Va fi metalul romanesc acoperit de zona alternativa a rock-ului?

Totul despre muzica rock

Mesajde piskeshu » Joi Sep 01, 2005 1:16 pm

Oamenii aia cu linkin park, korn si alte beshini de astea nu-s nici cu rocku nici cu alternativu. Aia is cu moda, ma refer la trendu vestimentar . Adica asa ie frumos, sa te faci cu negru la ochi sa umbli cu tofelu de haine largi , negre pestrite cu lanturi cu tinte cu cercei multi cu cercei de plastic cu tofelu de zgarzi. Daca umbli asa, te futi mai repede cu aia din generatia ta, muzica urmeaza dupa aia, nici macar nu stiu daca urmeaza imediat dupa aia, sau abia numa dupa bere si tigari.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Pinguinu » Joi Sep 01, 2005 1:19 pm

multi dintre ei poate nu's cu nimik, dar si mai multi kiar asculta si le plac formatiile alea (parerea mea).
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde cubu » Joi Sep 01, 2005 1:22 pm

Alternativul nu prea a prins in Romania. Nici imediat dupa revolutie, nici acum. Poate intre 2001 - 2003 sa zicem ca a fost un moment "de glorie", dar nici atunci nu a intrecut metalul ca numar de ascultatori. Acum, cei "tineri" ca jupan nihasa, asculta si aia si aia, asa ca, oricum, metalul nu pierde teren. Ca tot zicea pingu de tricoaie cu korn si limbin parc... Astea se gasesc, bre, imbraca si ei ceva negru cu imprimeu si ies pe strada sa-i vada lumea cat e ei de roacheri.

later: cand la gand cu piske despre tricoaie. :D
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde nihasa » Joi Sep 01, 2005 2:11 pm

Metalul are grupul lui de ascultatori fideli .... nu pierde teren ... dar nici nu castiga .. in schimb la alternativ se castiga teren . E doar o chestie de timp - incet incet alternativul va subclasa ( ca numar de ascultatori ) metalul in romanaia . Consider ca se intampla asta deoarece e mai ... dansabil decat metalul - si totusi tineretul ca mine ( sau mai bine spui cei cu 3-5 ani mai mici ca mine ) prefera si modul asta de exprimare - prin dans .

Cat despre trendul vestimentar - nici nu vreau sa intru aici ... am pur si simplu un dezgust pt cei care au tricouri cu formatii pe ei - indiferent de formatie . Eu sunt mai punk-ska rocker decat alternativist :) dar ma imbrac cum imi place - in general sa`mi reflecte starea de spirit : happy happy joy joy :D
Avatar utilizator
nihasa
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 16, 2005 11:00 pm

Mesajde cubu » Joi Sep 01, 2005 2:21 pm

nihasa, mai citeste o data titlul thread-ului si apoi uita-te cand a fost pusa intrebarea. Concluzia o poti trage si singur.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Pinguinu » Joi Sep 01, 2005 2:26 pm

mai cubu, intre timp au fost diverse distrageri (manelele de ex...), dar nihasa are dreptate: rockul nu castiga adeptzi noi, in schimb alte genuri ( nu neaparat alternativul, dar si el...) tot castiga teren. ideea mea e ca media de varsta a rockerilor tot creste, ceea ce nu e bine....
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde nihasa » Joi Sep 01, 2005 2:31 pm

cubu scrie:nihasa, mai citeste o data titlul thread-ului si apoi uita-te cand a fost pusa intrebarea. Concluzia o poti trage si singur.


my bad . nu am fost atent scuze. imi e lene sa ma gandesc care era conjunctura acum 2 ani :) - oricum cineva care a reinviat threadul a considerat ca este inca de actualitate . Acum 2 ani chiar ca alternativul era pe no2
Avatar utilizator
nihasa
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 16, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Sep 01, 2005 2:58 pm

diverse distrageri (manelele de ex...)


nu a canibalizat din roackeri, tziganii si mafiotzii nu asculta rock.

ideea mea e ca media de varsta a rockerilor tot creste


nah, am vazut 700 de roackeri in sala de metale dure si nu erau nici macar jumi juma, erau multzi bitongi, si in plus natalitatea a crescut in draci in ultimii ani, mai rabda fo 10 si scade la loc :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Pinguinu » Joi Sep 01, 2005 3:13 pm

sunt curios ce intelegi tu prin "sala de metale grele"....oricum, problema este: cati dintre cei 700 erau rockeri pe bune, si cati venisera "ca e pogo, ca e beutura, ca e muzica tare etc...(tot fashion stuff in esentza)".

anyway, om trai si om vedea...LONG LIVE ROCK'N'ROLL!
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde cubu » Joi Sep 01, 2005 3:26 pm

Pingu, aici nu vorbim de cati tineri asculta rock in Romania, in comparatie cu alte genuri, ci cati (din bruma ascultatorilor de rock) asculta metale, respectiv alternativ.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Pinguinu » Joi Sep 01, 2005 3:33 pm

ok, atunci reformulez: numarul de rockeri ramane constant, cel de "alternativi" creste.

intr-adevar , unii asculta si una si alta. ceea ce insa mie nu mi se pare a fi ok decat pentru o parte din alternativ, adika pt. trupele care kiar canta ce simt, nu ca sa se vanda....
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Sep 01, 2005 3:43 pm

Pinguinu sadic scrie:sunt curios ce intelegi tu prin "sala de metale grele"....oricum, problema este: cati dintre cei 700 erau rockeri pe bune, si cati venisera "ca e pogo, ca e beutura, ca e muzica tare etc...(tot fashion stuff in esentza)".

~p ma indoiesc ca ominii aia din sala de metale grele de care vb gagone erau acolo pentru "fashion" (adica ne-rockeri pe bune). Adica io ne-rocker pe bune -in viata de zi cu zi ascult gutza salam, marius moga si proconsul- vin la concert de metale grele cu chitari, tobe, urlete si decibeli de ma baga-n perete pt. ca "e pogo/beutura/muzica tare" :doh: show me unu d-asta si-l mananc :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

??

Mesajde Bortzianu' » Joi Sep 01, 2005 3:53 pm

..bai ce intrebare...

..oare chiar conteaza?

.. importante sunt: uno : sa fie rock . si due : sa ne avem intre noi ca fratii ,ca daca nu , ne-o trag altii .


atat.

PS: traim vremuri in care oricum stilurile se AMESTECA. se cauta noul, se incearca variate combinatii ...
.. ma refer la oricum putinele trupele noi, care vor sa duca mai departe stindardul, si nu sa cante doar coveruri / "tribute to" .. in concerte.

E loc pentru toti.

spor la rock.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Sep 01, 2005 4:10 pm

Pinguinu sadic scrie:ok, atunci reformulez: numarul de rockeri ramane constant, cel de "alternativi" creste.



Pinguine, ai facut tu statistici sau ai citit pe undeva? Ca io nu te cred asa pe cuvant.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde LeSharK » Joi Sep 01, 2005 9:29 pm

pentru mine formatii ca OCS, EMIL, Luna Mamarí£ etc. si-au cam pierdut farmecul.. dar metal autohton nu ascult de cand ma stiu.

-1
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde L.O.S.T. » Joi Sep 01, 2005 10:06 pm

cine e mai tare, bruzli sau vandam ? nu are nici o relevanta

si ar fi foarte normal ca alternativul sa fie mai popular decat metalul, asa a fost mereu peste tot, este mai accesibil si mai comercial

oricum, denumirea de "alternative" este foarte generala, de la Beastie Boys si Cure pana la U2 si Nirvana

dar, din nou, ce conteaza ? a avut dreptate Bortzianu'
"Last Breath" disponibil la Diverta, HMF, Muzica, Maniac Music, Media Galaxy, Carrefour, Bestial Records

www.we-are-lost.com
www.myspace.com/lostromania
Avatar utilizator
L.O.S.T.
Junior Member
 
Mesaje: 77
Membru din: Sâm Noi 20, 2004 12:00 am

Mesajde Pinguinu » Vin Sep 02, 2005 9:22 am

da, au avut dreptate Borzianu si LOST, desi aceasta popularitate a alternativului ma intristeaza...

si pt fluf: pofta buna! (adica DA, io stiu din astia...). nu am zis ca tre sa fie manelisti, nu duce la extrem afirmatia mea. dar pot sa fie teribilisti care se duc pe oriunde sa se ia la bataie, sau sa faca pogo...nu-i poti numi rockeri atata timp cat pt ei muzica ramane o amestecatura de sunete de neinteles.
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde cubu » Vin Sep 02, 2005 9:37 am

L.O.S.T. scrie:oricum, denumirea de "alternative" este foarte generala

Ca fapt divers, la sfarsitul anilor 60, cand abia aparusera formatiile de progresiv, stilul pe care il abordau era cunoscut sub numele de "alternativ".
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Sep 02, 2005 9:47 am

ba pingiuine poa sa fie si ruackeri si teribilisti, care-i faza, ce roackerii nu ie oameni si ei?
io cand eram la liceu (pe vremea lu ceashca) eram foarte mandra de manusa cu tzinte si lantzurile de aluminiu de pe mana. le afisam in otobuz si intranvai mama mama ce ma mai radeam de babele care se holbau. ba odata era sa iau si bataie de la un canotor care s-a legat de glontzu ce-l purtam cu un shnur atarnat de gat.

e o varsta pt toate sa nu fim rai :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Dada » Lun Sep 05, 2005 12:48 pm

piskeshu scrie:Pinguine, ai facut tu statistici sau ai citit pe undeva? Ca io nu te cred asa pe cuvant.


Nu stiu daca a facut statistici, dar eu am observat asta cu ajutorul radioului nostru. Metalele ii sperie pe cei carora televiziunile le dau mariusi mogi, in schimb, daca un post de radio nu le da deloc dance, ci le da Stereophonics, Foo Fighters, Coldplay, Morrissey, etc sau, de pe la noi, Kumm, EMIL, Urma, Travka, etc, chiar le place siii, incet incet, ii faci sa treaca dintr-o barca in alta.
Sigur, cei foarte tineri au nevoie de metale grele cum au nevoie de bungee jumping, adrenalina, alea alea... dar dupa o vreme simti nevoia si de ceva pentru sufletel. Ca nu mai e de ajuns sa dai cu capul in masa in timp ce unul rage pe scena, ci ai pretentia ca muzichia pe care o asculti sa-ti satisfaca putintel si "launtrul", nu numai corpul, sa-ti dea niscaiva revelatii. Ceva...

Din unele posturi din topicul asta s-ar putea trage concluzia ca alternativul nu e rock. Grija mare!

L.O.S.T a scris:
oricum, denumirea de "alternative" este foarte generala, de la Beastie Boys si Cure pana la U2 si Nirvana.

Ai dreptate. Doar ca nu s-a oprit la Nirvana, ci, cu ajutorul Nirvanei a mers mai departe pana la ce se canta azi.


Aaaa... si chiar nu observati ca trupele (mai mari sau mai mici) sunt mai galagioase la primele albume, iar pe parcurs se "cumintesc"? Iar cumintirea asta nu echivaleaza oare cu o inteleptire? Albumele de maturitate sunt in general cuminti si profunde. Unii se grabesc sa le numeasca peiorativ "comerciale". Pe tema asta a comercialului se pot toci multe taste...

Zic si eu, ca una care a trecut prin toate curentele, in timp ce implineam diverse varste.

http://www.radiodada.ro
Sunt alternativ... si cateodata depresiv.
Dada
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iun 02, 2003 4:30 pm
Localitate: Focsani

Mesajde Pinguinu » Lun Sep 05, 2005 1:31 pm

dada, in parte ai dreptate, in parte nu...

Nu stiu daca a facut statistici, dar eu am observat asta cu ajutorul radioului nostru. Metalele ii sperie pe cei carora televiziunile le dau mariusi mogi, in schimb, daca un post de radio nu le da deloc dance, ci le da Stereophonics, Foo Fighters, Coldplay, Morrissey, etc sau, de pe la noi, Kumm, EMIL, Urma, Travka, etc, chiar le place siii, incet incet, ii faci sa treaca dintr-o barca in alta.

asta e adevarat, dar aia nu trec cu totul in alta barca, rtaman si la marius mogi...

Sigur, cei foarte tineri au nevoie de metale grele cum au nevoie de bungee jumping, adrenalina, alea alea... dar dupa o vreme simti nevoia si de ceva pentru sufletel. Ca nu mai e de ajuns sa dai cu capul in masa in timp ce unul rage pe scena, ci ai pretentia ca muzichia pe care o asculti sa-ti satisfaca putintel si "launtrul", nu numai corpul, sa-ti dea niscaiva revelatii. Ceva...

nu vad de ce alternativul ar ffi tocmai muzica care satisface sufletul. mie mi se pare normal sa treci inspre progresiv, jazz sau muzica clasica mai degraba, dar nu inspre alternativ. dc faci trecerea asta, o consider anormala....

nu vreau sa gresesc, dar dupa cum vorbesti nu ai ajuns in vreun fel in "esenta" mealului, dc il descrii ca "dai cu capul in masa in timp ce unul rage pe scena", la urma urmei asa l-ar descrie si un manelist. pentru asta exista grind si noise, dar sunt multe stiluri (pentru asta ma zbat de muulta vreme: wake up people, metalul e ffff variat, are cel putin 20 de subgenuri) pline de lucruri pentru sufletzel, si pentru creierash(si mai important): ai un skyclad sau un nevermore, ai un wiking, un tiamat, un gothic, un goth-rock, un black pur si intunecat, un atmosferic si cate altele. ai peste tot mesaj dc il cauti, si multe senzatii pe care ti le poate transmite, trebuie doar sa intelegi...

evident ai si muzica pentru dat din cap, si muzica fara sens si mesaj, dar nnu la asta se rezuma metalul.


cat despre trupele care pe percurs isi fac un sound mai moale, asta e discutie prea lunga...totusi raman si niste incapatzanatzi gen motorhead care continua sa cante la fel....oricum in principiu este o comercializare a soundului, dar scopurile pot sa nu fie financiare, ci dorintza de a se adresa unui public mai mare, de a transmite un mesaj pentru mai multa lume. dar pentru a face asta, muzica devine mai accesibila...
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde Dada » Lun Sep 05, 2005 1:41 pm

Frumos argumentat.

In legatura cu:

nu vad de ce alternativul ar ffi tocmai muzica care satisface sufletul. mie mi se pare normal sa treci inspre progresiv, jazz sau muzica clasica mai degraba, dar nu inspre alternativ. dc faci trecerea asta, o consider anormala....

hmmm... e cam greu sa treci direct de la animal chix la progresiv sau jazz. Tot prin alternativ trebuie sa treci mai intai, dar majoritatea se impotmolesc pe drum.

Apropo de progresiv, cine vine in seara asta la concert Jon Anderson? A-)

http://www.radiodada.ro
Sunt alternativ... si cateodata depresiv.
Dada
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Iun 02, 2003 4:30 pm
Localitate: Focsani

Mesajde Pinguinu » Lun Sep 05, 2005 1:47 pm

io nu vorbeam de trecerea de la bambi la progresiv(asta e de-a dreptul imposibil), ci de la metale grele la progresiv(adica, sa zicem, maturizare dupa "nebuniile tineretzii", ca sa fiu in spiritul tau)...:)
A umblat pisica neatenta odata
In curte la un motan
Iar curcanul smecher o vazu `ncordata
Si gandi: "Why not?!"
Avatar utilizator
Pinguinu
Junior Member
 
Mesaje: 372
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Sep 05, 2005 7:00 pm

Pinguine, nu fa confuzie intre noise si noisecore. Noisecore e un gen muzical derivat/inrudit din/cu grindcore, cu principalii sai reprezentanti : Anal Cunt, urmati de The Locust si din multe puncte de vedere si alta trupa preferata de-a mea, si anume Melt Banana. E discutabila diferenta dintre noise rock, si noisecore, dar pana la urma radacinile ambelor genuri sunt infipte in noise.

si cu privire la noise (despre care ai mentionat tu mai sus intr-un post) treaba sta altcumva. Noise e un gen muzical automon, muzica electronica violenta si de obicei (desigur, avem si exeptii notabile, precum Dissecting Table) fara ritm. Tot asa, de obicei nu se folosesc instrumente conventionale, si nu se poate reproduce acustic.

ceea ce ar trebui tinut minte e faptul ca tendinta de a numi orice muzica ciudata sau agresiva noise e complet gresita. Noisecore si noise rock NU sunt acelasi lucru cu noise.

si acuma cu privire la subiectul principal al topicului, parerea mea este ca va fi inglobat. pentru ca muzica evolueaza, si cum suntem deja in anul 2005, se vor gasi tot mai greu trupe care sa compuna precum formatiile lor preferate de metal din deceniile trecute. In nici un caz nu o sa dispara, asa ceva nu se poate intampla. Dar, cum si alternativul evolueaza, si acuma spre dezgustul meu MTV 2 care intr-o vreme dadeau muzica decenta acuma au fost inundati de valul nou alternativ (?!?) de the "THE" bands pe care eu nu le suport, nici nu prea se mai poate spune ce e alternativ si ce nu e (si termenul in sine era foarte vag si ambiguu, pentru ca in sfera de alternativ erau incadrate trupe precum Sonic Youth, Mudhoney, Red Hot Chili Peppers, Faith No More sau Jane's Addiction, care daca le luai si le comparai una cu alta nici nu prea le gaseai elemente comune) Prea multe definitii, prea multi termeni, deja avem viking metal, folk metal, avem crossover metalcore, avem brit pop combinat cu electronica, si pun pariu ca nici macar artistii respectivi nu stiu prea bine ceea ce canta.

Si aici e vorba de taramul romanesc, unde "imprumuturile" de afara sunt foarte la moda, si tocmai asta e buba. Avem formatii gen Neo, 69, AB4, Omul Cu Sobolani, E.M.I.L. etc, care seamana suspect cu Placebo, Nirvana, Operation Ivy, etc, etc, adica trupe din sfera alternativa de afara. Nu zic ca nu sunt astfel de imprumuturi si la trupele de metal, insa in ultimii ani indiferent de ceea ce ar spune unul sau altul, metalul a fost intrecut cu mult de alternativ in ceea ce priveste popularitatea in randul tinerilor. Si cum in viitorul apropiat sperante de revenire nu prea vad pentru metal (vezi invazia emo din 2003-4, vezi valul de brit shit din 2004-5, parca vad ca o sa fie la moda la anul trupe gen Xiu Xiu (o trupa decenta de altfel), care cica sunt experimentali ... (cred ca Bungle s-ar tavali pe jos de ras la aceasta comparatie)


In fine, muzica sa avem, daca e de calitate cu atat mai bine. Mie de un lucru imi e groaza totusi. Parca vad ca peste 10 ani pe MTV la ora 13:30 o sa fie la tv Venetian Snares. Si micul Alexandru o sa mute pe VIVA unde o sa fie Mouse on Mars. Si recunoscand ambele piese ce derulau pe ecran muta pe TV Klumea unde o sa fie Autechre. Atata mai lipseste ...

Sa veniti in 10 Septembrie la istoria si cultura muzicii industriale : http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=422256&postcount=49
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Sep 06, 2005 9:59 am

Ce ma distreaza pe mine e ca, pe acest thread, fiecare isi sustine stilul pe care il asculta. Eu am locuit ceva vreme intr-un loc unde erau adunati tot felul de oameni, din toate regiunile tarii, si cred (poate ma insel) ca am reusit oarecum sa-mi fac o parere obiectiva, facand abstractie ca ascult mai mult metal decat alternativ. In toti anii astia daca am intalnit 10 pasionati numai si numai de alternativ, e bine. Nu ma refer la grupurile cu care am umblat de-a lungul anilor, pentru ca, evident, gusturile coincideau in mare parte, ci luand toti ascultatorii de rock pe care i-am intalnit. Poate existau grupuri secrete de "alternativisti" si nu i-am intalnit io, cine stie?. :D Majoritatea, cum am mai zis aici, nu se axeaza numai pe un stil, ci asculta de toate. Si mi se pare normal, daca o trupa suna bine si-ti place, ce mai conteaza ca e alternativ sau metal? Aici nu e ca la table, cu alb si negru, adevaru e undeva pe la mijloc. Dar daca e sa facem pana la urma o clasificare, pe mine m-a mirat faptul ca, in ultimii ani, multi ascultatori "tineri" de rock asculta tot mai mult metal. Aceasta e parerea mea si o declar pe propria raspundere.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Sep 06, 2005 11:01 am

Ce ma distreaza pe mine e ca, pe acest thread, fiecare isi sustine stilul pe care il asculta.


ba nu :D
uite whatever mi se pare ca sustine niste fapte pur si simplu.

Majoritatea, cum am mai zis aici, nu se axeaza numai pe un stil, ci asculta de toate.


da tu, dar se fixeaza in genere la ceva.

Aici nu e ca la table, cu alb si negru,


nici cu sase sase poarta-n casa ci cu 666 :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde cubu » Mar Sep 06, 2005 11:36 am

gaga scrie:ba nu :D
uite whatever mi se pare ca sustine niste fapte pur si simplu.

Fapte cum le vede el. Si io fapte cum le vad io.
gaga scrie:da tu, dar se fixeaza in genere la ceva.

Am zis io ca nu? :D

Ex: Io. Ascult in general progresiv. Dar. Mai ascult si rock 70, heavy si chiar si alternativ. Nu e frumos sa te dai exemplu, da asta-mi vine mie acu in minte. :P
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Sep 06, 2005 10:15 pm

bon. sub influenta VH1 sa vedem cum toate-s vechi si noo toate in opinia mea personala.

trecand peste plauar flauar overrated intr-un sens care nu-si are rostul in aceasta discutie vin anii aproximativ 80. aproximativ fiidca trupe de genul la care ma refer au cantat si inainte si mai canta (vezi Judas)

unde exista evident o explozie a heavy/glam/hair (spuneti-i dupa plac). aici intervine underrated heavy/glam/hair unde o america puritana (ma refer la ei fiind majoritari in industria muzicala - vezi topuri si alti michimaushi) au gesturi inobile (parintii oripilati, ofiterii de politie care urmaresc pustani eliberati pe cautiune pt o beuta la un concert, nevasta lui al gore prezidand o fundatie anti heavy, arestarea, de ex a lui bret michaels pt consum de intravenoase cand baietu e dependent de insulina si alte aberatii care ma fac sa repet ca ceausescu mai avea de invatat de la americani).

haios dee sneider cand a zpus ceva gen "noi la heavy eram ai draq nu cu zambete si prosii, de cand aparura d'alde bon jovy cu zambet perfect a ajuns heavy-ul happy metal" (traducere nemaipomenit de aproximativa :D )

fireste heavy-ul trece in fata flauar pauarului ca preponderent underground, fapt depasit repede de megashowuri si megastaruri care au facut repede mainstream (gurile rele spun ca din baladele care au lasat parintii sa accepte prezenta la concerte a prichindeilor ca vezi doamne unde se canta "here i go again" nu-s droguri si alcool).

pustimea dezamagita in scurt timp ce face? descopera noul underground. speed. thrash. creste accesul la muzica si informatie. trupele nu mai au nevoie de megaswouri pentru a iesi in fata (repet, vb de cazuri majoritare nu de rammsteini sau mai stu eu ce).

se separa clar publicul (aici eram in focul eveimentelor) in aia moi, bonjovishti si aia grei megadetzi (cu mici puntzi acedeciste). au supravietuit toti cu bine? eu zic ca cotcoDA.

au fost si evenimente precum g'n'r care au fost pe langa adica nici aici nici aici (cu mareatza imagine a unui slash muci la ficare interviu, daca tinea si chitara ca pe sticla poate era si chitarist)

si apoi s-a pornit perioada (totul este aproximativ) actuala, trecura valurile de speed, thrash, death, whatever (nu iuzeru) si se vrea iar o separare - simplissima, o vad eu, trupele studiaza mai putin, canta cum canta, au parte de un public de o mie de ori mai exigent ca acu' douaj de ani ... cine pe cine inghite e putin important, pledoaria am tinut-o ca sa:

FIE ROCK FRATE!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Morrison » Joi Sep 08, 2005 6:13 pm

tu lucrezi la radio gaga?
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron