Calandrinon

Totul despre muzica rock

"Calandrinon" va spune ceva?

Nu am auzit de trupa asta!?!?
8
50%
Am auzit ceva vag...
1
6%
Am ascultat dar nu-mi place!
0
Niciun vot
Am ascultat "Calandrinon" si imi place!
7
44%
 
Voturi totale : 16

Calandrinon

Mesajde Judge_Aris » Joi Dec 26, 2002 8:40 pm

Recent, a aparut pe piata albumul trupei "Calandrinon".
Baietii adopta un stil asemanator cu cei de la "Pheonix"
As dori sa stiu daca ati auzit de aceasta trupa si daca va place!
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Re: Calandrinon

Mesajde bartki » Dum Apr 13, 2003 1:56 pm

Initial trimis de Judge_Aris
Recent, a aparut pe piata albumul trupei "Calandrinon".
Baietii adopta un stil asemanator cu cei de la "Pheonix"
As dori sa stiu daca ati auzit de aceasta trupa si daca va place!

am auzit.sunt din ploiesti si sunt produsi de tandarica.chiar am fost la un concert de al lor.sunau bine(ce-i drept, ca phoenix dar bine).nu prea am inteles versurile ca era multa galagie.
bartki
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 3:01 pm

Re: Re: Calandrinon

Mesajde cubu » Mie Apr 16, 2003 8:35 am

Initial trimis de bartki

am auzit.sunt din ploiesti si sunt produsi de tandarica.chiar am fost la un concert de al lor.sunau bine(ce-i drept, ca phoenix dar bine).nu prea am inteles versurile ca era multa galagie.


Mai, eu poate i-am prins intr-o zi proasta, nu mi s-au parut cine stie ce... Astept sa-i vad urmatoarea data, sa-mi fac totusi o idee...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Re: Re: Re: Calandrinon

Mesajde bartki » Sâm Apr 19, 2003 11:07 am

sau poate i-am prins eu intr-o zi buna;oricum nu-i putem judeca dupa doar un concert
bartki
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 3:01 pm

...da da

Mesajde VyerG » Sâm Apr 19, 2003 6:22 pm

imi pare rau sa zic dar nu s'a prea auzit de trupa asta mai ales p'aci prin nordu' tzarii
...pe invers | srevni ep...
VyerG
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Dec 14, 2002 7:43 pm
Localitate: Humor

Mesajde dandu » Mar Apr 22, 2003 4:18 pm

Pacat ca trupa Calandrinon nu este promovata asa cum ar trebui. Baietii sunt nemaipomeniti se vede ca au muncit, au niste piese bestiale de rock autentic a la *Phoenix si chiar J Tull. Le-am ascultat CD-ul "Galeria de Vise". Mi-au placut mai multe piese dar in mod special "Vis de copil", "Psalm" si "Geneze". Se vede ca au muncit din greu, nu sunt chiar tineri poate tocmai de aceea... "Calandrinon" - Pasarea Destinului... dar a meritat. Interpretarea vocala este super!!!!!!!! Ceva deosebit ce nu prea se face astazi in Romania. S-au plafonat toti. Merita sa-i ascultati pe acesti baieti si poate anul acesta vor fi mult mai mediatizati! Le doresc multa bafta!
dandu
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 22, 2003 4:00 pm
Localitate: ploiesti

Mesajde cubu » Mar Apr 22, 2003 9:02 pm

Initial trimis de dandu
Pacat ca trupa Calandrinon nu este promovata asa cum ar trebui. Baietii sunt nemaipomeniti se vede ca au muncit, au niste piese bestiale de rock autentic a la *Phoenix si chiar J Tull. Le-am ascultat CD-ul "Galeria de Vise". Mi-au placut mai multe piese dar in mod special "Vis de copil", "Psalm" si "Geneze". Se vede ca au muncit din greu, nu sunt chiar tineri poate tocmai de aceea... "Calandrinon" - Pasarea Destinului... dar a meritat. Interpretarea vocala este super!!!!!!!! Ceva deosebit ce nu prea se face astazi in Romania. S-au plafonat toti. Merita sa-i ascultati pe acesti baieti si poate anul acesta vor fi mult mai mediatizati! Le doresc multa bafta!


Pai asta se stie, ca nu se promoveaza ce trebuie in Romania... Tu ai ascultat niste versiuni de studio? Nici nu stiam ca au... Eu i-am vazut live si am zis mai sus, poate nu aveau o zi buna, nu au impresionat... Am observat ca sunt niste mici "Phoenicsi" (de fapt numele spune totul), si automat niste f.f.f.f. mici Jethro Tull... Dar as vrea sa ascult ceva de studio, poti sa-mi spui si mie unde as putea gasi? Eu nu am gasit pe nicaieri...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Re: ...da da

Mesajde dandu » Mie Apr 23, 2003 10:58 am

Initial trimis de VyerG
imi pare rau sa zic dar nu s'a prea auzit de trupa asta mai ales p'aci prin nordu' tzarii

Dragule, pai in nord sau lansat. La Oradea, Arad, Timisoara, in noiembrie 2002. CD-ul "Galeria de Vise" - Pisica Neagra. Producator muzical Tandarica, Casa de productie Taboo - Arad. Marfa!
dandu
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 22, 2003 4:00 pm
Localitate: ploiesti

Mesajde dandu » Mie Apr 23, 2003 11:05 am

Initial trimis de Portnoy


Pai asta se stie, ca nu se promoveaza ce trebuie in Romania... Tu ai ascultat niste versiuni de studio? Nici nu stiam ca au... Eu i-am vazut live si am zis mai sus, poate nu aveau o zi buna, nu au impresionat... Am observat ca sunt niste mici "Phoenicsi" (de fapt numele spune totul), si automat niste f.f.f.f. mici Jethro Tull... Dar as vrea sa ascult ceva de studio, poti sa-mi spui si mie unde as putea gasi? Eu nu am gasit pe nicaieri...


Am zis doar ca am CD-ul, l-am luat din Bucuresti, mag. Muzica dar am vazut si prin Ploiesti la tarabe. Daca nu, il poti comanda prin Internet (vezi aparitii CD - nou - muzica rock romaneasca) (dandu)
dandu
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 22, 2003 4:00 pm
Localitate: ploiesti

Mesajde cubu » Mie Apr 23, 2003 10:06 pm

Initial trimis de dandu


Am zis doar ca am CD-ul, l-am luat din Bucuresti, mag. Muzica dar am vazut si prin Ploiesti la tarabe. Daca nu, il poti comanda prin Internet (vezi aparitii CD - nou - muzica rock romaneasca) (dandu)


Mersi, adevarul e ca n-am mai intrat de mult intr-un magazin de muzica... Mi se urca sangele la cap cand vad ce e acolo... De obicei muzica mi-o fac rost din schimburi de mp3-uri cu altii...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Judge_Aris » Lun Mai 26, 2003 7:57 am

In primul rand vreau sa va multumesc celor care au votat si celor care vor vota in continuare la chestionarul lansat pe acest subiect.
Deasemenea va multumesc ptr. parerile postate si va asigur ca ele vor ajunge la urechile baietilor.

Daca aveti ceva intrebari despre evolutia trupei, va stau la dispozitie!
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Calandrinon

Mesajde madrigal » Dum Iun 01, 2003 2:02 pm

Am ascultat albumul, si pot sa va spun ca e ceva cu totul special. E muzica adevarata, ceva ce foarte rar se mai face in Romania. Din pacate aceasta 'minunata' tara, nu promoveaza decat muzica de 2 bani, de asta am nevoie de ajutorul vostru...iubitorii de muzica!
Sa stiti ca aceasta formatie merita mult mai mult decat i se ofera. De fapt nu i se ofera nici macar sansa de a se afirma cum trebuie. Sunt sigura ca daca i s-ar face putina reclama ar ajunge departe. Asadar...raspanditi, va rog, vestea...vorbiti despre muzica buna, vorbiti despre Calandrinon!
madrigal
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iun 01, 2003 1:39 pm
Localitate: ROmania

Re: Re: Calandrinon

Mesajde Judge_Aris » Dum Iun 01, 2003 2:54 pm

Initial trimis de bartki

am auzit.sunt din ploiesti si sunt produsi de tandarica.chiar am fost la un concert de al lor.sunau bine(ce-i drept, ca phoenix dar bine).nu prea am inteles versurile ca era multa galagie.



O mica precizare: Trupa Calndrinon nu este produsa de Tandarica;

Tandarica este cu adevarat un sutinator dar nu producatorul lor!

In curand va aparea si o pagina oficiala a baietilor;
momentan in constructie;

http://www.calandrinon.tk

Pentru cei ce doresc sa fie anuntati vis-a-vis de inaugurarea oficiala a site-ului ii astept cu un mesaj la: calandrinon@as.ro
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Ruicu » Lun Iun 16, 2003 7:41 pm

Vorbesc putin in necunostiinta de cauza. Nu am acces la albumul lor dar am ascultat o piesa pusa de ei pe net: Psalm. Din capul locului as spune ca si maine m-as duce si as da banii pe album daca l-as gasi (nu locuiesc in tara) fiindca baietii canta un stil pe care il sustin din toata inima.
Ce mi-a placut: constructia piesei merge, rifful si cu ritmul de 7 patrimi de la inceput imi merge la suflet ca nu degeaba vorbim de progres si de Phoenix aici, trecerea la alte masuri dup-aia, in fine, merge, versuri, interventii inspirate la clape, tonuri bine alese, intregesc atmosfera mai intunecata a piesei. Basul in grafic si tobele acceptabile, dar pe ansamblu mi se pare de lucru la capitolul orchestratie, un pic de complexitate n-ar strica.
Ce nu mi-a placut: tonul de distors pe chitara, e prea sintetic. E faina idea sa fie aspru pe riff, sa zgarie, sa zangane, dar trebuie si o leaca de bogatie de armonici sa-i dea culoare. Despre voce, prea putin arata pe aceasta piesa ca sa pot comenta. Soloul la chitara este mult prea simplu si nu are nimic deosebit ca linie melodica, ar trebui total schimbat (pardon, a nu se lua ca o afirmatie rauvoitoare, dar este doar parerea mea, anonim de Internet). Finalul mi-a lasat o parere de rau ca nu s-au exploatat mai departe temele promitatoare de la inceput (dar si fiindca nu pot asculta tot albumul) si nu da rotunjime piesei dupa parerea mea.
Comparatia cu Phoenix mi s-a parut la obiect pana la pasajul vocal
din cauza riff-ului si a motivelor de inceput, ritmuri, linia la bas si tonul de chitara. Daca insa s-a voit o imitare a tonului de distors al lui Covaci atunci inca mai e de lucru.

Concluzie: felicitari ca existati si ati scos album, tineti-o tot asa baieti, sound-ul imbunatatit, orchestratiile mai complexe.

Ah... si misto lupii, dau bine la atmosfera.
Ruicu
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 16, 2003 2:40 pm
Localitate: Germania

Mesajde Judge_Aris » Lun Iun 16, 2003 10:47 pm

Initial trimis de Ruicu
Vorbesc putin in necunostiinta de cauza. Nu am acces la albumul lor dar am ascultat o piesa pusa de ei pe net: Psalm. Din capul locului as spune ca si maine m-as duce si as da banii pe album daca l-as gasi (nu locuiesc in tara) fiindca baietii canta un stil pe care il sustin din toata inima.
Ce mi-a placut: constructia piesei merge, rifful si cu ritmul de 7 patrimi de la inceput imi merge la suflet ca nu degeaba vorbim de progres si de Phoenix aici, trecerea la alte masuri dup-aia, in fine, merge, versuri, interventii inspirate la clape, tonuri bine alese, intregesc atmosfera mai intunecata a piesei. Basul in grafic si tobele acceptabile, dar pe ansamblu mi se pare de lucru la capitolul orchestratie, un pic de complexitate n-ar strica.
Ce nu mi-a placut: tonul de distors pe chitara, e prea sintetic. E faina idea sa fie aspru pe riff, sa zgarie, sa zangane, dar trebuie si o leaca de bogatie de armonici sa-i dea culoare. Despre voce, prea putin arata pe aceasta piesa ca sa pot comenta. Soloul la chitara este mult prea simplu si nu are nimic deosebit ca linie melodica, ar trebui total schimbat (pardon, a nu se lua ca o afirmatie rauvoitoare, dar este doar parerea mea, anonim de Internet). Finalul mi-a lasat o parere de rau ca nu s-au exploatat mai departe temele promitatoare de la inceput (dar si fiindca nu pot asculta tot albumul) si nu da rotunjime piesei dupa parerea mea.
Comparatia cu Phoenix mi s-a parut la obiect pana la pasajul vocal
din cauza riff-ului si a motivelor de inceput, ritmuri, linia la bas si tonul de chitara. Daca insa s-a voit o imitare a tonului de distors al lui Covaci atunci inca mai e de lucru.

Concluzie: felicitari ca existati si ati scos album, tineti-o tot asa baieti, sound-ul imbunatatit, orchestratiile mai complexe.

Ah... si misto lupii, dau bine la atmosfera.



Pentru intrebari legate de compozitia muzicala si orice alte amanunte despre trupa CALANDRINON intra pe forumul gazduit de pagina oficiala; deasemenea se mai pot asculta inca trei piese adaugate recent la aceeasi locatie http://www.calandrinon.tk
Despe cum poti intra in posesia unui cd, poti afla amanunte trimitind un mesaj la calandrinon@as.ro , adresa oficiala, care deasemenea este inclusa pe site.

Salutari,
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Ruicu » Mar Iun 17, 2003 2:36 pm

Am ascultat si alte trei piese. Imi retrag ce spuneam despre chitara. Pe celelalte suna altfel si mai inspirat. Din ce am ascultat albumul pare inegal. Sunt momente de Phoenix dar intercalate de momente indoielnice (finalul la "Vis de copil"). Cel mai mult mi-a placut Printul si nu fiindca e originala ci fiindca este o piesa coerenta da' nu mai intru in detalii. As da un plus basistului care canta pe gustul meu (ca stil) dar si restul sunt buni, trupa e omogena. Si vocalul daca ar canta un pic in registru inalt n-ar fi rau caci am vazut ca poate. Fara otzara de tensiune si pe voci e greu sa nu cazi in plictiseala, de-aia in cazul lor noroc cu vocea a doua.
Ruicu
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iun 16, 2003 2:40 pm
Localitate: Germania

muzicabuna.ro

Mesajde Judge_Aris » Dum Aug 31, 2003 11:32 pm

Cu toate ca trupa CALANDRINON s-a clasat pe un onorabil top 10 printre multe trupe apreciate ale anului 2002 (a se vedea hmm.ro) echipa de "profesionsti" in ale muzicii de la muzicabuna.ro a refuzat introducerea trupei CALANDRINON in topul gestionat de dansii...Nu intelegem de ce se aplica tratamente preferentiale atata timp cat o trupa nu doreste decat o includere intr-un simplu top in care lumea voteaza!!!...Probabil ca nu este chiar asa, probabil ca topul se alimenteaza cu bani , nu cu voturi....poate asta inseamna muzicabuna.ro.....
Voi ce parere aveti?...este corect sa refuzi accesul intr-un top care pretinde ca este un top liber bazat pe propunerile venite expres din partea vizitatorilor???
Acelasi mesaj apare si pe pagina oficiala CALANDRINON la http://www.calandrinon.tk
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde NEmessIS » Lun Sep 01, 2003 1:37 pm

Desi la inceput am votat ca n-am auzit de formatia asta, am vazut apoi linkul la site-ul lor si m-am dus sa-i ascult.
Recunosc, n-am avut rabdare sa ascult decat 3 piese (m-am plitisit sa astept pana se incarca, iar kestia aia cu ascultatul online suna sub orice critica, se intrerupe din 5 in 5 secunde), dar nu m-au impresionat prea tare. Cantecele semana mult unul cu altul, si asta mai ales la linia melodica, destul de banala si lipsita de inventivitate. Versurile, din ce am ascultat, sunt cam seci. Si poate imi explica si mie cineva ce au vrut sa spuna in "Pisica neagra", ca mie imi scapa... in fine, e posibil sa nu ma fi prins eu de mesaj, in fond am ascultat doar o data...
If a god of love and life ever did exist... he is long since dead. Someone... something rules in his place.
NEmessIS
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 9:22 pm
Localitate: acasa...

Mesajde Judge_Aris » Lun Sep 01, 2003 10:10 pm

Initial trimis de NEmessIS
Desi la inceput am votat ca n-am auzit de formatia asta, am vazut apoi linkul la site-ul lor si m-am dus sa-i ascult.
Recunosc, n-am avut rabdare sa ascult decat 3 piese (m-am plitisit sa astept pana se incarca, iar kestia aia cu ascultatul online suna sub orice critica, se intrerupe din 5 in 5 secunde), dar nu m-au impresionat prea tare. Cantecele semana mult unul cu altul, si asta mai ales la linia melodica, destul de banala si lipsita de inventivitate. Versurile, din ce am ascultat, sunt cam seci. Si poate imi explica si mie cineva ce au vrut sa spuna in "Pisica neagra", ca mie imi scapa... in fine, e posibil sa nu ma fi prins eu de mesaj, in fond am ascultat doar o data...


Chestia cu intreruptul la asculatul online se intampla deoarece nu ai citit instructiunile si ai ales un link dedicat unei conexiuni de tip broadband! Incearca celalalt link - trebuie insa sa ai Real Player-ul instalat!
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Concert CALANDRINON

Mesajde Judge_Aris » Dum Noi 30, 2003 4:24 am

Pe 10 decembrie, trupa CALANDRINON va concerta la Ploiesti.
Locatia este Teatrul "Toma Caragiu"
Pentru informatii suplimentare vizitati pagina oficiala:
http://www.calandrinon.tk
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde my_girl_chris » Vin Ian 16, 2004 11:44 am

da, sunt foarte buni baietii. pacat ca nu prea au parte de promovare, ar putea ajunge foarte sus. am ascultat si "galeria de vise" si alte piese de-ale lor, si imi plac mai multe.
mai nou si-au inclus si violonista in trupa.
my_girl_chris
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Noi 29, 2002 9:06 pm
Localitate: edinburgh

Mesajde Judge_Aris » Sâm Ian 17, 2004 3:53 am

Violonista se numeste Cristina si este inca la stadiul de colaborare, nu face momentan parte din trupa propriu-zis.
Apropos, tu cum ai auzit de ei?
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde my_girl_chris » Mie Mar 17, 2004 4:34 pm

Judge_Aris scrie:Violonista se numeste Cristina si este inca la stadiul de colaborare, nu face momentan parte din trupa propriu-zis.
Apropos, tu cum ai auzit de ei?


mda, violonista se numeste cristina. :a am auzit de ei intamplator....:))))
ce mai faci, "fetitoooo"? keep on rockin :rulz:
my_girl_chris
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Noi 29, 2002 9:06 pm
Localitate: edinburgh

Mesajde Judge_Aris » Joi Mar 18, 2004 5:52 pm

Mda... timpul a trecut... acum, Cristina face parte din trupa....
Mai consulta din cand in cand site-ul...si mai aflii noutati!
http://www.calandrinon.tk
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm


Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron