phoenix 40

Totul despre muzica rock

phoenix 40

Mesajde vali » Joi Oct 03, 2002 10:08 pm

dupa gustul amar care ne-a lasat o alta aniversare, mergem vineri sa vedem reuniunea phoenix 40 de ani?

la sala polivalenta?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde dinu » Joi Oct 03, 2002 10:12 pm

Detalii: intrare, ora, etc.etc.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde vali » Joi Oct 03, 2002 10:22 pm

nu stiu mai multe

decat ca intrarea e la 18.00
va dura 5 ore
si vor veni toti membrii, inclusiv moni
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Oct 03, 2002 10:28 pm

Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde gaga » Vin Oct 04, 2002 10:19 am

vali, e vineri mah, normal ca mergem... dupe ii agresam lui vlad noul coleg de camera (da vali, aceeasi, insemnata de sangele matale). asta zic io, oricum vedem diseara de tipul trebe imbatat sau legat. (cum ar veni diseara, regie, bere.... nu in vechea formula da' ata ete, unii se mai si insoara)

dinu... creca ai inebunit :D
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde vali » Vin Oct 04, 2002 1:02 pm



oi-te mah, ca baiatu asta stia...sopra, vii si tu?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Vin Oct 04, 2002 8:13 pm

as dori si io sa iau parte la eveniment da' din pacate.....frec pokemonu' prin dierna
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde vali » Sâm Oct 05, 2002 4:11 am

beleteu cica e 100.000
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde marian jan » Sâm Oct 05, 2002 12:09 pm

ail bi zer
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Vreti un concert adevarat? - veniti vineri la Polivalenta

Mesajde LinX » Mie Oct 09, 2002 2:39 am

Referitor la "Phoenix 40", acesta s-ar putea sa fie si ultimul concert al lor... Asa ca vedeti pe unde mai gasiti bilete. Marti, la "Muzica", se terminasera.

Un articol din iulie din care reiese destul de clar dezamagirea lui Covaci fata de modul in care evolueaza muzica (si nu numai) in tara si modul in care sunt desconsiderate valorile:
http://www.phoenix-fanclub.ro/download/articol%20libertatea/Articol%20Libertatea%20-%20Phoenix.zip

(Pt. cei care nu stiu, sustinerea celor 2 concerte aniversare - la Opera, miercuri si Polivalenta, vineri - a fost facuta posibila cu eforturi f. mari si in ultim moment)
Avatar utilizator
LinX
Junior Member
 
Mesaje: 105
Membru din: Joi Ian 17, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Mie Oct 09, 2002 8:45 am

da, de la guvern.

ieri am trimis pe cineva sa imi ia bilet si nu stiu daca am inca
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde marian jan » Vin Oct 11, 2002 7:06 am

vand bilet la "pheonix".e in fata,in randul 3(cred).e si langa zgubilici. :p .
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Un spectacol unic...

Mesajde LinX » Sâm Oct 12, 2002 2:58 am

Initial ma gandisem sa fac un "semi-eseu" pe tema concertului, dar o sa ma rezum sa spun ca cei ce au fost acolo au inteles cat de uriasa este diferenta intre cei ce-au cantat asta seara la Polivalenta si "restu' lumii" de-aici, de pe plaiurile mioritice cel putin.
O sala intreaga a fost zguduita, mai ales in partea a doua a concertului (anii '80 si '90, dar si un Negru Voda greu si plin de energie si elemente de virtuozitate), de sunet si de ropote de aplauze si strigate... a fost ceva superb, cum f.f. rari vezi pe la noi.
Avatar utilizator
LinX
Junior Member
 
Mesaje: 105
Membru din: Joi Ian 17, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Sâm Oct 12, 2002 3:11 pm

exceptand dumele lui baniciu, restul a fost extraordinar
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

:)

Mesajde Lancelot » Sâm Oct 12, 2002 4:30 pm

...poate pentru cei care nu au problemne cu aglomeratia excesiva si cu totala lipsa de aer...
am stat (din pacate, caci si mie mi-ar fi placut sa aud/vad ceva)pe scarile de la intrarea in sala si m-am delectat cu probe de sunet la Mugur de fluier si lipsa totala de inalte, devenita enervanta la intrarea lui Manni Neumann (whatsoever, ca niciodata nu am stiut exact). Iar explicatia cu "din cauza organizarii mi-am pierdut vocea" nu o mai auzisem, e absolut o ri gi na la!!!
Auzisem numai :"am venit pe motor din germania si am racit" sau "ati fumat in sala si nu pot canta".
Bine a zis cineva: noroc cu Baniciu...
daca nu era el, chiar sufeream dupa cei 100.000 :(
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde vali » Sâm Oct 12, 2002 4:42 pm

hmm

baniciu m-a enervat la culme ca isi dadea aere si a dat niste rateuri de era sa i-o traga iar covaci.

a gresit 2 piese, cu vocea scartaia, a uitat de 2 ori sa intre cu vocea pe piesa. noroc cu covaci.

vocalistul ala german (malcolm j. lewis) are tot respectul meu, a dat o nota de profesionalism si de cum se canta tuturor.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

:(

Mesajde Lancelot » Sâm Oct 12, 2002 4:49 pm

aerele NU am avut cum sa le vad:)))
scartaielile nu le am prins, asa ca te cred pe cuvant...
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde vali » Sâm Oct 12, 2002 4:57 pm

sper sa il pot inregistra in comp de la tv. cine stie cand se va difuza sa imi spuna
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Aberatii...

Mesajde LinX » Dum Oct 13, 2002 1:46 am

Initial trimis de Lancelot

am stat (din pacate, caci si mie mi-ar fi placut sa aud/vad ceva)pe scarile de la intrarea in sala si m-am delectat cu probe de sunet la Mugur de fluier si lipsa totala de inalte, devenita enervanta la intrarea lui Manni Neumann (whatsoever, ca niciodata nu am stiut exact). Iar explicatia cu "din cauza organizarii mi-am pierdut vocea" nu o mai auzisem, e absolut o ri gi na la!!!
Auzisem numai :"am venit pe motor din germania si am racit" sau "ati fumat in sala si nu pot canta".
Bine a zis cineva: noroc cu Baniciu...
daca nu era el, chiar sufeream dupa cei 100.000 :(


F. interesant ce zici, Lancelot. Sa dai vina pe Covaci pt. organizarea care a lasat de dorit pe-alocuri. Mie inaltele mi-au crapat capu' unde stateam si mai degraba basul mi-a lipsit, dar in fine...

Noroc cu Baniciu, cum sa nu... Ca daca era dupa el, aveam parte de Phoenix in stil Pasarea Colibri si nici nu apucau anii'80. Tot ce ai vazut acolo au fost 75% munca si sacrificiile lui Covaci timp de 40 de ani, iar ceilalti 35% nu-i apartin in nici un caz lu' Baniciu. Norocul lui si ghinionul altora ca sunt cateva piese care nu merg decat pe o anumita voce (cateva!)

Iar daca vrei un argument ceva mai obiectiv si care ar trebui sa-l fi observat si tu - fa un efort si adu-ti aminte ce si cum a cantat Baniciu si cat a distrus el din spectacol cu figurile lui de pseudovedeta complexata, nu 30 de secunde de probleme tehnice. De asemenea incearca sa-ti dai seama ce a facut o sala intreaga sa aplaude si sa strige pana la epuizare "Phoenix", "Nicu", "La multi ani"...
Avatar utilizator
LinX
Junior Member
 
Mesaje: 105
Membru din: Joi Ian 17, 2002 12:00 am

rectificare

Mesajde LinX » Dum Oct 13, 2002 1:53 am

In fine... 25%, nu 35 :P
Avatar utilizator
LinX
Junior Member
 
Mesaje: 105
Membru din: Joi Ian 17, 2002 12:00 am

Mesajde KickAss » Dum Oct 13, 2002 1:04 pm

Se pare ca parerile vis-a-vis de sonorizare sunt impartite. Depinde de locul in sala. Eu am stat foarte nasol, undeva in spatele scenei si nu vedeam decat unul dintre panouri si ala din spate. Cu alte cuvinte, covaci tinea griful cu dreapta. Oricum, sunetul acolo a fost brici chiar daca nu erau boxe indreptate spre noi si totul se auzea prin reflexie. Vocea lui Covaci e de mult timp pe butuci. Baniciu e un ingamfat si jumatatea dar fara el Phoenix n-ar fi avut acum voce. Tandarica, a dat clasa. Zamfir a dat si el o gherla cand a suflat de cateva ori pe langa nai, dar unde a fost nevoie de el a zis bine (Ciocarlia si Balada). Ahhh, doamne ce voce aiurea are! LOL. Regia de imagine -> EXECRABILA! O totala lipsa de profesionalism. Manni Neuman - baiatul asta ma uimeste, e beton de beton.

Concluzie: Daca as fi lipsit nu mi-as fi iertat-o pentru nimic in lume. Piese de rezistenta: Negru Voda, Ciocarlia, Balada.
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Re: Aberatii...

Mesajde Lancelot » Lun Oct 14, 2002 10:44 am

Initial trimis de LinX


F. interesant ce zici, Lancelot. Sa dai vina pe Covaci pt. organizarea care a lasat de dorit pe-alocuri. Mie inaltele mi-au crapat capu' unde stateam si mai degraba basul mi-a lipsit, dar in fine...

:))) dupa cum nu ai vazut, remarca cea cu organizarea e in ghilimele, apartinandu-i lui Covaci insusi. Si era despre cum si-a pierdut vocea:)

Noroc cu Baniciu, cum sa nu... Ca daca era dupa el, aveam parte de Phoenix in stil Pasarea Colibri si nici nu apucau anii'80. Tot ce ai vazut acolo au fost 75% munca si sacrificiile lui Covaci timp de 40 de ani, iar ceilalti 35% nu-i apartin in nici un caz lu' Baniciu. Norocul lui si ghinionul altora ca sunt cateva piese care nu merg decat pe o anumita voce (cateva!)
:))) Norocul si ghinionul meu este ca nu am avut, ca unica sursa de informatie, cartea "Phoenix, insa eu" si interevntiile lui Nicu Covaci la tv. Repet, noroc si ghinion totodata. Dupa cum fanii vehementi, ca tine, imi plac si imi sunt uratzi, in acelasi timp:)

Iar daca vrei un argument ceva mai obiectiv si care ar trebui sa-l fi observat si tu - fa un efort si adu-ti aminte ce si cum a cantat Baniciu si cat a distrus el din spectacol cu figurile lui de pseudovedeta complexata, nu 30 de secunde de probleme tehnice. De asemenea incearca sa-ti dai seama ce a facut o sala intreaga sa aplaude si sa strige pana la epuizare "Phoenix", "Nicu", "La multi ani"...


Nefiind un articol de presa, ci o parere spusa intre prieteni, mi-am exprimat doar nemultumirile legate de concert.
De asemenea, nu sunt fan al osanalelor si laudelor pana in Ceruri, fiindca am o atitudine ceva mai rezervata si nu arunc cu cuvinte mari.
A fost, intr-adevar, un concert eveniment, cu scapari explicabile, datorate dorintei de a vinde cat mai multe bilete si, posibil, lipsei de timp pentru a realiza cum trebuie regia si sunetul concertului. Dar, cand toata ziua esti la televizor, nu mai poti fi si la sala...
Un sfat, Linx: structureaza-ti mai bine opiniile...ah, si inaintede a sari de cotzi in sus, citeste ATENT ce scrie interlocutorul:) ciao
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

si totusi..

Mesajde dyane » Lun Oct 14, 2002 8:50 pm

trecand peste neajunsurile legate de organizare, peste 'vocea' lui Covaci, peste Baniciu cu ifosele lui si peste Sistem care nu stiu ce cautau acolo ca nu prea se integrau, am fost efectiv impresionata de faptul ca 30000 de oameni de toate varstele respirau in ritmul in care batea Tandarica in prima parte a concertului. Nu vreau nici sa laud excesiv, nici sa critic aiurea, mie mi-a placut.
The show must go on!
dyane
Junior Member
 
Mesaje: 179
Membru din: Lun Sep 24, 2001 8:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re:

Mesajde LinX » Mar Oct 15, 2002 12:07 am

Senin si calm fiind, vreau doar sa lamuresc cateva aspecte:
Am postat pt. ca nu am fost de acord cu ce ai zis ref. la "salvarea venita din partea lui Baniciu" si toate cele. M-a deranjat si atitudinea fata de Covaci, ce-i drept, mai ales dupa ce vezi un om care a luptat atata pt. acest concert - ca sa ma rezum la prezent. Te-as mai intreba cati oameni la aproape 60 de ani ai vazut tu ca pot sa tina chitara pe scena aproape 5 ore.
Postul meu nu consider ca a fost in nici un caz mai subiectiv ca al tau.

Cat despre aluzia cu fanii si sursele de informare - cartea lui Nicu si emisiunile TV - te-as intreba cum e sa scoti de-astea din tine, asa, aiurea? Dc. tineam neaparat sa-ti spun cat de mare admirator al lui Covaci sunt, iti spuneam cate materiale am cu ei, cati km am facut ca sa-i vad anul asta in alt concert sau cum am avut onoarea sa dau mana sau sa discut cu el.
Am incercat in schimb sa-ti ofer niste argumente pt. ceea ce-am zis ref. la Covaci, Baniciu si la concert in general.

Eu unu chiar nu tin sa continuu discutia asta contradictorie. De retinut totusi ca majoritatea celor care au fost acolo (am citit si auzit destul de multe parerei) au considerat concertul ca fiind unul reusit.
Avatar utilizator
LinX
Junior Member
 
Mesaje: 105
Membru din: Joi Ian 17, 2002 12:00 am

Re: si totusi..

Mesajde Lancelot » Mar Oct 15, 2002 10:49 am

am fost efectiv impresionata de faptul ca 30000 de oameni de toate varstele respirau ...


30.000 ? dyane... mai scade:) nu mult, vreo 17 - 18.000 :)
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Re: Re: Re:

Mesajde Lancelot » Mar Oct 15, 2002 11:00 am

nu am fost de acord cu ce ai zis ref. la "salvarea venita din partea lui Baniciu" si toate cele.

.... astea sunt cuvinte pe care mi le pui tu in gura... eu am zis ca, din punctul meu de vedere, a fost "noroc cu Baniciu"... eroismul "salvarii" e in mintea si inima ta:)

M-a deranjat si atitudinea fata de Covaci, ce-i drept, mai ales dupa ce vezi un om care a luptat atata pt. acest concert - ca sa ma rezum la prezent.

.... e normal sa te deranjeze una sau alta, fiindca avem opinii diferite. Dar, iarta-ma, nu o sa ma dau inapoi, doar pentru ca pe tine te-a deranjat ceva si repede, pe un ton atat de subiectiv incat nu admite (haha) replica, mi-ai sarit in cap. Si poate ai finetea sa-mi explici cum si cat exact s-a luptat Covaci pentru concertul asta...
Te-as mai intreba cati oameni la aproape 60 de ani ai vazut tu ca pot sa tina chitara pe scena aproape 5 ore.

... hehehe... chiar vrei sa-ti dau exemple ???

Cat despre aluzia cu fanii si sursele de informare - cartea lui Nicu si emisiunile TV - te-as intreba cum e sa scoti de-astea din tine, asa, aiurea?

... nu le-am scos aiurea, dragule, le-am "scos" facand legatura intre parerile tale profund obediente si materialele de promovare ale Phoenixului aka Nicu Covaci.
Dc. tineam neaparat sa-ti spun cat de mare admirator al lui Covaci sunt, iti spuneam cate materiale am cu ei, cati km am facut ca sa-i vad anul asta in alt concert sau cum am avut onoarea sa dau mana sau sa discut cu el.

... cam banuiesc, caci concertul (unic!) l-au avut la Arad si am avut ocazia sa fiu aproape de (bietii) organizatori... mai mult de 1200 nu ai facut!

Am incercat in schimb sa-ti ofer niste argumente pt. ceea ce-am zis ref. la Covaci, Baniciu si la concert in general.

... slabe argumente si tot subiective ... dar mai conteaza? discutia e pe final, de vreme ce, oricum, sunt deasupra:)

Eu unu chiar nu tin sa continuu discutia asta contradictorie. De retinut totusi ca majoritatea celor care au fost acolo (am citit si auzit destul de multe parerei) au considerat concertul ca fiind unul reusit.

... la revedere. cele bune:)
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Chira Chiralina » Mie Noi 06, 2002 11:55 am

Am citit cu interes tot ce ati discutat despre concertul aniversar PHOENIX, la care am avut norocul sa fiu si eu prezenta, si cu toate ca s-a spus deja cam tot ce era de spus (despre concert ,normal), vreau sa va prezint totusi si versiunea mea
Da, organizarea nu a fost perfcta, da Covaci a fost ragsit si Baniciu a facut tot felu de figuri, si daca doriti puteti gasi si alte minusuri. Insa cu toate astea, timp de 5 ore (care au trecut ca 5 minute) pot spune ca mi-am simntit cu adevarat sufletul mugr de fluier. Recunosc, am avut un loc foart bun, am resit sa ma strecor in fata si am ajuns char langa ziarist, de unde i-am putut vedea si auzi foart bine pe cei mai buni muzicieni rock ai Romaniei.Chiar am avut impresia la inceput Covaci a plans, dar mi s-a parut probabil, si era doar transpirat. Pot sa va marturisesc insa cu sinceritete ca pe mine chiar m-au podobit lacrimile. Si acum simnt un fior cand imi amintesc momentele in care sala intreaga canta: "Fie sa renasca numai cel ce har..." Cu siguranta stiti despre ce vorbesc. Probabil tot ce am scris vi se pare naiv, poate chiar usor dulceag, dar imi pare ca si voi i-ati judecat cu putin mai mult pragmatism decat era nevoie.
Chira Chiralina
 

PS

Mesajde Chira Chiralina » Mie Noi 06, 2002 12:00 pm

Probabil ca vi se pare si ca sunt o analfabeta. Asa e cand te grabesti, ce sa faci.... E a 3-a oara cand sunt in fata unei tastaturi.. Sper totusi ca ati inteles ce am vrut sa spun.
Chira Chiralina
 

:)

Mesajde Lancelot » Mie Noi 06, 2002 12:11 pm

este posibil sa-i fi judecat prea pragmatic, Chira:) dar cand vraja se rupe, pragmatsimul e tot ce ramane
Imprumuta-mi, te rog, visele tale pana maine
Lancelot
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Mar 02, 2002 2:21 pm
Localitate: bucuresti


Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron