Rockul un mod de viata????????

Totul despre muzica rock

Credeti ca se poate face ceva?

Da! cum?
10
67%
Nu! de ce?
5
33%
 
Voturi totale : 15

Mesajde Drogata » Dum Feb 29, 2004 9:59 pm

Tonitza scrie:asa si asa

treceam astazi (nu stiu ce data fixa este) pe la Tnb si ma uitam la punkeri, la rockeri la hipioti, toti au un anume stil de viata.Am incercat sa dezlusesc acest stil de viata in numai cateva ganduri dar nu am reusit.Oare nu am intrat in pielea oamenilor,...nu stiu , eu ma simt bine asa cum sunt , ma imbrac ca un rocker, ma comport ca unul, ascult muzica rock, toate cele , oare sunt eu rocker, va rog sa definiti si voi in cateva cuvinte ce inseamna sa fi rocker(ca mod de viata , ca muzica)...oare parerile o sa difere, oare ne exprimam altfel si suntem aceiasi spuneti-mi si mie va rog mult...............................


de acord cu u la aceste kestiuni. ji ca raspuns pot sa ti zic pe scurt ca a fi rocker inseamna a te diferentzia d toti ceilaltzi prin tot ce faci,esti ji gandeshti. consider ca rockerii sunt cei mai inteligenti oameni, pt ca majoritatea inaite d a spune gandesc si inainte de a face experimenteaza. cine nu i d acord, replica la Art3mys@k.ro \:/
Drogata
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 20, 2004 10:12 pm
Localitate: in pat

Mesajde warangel » Mar Mar 02, 2004 12:42 pm

mare adevar graiesti!!!! ;)
Avatar utilizator
warangel
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 12:00 am

Mesajde gabuba » Mie Mar 03, 2004 11:42 am

vai, mie, da' de ce sunteti voi asa de convinse? ma enervati cu porcheriile astea!
astea merita bagate la kterinca/aberatia zilei in categoria "toti romanii e prosti si toti manelistii are bani". da' voi chiar nu ganditi? ma intreg daca am pt cine sa aduc argumente...

stati departe, spiritul dornian e printre noi, e chiar mai sus oleaca..
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde blackrose13 » Mie Mar 03, 2004 2:54 pm

nu inteleg de ce te-ai suparat.pe aici se poarta discutii amicale sau se aduc acuzatii?ca eu de-abia m-am inregistrat si de-abia am vazut ce se intampla pe aici. :T sunt doar pareri si ...rock is immortal,you however are not.am o obsesie pt. treaba asta!
rock is immortal,you however are not!
Avatar utilizator
blackrose13
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Feb 28, 2004 12:00 am

Mesajde gabuba » Mie Mar 03, 2004 10:07 pm

nu m-am suparat, roza neagra, doar ca ma enerveaza jeneralitatile astea (pt iele ie forum separat).
e ca si cum as spune ca toti romanii is nespalati...evident, nu e adevarat, si nici n-am eu instrument de masura la nivel national ca sa verific asta. asa e si cu "rockerii este cei mai tari, ei rullz, ei ie spuma" - ca printre ei sunt oameni cu adevarat inteligenti e cu totul alta poveste si nu inseamna ca daca gica fanu' pix odata ce se declara rocker devine peste noapte enteligent .
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde warangel » Vin Mar 05, 2004 8:41 pm

faza cu rockerii inteligenti e tare! probabil ca asha cred shi menelishtii despre ei!.... marog... ce vreau sa spun e ca ai cam dus la extrema toata chestia asta, dar ai dreptate... nu totzi rockerii sunt deshtepti shi nu eshti rocker pt a fi considerat deshtept (cu atat mai mult cu cat aceasta "categorie sociala" nu e vazuta prea ...."roz"....lol) desi probabil ca unii.... gata... nu mai comentez....
Avatar utilizator
warangel
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 12:00 am

Mesajde blackrose13 » Sâm Mar 06, 2004 1:39 pm

ca s-a ajuns prea departe cu chestia asta,aveti dreptate.dar omul nu e om daca nu se bate cu pumnul inpiept, respectiv rockerul nu e rocker daca nu se bate cu pumnul in piept.ce sa facem si noi, omoram timpul, ca doar n-om sta sa ne omoare el pe noi(si asta nu e ideea mea).
rock is immortal,you however are not!
Avatar utilizator
blackrose13
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Feb 28, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Mar 07, 2004 9:00 am

blackrose13 scrie: respectiv rockerul nu e rocker daca nu se bate cu pumnul in piept

asta nu-i nimic, sa-l vezi pe rocker cand isi sfashie hainele de pe iel sau cand isi smulge paru din cap fir cu fir. sa-ti zica sod cum sta treaba, te crucesti nu alta....
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde blackrose13 » Dum Mar 07, 2004 3:39 pm

am vazut si eu de-astea.prima oara m-am socat,dar asta a fost mai demult.acum ma amuza,desi unii dintre prietenii mei o fac in mod constant.eu una nu pot,ca altfel simt muzica...dar cine stie,poate n-o simt eu cum trebuie...
rock is immortal,you however are not!
Avatar utilizator
blackrose13
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Feb 28, 2004 12:00 am

Mesajde a6d6d6a » Mar Mar 09, 2004 12:36 am

cu riscul de a suna a deja-vu,rock-ul nu e un mod de viata ci mai degraba o stare de spirit
nu ma cd rockerita si nici n-as vrea pt ca odata ce te identifici cu ceva prestabilit de altii tu ca persoana bye-bye si de acolo totul devine de kakat [-X
born stubborn
a6d6d6a
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 08, 2004 10:42 pm
Localitate: iasi

Mesajde tre » Mar Mar 09, 2004 12:46 am

statistic vorbind, proportia de rock ascultat creste pe masura ce iq-u individului e mai mare...
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde NiceSmil3 » Mie Mar 31, 2004 3:08 pm

eu o iau putin de la inceput n-am avut rabdare sa citesc discutiile voastre. La intrebarea: "Rock-ul e un mod de viata?" eu sunt de parere ca da, ,el te schimba atat pe tine cat si modul tau de a gandi, automat, acultand si TRAIND cu ajutorul, sau prin intermediul acestui gen de muzica, viata ta se schimba, deci, DA...rock-ul este unul dintre cele mai complexe moduri ded viata.
scratch my skin
and let red roses rise in rivers
cut my belly, eat my liver
and rape my body with your fingers.
Avatar utilizator
NiceSmil3
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde GreyV » Joi Apr 01, 2004 1:51 pm

NiceSmil3 scrie:eu o iau putin de la inceput n-am avut rabdare sa citesc discutiile voastre. La intrebarea: "Rock-ul e un mod de viata?" eu sunt de parere ca da, ,el te schimba atat pe tine cat si modul tau de a gandi, automat, acultand si TRAIND cu ajutorul, sau prin intermediul acestui gen de muzica, viata ta se schimba, deci, DA...rock-ul este unul dintre cele mai complexe moduri ded viata.

Exemplifica'mi shi mie cum poate schimba modul de a gandi al individului?
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde NiceSmil3 » Vin Apr 02, 2004 2:27 pm

pai tu de ce crezi ca sunt considerati asa ciudati cei care asculta rock? eu cred ca in primul rand pt modul in care gandesc(mai sadic, mediteaza mai mult asupra mortii decat a vietii)...majoritatea
scratch my skin
and let red roses rise in rivers
cut my belly, eat my liver
and rape my body with your fingers.
Avatar utilizator
NiceSmil3
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Apr 03, 2004 7:06 am

sa mori tu...
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Apr 05, 2004 9:02 am

asa o fi la cernavoda, ce te bagi tu? :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde GreyV » Mie Apr 07, 2004 12:45 am

NU va legatzi de locul de provenientza al individului.Spunetzi NU discriminarii!!! :P
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde NiceSmil3 » Mie Apr 07, 2004 11:59 am

Mda, intr-adevar...nush cat conteaza faptul ca sunt din Cernavoda.
GreyV nu ma simt discriminata, but 10x anyway..:)
scratch my skin
and let red roses rise in rivers
cut my belly, eat my liver
and rape my body with your fingers.
Avatar utilizator
NiceSmil3
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde dark_soul » Mie Apr 07, 2004 2:19 pm

mah...rockeri sunt in primul rand oameni (mama ce lucru inteligent am scos...whatever)
revenind ei nu sunt discriminati (desi lumea se uita mai ciudat uneori...too much black)
Avatar utilizator
dark_soul
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Mar Apr 06, 2004 11:00 pm

Mesajde NiceSmil3 » Mie Apr 07, 2004 5:52 pm

intr-adevar...o descoperire extraordinara..:p nici eu nu cred ca ar fi vorba de dicriminare(desi uneori...se mai intampla), oricum in ziua de azi parca toti vor sa devina rockeri, sa mor io, sunt complet dezgustata de cei care incearca sa iasa in evidenta prin stupiditatea cu care afirma ca sunt rokeri. Oare este rocku un mod de a iesi in evidenta? De cand?
scratch my skin
and let red roses rise in rivers
cut my belly, eat my liver
and rape my body with your fingers.
Avatar utilizator
NiceSmil3
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde GreyV » Joi Apr 08, 2004 1:01 am

Raspuns: Da rockul poate fi un mod de a ieshi in evidentza pt. unii, iar asta nu se shtie de cand....

Ce poate mai mult fi adaugat?
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde (oana) Psycho » Sâm Mai 22, 2004 10:13 pm

ca idei nu .....in cazu astaa ma influentzeaza cartzile
dar.......te influentzeaza festimentar incep satzi placa anumite haine satzi fie scarba de manelisti(shi altzi dastia)de cum se imbraca ei si limitarea cu care gandesti
mie plac hainele negre ...bratzarile cu tzinte..muzica rock .etc ............dar ......nu stu daks rockeritza.(pe bune pe bune)
rockul itzi deschide perspective noi pt ca versurile itzi dau de gandit........................ :N
, "...Through the bleak window of my soul
In marble halls of falling snow
Winter touch the Earth undone
Embittered we embrace the funerals to come..."
Avatar utilizator
(oana) Psycho
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Morrison » Sâm Mai 22, 2004 10:35 pm

asta pentru ca ai 16 ani si judeci ca un bocanc
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde (oana) Psycho » Sâm Mai 22, 2004 10:45 pm

te referi la mine?
, "...Through the bleak window of my soul
In marble halls of falling snow
Winter touch the Earth undone
Embittered we embrace the funerals to come..."
Avatar utilizator
(oana) Psycho
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Morrison » Dum Mai 23, 2004 1:34 pm

deloc deloc
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Dum Mai 23, 2004 11:25 pm

de ce e oare asa la moda sa ai bratari cu tinte si haine negre, o tona de machiaj si tricoaie cu formatii pe tine ? (intrebarea e retorica, dar astept sa imi raspunda cei care au varste intre 14-16 ani si se imbraca asa) :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Necko » Lun Mai 24, 2004 5:39 am

da cei care au intre 41-61 si se imbraca asa au voie sa raspunda?
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde Nanuka » Lun Mai 24, 2004 6:33 am

Cei mai buni prieteni ai mei sunt rockeri, ma refer la prieteni romani...
Este extraordinar sa fi rocker, desi pe mine niciodata nu m-a atras prea mult acest stil, nu ma pasioneaza dar nici nu imi displace, asa incat am acceptat sa fiu prin preajma persoanelor care prefera acest gen de muzica.

Acel feeling de a te duce pe tren la munte, de a face tigara posta, de a fredona o melodie in timp ce altul canta la chitara, de a merge cu cortul si seara sa faci un foc de tabara sau fripturi la gratar, de a manca impreuna din aceaiasi conserva, de a nu a avea prea multi bani in buzunar, dar sa nu-ti pese prea mult....acest sentiment este extraordinar....

Rockerii m-au invatat sa fumez si sa beau lol..mi-am luat un pumn rau in fata la faza asta din partea profei de chimie, dar nu mi-a parut rau deloc....

Stateam pana la 3 dim pe terasa cu ei si ascultam Vama Veche si beam cot la cot ,mergeam in club A unde berea era ieftina si dupa cateva beri ieshea paranghelie..

Binenteles ca rockul este un mod de viata, acesti oamei sunt speciali si diferiti de restul, nu ma refer la lookul lor ci la faptul ca sunt persoane simple, le plac lucrurile simple, nu vb in sensul rau al cuvantului, iubesc natura, sunt loiali si au sentimente puternice fata de prieteni. Pt mine un lucru e cert...a avea un prieten rocker inseamna a avea un prieten adevarat...
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde (oana) Psycho » Lun Mai 24, 2004 8:20 am

whatever scrie:de ce e oare asa la moda sa ai bratari cu tinte si haine negre, o tona de machiaj si tricoaie cu formatii pe tine ? (intrebarea e retorica, dar astept sa imi raspunda cei care au varste intre 14-16 ani si se imbraca asa) :D


pai cu ce haine ai vrea sa se imbrace...........................cu roz bombon cu picatzele............................................................sincer io port tricouri cu formatzii doar la scoala......ca sai enervezi pe profi si pe colegi(ai dracu totzi sunt manelistii).............pe strada nu port ca sunt prea multi tot cu tricouri imprimate......................................de ce ma imbrac in negru....hmmmm....asa mam obisnuit..................oricum nare legatura cu moda................................................avand in considerare ca ascult rock decand eram mica..........de la 5 ani sunt fan nirvana(asculta fratemiu si a inceput sami placa si mie............. ;M
, "...Through the bleak window of my soul
In marble halls of falling snow
Winter touch the Earth undone
Embittered we embrace the funerals to come..."
Avatar utilizator
(oana) Psycho
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Mai 24, 2004 9:25 pm

"de la 5 ani sunt fan nirvana(asculta fratemiu si a inceput sami placa si mie............. "

deci asta a fost cea mai tare chestie ce am auzit-o anul asta. Fato, ascult Nirvana de vreo 6 ani, am fost ultraobsedat de ei, am facut rost si de un bilet la un concert din 1994 , sa nu zic de discografia ce o am, pe cd`uri originale, inclusiv seturile de Outcesticide plus Hormoaning, o tona de materiale despre ei, si nu cred ca ma pot numi fan, si vii tu si zici ca esti fana de la 5 ani.

revenind la subiect

"ca sai enervezi pe profi si pe colegi(ai dracu totzi sunt manelistii)"

si cu atitudinea asta "hai sa ii fac pe ceilalti ca nu ma simt eu bine altfel" unde vrei sa ajungi ? Nu poti sa ii ignori ? Vrei tu neaparat sa ii enervezi ? DE CE ??? Lasa-i asa cum sunt NU E TREABA TA.

'pai cu ce haine ai vrea sa se imbrace...........................cu roz bombon cu picatzele'

ironie fina, ce sa zic...Hainele pentru tine se rezuma la tricoaie negre plus lanturi si tepi ? incearca si tu niste jeansi, un tricou adidas, champion, sau nu neaparat de firma(nu conteaza asa mult,am dat astea doar ca exemplu), ceva de bun gust preferabil fara tepi si lanturi. Ah, si de ce sa iti fie rusine sa porti roz bombon cu picatzele ? Jonathan Davis din Korn, pe care probabil ii asculti de la 6 ani (sa nu uitam, s-au lansat pe plan mondial in 1994) avea la un moment dat unghiile vopsite in roz fluorescent, daca lui nu ii era rusine sa apara asa, de ce ti-ar fi tie ? :)


ps - necko, doar daca ii gasesti tu
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori