rockul incotro

Totul despre muzica rock

Mesajde manelesux » Joi Oct 04, 2001 1:48 pm

Initial trimis de DANA
[ [/B]


Okei,apreciez elegantza raspunsului.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

m-sux

Mesajde gaga » Joi Oct 04, 2001 2:06 pm

Am citit postul tau despre limp/floyd si parerea mea (mai mult decat neumila) e ca si-ar fi avut locul exact aici. Adica Pink Floyd e rock, limp e un fel de rock si se pupa la fix cu rockul incotro. Eu nu vreau sa postez acolo ca ma murdaresc mai tare decat m-am murdarit ieri. Dar era mai bine sa lasi loc si rockerilor sa-si dea cu presupusul.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Oct 04, 2001 4:25 pm

Initial trimis de manelesux


Btw,shtie careva ceva de Evergrey?


eu pana azi nu ;)
dar am dat niste mp3-uri jos (ca tot m-ai facut curios) de la ei de pe sit (sunt sample-uri de 3 min) de pe ultimul lor album, In Search For Truth. mie imi pare a suna ceva gen tad morose, dar du-te si vezi for yourself ca te convingi mai bine. au si niste mpeguri pe acolo.
alte linkuri: un official si un overview
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Vizitator » Joi Oct 04, 2001 5:01 pm

Initial trimis de aphextwinz


eu pana azi nu ;)
dar am dat niste mp3-uri jos (ca tot m-ai facut curios) de la ei de pe sit (sunt sample-uri de 3 min) de pe ultimul lor album, In Search For Truth. mie imi pare a suna ceva gen tad morose, dar du-te si vezi for yourself ca te convingi mai bine. au si niste mpeguri pe acolo.
alte linkuri: un official si un overview


Io am auzit un albumel dinaintea lui In Search shi mi-o placut tare...iar de asta nou auzisem numa de bine shi eream curios daca l-a ascultat careva ca io cu downloadu aicia mor.
Vizitator
 

Mesajde aphextwinz » Joi Oct 04, 2001 6:02 pm

Initial trimis de Anonim


Io am auzit un albumel dinaintea lui In Search shi mi-o placut tare...iar de asta nou auzisem numa de bine shi eream curios daca l-a ascultat careva ca io cu downloadu aicia mor.


well, ca sa-ti intaresc imaginea, claparu si chitaristu solo sunt beton. intr-una din piese e un cor foarte misto, parca seamana un pic cu therion, dar orchestratia e mult mai inspre progresiv.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

m-am gandit...

Mesajde gaga » Joi Oct 11, 2001 12:20 pm

Eu zic sa reancepem discutiile pe acest subiect. In special pentru ca am vazut la o emisiune (p.s. deathangel, ascultatorii de techno spun ca numai techno e underground), asa, am vazut ca cei de la Kogaion pregatesc o opera rock, reanviind un mai bun obicei.

Am descoperit o noua (si suparatoare) tendinta a catalogarii fenomenului underground. Dupa noua emisiune de underground de la TV s-a intamplat ca ascultatorii si DJ-ii de techno sa zica: beton emisiunea da' ce cauta rockul acolo. DEATHANGEL, pe buna dreptate, intreba ce cauta ala de la vita de vie acolo (au mai fost si alti imbecili) si muzica techno. Un realizator spunea ca hip-hop-ul e underground. Eu raman la parerea mea (pe care o pot demonstra istoric), ca numai rockul e underground. PUNCT
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: m-am gandit...

Mesajde curly » Joi Oct 11, 2001 12:31 pm

Initial trimis de DANA
Eu zic sa reancepem discutiile pe acest subiect. In special pentru ca am vazut la o emisiune (p.s. deathangel, ascultatorii de techno spun ca numai techno e underground), asa, am vazut ca cei de la Kogaion pregatesc o opera rock, reanviind un mai bun obicei.

Am descoperit o noua (si suparatoare) tendinta a catalogarii fenomenului underground. Dupa noua emisiune de underground de la TV s-a intamplat ca ascultatorii si DJ-ii de techno sa zica: beton emisiunea da' ce cauta rockul acolo. DEATHANGEL, pe buna dreptate, intreba ce cauta ala de la vita de vie acolo (au mai fost si alti imbecili) si muzica techno. Un realizator spunea ca hip-hop-ul e underground. Eu raman la parerea mea (pe care o pot demonstra istoric), ca [B]numai rockul e underground. PUNCT
[/B]

eu nu inteleg de unde nebunia cu a clasa vreo muzica in underground....putin snobism,nu crezi,Dana!....ca sa-i dam satisfactie si dlui m-suxcare vad ca a cam disparut
p.s.:sunt curios daca o sa-mi stergi postul
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Re: Re: m-am gandit...

Mesajde gaga » Joi Oct 11, 2001 12:53 pm

Initial trimis de curly

eu nu inteleg de unde nebunia cu a clasa vreo muzica in underground....putin snobism,nu crezi,Dana!....ca sa-i dam satisfactie si dlui m-suxcare vad ca a cam disparut
p.s.:sunt curios daca o sa-mi stergi postul


Hehe, nu m-ai sfatuit sa nu abuzez? Si tu esti inteleptul familiei... Ce, io sunt vali? LOL
Si mie imi lipseste m-sux ca nu mai are cine sa ma ia in bete (in afara de dl. moderator, of course).

E o idee asta cu snobismul. Probabil ca daca te-ai autoclasat in underground vrei sa arati ca esti de cealalta parte a baricadei. Ca intelegi problema tanarului de pe strada. Si aici nu se pupa cu mertzanele din hip-hop clar. Mesajul... hm... e usor sa canti din mertzan "sunt pe strada si castig cum pot, vai de capul meu, bla...bla". Techno era oarecum in underground dar de cand cu moda dj-ilor e dificil de spus (si de catalogari ma feresc precum mine de tamaie).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: m-am gandit...

Mesajde curly » Joi Oct 11, 2001 1:02 pm

Initial trimis de DANA


Hehe, nu m-ai sfatuit sa nu abuzez? Si tu esti inteleptul familiei... Ce, io sunt vali? LOL
Si mie imi lipseste m-sux ca nu mai are cine sa ma ia in bete (in afara de dl. moderator, of course).

E o idee asta cu snobismul. Probabil ca daca te-ai autoclasat in underground vrei sa arati ca esti de cealalta parte a baricadei. Ca intelegi problema tanarului de pe strada. Si aici nu se pupa cu mertzanele din hip-hop clar. Mesajul... hm... e usor sa canti din mertzan "sunt pe strada si castig cum pot, vai de capul meu, bla...bla". Techno era oarecum in underground dar de cand cu moda dj-ilor e dificil de spus (si de catalogari ma feresc precum mine de tamaie).

dupa umila-mi parere,muzica tachno/electronica nu mai "sub"de acum 15 ani de la concertul ala mare al lui jarre de la houston,mi se pare
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde gaga » Joi Oct 11, 2001 1:09 pm

Pai da asa zic si fanii genului (si subgenului house), problema este daca mai este underground? Si unde se pune bariera intre ce este si ce nu este underground. Pentru ca de-aici vine dilema (si a lui deathangel). E posibil ca sa existe multe genuri in underground, singurii care s-au aflat acolo in permanenta fiind reprezentantii (putini de altfel) genului Punk. De aici il exclud pe Billy Idol care canta bine dar nu prea e nici punk nici underground (daca-ti pui haine de piele nu inseamna ca esti porcu' care le-a purtat).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde curly » Joi Oct 11, 2001 1:19 pm

Initial trimis de DANA
Pai da asa zic si fanii genului (si subgenului house), problema este daca mai este underground? Si unde se pune bariera intre ce este si ce nu este underground. Pentru ca de-aici vine dilema (si a lui deathangel). E posibil ca sa existe multe genuri in underground, singurii care s-au aflat acolo in permanenta fiind reprezentantii (putini de altfel) genului Punk. De aici il exclud pe Billy Idol care canta bine dar nu prea e nici punk nici underground (daca-ti pui haine de piele nu inseamna ca esti porcu' care le-a purtat).

MUZICA punk e underground,ok.dar fenomenul punk e la veder aici in craiova(unde se zice ca e cea mai tare miscare punk romaneasca)......au ocupat mai nou si terasa mea preferata!........altfel,daca ii zice unui punkist ca Idol e punk te scuipa
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde gaga » Joi Oct 11, 2001 1:38 pm

MUZICA punk e underground,ok.dar fenomenul punk e la veder aici in craiova

cum adica, explica-mi ca nu inteleg?

altfel,daca ii zice unui punkist ca Idol e punk te scuipa

posibil, dar in dictionarele de mizica Billy Idol e la punk si tanti Madonna e la rock. Asta este o dovada ca nu toti realizatorii de cultura rock (presa, radio, TV) stiu si despre ce draq e vorba. Sau daca stiu au tendinta sa-si personalizeze prea tare "operele".
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde curly » Vin Oct 12, 2001 9:55 pm

Initial trimis de DANA
MUZICA punk e underground,ok.dar fenomenul punk e la veder aici in craiova

[b]cum adica, explica-mi ca nu inteleg?


altfel,daca ii zice unui punkist ca Idol e punk te scuipa

posibil, dar in dictionarele de mizica Billy Idol e la punk si tanti Madonna e la rock. Asta este o dovada ca nu toti realizatorii de cultura rock (presa, radio, TV) stiu si despre ce draq e vorba. Sau daca stiu au tendinta sa-si personalizeze prea tare "operele". [/B]

curly vrea sa zica urmatoarele:fenomenul punk e vizibil,e deasupra,pe punkisti ii vezi peste tot;dar muzica lor nu o asculti dact prin garajele unde se aduna
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde manelesux » Dum Oct 14, 2001 11:36 am

Initial trimis de curly

MUZICA punk e underground,ok.dar fenomenul punk e la veder aici in craiova(unde se zice ca e cea mai tare miscare punk romaneasca)......au ocupat mai nou si terasa mea preferata!........altfel,daca ii zice unui punkist ca Idol e punk te scuipa


Pai punku in underground nu mai e de pe la Sex Pistols incoa....adica Pistols au avut shi incasari shi publicitate shi au supt de sub poala MTV cat s-a putut. Iar zilele astea Offspring, Primus, Green Day, NOFX, Bad Religion stau bine de tot cu vanzarile. Sigur, daca-i spun unui punker ca Offspring e punk o sa ma scuipe in oki...pt ca punkerii sunt genu ala de snob extrem la care daca trupa ajunge la MTV, el nu o mai asculta.Shi poate ca ceva diferentze de la punku anilor 70 pana la punkul din 90, exista...dar tot punk e....asha cum shi rockul progresiv in 2000 nu mai e acelashi ca in anii 70.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Era bun subiectul

Mesajde gaga » Joi Noi 01, 2001 2:35 pm

Initial trimis de manelesux
Pai punku in underground nu mai e de pe la Sex Pistols incoa....adica Pistols au avut shi incasari shi publicitate shi au supt de sub poala MTV cat s-a putut.

-e oarecum adevarat daca te gandesti ca intreband orice rocker (sau rockeras) de punk iti va spune de Sex Pistols.

Iar zilele astea Offspring, Primus, Green Day, NOFX, Bad Religion stau bine de tot cu vanzarile.

- ai uitat de Nina Hagen care e tot punk (unul cam vechi, e adevarat) si pe care o stiu de pe la tv (clipuri, concerte,...) Personal nu i-am ascultat albumele dar din ce am vazut e punk, punk (chiar unul bunicel in opinia mea).
-----------------------------------------------------------------------------------

Subiectul cu rock-ul incotro era o treaba buna, mai ales ca intre timp ne-am mai lamurit dpdv muzical cum stau lucrurile cu fiecare. In afara de niste interventionisti de tip Blink si anonimi injuratori se poate concluziona ca forumul de rock s-a cimentat, ba chiar cicatrizat in constiinta membrilor sai. Faptul ca Rock-ul se indreapta intr-o directie buna este evidentiat si de aparitia unor noi emisiuni dedicate genului la televiziuni si inmultirea numarului de rockeri pe strazi. E adevarat ca in cele mai multe cazuri cantitatea primeaza in detrimentul calitatii (cat ma doare sa vad copii de scoala generala care asculta linkin si limp) . Postul acesta l-am pus in urma vizionarii unui clip (muzica de kkt dealtfel) cu Ice T si Eminem si mai multi ca-i stiu dupa moaca dar nu stiu cum ii cheama. Ideea promovata de clip (in care rockerii erau toti niste marilyn mansoni in devenire) era: opriti batalia dintre stilurile muzicale, sau asa ceva. Ideea mi se pare imbecila si imposibila pentru ca modul de gandire al ascultatorilor de diverse nu poate fi identic (subiect tratat si pe "cum ne influenteaza muzica"). Ca sa inchei, nu cumva se sesizeaza revenirea in forta a Rock-ului si de-aici toata tendinta asta de impacare? Adica sa fie un soi de frica???
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Era bun subiectul

Mesajde manelesux » Joi Noi 01, 2001 5:18 pm

Initial trimis de DANA
Initial trimis de manelesux
Pai punku in underground nu mai e de pe la Sex Pistols incoa....adica Pistols au avut shi incasari shi publicitate shi au supt de sub poala MTV cat s-a putut.

-e oarecum adevarat daca te gandesti ca intreband orice rocker (sau rockeras) de punk iti va spune de Sex Pistols.

Iar zilele astea Offspring, Primus, Green Day, NOFX, Bad Religion stau bine de tot cu vanzarile.

- ai uitat de Nina Hagen care e tot punk (unul cam vechi, e adevarat) si pe care o stiu de pe la tv (clipuri, concerte,...) Personal nu i-am ascultat albumele dar din ce am vazut e punk, punk (chiar unul bunicel in opinia mea).
-----------------------------------------------------------------------------------

Subiectul cu rock-ul incotro era o treaba buna, mai ales ca intre timp ne-am mai lamurit dpdv muzical cum stau lucrurile cu fiecare. In afara de niste interventionisti de tip Blink si anonimi injuratori se poate concluziona ca forumul de rock s-a cimentat, ba chiar cicatrizat in constiinta membrilor sai. Faptul ca Rock-ul se indreapta intr-o directie buna este evidentiat si de aparitia unor noi emisiuni dedicate genului la televiziuni si inmultirea numarului de rockeri pe strazi. E adevarat ca in cele mai multe cazuri cantitatea primeaza in detrimentul calitatii (cat ma doare sa vad copii de scoala generala care asculta linkin si limp) . Postul acesta l-am pus in urma vizionarii unui clip (muzica de kkt dealtfel) cu Ice T si Eminem si mai multi ca-i stiu dupa moaca dar nu stiu cum ii cheama. Ideea promovata de clip (in care rockerii erau toti niste marilyn mansoni in devenire) era: opriti batalia dintre stilurile muzicale, sau asa ceva. Ideea mi se pare imbecila si imposibila pentru ca modul de gandire al ascultatorilor de diverse nu poate fi identic (subiect tratat si pe "cum ne influenteaza muzica"). Ca sa inchei, nu cumva se sesizeaza revenirea in forta a Rock-ului si de-aici toata tendinta asta de impacare? Adica sa fie un soi de frica???


Care frica?????
Danutzo...mi se pare evident ca un hip-hoper sau un manelist bate cu o singura mana 5 rockeri odata.
Nu il pun la socoteala pe shomeru,ca el e oltean shi mananca bine, insa de cand ma shtiu eu, rockerii au avut bani putzini shi cu catzi au avut au luat alcool,nu tu mancare, nu tu fitness...Asha ca in cel mai fericit caz, rockeru pe la 30 de ani ajunge cu ficatu in pioneze, nervii la pamant, haine jerpelite shi eventual o burta de bere nedisimulata,ori un cur mare de prea mult stat pe scaune.
De cealalta parte, manelishtii shi baietzii de cartier trag toata ziulica de gantere, mananca croissantzi shi beau red bull, umbla in mertzane,etc...
Rezultatu: Ma bag io mai prin primavara in Le Noir,shi ce vad: la intrare 5 manelishti imenshi ashteptau pe nush ce rocker dinauntru sa il bata. Rockeru ala avea ca unica protectzie o ciurda de punkeri pirpirii, nemancatzi, nedormitzi, insetatzi, care nici nu prea auzeau bine din pricina muzicii data prea tare...punkerii ashtia se tzineau de lantzurile pe care le mai aveau prin nari shi dadeau tarcoale manelishtilor in cercuri largi, cu priviri haituite shi pofta de sange pe care cel mai probabil nu aveau cum sa shi-o potoleasca. Nu shtiu cum s-a terminat scandalu, da in mod cert am remarcat doua patternuri: rockeru e la pamant cu conditzia fizica shi singura arma pe care o are e disperarea, in timp ce manelishtii shi hiphoperii sunt baietzi prezentabili, politicoshi, gealatzi, pieptanatzi, cu bratzu gros shi pumnu muncit...in concluzie, nu cred ca cineva o sa se streseze daca ies totzi rockerii dintr-o data pe strada.Noroc cu imbecilii aia care se pisha pe morminte, shi scriu pe peretzi Raimstain shi Metilica, ca astfel au shi rockerii cat de cat o imagine mai agresiva.

Iar acest Nwofur,nu e nici pe departe incercarea hiphoperilor de a se apropia cu respect de rock.E chiar invers...sunt trupe de rock care incearca sa se puna bine pe langa hiphoperi..Limp bizkit a crescut la poala lui Dr.Dre...acelashi Dr.Dre va produce urmatorul album Metallica...Ice-t e guest star pe vreo 4 albume rock aparute recent...etc.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

logica

Mesajde curly » Joi Noi 01, 2001 11:04 pm

domnule doctor!inca n-am aflat in ce ti-ai luat doctoratul...stiam ca nu in medicina dar vad ca nici in logica pentru ca tocmai ai infrant un concept fundamental care zice ca nu ai voie sa negi o afirmatie decat ajutandu-te de elementele date......."principiul conservarii cantitatii de informatie"..........
exemplu:negata lui "p implica q" este "non q implica non p"....si nu invers cum s-ar crede la cluj....
mai simplu:"daca maine va fi soare m-sux se va masturba"......negata corecta este "daca m-sux nu se va masturba,maine nu va fi soare"....orice alt raspuns ar introduce noi date in discutie ceea ce e exclus pentru a mentine replicile intr-o forma care sa aiba noima....
am vazut ca mereu iei in suturi ce spune dana doar de amorul artei,dar tu nu negi mai nimic;aduci noi date in discutie si dupa cateva posturi uitati despre ce vorbiti



cu condescendenta,
curly
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Re: logica

Mesajde manelesux » Vin Noi 02, 2001 12:45 pm

Initial trimis de curly
domnule doctor!inca n-am aflat in ce ti-ai luat doctoratul...stiam ca nu in medicina dar vad ca nici in logica pentru ca tocmai ai infrant un concept fundamental care zice ca nu ai voie sa negi o afirmatie decat ajutandu-te de elementele date......."principiul conservarii cantitatii de informatie"..........
exemplu:negata lui "p implica q" este "non q implica non p"....si nu invers cum s-ar crede la cluj....
mai simplu:"daca maine va fi soare m-sux se va masturba"......negata corecta este "daca m-sux nu se va masturba,maine nu va fi soare"....orice alt raspuns ar introduce noi date in discutie ceea ce e exclus pentru a mentine replicile intr-o forma care sa aiba noima....
am vazut ca mereu iei in suturi ce spune dana doar de amorul artei,dar tu nu negi mai nimic;aduci noi date in discutie si dupa cateva posturi uitati despre ce vorbiti



cu condescendenta,
curly



pai da.ai dreptate.de acu incolo nu va mai fi soare.

nu incercam sa neg nimic.ziceam shi io ce mi-a trecut prin cap.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Re: logica

Mesajde Vizitator » Vin Noi 02, 2001 12:49 pm

Initial trimis de curly
domnule doctor!inca n-am aflat in ce ti-ai luat doctoratul...

Si nici nu o sa afli vreodata.....:)
Vizitator
 

Re: Re: logica

Mesajde manelesux » Vin Noi 02, 2001 1:00 pm

Initial trimis de Me in misery
Initial trimis de curly
domnule doctor!inca n-am aflat in ce ti-ai luat doctoratul...

[b] Si nici nu o sa afli vreodata.....:)
[/B]


tu care ejti? Jean Valjean?
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde gaga » Vin Noi 02, 2001 1:19 pm

Te credeam mai precoc manelos, vrei sa-ti trimet o caseta cu tallica? Poate iti revii.... Hai ca uite ce-ai facut, m-ai facut sa postez. Shi offtopic.

Rockul incotro? La mai mare!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde curly » Vin Noi 02, 2001 11:46 pm

dana,umbli underground?
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde gaga » Mar Noi 06, 2001 11:28 am

Ca tot veni toamna si e sezonul de concerte si probabil ati citit si voi impresiile de la ultimele evenimente din bukale revine din nou in actualitate intrebarea : "rock-ul incotro?" Sa o luam pe puncte:

- desi in privinta concertului Iris au existat divergente de opinie, mai multi membrii ai comunitatii noastre au avut cuvinte de lauda, rezulta ca Iris isi mentine traiectoria chiar daca din motive neimportante aici (organizare, bla, bla) are poate usoare dezechilibrari. Din punctul de vedere al fanilor e OK.

- In privinta concertelor Cargo, trupa al carei fan total eram, s-a cazut de acord in unanimitate de voturi: ultimele 2 concerte au fost deplorabile, in special dpdv al indiferentei fata de fani si in particular din cauza sonorizarii infecte. Bile negre cat cuprinde, dar unde se va ajunge? La noi fani (de 13 ani...) care sa strige veseli cand incepe "Ana" - uite bai, o piesa noua! si care sa nu stie nici macar trei versuri? Sau la o revenire a trupei la vechile standarde, lucru care se pare ca la Iris a tinut si nu de ieri de azi. Ramane ca cei apropiati trupei si care cat de cat au luat pulsul salii sa incerce sa le deschida ochii sau, daca in mandria si vedetismul care i-a cuprins se pisha pe fani, sa-si cumpere altii noi.

- Alte concerte: cum bine stiti in Le Noir se desfasoara sambata concerte mai underground decat cele doua stele de mai sus. (Imi permit sa-l trag de urechi pe Frozen care nu ne anunta si pe noi cine si cand canta desi e bine informat... vezi bah alex ca e un subiect de concerte lipit sus pe forum). La unica descindere pe care am facut-o anul acesta acolo am auzit ca se si canta... Nu se compara cu nici o trupa mare ce se canta, dar baietii sunt dedicati si sculele chiar daca nu sumt la fel de performante cu ale batranilor suna chiar bine ceea ce denota interes.

Concluzie: fenomenul la care asistam este intalnit de mult in muzica usoara romaneasca, respectiv nu poti trece de dinozauri fiindca ti se sapa santuri. Toate agentiile de impresariat urmaresc un castig imediat, nu sunt interesante de lansarea unei trupe pe care sa o duca de manutza pana pe culmi. Dupa un concert cu Luna Amara m-am dus sa-i felicit pe baieti si le-am spus: de ce draq nu apare un album Luna Amara? Si ei: ne dai tu impresar? Intre timp au mai facut ei Demo si aparitii pe compilatii dar sunt in ceata. Daca era muzica usoara era mai simplu: te maritai/insurai/combinai cu nus' ce compozitor si... gata, stii muzica si tu si sora ta si copiii tai. Aici e mai dificil. Inchei cu ganduri negre, daca lucrurile continua asa, singurele concerte de rock romanesc la care vom merge vor fi cele IRIS.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

O parere....

Mesajde lycagon » Sâm Apr 13, 2002 1:07 am

Cred ca VALI (cel care a scris treaba asta de la bun inceput) se insala amarnic.
In primul rand muzica rock este intr-o cautare continua asa ca a spune ca diferitele ei genuri care au aparut de-a lungul timpului sunt idioate sau nu este o mare greseala.
Am o mare intrebare: stii cumva ca a canta Limp Bizkit este foarte greu?
De exemplu mult mai greu ca a canta de exemplu trashul si deathul anilor 90-96'. Iar fata de rockul vechi nici nu mai spun.
Daca muzica lui Limp Bizkit, de exemplu, nu-ti place (si sunt multi altii in situatia lor) asta nu inseamna ca cei care o fac nu sunt profesionisti. Ba chiar foarte buni.
Iar cel putin din punct de vedere muzical....sa combini toate acele ritmuri..este complicat rau.....cea ce rockul vechi nu a venit niciodata.....cu innoiri de genul aista.
Rockul si rapul sunt la distante mari unul de altul din punct de vedere muzical si de aceea a le combina intr-un mod cat de cat satisfacator este foarte greu.....NU STIU DACA REALIZEZI CAT DE GREU.

FARA NICI O SUPARTARE.....
lycagon
 

Re: O parere....

Mesajde Vizitator » Sâm Apr 13, 2002 1:16 am

Initial trimis de lycagon
Daca muzica lui Limp Bizkit, de exemplu, nu-ti place (si sunt multi altii in situatia lor) asta nu inseamna ca cei care o fac nu sunt profesionisti. Ba chiar foarte buni.
Iar cel putin din punct de vedere muzical....sa combini toate acele ritmuri..este complicat rau.....cea ce rockul vechi nu a venit niciodata.....cu innoiri de genul aista.
NU STIU DACA REALIZEZI CAT DE GREU.


n-am zis de ei, ei pot fi niste persoane minunate in particular, dar daca asta canta, eu ce sa fac???

stiu cum se face muzica, nu-mi purta de grija..


welcome to the forum
Vizitator
 

Mesajde GoddessOfHell » Sâm Apr 13, 2002 11:51 pm

Rock-ul nu moare, se transforma. Cred ca mi s-a acrit deja de cate ori am auzit fraza asta. Asta pentru ca in momentul de fata, daca intrebi pe cineva ce inseamana rock-ul, ti se vor enumera formatii precum Biscuiti & Co. Ca e greu de cantat, ca nu e greu de cantat. Conteaza? Trebuie sa sune bine, sa aiba cat de cat ceva originalitate si sa aiba un mesaj. Orice in afara de "hai sa petrecem, ce femeie misto am etc.". Poate ca de fapt toate formatiile astea sunt extraordinar de bune si superioare altora. Poate ca pur si simplu creierasul meu nu percepe sunetele respective ca ceva demn de ascultat. Asta e. Trebuie sa fie intotdeauna si oameni ca mine care sa fie incapatanati si sa aiba pareri diferite fata de altii. Nu-mi place si nu-mi place.
Exista formatii bune noi! Fara nici un fel de dubiu. Daca sunt mai bune sau nu decat cele vechi - asta e discutabil, desi atata timp cat imi place ceva, il ascult fara a-l compara cu alti artisti s.a.m.d. Acum poate sa sara m-sux la gatul meu si sa ma acuze de snobism, dar formatiile din underground mi se par mult mai bune decat chestiile care apar la televizor. Si, aici, cer putina atentie. Am spus "care apar la televizor" pentru ca trupele cu renume, care au iesit de foarte mult timp din underground nu au videoclipuri care sa se dea cat e ziua de mare pe ecrane. Dau un exemplu oarecare: Iron Maiden. Deci ceea ce incerc sa spun este ca in materie de formatii noi, le prefer pe cele din underground, cat despre cele vechi, mai mult cele care si-au cladit un nume cu putere.
Faza cu comercialul. Aici e mult de vorbit. Sunt mai multe cazuri:
1. Formatii vechi care spre batranete nu mai au inspiratie si se decid ca ar fi mai bine sa stranga bani pentru zilele negre asa ca scot variante noi pentru piesele vechi etc.
2. Formatii care se infiinteaza de la inceput cu scopul de a scoate un ban si fac orice atat timp cat stiu ca publicu' le cumpara produsele.
3. Formatii care poate nu vor sa fie comerciali, dar pentru ca abordeaza un stil mai soft sunt imediat catalogati drept "comerciali".
Nasol este ca nu prea ai cum sa distingi cei din categoria 2 de cei din categoria 3. Asta pentru ca nu o sa vina nimeni sa tipe in gura mare "Da dom'ne, eu fac totul doar ca sa castig multi bani!".
Chestiile comerciale nu imi plac pentru ca atata timp cat aud acelasi lucru de cel putin 3 ori pe zi (radio & tv) e inevitabil sa nu ajung la suprasaturatie. Exceptiile sunt foarte putine, dar exista asa ca na! nu fac totul din snobism.
By the way - de unde naiba afli ce concert o sa fie in Le Noir sambata? Ma enerveaza pentru ca de multe ori mi s-a intamplat sa merg chiar la barman sau la sefa (Maria parca o cheama?) si sa nu stie.
Due to budget cuts, the light at the end of the tunnel has been turned off.
GoddessOfHell
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Dec 23, 2001 11:14 pm
Localitate: in fata calculatorului

Ok

Mesajde lycagon » Dum Apr 14, 2002 2:34 am

In ceea ce priveste tema muzicala fiecare perioada a avut rolul ei.Daca Black Sabath au bagat satanismul cele mai noi au bagat drogurile si alte chestii. Asa ca daca e sa luam rockul laolalta tot este de invinuit la faza asta asa ca iese din discutie.
In ceea ce priveste gusturile ,placutul muzicii este o treaba personala asa ca tre' sa intelegi cand unul ii place neo metalul asta.
Daca e asa toata muzica rock ( ca si alte genuri) au intrat de vreo 10-15 ani intr-un con de umbra asa ca......
In general noul prinde ...
iar daca este facut cu bun gust....e si mai bine
caci pana la urma fiecare generatie considera ca muzica ei a fost mai buna.
Asa ca..............
lycagon
 

Re: Ok

Mesajde Aliosha » Lun Apr 15, 2002 2:48 am

Initial trimis de lycagon
Daca Black Sabath au bagat satanismul cele mai noi au bagat drogurile si alte chestii.


Nu e chiar asa. Imaginea de rockstar drogat si beat mort a fost mult mai "purtata" in anii 70 - 80 decat in '90 si recent.
(Imi aduc aminte de toate documentarele cu Ozzy, Iggy Pop etc...)
(Din 90 nu-mi vin in minte decat Cobain si aia de la Sublime si Blind Mellon care au murit de overdose).
Asta nu inseamna ca cei din ziua de azi nu mai au aceleasi vicii dar prefera sa nu si le mai etaleze si sunt mult mai grijulii cu imaginea lor.

Cine e acum la moda? Bizkit, Linkin park, Puddle of mud, Creed....
Eu unu' n-am citit nici o barfa majora despre vre-o adictie de-a lor sau ceva in genul asta.

Uite si un link daca tot veni vorba:
http://www.av1611.org/rockdead.html
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: Re: Ok

Mesajde b0nechina » Lun Apr 15, 2002 10:08 am

Initial trimis de Aliosha
(Din 90 nu-mi vin in minte decat Cobain si aia de la Sublime si Blind Mellon care au murit de overdose).


Plus Andrew Wood (Mother Love Bone), plus Slovak de la Peppers (stai, ca asta a murit inainte de 90...), plus Steve Clark (Def Leppard), care era dependent de heroina desi a murit din cauza de alcool.
In sfarsit, daca n-au murit prea multi de overdose, nu inseamna ca au ocolit drogurile. Sa nu uitam de Staley si Cantrell...

PS Cobain n-a murit de overdose, remember? ;)
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Re: Re: Re: Ok

Mesajde manelesux » Lun Apr 15, 2002 11:03 am

Initial trimis de b0nechina


Plus Andrew Wood (Mother Love Bone), plus Slovak de la Peppers (stai, ca asta a murit inainte de 90...), plus Steve Clark (Def Leppard), care era dependent de heroina desi a murit din cauza de alcool.
In sfarsit, daca n-au murit prea multi de overdose, nu inseamna ca au ocolit drogurile. Sa nu uitam de Staley si Cantrell...

PS Cobain n-a murit de overdose, remember? ;)


Mah, io zic bogdaproste c-au murit totzi ashtia ca alfel cine shtie in ce hal arata muzica din ziua de azi. Noroc cu adictziile.

Goddes, biscuitzi nu se scrie cu B mare, e substantiv comun, ce naiba!

lycagon, vorbeshti prostii. Itzi zic mai tarziu de ce.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron