Comandorul Hoisan

Totul despre muzica rock

Mesajde gaga » Joi Iul 08, 2004 2:04 pm

io aci is cu supermouse si lumea stie, da' toata lumea are dreptul la o opinie.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Joi Iul 08, 2004 2:09 pm

Io am avut tanjentzele mele cu noua dreapta, n-am ascultat Hoisan aproape nimica, nu m-am referit la iel in calitate de muzician, ci prin legatura cu miscarea asta de 2 lei care ie Noua Dreapta.

Nimeni nu poate contesta penibilitatea poeziei din linku de mai sus.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Joi Iul 08, 2004 2:10 pm

am auzit shi mai penibile, pishkeshule, asha ca ata iete
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde gaga » Joi Iul 08, 2004 2:30 pm

aaaaaaa ... noua dreapta e altceva. si nici miscare nu prea e. e asa o chestie
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Joi Iul 08, 2004 2:52 pm

o d'aia....
acu, ce sa faca shi Hoisan? daca lui ii place dreapta- bravo lui
pe mine nu ma intereseaza cu cine voteaza, numa cum le zice el acolo din bass shi din alte hestii
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde piskeshu » Joi Iul 08, 2004 2:58 pm

Totushi, o chestie de-asta spune cate ceva shi despre omu respectiv. Pentru mine conteaza shi aspectu asta.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Joi Iul 08, 2004 3:03 pm

shi de ce ar fi o simpatie pentru dreapta ceva rau??
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde piskeshu » Joi Iul 08, 2004 3:06 pm

Ie vorba de Noua Dreapta, nu de dreapta in jeneral, care noua dreapta ie o adunatura de dobitoci visatori, dupe cum i-am cunoscut io pe unii din membri. Intra shi tu pe situ ala sa vezi despre ce-i vorba.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde LeSharK » Joi Iul 08, 2004 3:21 pm

l-am vazut o singura data pe Hoisan live (ma rog.. era inregistrare din ClubA pe MTV :D).. si era cu o cagula pe fatza.. canta in germana doar la bass si asistat de un dum machine.. mi s-a parut chiar interesant :)

oricum faza cu Noua Dreapta mi se pare cam lame.. dar asta nu-l face muzician prost sau ceva.. cand o sa am ocazia o sa ma mai documentez asupra muzicii lui.. till then.. nothing relevant to add :)

Franz Ferdinand :)
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iul 08, 2004 3:35 pm

cam complicat sa te documentezi, trebe sa incepi din cele mai vechi tinpuri cand aparea la militzie la "asa nu"

are si versuri in germana cu comandorul, la inceput cand canta cu tectonic nu avea si parca nici cand avea "sub semnul crucii"
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rockeru'Somer » Vin Iul 09, 2004 8:29 am

textele din tectonic au si ele iz de miscare nationalista de dreapta, ce era sa faca hoisan acum??? sa cante si el cu che pe piept asa cum fac pustii de astazi, sa se dea mare stangist si dupa concert sa fie cel mai mare antisemit, asa cum se intampla cu formatiile astea de buzunar? hoisan asa canta si pe vremea lu' ceausescu, si pe vremea de glorie a tectonicului si acum! in schimb el o face bine, ceilalti lalaie!
in legatura cu cei de la noua drepata, e de discutat...
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde supermouse » Vin Iul 09, 2004 10:40 am

asta cam asha e. Tipul e constant shi de asta e shi mai mult de respectat.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde piskeshu » Vin Iul 09, 2004 10:46 am

Deci ie bine sa perseverezi in antisemitism? ~o
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Vin Iul 09, 2004 10:47 am

numai daca nu te cheama Vadim Tudor
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde piskeshu » Vin Iul 09, 2004 10:51 am

Atunci nu mai am nimica de zis. ;i
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Vin Iul 09, 2004 10:55 am

e simplu: atata timp cat eshti sincer shi convins de chestia pe care o afirmi, potzi fi antisemit, loyalist de al lu Saddam- ca mine-orishice
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde cubu » Vin Iul 09, 2004 11:02 am

supermouse scrie:Tipul e constant

Nu e constant, a fost de doua ori la club "Live" la noi in Campina. Prima oara a venit cu trupa, a doua oara a venit singur, a dat drumu la CD si si-a facut doar partea lui. O sa-mi spui caCa mpina nu e cine stie ce oras, DAR, pe langa faptul ca e unul din putinele orase din Romania care au MACAR un club unde SE CANTA, un artist care se respecta nu-si strica imaginea in felul asta nici la Cocorastii Caplii...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Iul 09, 2004 11:04 am

Supa mouse, vezi ca deja aberezi. Daca io cred ca ie bine sa te omor pa tine, ie o.k., tre sa fiu lasat in pace sa fac ce cred io ca ie bine?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Iul 09, 2004 11:28 am

cubu, e constant in idei, crede-ma. si nu prea are legatura cu ni'ca din ce se canta pe la noi, nici ca idee nici ca ni'ca.

bre kesh, le iei si matale prea ad literam. daca are nejte idei mai contra (desi sincer nu-i chiar asha), nu inseamna ca scoate buzduganu si sparge nush ce natzie sau rasa.

ideile lui is mai mult impartasite la o bere in argentin ca de concretizat mai oha.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Vin Iul 09, 2004 11:33 am

Bine, ma , daca suntezti preteni...
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Vin Iul 09, 2004 11:53 am

cubu scrie:... O sa-mi spui caCa mpina nu e cine stie ce oras, DAR, pe langa faptul ca e unul din putinele orase din Romania care au MACAR un club unde SE CANTA, ...


.1.e mai !...e un oras fain ..mi-am petrecut copchilaria prin zona ..
si 2: s-a auzit de Clubul vostru ... multe trupe stiu de el ... cred ca si noi vom veni in toamna :)

Hoisan?
PAREREA MEA (care nu conteaza oricum) : trebuia sa cantam in clubA. La aprox. o ora pana sa urcam pe scena, es pana afara : minune: peste afisul cu noi era lipita o banda de hartie pe care scria: "in aceasta seara Comandorul Hoisan - Bass-baritonul sec XX" !!! ..ceva pe-aci .
..adicalea cum? Eu am concert, eu sunt pe afis. Si vine unu' ( alt ARTIST), care din respect pentru mine, se lipeste el peste afisul meu ( desi nu fusese anuntat/in program... bla bla bla )
..Ce vreau sa spun : nu pot respecta pe cineva care nu-i respecta pe cei din jur. si mai ales din breasla ...

In momentul in care voi ajunge sa ma consider CEL MAI TARE, de neinlocuitul, inestimabilul trubadur/bass bariton ... va rog din suflet, impuscati-ma ... cu siguranta ca voi fi inebunit. Impuscati-ma ca nu voi mai fi EU ... ma rog..

... Adica daca eu PERSEVEREZ in PROSTIE inseamna ca tre' sa-mi laudati PERSEVERENTA si sa-mi treceti cu vedere PROSTIA?..pai asa prieteni imi sunteti voi?!!

... mie nu-mi place si nu-l inteleg ... sincer. deci parerea mea nu conteaza
Eu zic ca are probleme psihice si tre' ajutat. Sper sa ma insel.

bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Iul 09, 2004 1:10 pm

LOOOL bortiene, ai dreptate mah, da nu din motive de rautate face asha, la carutza lui de ani si fizici si in muzici, se comporta ca un copchil mic, voi ashtia mai la inceput de cariera punetzi mult la suflet nishte chestii pe care batranii le uita imediat... imi si imaginez ca s-a cracanat de ras si a povestit la toata masa ce mare chestie a facut el. bebelush :)

pijkesh, da, oarecum, de multi ani, da asta nu inseamna ca iau apararea, explic si io ce stiu, una alta. pe vremea tectonicului stiam toate versurile. da astea noi is mai haiuase

kamikaze ... kamikaze ... kamikaze ... kamikaze ... kamikaze ... kamikaze ... ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde supermouse » Vin Iul 09, 2004 1:28 pm

lasa Bortziene, ca asha e una lume- glumeatza
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Bortzianu' » Vin Iul 09, 2004 1:42 pm

supermouse scrie:lasa Bortziene, ca asha e una lume- glumeatza


...na pai stai calm ..ca nu am pus chiar asa mult la suflet .. de fapt nu-mi aminteam daca ..nu vedeam postul asta ..

..adevarul e ca batranii ... asa nebuni cum sunt ..tre' lasati in pace, acceptati . iar daca ma deranjeaza vreunul .. eu ma pot muta ... ca el saracul pana impacheteaza .. i se termina fisele ptr. lumea asta ..

..adica na il inteleg si nu il condamn .. ceea ce e de apreciat e ca a facut ceva ( putin important daca VALOROS sau nu ... ) in care a crezut ..chiar si in vremuri tulburi ptr. rock.

..ca a fost un stalp si ca acum e cam subred .. e partea a doua .. dar daca n-ar fi fost astia ca el .. eu unul acum ma plimbam in merzedes si faceam febra musculara zilnic, de la ghiuluri si zarzanale pe mini ..

..numai bine si .. sa ne acceptam batranii.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Vin Iul 09, 2004 1:47 pm

Hoisan, asha cum e el, e un tip adevarat. Nu s-a vandut, nu a facut compromisuri, nu s-a potolit, shi mie chiar imi place ca muzician. Ai dreptate. Fara oameni ca el, nu mai era rock romanesc
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde cosma » Sâm Iul 10, 2004 4:41 pm

Bai, ceea ce apreciez la Hoisan e ca e un moment de autentic in rockul romanesc. Sa moara Bortianu, Hathorii, Implantii, ab4trii etc. Dupa(ha, o sa rideti) Phoenix , consider Tectonic a doua trupa romaneasca de valoare de pe plaiurile noastre. Pacat (cacat) ca nu mai e .

Acu despre prezent. Ce ma enerveaza e ca fata de mesajul anti-existentialist al Tectonicului, Hoisan a trecut pe partea socio-politica. Incearca sa indemne la actiune (considera ca doar actiunea e virila-ceea ce poate fi asa- dar nu intelege ca rockul, cel putin in acceptiunea mea e atitudine intelectiva de asemenea, iar puseurile extremist-prozelitiste sunt de cacat caci intra in contradictie cu insasi bunul simt al activitatii materiei cenusii), in loc sa cinte si sa isi faca treaba. Indemnuri la actiune si pozitie politico-sociala nu sunt excluse in cazul mesajului rock (ex care-mi vine: U2), dar e nevoie si de o rafinare a lor.

Cu alte cuvinte, era mult mai rafinat canalul colector (la limita cu un mesaj politic de dreapta-elitismul in fond e pozitionat politic in deapta) decit un mesaj ca KILL THE JEWS, in primul rind ca nu face parada de pozitie politica, ci e un mesaj existential. Tot timpul am considerat ca versurile "Siruri imense de oameni grabiti, se varsa-n canale, zimbesc fericiti, Haul priveste al scurgerii val, si ride isteric, "Veniti la canal!"" exprima chintesenta conceptului Das Man din onto-fenomelogia lui Heidegger(by the way-si el a fost simpatizant nazi)

pentru detalii, astept provincia
cosma
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iul 04, 2004 6:15 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde supermouse » Sâm Iul 10, 2004 5:35 pm

Cosma
muzical vorbind, Hoisan e un talent
cu restul- as in orientarea spre dreapta, anti-semitismul.... eu o sa fac pe magarul filozof shi o sa incerc sa nu ma pronuntz.
however- numai un comentariu scurt
antisemitismul nu este intotdeauna egal cu nazismul.
shi, din pacate, nu este nici reactzia c;asica de respingere fatza de ceva nefamiliar.
Antisemitismul este o atitudine foarte veche- poate cea mai veche "intolerantza" din istorie- deshi intolerantza e cam putzin spus.
Intrebarea care se ridica este "de ce?"
dar asta e un forum de rock. Daca doreshti o discutzie despre antisemitism, poate se face pe Politic shi social
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde cosma » Sâm Iul 10, 2004 6:04 pm

si eu am discutat tot despre rock. Vorbeam despre mesajul muzicii...whatever

si eu sunt de acord ca "puseurile extremist-prozelitiste" nu sunt neaparat nazi, si pot sa nu fie antisemite, dar tot de rahat sunt
Perforatorul zace/Nefolosit de-o vreme/A vietii desfatare/ Pamintul iarasi cere.
cosma
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iul 04, 2004 6:15 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Lun Iul 12, 2004 9:38 am

hehe, nu m-am gandit niciodata la o legatura intre canalul colector si das-man, dar se pupa exact, acum ca ai zis matale...
ma rog, heidegger a aplicat o fenomenologie (a lui husserl) la analiza fiintei umane, treaba din care a rezultat ceea ce se cheama "ontologie existentiala", treaba care, intr-adevar razbate din "canalul colector" (da' n-as baga mana in foc ca la asta s-a gandit liviu)

aia cu kill de jew eu ash loa-o mai mult in gluma decat in serios, da' pana acum, cosma a facut cea mai frumoasa, atenta si coerenta analiza asupra fenomenului hoisan, cu care, in mare parte sunt de acord.

edit: la semnatura matale, versurile foreza, esti sigur ca e "desfatare"?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde cosma » Lun Iul 12, 2004 2:20 pm

danone scrie:.....(da' n-as baga mana in foc ca la asta s-a gandit liviu)

.....

edit: la semnatura matale, versurile foreza, esti sigur ca e "desfatare"?

Eu sunt sigur ca nu s-a gindit la asta-am baut acu doua saptamini cu el la Vama Veche. Dar who fucking care? Stii ce zicea Dali-"The fact that I do not know the meaning of my paintings doesn't mean that my paintings have no meaning." :)-

Probabil ca ai dreptate cu foreza. da cum era?
Perforatorul zace/Nefolosit de-o vreme/A vietii desfatare/ Pamintul iarasi cere.
cosma
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iul 04, 2004 6:15 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori