rock-ul romanesc poate iesi din anonimat?

Totul despre muzica rock

cine este de vina de acutala stare a rock-ului romanesc?

producatorii,deoarece nu sunt interesati de acest gen muzical
4
19%
lipsa providerilor de specialitate
1
5%
numarul mic de cluburi in care se canta rock si dezinteresul patronilor pentru rock
1
5%
lipsa de cluburi underground,ce au rol de pepiniera
3
14%
numarul mic de festivaluri rock si proasta lor organizare
0
Niciun vot
needucarea publicului
8
38%
delasarea trupelor ce deja activeaza in domeniu
0
Niciun vot
mediatizarea subzistenta a genului,in raport cu genurile la moda
1
5%
situatia economica a romaniei
3
14%
altele(exemple)
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 21

Re: Norok

Mesajde Judge_Aris » Joi Mai 29, 2003 10:07 pm

Initial trimis de DarK SamuraY
Man , ash avea shi eu ceva de zis cu toate ca sunt cam pe langa shi sper sa imi iertatzi asta , in primul rand copii din ziua de zi cand nu mai gasesc resurse in muzica romaneasca (ma refer la cei care mai asculta rock cat de cat ) se intorc catre ce este afara muzica de genul Slipknot, Rage against the machine, System of a down dar sa nu credeti ca sunt total habarnishti de Coma sau Ab4 , dar sincer sa fiu ma uit la frate-miu mai asculta din vechiul heavy romanesc dar foarte putin , poate ca heavy-ul romanesc moare incetul cu incetul .
Dar nu au mai fost momente cand a revenit mai specatculos ca niciodata, de ce sa fim fatalishti cand nu e cazul poate ca va reveni , formatii romaneshti underground sunt o gramada , la o casa a studentilor cine e interesat crede-ma ca face shi pe dracu in patru ca sa se duca sa-shi asculte prietenii, asta e cazul meu , apar formatii mici dar toti au fost asha la inceput pana ajung la un stil pe care shi-l insushesc. De mult timp rockul romanesc nu mai sta pe roze . :mad:



Este foarte bine ca astia mici au auzit de Slipknot sau System of a Down - asta este beton....cei mici de-acum o sa traga de maneca parintzii sa le cumpere scule....eu sunt optimist...balacareala care se zbate muzica romaneasca astazi nu o sa mai dureze foarte mult......presimt asta.....am trait vremuri frumoase am urcat pe scene inconjurate de multi oameni care dadeau din cap...a trecut...sunt convins insa ca va reveni febra.......o scurta remarca...apropo despre promovarea muzicii rock....inainte de producator....o trupa trebuie sa fie beton (in ziua de azi) la capitolu' scule si talent...asta este indispensabil...de-abia pe urma putem sa ne intoarcem privirea spre producatori.....
Din pacate sunetul bun costa mult si de cele mai multe ori....mori cu talentu' daca nu te ajuta sculele.....
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Dada » Lun Iun 02, 2003 9:32 pm

Nu stiu daca se rezolva ceva daca se ramane doar la capitolul barfe. Uite, eu am votat pt. casele producatoare. Sunt chiar sigura ca vina e a lor. Inteleg, mai face omu' prostitutie, da' dupa ce pune ban pe ban, tot e cazul sa faca si ce-i place. Problema e ca lor se pare ca le plac cristianele, blondiurile, pepii...

Eu sunt din Focsani si, impreuna cu familia mea, am hotarat, acum doi ani, ca orasul nostru merita mai mult dpdv muzical decat ce-i dadeau televiziunile, radiourile si edilii, cu diverse ocazii, la concertele in aer liber din Piata Unirii. Asa ca am pus mana de la mana si am cumparat un post de radio. L-am numit Radio Dada. De ce? Pentru ca simteam si noi, cum simtiti, probabil, si voi, ceva asemanator "dezgustului dadaist". Pentru ca ne-am regasit in spusele lui TRISTAN TZARA: "Asa s-a nascut DADA, dintr-o nevoie de independenta, de neincredere fata de comunitate. Cei care sint cu noi isi pastreaza libertatea. Noi nu recunoastem nici o teorie." Si am facut radioul asta sa mearga, chiar daca difuzam foarte putin din ce se asculta de obicei in Romania. Eram singuri impotriva prostului gust, prost gust care are, dupa cum stim toti, un sistem imunitar foarte bine dezvoltat. Si ne-am hazardat sa facem o emisiune de metal (unde am promovat in general trupe romanesti, pe care le vana Dragos Marica pe la festivalurile din tara), o emisiune de punk, una de rock progresiv... In timpul zilei, primeaza alternativul... un rock mai usurel, mai digerabil, mai putin experimental... dar rock de buna calitate. Am organizat si cateva concerte cu Seven, Hara, Sarmalele Reci, Vita de Vie, Travka...
Pana la urma, romanul (ca tot' omu) asculta ce-i dai. Si de-aia nu cred ca vinovata pentru situatia rock-ului din Romania ar fi lipsa de educatie a publicului. Convingerea mea este ca de vina sunt aceia care cred ca romanul e prost si merita doar manele si tzatze siliconate.
DADA (Doina) http://www.radiodada.ro
Sunt alternativ... si cateodata depresiv.
Dada
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iun 02, 2003 4:30 pm
Localitate: Focsani

Anterior

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron