In afara de rock

Totul despre muzica rock

Mesajde Zgubilici » Joi Mai 09, 2002 10:44 am

Ba eu ascult si Enya, de a doua persoana recunosc ca nu am auzit, dar o sa ma interesez, poate nu imi dau seama acum.
Si ca sa mai lungesc putin subiectul, in ultima vreme m-am delectat cu muzica oarecum "house".
De cand a venit Michi de la Suie Paparude cu un super album Dub Free Romania am mai cautat si eu ceva muzica "ambiental", "chill out" sau ce denumiri au mai scornit oamenii astia si iata ce am descoperit foarte foarte misto:
Romanii:
NSK - mai toata muzica lor suna bine dar mi-a placut in mod special "Totul vine de la sine" alaturi de Mari (cine e Mari?)
Suie Paparude pana acum ascultam foarte putin dar a inceput sa-mi placa, totusi consider NSK - superiori.
Non-Romania:
Mai vechile mele cunostiinte Letfield si Daft punk.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Dragos PR » Joi Mai 09, 2002 3:23 pm

Oau, lucrurile au cam luat-o razna pe aici, am ajuns la trupe care nu prea imi spun nimic, dar asta e, daca threadu' e de asa natura...., nu comentam...
Io am o slabiciune pentru raposatul Miles Davis, inventatorul starii de "blue"' cum spune un site. Discografie mare, dar foarte multa muzica si feeling, frumoasa nebunie e jazz-ul, dar iti trebuie urechi legate direct la creieri, si e cam greu cateodata...
Mai este blues-ul, dar foarte multi au cantat si in rock'n'roll bands asa nu imi vine sa fac vreo delimitare
Dragos PR
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Mar Dec 04, 2001 4:30 pm
Localitate: Romania

Mesajde Zgubilici » Joi Mai 09, 2002 8:50 pm

Bine bine, dar vezi tu, jazz, blues, sunt un fel de stramosi ai rockului.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Mai 10, 2002 7:28 am

He he, daca discuti de fusion sau blues atunci poti face din asta "the longest thread" asta fiindca sunt atatia muzicieni tzopaitori la limita stilurilor. Bine, acu' mai sunt si mercantili ridicati in slavi care canta blues copiind de fapt la gramada sau fripturind-o intre blues si rock ajutat fiind de anii de glorie ai rockului si de combinatiile cu monstrii sacri de atunci (nush' de ce am pus la plural, de fapt ma gandeam doar la Gary Moore care a scartzait-o si cu Phil Lynott si cu Ozzy si cu altii, nu-mi vin in minte si mi-e lene de google)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mentoros » Mar Iun 18, 2002 10:25 am

In afara de rock... greu...( de ales)
Imi place scoala de muzica ruseasca( Rachmaninov, Mussorgsky, rimsky korsakov,stravinsky, haciaturian ,tchaikovsky...), nitelus grieg, americanul de gerswin, barocul de haydn, si nu in ultimul rand SUBLIMUL WAGNER. Dintre d'astea mai usoare ascult Tori Amos dar nu remix-urile de pe Tv ci mai mult concertele si unplugged-urile.
MY MADNESS IS YOUR NIGHTMARES...
mentoros
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde num-num » Mie Iun 19, 2002 1:14 am

foarte mult trip-hop si drum'n'bass..ar mai fi: jazz,blues,clasica,populara,reggae si..ar fi bine sa dau si niste nume dar o sa ma ocup de asta alta data
"toa'su ,toa'su ,pasiunea mea este natura!"
Avatar utilizator
num-num
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 15, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 19, 2002 8:09 am

Chiar azi ascultam Beautiful South care au marfa de versuri si gagica are o voce care gadila in mod placut urechea. Si mai nou nishte zdranganeli ciudate cu care ma educa (cica) un preten si abar n-am ce gen sunt, da o sa intreb (KMFDM, Uranium 235, Cat Rapes Dog)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mentoros » Mie Iun 19, 2002 9:27 am

Cine asculta Adiemus?
Am si eu un album ratacit si sunt curios daca mai exista si altele?


Apropo are cineva Robert Plant - Fate of nations?
MY MADNESS IS YOUR NIGHTMARES...
mentoros
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde FrozeN » Mie Iun 19, 2002 9:31 am

Dana, de la Beaufitul South imi aduc aminte ca am ascultat o piesa faina intitulata the moma cats.
FrozeN
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Aug 17, 2001 10:23 am
Localitate: -

Mesajde gaga » Mie Iun 19, 2002 10:32 am

Initial trimis de FrozeN
Beaufitul .



bwahahahaha beaufitul :D

Ce canta adiemus?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde marian jan » Mie Iun 19, 2002 3:34 pm

ascult rock si Hip-hop.asta e baza.;)
in rest,in afara de dance,orice gen de muzica ORIGINAL.sa nu aiba 797.887 de influente,tot atatea plagiaturi si.....
imi place la nebunie aurelian tamas(a cantat la meciul artisti-politicieni),tiganeasca autentica,muzica ambientala,instrumentala....imi mai amintesc.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde mentoros » Joi Iun 20, 2002 10:09 am

Initial trimis de DANA



bwahahahaha beaufitul :D

Ce canta adiemus?


Adiemus este un amalgam ciudat de stiluri : putin Enya ,putin Dead can Dance ,putin Kitaro si pigmentat cu niscaiva coruri femeiesti. Un amestec care ma binedispune...


Pe la reclamele de pe eurosport si bbc am auzit mici fragmente.
MY MADNESS IS YOUR NIGHTMARES...
mentoros
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori