Punk's not Dead

Totul despre muzica rock

Mesajde Rock_girl » Mar Iul 13, 2004 12:16 am

antitodo scrie:ce parere aveti de miscarea underground punk din romania, ce stiti despre ea? ce formatii punk romanesti cunosteti? care sunt dupa revolutie raporturile dintre punkisti si metalisti, merita oare sa fie mereu razboi intre ei? astea sunt cateva intrebari care ar putea aduce niste dicutii interesante. zic eu....ramane sa vedem cat sunteti de interesati de punk



Yo personal sunt fff interesata de rock, punk dar....din pacate in tara noastra manelele sunt la putere:(((((((((
Rock_girl
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 12, 2004 6:04 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Dany_S » Mar Iul 13, 2004 1:13 am

ok, am si eu o intrebare...

Poate sa-mi enumere si mie cineva exact toate aceste genuri, sub-genuri, sub-sub-...-sub-genuri, ca am numarat peste 10 pana acum....

adica nu stiu, dar pt mine Rock include cam toate formatiile enumerate mai sus + o gramda altele si nu prea vad vreo mare diferenta intre ele, si nici intre ele si formatii care canta metal, american metal, english metal, guyana punk si eu stiu ce alte sute de genuri or mai exista.....
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde Morrison » Mar Iul 13, 2004 1:13 pm

hahaha
tema pentru acasa
asculta asa
1. Dead Kennedys
2. Craddle Of Filth
3. Children Of Bodom
4. Distillers
5. Manowar
6. NOFX
7. Sick Of It All
8. Sublime

Am pus 8 trupe TOTAL diferite ca gen muzical
O sa iti dai seama singur
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Dany_S » Mar Iul 13, 2004 7:03 pm

ma supui la tortura tu.....de indata ce ascult osa-ti zic parerea....

PS: de la Sublime stiu daor hitul care l-au avut acum cativa ani, parca what it's like se numea
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde tre » Mar Iul 13, 2004 10:46 pm

rock-girl n-ai cautat indeajuns.

dany-s eh, is fuarte subiective clasificarile astea pe sub-sub[...]sub-genuri. eu am renuntat sa-m bat capu si raman la o oarecare categorisire pe genuri principale, 'punk, rock, metal, haus, manele, niu-metal etc.', dar chiar si o categorisire gen 'rock, restul' ar fi de-ajuns ;). orcum, fa ce-a zis morrison ca e o idee buna.

morrison cre ca daca nu era aia nevasta lu ala, nu scotea distillers capu, parerea mea.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde LeSharK » Mie Iul 14, 2004 12:55 am

distillers ownz! reprezinta exact tot ce vroiam de la o formatie de punk..
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde rocketman » Mie Iul 14, 2004 8:54 am

Mai conteazaa daca era nevasta lu' ala de la Rancid sau nu, important e ca fac treaba cum trebuie. Peste tot iti trebuie o pila :P
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde Morrison » Mie Iul 14, 2004 6:51 pm

LeSharK scrie:distillers ownz! reprezinta exact tot ce vroiam de la o formatie de punk..
Distillers nu canta PUNK. Pricepeti odata. Trupe gen Greenday Offspring Blink 182 Distillers si etc sunt niste CLONE nenorocite care copiaza tot ce e bun si asta e bine. Problema e ca baga de la ei niste porcarii comerciale care le prefera publicul ca sa se vanda. Terminati odata. Vreti punk? ascultati oldschool: UK SUBS, Dead Kennedys, Addicts, Ramones, Anti Nowhere League, Blitz, Warzone sau chestii mai frumoase ca: Angelic Upstarts, Cocksparrer, Casualties, The Undead, Agent Orange, 4 Skins, Discipline, Crass, Oi Polloi etc etc etc sau daca vreti ceva mai violent bagati-va pe NYHC: Sick Of It All, Cro-mags, Murphy`s Law (nu sunt prea violenti dar merita) Kill Your Idols, Youth Of Today, Agnostic Front etc etc . Terminati cu prostiile gen Blink Offspring Distillers (care canta bine dar prea comercial) Greenday si altii.
Sanatate.
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde tre » Joi Iul 15, 2004 12:33 am

morrisoane era o discutie legata de punku asta la moda si d-aia s-a vorbit mai mult de formatiile astea, ca duar n-om trai numa cu d-astea (cred), da chiar si 'clone' fiind, tot o varianta de punk canta. nu e important da ca idee zic.

ps: distillers ar fi o formatie chiar buna daca n-ar fi vocala asa deprima(n)ta.... pana mea, nu pot sa apscult distillers desi uorchestratia ii faina tare.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde LeSharK » Joi Iul 15, 2004 12:33 pm

de ce ar fi rancid punk (primele albume) si nu ar fi si distillers? mie mi se pare ca-s mai fast si mai abrazivi distillers ca sound decat o gramada.. deci pop-punk/indie/emo is out of the question

tre, happy shit sux0rz ! lewng l1v3 d3p7e5510n! muh4h4h4h4h4! :)

l33t h4x!
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde iceey » Joi Iul 15, 2004 11:50 pm

ca ritm e punk dar k atitudine,mesaj nu e...ei canta c vor mtvlovershii sa auda.cum nu poti sa`tzi faci formatie d black si sa canti despre fericire,flori,despre cat d mult il iubesti p d`zeu etc asa nu poti nici sa`ti faci form punk si sa canti c canta the distillers...adik poti da e d kkt.
eu cred k punk`ul a fost facut special pt a transmite un mesaj politic,social & nu d amorul artei.

n`am ascultat primele albume rancid....si`au schimbat cumva stilul intre timp?

dead kennedys sunt super...asta e cam tot c am din ce a insirat morrison acolo
light that shit, smoke that shit, pass that shit!!!
iceey
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Joi Iun 24, 2004 10:57 pm
Localitate: Brasov

Mesajde darkshines » Vin Iul 16, 2004 12:42 am

bai, nush cat de comerciali sunt The Distillers, dar mie imi plac. Si Coral Fang mi se pare un album reusit.

punkul original nu cred ca poate fi egalat de revivalul asta din ultima vreme avand in vedere ca(pauza) cauzele care au dus la aparitia miscarii originale nu mai exista si deci substanta e complet diferita.

insa asta nu inseamna ca printre formatiile actuale punk nu exista si valori. parerea mea e ca Guttermouth sunt bunicei. chiar si Goldfinger, A.F.I. si Anti-Flag merita ascultati cel putin o data. Si binenteles ca sunt cei care au inceput in anii '80 punk-revivalul si care continua sa il tina in viata: Millencolin, Die Toten Hosen, Pennywise si multi, multi altii.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde tre » Vin Iul 16, 2004 12:45 am

rechine bre si mie-mi blac melodiile dure, adica o buna perioada de timp ascultam numa tampenii pe care-tz vine sa-tz batz pisica, insa chiar nu stiu sa esprim in cuvinte de ce nu-m place brody. aduce nitel cu copchiii de scoala ajutatuare la coru de craciun (asta simt, nu zic cu rautate sau ca sa fac shto, no offense).

iceey da bre e adevarat ce zici tu numa ca nu-s de-acord. nu merge analogia cu blackerii si floricele pe campii. daca acum is multe formatii de punk car e nu mai canta de pulitica, ele totush critica (in mare parte ma rog) hapucaturile societatii sau canta despre stilu de viata halternativ, diferit de cel 'normal'. evident ca-s si cantece despre love, despre femei si ma rog chestii d-ashtia, dar chiar sh-aici vei gasi diferente fata de 'clasice', deci nu-i chiar asa, daca a cantat mariah din carei nu-sh ce lovesong, pancarii astia noi imediat fac cover si recita dulcegarii pe power chords. bine or fi si esceptii, da d-aia ie esceptii ca nu se conformeaza regulii, care este.

iedit:
darkshines ce zici tu de die toten hosen, nu cumva e vorba de wizo?
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Vin Iul 16, 2004 12:50 am

in legatura cu ce anume, cu faptul ca s-au format in anii '80, ca e punk(bun) sau ca inca mai activeaza? :p

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde tre » Vin Iul 16, 2004 12:53 am

ca e punk. (?!)

ma duc la control sa muor daca astia-s punk.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Vin Iul 16, 2004 12:56 am

cum sa nu fie, ma, die toten hosen punk? (si wizo sunt buni dar e alt gen). eu asa stiam. vezi primul album Learning English: Lesson 1, compilatie de coveruri dupa piese punk faimoase. sau Reich & Sexy care are un sound cat se poate de punk. bine, ei o mai dau si pe dub-raggae si ska pe unele piese, dar in genere asa sunt catalogati.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde tre » Vin Iul 16, 2004 1:16 am

mda ai dreptate. ascult de mult timp die toten hosen da nici prin cap nu mi-a trecut. pesemne ca m-a confuzat melodicitatea si soundu nitel mai complex. imi pare rau c-am vorbit aiurea.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Vin Iul 16, 2004 1:23 am

ma scuzati, ma scuzati de v-am insultat ego-ul de ascultator inrait die toten hosen. m-am gandit acum ca poate na, am gresit eu. Si acum ascult Opel-Gang de pe mai-sus-numitul Reich & Sexy si nu pot sa scap de impresia ca n-am gresit, pentru ca in ciuda faptului ca e mai blanda decat piesele altor formatii punk, tot a punk suna. Punkul nu trebuie sa fie neaparat lipsit de melodicitate. De exemplu, si Millencolin sunt melodici si ei fac parte din clasicii punk-revivalului.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde tre » Vin Iul 16, 2004 1:35 am

mda, mda, stiu de toten hosen din 95 da nu posa zic ca am fost vrodata inrait.

da si millecolin is mai melodiosi dar acolo totu-i clar. adica... pfff.. gata am obosit. maine...
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Vin Iul 16, 2004 1:39 am

maine...

promiti? ;D
(and no hard feelings)

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

punk...

Mesajde depressionist » Sâm Iul 17, 2004 2:02 am

Bah fratzilor, nu va intzeleg d loc... ziceti ca Emil nu e punk, Zob nu e punk, Blink 182 nu e punk, Green Day nu e punk, etc.; da' adevaru' este ca nu mai exista formatzii de punk!!! Dar cine vrea sa o tot dea cu "punk's not dead" poate sa mearga la concerte la emil si zob si sa asculte acas' in fotoliu blink 182 linistit...
sorry 2 say it, but...

PUNK IS DEAD!

:rulz:
Avatar utilizator
depressionist
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iul 16, 2004 11:00 pm

punk

Mesajde depressionist » Sâm Iul 17, 2004 2:14 am

si inca ceva.... ca sa radeti putin... in Romania, la ora actuala, axista zeci de grupuri de tineri care s declara "punkeri". Habar n-au c inseamna punk-ul, dar urasc rockerii, rappperii si manelistii, dar, culmea, asculta house!!! Eu n-am cunoscut inca un punker adevarat...

~v ~v ~v ~v ~v ~v ~v ~v
Avatar utilizator
depressionist
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iul 16, 2004 11:00 pm

Mesajde Morrison » Dum Iul 18, 2004 11:07 pm

http://www.underworldclub.ro/forum
daca tot vreti sa vedeti discutii interesante despre punk/metal/hardcore etc
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Morrison » Dum Iul 18, 2004 11:08 pm

[quote="depressionist"]Bah fratzilor, nu va intzeleg d loc... ziceti ca Emil nu e punk, Zob nu e punk, Blink 182 nu e punk, Green Day nu e punk, etc.]
esti pompitoc prietene
exista mereu NEW YORK HARDCORE
exista o GROAZA de trupe de punk doar in Romania: Haos, Critica Radicala, Scandal, No man`s band, Colaps, Nihilistic etc etc etc etc
de afara ce sa mai zic?
incultule
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Dum Iul 18, 2004 11:26 pm

mie imi e dor de perioada punk RHCP :D Ce showuri puteau sa traga baietii aia prin anii 80. Superb. Mare pacat de ce au ajuns acuma.

Morrisoane, si mie imi plac Haos, i`am vazut in Timi la ceva concert. Vezi ca te salut si eu si Jadda :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde antitodo » Vin Aug 06, 2004 10:01 am

Hitman™ scrie:antitodo cum iti plac skandal?




imi plac Scandal...eu as aborda alt fel de texte...dar de aia se numesc ei streetpunk si nu altfel...
sunt o truba buna ...mai ales de cand a venit in trupa chitaristul actual...nu stiu cum il cheama da' baga bine
maI IMI PLACE DE EI CA SUNT PREZENTI PESTE TOT SI au infintat si la Baca o miscare underground (BUM) dupa modelul celor din Timisoara si Craiova...
in orice caz tot respectul pt oameni care FAC CEVA !!!
antitodo
Junior Member
 
Mesaje: 185
Membru din: Joi Iun 05, 2003 4:04 pm
Localitate: Europa

Mesajde antitodo » Mar Aug 10, 2004 9:22 am

da' mai sunt si alte trupe romanesti bune......
antitodo
Junior Member
 
Mesaje: 185
Membru din: Joi Iun 05, 2003 4:04 pm
Localitate: Europa

Mesajde thebrat » Sâm Aug 14, 2004 11:21 pm

[quote="depressionist"]Bah fratzilor, nu va intzeleg d loc... ziceti ca Emil nu e punk, Zob nu e punk, Blink 182 nu e punk, Green Day nu e punk, etc.]

ooo,saracutu de tine nu stie sa caute buzica buna :silly: ,daca vrei sa ascult ceva punk poate ti-ar placea "The Dresden Dolls" o trupa din Boston sau "The Hives" o trupa din suedia...in fine, punk-ul nu e "dead" numai ca a revenit intr-o noua era si bineinteles ca sa schimbat :U
...to laugh often and love much; to appreciate beauty; to give of one's self; to leave the world a bit better; to have played and laughed with enthusiasm and sung with exultation--that is to have succeeded...
Avatar utilizator
thebrat
Junior Member
 
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde iceey » Joi Aug 19, 2004 12:30 am

The Hives punk???? LOL
light that shit, smoke that shit, pass that shit!!!
iceey
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Joi Iun 24, 2004 10:57 pm
Localitate: Brasov

Mesajde Morrison » Sâm Aug 21, 2004 2:26 pm

http://www.underworldclub.ro/forum - > PUNK ZONE
acolo stau punkistii :)
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori