help!!!

Totul despre muzica rock

help!!!

Mesajde turistul » Vin Mai 09, 2003 12:35 pm

caut o formatie din brasov, acum 5-6 ani, rock cam ca si deftones, orice informatie m-ar bucura foarte,foarte mult...
eu am o mica problema cu memoria si nu am reusit sa-i retin numele.....
please help me, as sooner as better....
multumesc anticipat. i'm desperate...
turistul
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mai 09, 2003 12:10 pm

Mesajde Tavi » Vin Mai 09, 2003 9:15 pm

acum 5-6 ani, in Romania, rock ca si deftones?? fii serios, nu se auzise pe atunci de ei aici, asa cí£ nu avea cine sí£ ii copieze. :D

scuzí£-mi malitia.
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Mesajde turistul » Sâm Mai 10, 2003 9:20 am

nu am zis ca i-au copiat, ci ca erau doar ceva in genul..... si sa spun drept nu cred ca au cantat de pe atunci asa.....
si de ce sa nu fi auzit?.....
stai calm in privinta "malitiei", calcul e de vina.....
turistul
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mai 09, 2003 12:10 pm

Mesajde Tavi » Dum Mai 11, 2003 4:52 pm

2003 - 5/6 = 1997/1998

de Deftones in Romania s-a auzit dupí£ ce au scos albumul White Pony, in 2000 (nu neg cí£ 10 - 20 de oameni, printre care cu onoare mí£ numí£r si eu, or fi auzit de ei inainte)

in Romania: moda = la baza preferintelor personale, incl. in muzicí£. Vezi si actuala fazí£ in care SOAD au devenit trendy (dupí£ ce au apí£rut pe MTV), dupí£ cum s-a intamplat si cu Nirvana DUPíƒ ce Kurt a murit, Doors dupí£ ce a fost filmul respectiv, etc..

q.e.d.

Dupí£ cum vezi, rí£man malitios.

Toate bune!
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Mai 12, 2003 8:25 pm

acum 5-6 ani din BV erau UDDU(uradedupausa)...
desi nu suna a deftones
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Dan_Bogdana » Mar Mai 13, 2003 7:26 am

???
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dan_Bogdana
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Apr 17, 2003 7:23 am
Localitate: Brashow

Mesajde cubu » Mar Mai 13, 2003 11:27 am

Du-te bah si te cauta...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde turistul » Mie Mai 14, 2003 1:23 pm

Din cate am obs., mi-ai raspuns la mesaj mai als datorita cuv cheie "deftones"... sper ca nu te-am jignit cumva spunand de cineva care sa-i fi "imitat" inainte ca tu sa fi auzit de ei, daca am facut-o imi cer scuze.... ca sa te linistesc, sa stii ca si mie imi place f. mult muzica lor, desi nu am dat peste ea decat anul asta ..-stiu, i should be ashamed....hmmm. dar cine a auzit prima data de ei chiar nu cred ca are vre-o importanta. tu de ce nu ai anuntat toata populatiunea atunci, ai vrut sa tii secretul ptr tine? :D

malitios in mesajul tau mi s-a parut cuv "trendy", care mai nou a devenit un fel de eufemism ptr. naspa, "SOAD au devenit trendy" suna ca si cum ai fi zis ca SOAD e naspa..... sper totusi ca nu asta ti-a fost intentia.....

toate cele bune.
turistul
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mai 09, 2003 12:10 pm

Mesajde turistul » Mie Mai 14, 2003 1:32 pm

mesajul de mai sus era ptr. Tavi....


ptr. Rockeru'Sommer:
merci mult, dar nu pe ei ii cautam.....
turistul
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mai 09, 2003 12:10 pm

Mesajde turistul » Joi Mai 22, 2003 10:17 am

era vb. despre cronos, care intre timp si-au schimbat unii dintre membrii si in 1998 si-au scos "....si voi ucide timpul". o.k., stie careva de ei?
turistul
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mai 09, 2003 12:10 pm

Mesajde Tavi » Vin Mai 23, 2003 7:58 pm

1)prima datí£ cand am auzit de deftones a fost la emisiunea 120 Minutes pe MTv (ce timpuri...), era 95 sau 96, de-abia apí£ruserí£. Deci inainte de perioada de care vorbim.

2)Nu e nici o rusine sí£ afli de o formatie la mult timp dupí£ ce a apí£rut. Dar nici sí£ poti spui orice iti trece prin cap si sí£ te astepti ca nimeni sí£ nu zicí£ nimic.

3)Remarcile mele se intemeiazí£ pe observarea mediului romanesc, mai precis a incredibilei tendinte a formatiilor de a copia ce vine de afarí£. Si ne mai mirí£m cí£ nu au succes si cí£ "rockul romanesc nu e suficient promovat". Pí£i nici nu are de ce! Din cate stiu eu, nu sunt singurul care a observat chestia asta. Dar, dupí£ cum spune englezul, "whatever".

4) íŽmi plac SOAD chiar foarte mult, dar asta nu mí£ impiedicí£ sí£ observ cí£ au devenit trendy, la un anumit nivel desigur, nu chiar in Ferentari. Cam multe tricouri cu ei, prea multi "copilasi smecherasi" cu cí£ciulile trase pe ochi de nu ví£d nimic in jur prin Fire care, nu-i asa, "sunt fani" si cred cí£ "e cea mai tare formatie"...

PS

La chestia cu secretul n-am rí£spuns, considerand-o o glumí£.

PPS

Parcí£ auzisem si eu candva de Cronos, nu aveau o melodie pe o compilatie (pe casetí£) din perioada 95 - 96? Dací£ ei sunt, atunci nu semí£nau cu Deftones. Cel putin nu melodia respectiví£.
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Mesajde Hellvis » Dum Mai 25, 2003 2:08 pm

Initial trimis de Tavi

Parcí£ auzisem si eu candva de Cronos, nu aveau o melodie pe o compilatie (pe casetí£) din perioada 95 - 96? Dací£ ei sunt, atunci nu semí£nau cu Deftones. Cel putin nu melodia respectiví£. [/B]


Cronos a facut parte din artileria grea a metalului romanesc...Au disparut, ca multi altii, dar au lasat in urma lor un material, un EP daca nu ma insel, intitulat "...si voi ucide timpul", scos de casa de discuri Promusic din CJ. Unul dintre fostii membrii Cronos, BB Haneman, activeaza in proiectul Adrenaline si in (re)nascuta Abigail.

Cat despre ce se inatmpla in (zona) Brasov in materie de rock...s-au dus vremurile bune. Singurii care mai misca sunt Indian Fall (black metal) si veteranii de la UDDU...

Trupa care sa sune ca Deftones in Brasov = pauza. Au fost trupe in BV - chiar bune - care au cochetat cu hard core-ul si punk-ul (zona de unde s-a inspirat copios si Deftones), dar ele nu mai exista. Este vorba de Pansament, Nation Slum, Lotul National De Hardcore...
Hellvis
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Mai 25, 2003 1:49 pm

Mesajde Tavi » Dum Mai 25, 2003 6:52 pm

Deftones, inspirati copios de punk?? Hmmmm....
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Mesajde curly » Dum Mai 25, 2003 11:21 pm

acu' vreo cateva luni la un festival ai cantat unii cronos............erau gotic in seara aia......habar n-am ce cantau inainte,dar daca unul de-al lor e acum la abigail se leaga
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud


Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori