rock-ul romanesc

Totul despre muzica rock

rock-ul romanesc

Mesajde saylor venus » Dum Iun 16, 2002 1:49 pm

muzica rock romaneasca esti ok.....dar in comparatie cu cea din strainatate esti la un nivel mai scazut!....parere mea.....sunt un fan mareee mareee linkin park!voi ce credeti despre rock-ul romanesc?
saylor venus
 

Re: rock-ul romanesc

Mesajde Dreamy_Girl » Sâm Ian 18, 2003 2:12 pm

Ey, mie imi place tare mult rock-ul si pop rock-ul romanesc... Directia 5, mai ales...
Dar mai sunt si unele trupe care nu-mi plac... Omul cu Sobolani, de exemplu... Cica "Viata e o fata toanta facuta sa ma simt ca Henry Coanda". Asta-i ca aia de la Hi-Q "De trei zile de cand n-am mai fost acolo/La discolo/Ma simt ca Marco Polo"
Aaaaaaltaaaa acum!!!!!!!
Avatar utilizator
Dreamy_Girl
Junior Member
 
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 am

io

Mesajde VyerG » Vin Ian 24, 2003 3:39 pm

eshti fan linkin park sau limbi in parc?
rock romanesc .......no commmmmment (nu ca nu l'as aprecia)
...pe invers | srevni ep...
VyerG
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Dec 14, 2002 7:43 pm
Localitate: Humor

Mesajde marian jan » Vin Ian 24, 2003 3:47 pm

in afara de limbi in parc ce mai asculti de afara?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde SatyR » Vin Ian 24, 2003 4:39 pm

Cateva dezamagiri vis a vis de rockul romanesc.....sau mai bine zis metalu rom,pt ca io nu sunt cu alde Compact sau Iris...

-"Negura Bunget" faceau muzica .....acum decat au semant cu un label italian se cam dau la fund...

-"God",ultimul album "aura" mi se pare o catastrofa..pacat ca erau super......

-"Agathodaimon"-o trupa la care Andrei Rusu avea o contributie destul de mare,putand considera trupa pe jumatate romaneasca,ce sa mai s-au dat pe brazda si ei.....sunt super parnaie acum.

-"Grimegod",nu mai stiu nimik...

-"Makrothumia",o trupa care promitea s-au desfintat dupa primul album,care e bestial,mult peste alte trupe de gen din afara....

........
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Sâm Ian 25, 2003 11:53 am

Initial trimis de SatyR

-"Agathodaimon"-o trupa la care Andrei Rusu avea o contributie destul de mare,putand considera trupa pe jumatate romaneasca,ce sa mai s-au dat pe brazda si ei.....sunt super parnaie acum.



Acum? Ce intelegi prin acum? Cum adica superparnaie?
andrei rusu, one man show, mie mai mult imi place RA decat agathodaimon.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Coma rocks

Mesajde rocketman » Dum Feb 02, 2003 2:20 pm

:P
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Mie Feb 05, 2003 8:47 am

Linkin park e un amestec de DJ Bobo si Deftones. Serios, asculta ce rappaie ala, are timbrul si inflexiunile vocii identice cu DJ Bobo

Linkin Park e rock la fel cum motorul meu (Dnepr) e Harley V-rod (macar motorul meu are aceleasi dimensiuni ...heheh
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

limbi!!!

Mesajde VyerG » Mie Feb 05, 2003 12:41 pm

Ce limbi in parc?Asta e o trupa de 10 parai!
...pe invers | srevni ep...
VyerG
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Dec 14, 2002 7:43 pm
Localitate: Humor

Re: limbi!!!

Mesajde basstard » Mie Feb 05, 2003 6:44 pm

Initial trimis de VyerG
Ce limbi in parc?Asta e o trupa de 10 parai!


10? Tu n-ai ce face cu banii! 2 para. Da cineva mai mult? (io ii dau ca imitrebe carcasa de la cd restu in buda)
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde VyerG » Joi Feb 06, 2003 11:55 am

pardon... de 10 parale
...pe invers | srevni ep...
VyerG
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Dec 14, 2002 7:43 pm
Localitate: Humor

Re: Coma rocks

Mesajde Siderite » Mar Aug 05, 2003 10:29 am

Initial trimis de rocketman
:P


COMA kicks ass!
Siderite
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Aug 05, 2003 9:30 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde memetshot » Mar Aug 05, 2003 1:59 pm

din noul val de rockeri din Romania cred ca trebuie mentionati, cel putin, baietii de la Trooper. Canta bine, solistul se misca mult pe scena, pe mine chestia asta nu ma deranjeaza. Stilul imprumutat: Iron Maiden, partea buna e ca daca tot au imprumutat au facut bine ca au imprumutat de la o super formatie :)

sa nu uitam formatiile de geniu ale rockului romanesc: versus, royal -parca-, ab4, etc . :)
am vazut astea 3 formatii in deschidere la cargo la polivalenta. Mama ce super canta mai aveam oleaca si imi rupeam maxilaru de plictiseala (sau maxilarul lor, ca ei erau de vina ce io cantam ca un cur?).... pacat ca nu e nimeni sa le zica sa se duca ......unde or vrea.

saylor venus: intrebare...care e legatura intre rockul romanesc si parkisti? si mie imi plac dar nu vad legatura, or fi romani si nu stiu eu.

pese: sper sa nu ma omoare lumea ca-mi plac parkistii, asta e, ma amuza stilul ala....
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Aug 07, 2003 9:41 am

ma amuza stilul ala....

si tu ne amuzi pe noi, da' nu suficient. :D

versus se incadreaza in stilul jenant si cel putin dubios numit pop-rock. (rock-'softit') ca si krypton, directia (total gresita) 5, k-risma, precum multi altii.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Aug 07, 2003 10:23 am

multumesc nighty, si io care credeam ca nu ma mai iubesti :D

Au avut astia de la versus norocul chiorului. Pai daca nu era Violeta astia nu scoteau fata afara. sunt curios daca au fani.
Si ceva despre Royal: super formatie rock romaneasca, am inebunit cand i-am vazut in deschidere la Cargo. sa-l vezi pe tip foarte romantic cum se aseaza in genunchi in fata tipei si nu stiu ce ii canta, de ma facea sa-mi aduc aminte de superbele versuri de la Manowar (surpriza Nighty, stiu si versuri :) ) :"Woman, be my slave".
a fost cineva la acel concert ? ce au cautat in deschidere la Cargo :versus, royal? mai aveau un pic si-l aduceau si pe adrian rokerul minune
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Joi Aug 07, 2003 10:44 am

Mie imi place mai mult rock-ul strain. Cel romanesc nu este mare chestie.
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Aug 08, 2003 11:15 am

daca vreti cateva melodii din rockul romanesc mergeti la http://www.hmm.ro la sectia mp3 sunt cateva melodii ale unor formatii romanesti (cred ca sunt numai romanesti). Nu suna extraordinar, dar unele suna bine.
ascultare placuta

ps: melodiile sunt full, nu doar demo-uri
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde vali » Vin Aug 08, 2003 4:41 pm

auu, ma doar capuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

adevaru e ca ab4 nu se compara cu limbi'n'parc
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Aug 08, 2003 9:32 pm

Initial trimis de Nightwish
[b]versus...

bah, si totusi aia cu violeta lu' bebeu' sunt verso.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Kryszti » Dum Aug 10, 2003 7:22 pm

Initial trimis de Nightwish

si tu ne amuzi pe noi, da' nu suficient. :D

versus se incadreaza in stilul jenant si cel putin dubios numit pop-rock. (rock-'softit') ca si krypton, directia (total gresita) 5, k-risma, precum multi altii. [/B]



Se numeste rock politicos. ;)
Si este o optiune pe care o alegi sau nu.
Mi se pare deprimant sa vezi rockeri cu ochelari de cal (doar cargo & iris, doar cargo & iris, in rest nu exista nimic...). Total deprimant.
Kryszti
Junior Member
 
Mesaje: 785
Membru din: Sâm Ian 19, 2002 12:00 pm
Localitate: Buftea

Mesajde memetshot » Mie Aug 13, 2003 11:08 am

vai ce emotionant. rock politicos ;P
pe bune mai? si ce fac astia, cand canta iti deschid usa sau cum?

o trupa fainuta pe care am ascultat-o zilele aste e Cash. nu stiu cat sunt de originale melodiile si sunt prost inregistrate dar suna bine oricum.
Si Nighty, ai auzit de magica? un fel de nightwish autohtoni. vocea tipei suna bine, pacat ca atunci cand ii asculti nu poti sa nu te gandesti la finlandezi...
Normal ca prin ascultarile de roace romanesti, underground, am dat si de niste formatii de toata jena, as numi aici Anarhia- un fel de ceva cu versuri gen Labuci. nu stiu de ce m-am chinuit sa-i mentionez.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Aug 13, 2003 11:19 am

io i-as fi zis mai degraba 'plicticos'. usoare diferente de nuantza, in esenta acelasi lucru.

nu am auzit de sus numitii.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Aug 13, 2003 11:38 am

pai adevarul e ca plicticos / politicos :)
pacat, chiar eram curios sa iti ascult/vad/citesc parerea.

am downloadat de pe adresa care v-am recomandat-o mai sus 80 si ceva de melodii roamnesti cam de toate genurile: heavy/gothic/black/labareala
favoritii: cei de mai sus + trooper si creca ar mai fii cativa.
oricum nu sunt de genul celor de la versus/verso (tot acelasi lucru :) ), directia (inspre prapastie) 5 ...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde CHAOSgirl » Dum Sep 14, 2003 4:40 pm

ok fratzilor cred ca toata lumea e de acord cu mine ca muzica romaneasca nu se compara cu muzica straina si ca formatziile de rock romanesti nuu se compara cu formatziile de rock straine...dar totushi ar trebui sa le dam o shansa..:P
CHAOSgirl
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mie Aug 27, 2003 4:15 pm

Mesajde Floriris » Dum Sep 14, 2003 10:18 pm

Initial trimis de CHAOSgirl
ok fratzilor cred ca toata lumea e de acord cu mine ca muzica romaneasca nu se compara cu muzica straina si ca formatziile de rock romanesti nuu se compara cu formatziile de rock straine...dar totushi ar trebui sa le dam o shansa..:P


Eu cred ca shi noi avem formatii foarte bune, care sunt umbrite de toate tutele pe care le stim.Formatii ca Iris, Cargo, Phoenix, chiar si Trooper, si Firma (mai sunt cateva), sunt dupa parerea mea, la standarde...mondiale (cum vreti sa-i spuneti).
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Re: rock-ul romanesc

Mesajde Morgoth » Vin Oct 03, 2003 11:16 pm

Slab ... in afara de Vama veche, Cargo, Iris , Phoenix si inca alte formatii folk, e slab in Romania. Oricum e mai presus decat Linkin parc, care e cea mai slaba formatie rock(daca asa se poate numi)...si nu am zis-o eu, ci eu "castigat" premiul de cea mai slaba formatie rock la Premiile muzicale rock (nu MTV)
Morgoth
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Oct 03, 2003 10:52 pm
Localitate: Romania Radauti

Mesajde marian jan » Vin Oct 03, 2003 11:59 pm

au aparut atatea stiluri de rock de te doare capu'.eu zic sa le zicem pseudorock.rock romanesc exista.si bun.vezi phoenix,ms,ipr,dirty shirt,hoisan...si mai e,mi-e lene sa scriu,ca stiu ca sunti cam idioti si nu prea are rost sa imi obosesc buricele degetelor.peste tot e ceva bun,doar sa stii sa cauti.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde (oana) Psycho » Joi Iul 01, 2004 1:52 pm

hmmm... ce ascult eu din tara: Magica , Luna Amara , Kumm , Cash ,Negura bunget , Womb of maggots ,Acvila ,Implant pt refuz
, "...Through the bleak window of my soul
In marble halls of falling snow
Winter touch the Earth undone
Embittered we embrace the funerals to come..."
Avatar utilizator
(oana) Psycho
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde LeSharK » Mar Iul 06, 2004 4:48 pm

cum le stiti voi pe toate ca niste oameni mari.. sunteti niste imbuibati cu prejudecati si impresii de 'adevarati' fani ai 'adevaratului' rock. va considerati niste rebeli, dar sunteti niste copii ieftine si importatori de modele si de mode de afara.
rock-ul romanesc de bine, de rau inca iti mai poate da de ales (si nu ma refer la directia 5 sau 69), dar din pacate nu intelegeti ca scena rock se poate dezvolta doar prin unitate (macar la inceput pana se pune pe picioare)..

asa ca nu mai fiti asa sceptici/critici.. acordati sanse si mai ales respect formatiilor de alte subgenuri ale rock-ului. daca nu va plac macar respectati formatiile si fanii lor ca doar nu canta m*****!
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde cubu » Mar Iul 06, 2004 5:03 pm

Da mata atoatestiutorule nu stii ca din critici se nasc idei, ca cei criticati uneori chiar ajung sa-si dea seama de anumite greseli si incearca sa se schimbe in mai bine? Daca rockul romanesc e la pamant, hai sa-l lasam acolo, sa nu-l deramjam saracu, poate i se se face rau si boraste daca-l miscam...

P.S. Pe asta mi-l revendic drept ionutzz...z...zz personal.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron