rock-ul romanesc poate iesi din anonimat?

Totul despre muzica rock

cine este de vina de acutala stare a rock-ului romanesc?

producatorii,deoarece nu sunt interesati de acest gen muzical
4
19%
lipsa providerilor de specialitate
1
5%
numarul mic de cluburi in care se canta rock si dezinteresul patronilor pentru rock
1
5%
lipsa de cluburi underground,ce au rol de pepiniera
3
14%
numarul mic de festivaluri rock si proasta lor organizare
0
Niciun vot
needucarea publicului
8
38%
delasarea trupelor ce deja activeaza in domeniu
0
Niciun vot
mediatizarea subzistenta a genului,in raport cu genurile la moda
1
5%
situatia economica a romaniei
3
14%
altele(exemple)
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 21

rock-ul romanesc poate iesi din anonimat?

Mesajde SOD » Mar Apr 01, 2003 5:45 pm

credeti ca este posibila o revigorarea a rock-ului romanesc?o iesire a lui din anonimat?
cine este de vina de actuala letargie ce a cuprins rock-ul romanesc?argumente.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Mar Apr 01, 2003 9:36 pm

Toate!
Delasarea trupelor e un efect nu o cauza. In rest, cum am spus..toate.
Dar in primul rand cred ca de vina e lipsa unei industrii dinamice care sa promoveze genul. Casele mari de discuri promoveaza foarte putin rock, iar casele ce promoveaza numai rock nu au putere prea mare.
Pai cand spatiul de pe Atomic e cumparat in intregime de o mana de case de discuri (ne-rochiste - cum ar zice bunica-mea) e normal ca rockul romanesc sa ajunga foarte putin la tineri. Ce sa faci daca Ordean prefera sa produca 4 vaci (asia) in loc sa produca ceva rock (doar se crede chitarist/rocker). Principalii vinovati sunt el si cei ca el pt ca ei au puterea sa schimbe ceva si nu o fac (din lacomie/comoditate/nu stiu de ce p**a mea da' ii f*t in gura pe tema asta.

Io sunt de parere ca cel mai bun lucru e sa ne ghidam dupa tendintele de "afara" (si asa suntem buni la copiat).
Se pot scoate bani buni si din rock (ma refer la casele de productie/casele de discuri). Segmentul de tineri (de afara) care asculta chestii de gen POD, Puddle of Mud, Blink 182, Coldplay (la limita rockului... io zic ca brit-popul nu e rock), Kid Rock etc are un corespondent (ca trasaturi, personalitate, alea alea) si la noi. Ce le ofera industria muzicala de la noi? Coma, OCS, Emil si cam atat (si astia insuficient promovati)
Am dat exemple dir rock-ul ultracomercial pt ca acolo se fac vanzarile mari, asta asculta copiii. Evolutia spre chestii mai grele/necomerciale se face cu timpul, dar daca acest contact cu rockul e compromis, acest gen va fi ascultat doar de o minoritate de proscrisi.
Iar am scriis romane...
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde catharsis » Mar Apr 01, 2003 9:55 pm

este clar ca producatorii si marele case de discuri sunt de vina pentru ca nu promoveaza nimic...
daca dai pe un post de muzica ce vezi? cate un iris, compact, holograf sau vh2 obosit, aberatii din astea gen amici, strop, cameleon, camioane'n'multime, o gramada de trupe de pop-rock de calitate indoielnica (directia 5, bere gratis, voltaj, spitalul de urgenta chiar si vama veche) si mai foarte rar trupe care se incadreaza in curentul care este la moda in strainatate (nominalizez aici vita de vie, coma, ab4, omul cu sobolani, emil, implant pentru refuz, zob, zdo si zdub...)... depinde acum ce poti intelege prin rock, dar cred ca ar trebui sa se promoveze trupe care au soundul compatibil cu ce e pe afara, pt. ca ar fi normal sa aiba si succes comercial...
se observa ca mtv mai difuzeaza formatiile sus amintite, iar atomicul difuzeaza numai pop-rock, aberatii si formatii "clasice"...
in cazul unei promovari buna, ar putea sa prinda si rockul romanesc cum a prins linkin park de exemplu pt. ca sunt multe persoane care asculta ce se da des pe la radio si tv si ar tolera si rock...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Mar Apr 01, 2003 11:30 pm

eu personal cred ca daca ar exista mai multe cluburi de underground,in care trupele mici si noi,ar canta,rock-ul ar avea numai de castigat!s-ar crea o pepiniera,ca la fotbal,din care se ridica talente!nu neaparat formatii intregi,dar valorile sigur ar fi remarcate!si daca luna asta canta 20 de trupe,din 20 s-or gasi 4-5 baieti valorosi,care sa faca o trupa buna!si jap,impresarii,care sunt cu ochii pe ei,ii iau,ii cresc,si gata trupa cea buna!

apoi,daca s-ar mai tine festivaluri si concursuri de rock mai des,cu siguranta ca iar ar aparea talente la suprafata!binenteles ca totul ajunge la casele de productie!dar,daca mai multi impresari interesati de rock s-ar uni si ar face un label independent si puternic,altfel ar sta lucrurile!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Mie Apr 02, 2003 4:30 am

catharsis, se vb de rock, nu de vh2 sau homograf :D

eu am votat situatia economica a romaniei. daca as avea bani, mi-as cumpara mai multe albume. mai multe albume, mai multi bani pentru artisti. mai multi bani pentru artisti, artisti mai fericiti. artisti mai fericiti, muzica mai buna. muzica mai buna, vanzari mai mari. e un cerc vicios
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde alina » Mie Apr 02, 2003 9:39 pm

majoritatea oamenilor(a se citi rockeri) au tendinta sa le bage vina in gat producatorilor da daca ne punem un pic in locu' lor se obs. ca dp lor de vedere situatia e roz :investitie minima profit maxim pe cand la rock ai nevoie de bani mai multi in plus s'un poco de talent p'aici p'acolo .si asa mai departe cum a zis si vali se ajunge la un cerc vicios.

eu as da vina pe societate in general.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde curly » Vin Apr 04, 2003 10:24 am

vis-a-vis cluburi care sa promoveze rock ideea e cam aia pe care a zis-o sod,numai ca ar trebui sa fie shi inimoshi care sa nu vrea malai cu orice pretz,da' cand te gandeshti ca ordean,docan,ochescu se prostitueaza muzical pe nishte lovele,mai greu....

io cred ca o mare vina o au radiourile shi televiziunile.....ele ar putea(daca ar fi convinse sa vrea) sa revitalizeze sistemul,ca altfel in cluburi vin aceiashi oameni,dar asta nu creshte cu nimic vanzarea de discruri,fiindca aia de vin sa bea shi asculte muzikie oricum cumpara
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde Bortzianu' » Sâm Apr 05, 2003 1:11 am

Initial trimis de curly
vis-a-vis cluburi care sa promoveze rock ideea e cam aia pe care a zis-o sod,numai ca ar trebui sa fie shi inimoshi care sa nu vrea malai cu orice pretz,da' cand te gandeshti ca ordean,docan,ochescu se prostitueaza muzical pe nishte lovele,mai greu....

io cred ca o mare vina o au radiourile shi televiziunile.....ele ar putea(daca ar fi convinse sa vrea) sa revitalizeze sistemul,ca altfel in cluburi vin aceiashi oameni,dar asta nu creshte cu nimic vanzarea de discruri,fiindca aia de vin sa bea shi asculte muzikie oricum cumpara


1. Necultivarea acestei specii muzicale, ani la rand.. a dus la disparitia placerii de consum a semintei..acum mancam cacat ..ca ogoarele stau necultivate ...doar ciulinii mai cresc ..si aia in plina voie.
2. Banii (economia ..etc)..nu-mi permit sa dau un ban si pe aceasta placere ..de fapt si de drept .. nu prea mai imi permit placeri ..baga-mi-as..
3. Dezinteresul celor din caruta ... adica , dupa cum bine a obs. bassplayer: ordean prefera sa mulga 4 vaci chineze decat sa ajute genul care ..l-a consacrat ..tradatori ca el mai sunt de fapt multi. doar ca majoritatea ..stau cu capul plecat ..dupa cum e si normal.
4. EU ...eu sunt un motiv. la fel ca si tine. pentru ca ne lamentam ca niste babe, in loc sa le fluieram fiecare spectacol ..sau sa le dam foc ...sau sa facem un mars "sub egida" : "nu ne mai intoxicati"

concluzie?
inca o perfuzie..:(

Bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Dum Apr 06, 2003 4:39 pm

Initial trimis de alina
majoritatea oamenilor(a se citi rockeri) au tendinta sa le bage vina in gat producatorilor da daca ne punem un pic in locu' lor se obs. ca dp lor de vedere situatia e roz :investitie minima profit maxim pe cand la rock ai nevoie de bani mai multi in plus s'un poco de talent p'aici p'acolo .si asa mai departe cum a zis si vali se ajunge la un cerc vicios.

eu as da vina pe societate in general.


In 1996 formatia Altar avea un public imens si totusi producatorii nu au vrut sa investeasca in ea. Au stat un an de zile cu ultimul album in buzunar pina sa-l scoata pe piata. Cunosc problema asta personal.
Deci asta-i adevarul oricine ar zice altfel.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde alina » Dum Apr 06, 2003 9:19 pm

Rolo Tomasi,pai cam asta am zis si eu doar ca am dat un pic de credit producatoriilor din perspectiva capitalismului is perfect de accord cu ei.

desi ar putea suna pesimist rockul romanesc va ramane in ceata ,anonimat spuneti cum vreti voi atata timp cat scara valorilor va ramane cea din situatia actuala.pana cand romanu nu va fi in stare sa diferentieze chiciul de arta (muzica) casele de discuri vor produce ceea ce produc acum!
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Dum Apr 06, 2003 11:10 pm

in mod sigur adrian ordean sau alti rockeri trecuti de mult de prima tinerete nu reprezinta viitorul rockului romanesc, chiar daca prezenta lor ar impulsiona ascensiunea... treaba lui daca compune piese de calitate indoielnica pt. pops si asia... trebuie sa faca si el un ban...
ar trebui promovate trupe tinere, eventual talentate si care au ceva de spus si raman pe ideea ca producatorii sunt cei mai vinovati pentru situatia actuala
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Dum Apr 06, 2003 11:26 pm

Initial trimis de catharsis
in mod sigur adrian ordean sau alti rockeri trecuti de mult de prima tinerete reprezinta viitorul rockului romanesc


cine?????????????????

pai mah, el nu mai canta, decat in baie, probabil.
si nu cred ca vrei sa discutam acum de calitatea pieselor lui ordean, inca pe de vremea cand era la compact
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Dum Apr 06, 2003 11:36 pm

:con: am uitat din propozitia de mai sus sa scriu un cuvant esential - nu - care i-a schimbat total sensul...
nu e o tragedie ca ordean si altii ca el nu mai fac rock, probabil ca e un fapt pozitiv
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Dum Apr 06, 2003 11:48 pm

ce pot sa zic? rushinica.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

..da da

Mesajde VyerG » Sâm Apr 19, 2003 6:32 pm

E clar ca principala cauza este needucarea publicului.Daca ar fi catziva (mai multzi) care ar cere rock de calitate acesta ar ieshi shi el la suprafatza.Insa asha toata lumea se complace....
...pe invers | srevni ep...
VyerG
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Dec 14, 2002 7:43 pm
Localitate: Humor

Re: ..da da

Mesajde cubu » Lun Apr 21, 2003 2:13 pm

Initial trimis de VyerG
E clar ca principala cauza este needucarea publicului.Daca ar fi catziva (mai multzi) care ar cere rock de calitate acesta ar ieshi shi el la suprafatza.Insa asha toata lumea se complace....


Mmmmm... Da si nu... Mai sunt oameni care inca asculta rock de calitate, nu asa ca imediat dupa revolutie, dar oricum... Chestia e ca e mai usor sa "produci" o trupa pop-rap-dance-house, nu ai nevoie de atatea instrumente, studio foarte bun si asa mai departe... Astea din urma costa o gramada de bani... Tot ce-ti trebuie pentru muzica de doi lei e un soft bun, si cateva voci... Este adevarat ca asistam si la o indobitocire a publicului, care nu mai e asa pretentios, dar uita-te in vest... Desi majoritatea asculta balarii din alea, inca se mai face muzica buna (pe alocuri)... Asta din cauza ca trupele deja consacrate au bani si-si permit sa cante ce vrea...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde dadius » Mie Apr 23, 2003 7:47 am

am sa abordez discutia putin altfel! sunt de acord cu ce ati scris voi mai sus. dar eu cred ca e si o problema de sound si de conceptie.
nu avem o trupa in Romania care sa sune beton.(parerea mea) poate nu am ascultat eu prea mult metal in ultima vreme dar cred ca daca era o trupa cu nu sound si o conceptie buna se auzea de ea cat de cat. din 94 nu am auzit nici o trupa metal romaneasca care sa ma puna in cur.sincer

pe scurt:

una din probleme e soundul si conceptia!!!
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Tavi » Mie Apr 23, 2003 9:44 pm

Chiar voiam sí£ spun ce a zis Dadius. Tristul adeví£r e cí£ nici mí£car nu avem rock nou de calitate de promovat... In afarí£ de IPR si de Zdob si Zdub (nu mí£ refer aici la ultima melodie :o), dupí£ umila mea pí£rere, muzica nouí£ de pe la noi e cam de kko... :(

din 94 nu am auzit nici o trupa metal romaneasca care sí£ ma puna in cur


La cine te referi?
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Mesajde dadius » Joi Apr 24, 2003 7:11 am

[i]La cine te referi? [/B]


nu inteleg intrebarea.la cine ma refer ...ce?
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Tavi » Vin Apr 25, 2003 8:58 pm

hmmm... credeam cí£ intrebarea mea e clarí£. Ce formatie te-a pus in cur in 94?
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Mesajde dadius » Sâm Apr 26, 2003 9:35 am

Initial trimis de Tavi
hmmm... credeam cí£ intrebarea mea e clarí£. Ce formatie te-a pus in cur in 94?


pai cred ca singura trupa care m-a impresionat pe mine in romania a fost : FORCEPS
In anul 1995 mai exact.

Si hai sa zic si ALTAR dar nu m-au pus chiar in cur!:D
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Sâm Apr 26, 2003 2:04 pm

foarte buni forceps.a mai fost una care avea calitati de exceptie,gotic,din petrosani sau moreni erau.oricum,nu de talente duce lipsa romania ci de interes pentru muzica rock.

portnoy,te avertizez!nu mai da cu quote la un mesaj dupa care scrii tu imediat!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Sâm Apr 26, 2003 2:11 pm

Initial trimis de SOD
a mai fost una care avea calitati de exceptie,gotic,din petrosani sau moreni erau.


:) ai dreptate cu Gotic. (f buni) Erau din Lupeni.Oricum ai fost pe aproape.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

..da da

Mesajde VyerG » Mie Apr 30, 2003 12:05 am

Pai daca nici o trupa nu ne mai pune in cur atunci hai sa stam noi de buna voie poate o sa apara una
...pe invers | srevni ep...
VyerG
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Dec 14, 2002 7:43 pm
Localitate: Humor

Re: ..da da

Mesajde dadius » Mie Apr 30, 2003 9:06 am

Initial trimis de VyerG
Pai daca nici o trupa nu ne mai pune in cur atunci hai sa stam noi de buna voie poate o sa apara una


hai!:)
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Bortzianu' » Mar Mai 06, 2003 11:49 pm

Initial trimis de dadius


:) ai dreptate cu Gotic. (f buni) Erau din Lupeni.Oricum ai fost pe aproape.


..mai sa fie ... :)
..tobar la gothic era vara-mea Mirela (fara mistouri) ..si basist ..prietenul ei Adi... Si trupa era din Petrosani ... spun pentru ca si eu m-am mai "jucat " cu ei pe la repetitii .. Ma jucam pe vremea aia.. Cantau bine...Pacat ca au renuntat ...De fapt era o miscare rock faina in Petrosani .. Dar de ceva timp s-a dus naibii si Barockul ..si tot ..si nici tineri nu mai sunt ..decat vreo 15-20% .. ....

...
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Tavi » Vin Mai 09, 2003 8:50 pm

dadius - poate ar trebui sí£ imi fie rusine, dar acum e prima datí£ cand aud de Forceps... si, pe vrenea aia, chiar mí£ interesam de trupe romanesti (printre altele, Vox Pop Rock - isi mai aduce cineva aminte?)...

nici Altar nu erau foarte rí£i... "Mom, hey mom!" :D

da" de IPR ce zici?
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Mesajde gabuba » Mar Mai 20, 2003 8:28 pm

Parerea mea este urmatoarea:
Daca publicul ar fi educat in acest sens, producatorii ar fi interesati de rock, ar exista festivaluri de rock, cluburi in care sa se asulte rock, si alte miscari rock intense. Nu credeti?

P.S. situatia de fata ma jeneaza intr-un fel, pentru ca (de exemplu) vazusem acum cateva saptamani un super clip, cu o super piesa cu o super formatie si cu niste tipi, era vorba de piesa "Las-o asa" cantata de AB4 feat. Verdikt, eh bine din cauza banilor nu au mai avut cum sa plateasca difuzarile, astfel ca ea e data decat la oare inaccesibile odata la 3 saptamani.
Sorry, pentru off topic, dar am cautat piesa pana mi s-a facut rau, o are cineva? sau stie de unde sa mi-o iau?
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Norok

Mesajde DarK SamuraY » Joi Mai 22, 2003 3:43 pm

Man , ash avea shi eu ceva de zis cu toate ca sunt cam pe langa shi sper sa imi iertatzi asta , in primul rand copii din ziua de zi cand nu mai gasesc resurse in muzica romaneasca (ma refer la cei care mai asculta rock cat de cat ) se intorc catre ce este afara muzica de genul Slipknot, Rage against the machine, System of a down dar sa nu credeti ca sunt total habarnishti de Coma sau Ab4 , dar sincer sa fiu ma uit la frate-miu mai asculta din vechiul heavy romanesc dar foarte putin , poate ca heavy-ul romanesc moare incetul cu incetul .
Dar nu au mai fost momente cand a revenit mai specatculos ca niciodata, de ce sa fim fatalishti cand nu e cazul poate ca va reveni , formatii romaneshti underground sunt o gramada , la o casa a studentilor cine e interesat crede-ma ca face shi pe dracu in patru ca sa se duca sa-shi asculte prietenii, asta e cazul meu , apar formatii mici dar toti au fost asha la inceput pana ajung la un stil pe care shi-l insushesc. De mult timp rockul romanesc nu mai sta pe roze . :mad:
Ride the 420 highway
DarK SamuraY
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Sep 28, 2001 5:44 am
Localitate: Craiova (Sibiu)

Mesajde alina » Dum Mai 25, 2003 10:02 pm

gabyzzu, piesa aia de la ab4 a aparut acu un an sau doi si s-a bucurat de o promovare destul de buna din cate imi aduc aminte.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron