03 pm

[quote]Initial trimis de DANA
[B]Initial trimis de manelesux

Albumu lu Halford il pot baga undeva intre cele mai bune 5 albume Judas,shi oricum,mult mai bun decat ultimele doua Judas.
- ultimele Judas, Genocide si Demolition sunt albume post Halford. Eu nu mai consider alea albume Judas pt. ca fara Halford nu exista nici un Judas Priest. Punct

pai nush ce e aia Genoocide,da album nu e...vro compilatzie de care nu shtiu io? albumu ala e Jugulator shi pe urma a fost albumu live Meltdown.


Cat despre ura,ia alt citat:better to be hated for who you are than to be loved for who you're not.
- depinde ce ai de castigat si cine te iubeste. Inca nu ai invatat ca a face compromisuri face parte din vocabularul blazatului total.

Nu ai nimic de cashtigat din iubire...doar de pierdut...compromisul necesita doua partzi...cand compromisu e unidirectzional risca sa devina fraiereala.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Re: Re: Re: Re: Reply

Mesajde gaga » Mar Oct 02, 2001 4:07 pm

pai nush ce e aia Genoocide,da album nu e...vro compilatzie de care nu shtiu io? albumu ala e Jugulator shi pe urma a fost albumu live Meltdown.
-more about judas tomorrow, ma duc draq acasa acum


Nu ai nimic de cashtigat din iubire...doar de pierdut...compromisul necesita doua partzi...cand compromisu e unidirectzional risca sa devina fraiereala.
- ia uite cum vorbeste un om insurat! Poate intra eve pe aici si te trage de urechi (sau de alte alea.;) )
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Vizitator » Dum Ian 20, 2002 8:58 am

vama veche is the fuckin' best!
Vizitator
 

Mesajde Kryszti » Sâm Ian 26, 2002 5:56 am

Initial trimis de MoRf|nA
vama veche is the fuckin' best!


corect! as mai pune de la noi: Luna amara, cargo, destin balcanic, sarmale reci (cat de rock sunt ei...), implant pt.refuz; De afara:
Metallica, doors, aerosmith, slayer, iar ca noutate linkin park
"Si nu stiu sa tac..."
cand e vorba de
"Un popor detergent incuiat in televizor"
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Anterior

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori