Punk's not Dead

Totul despre muzica rock

Nu prea buna

Mesajde S.O.A.D » Vin Iun 25, 2004 7:09 pm

Nu prea exista miscare punk la noi in tara! iar o formatie misto de la noi ar fi
COMA , pacat ca baietii nu prea au mai scos nimic nou iar o pagina de web actualizata nu au. ;f

P.S. Apropo , in bucuresti nu prea ai loc de manelisti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Subcultura romanilor zice mult.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
S.O.A.D
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 24, 2004 11:00 pm

Nu!!

Mesajde S.O.A.D » Vin Iun 25, 2004 7:17 pm

Nu e adevarat!
E.M.I.L sunt inca amatori, de ZOB cred ca ai uitat! sau poate nu ai auzit de ei
Avatar utilizator
S.O.A.D
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 24, 2004 11:00 pm

Mesajde S.O.A.D » Vin Iun 25, 2004 7:20 pm

sublime_gwen scrie:stiu ca o sa te socheze, dar...am stat de vorba cu ei!!!!
ce chestie, nu?
asa stiu.

p.s. daca asteptai vreun raspuns gen "sunt telepatica" imi pare rau ca te-am dezamagit


Tu ai stat de vorba, eu sunt prieten cu unu dintre ei!!!!!! ;y
Avatar utilizator
S.O.A.D
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 24, 2004 11:00 pm

Mesajde DRunKPUNK » Sâm Iun 26, 2004 12:34 am

Salu' ... "s-a amplantat comflictu'" zici? ca eu n'as prea crede ..... am vazut ca la inceput avea sa fie o discutie mai interesanta dar vad ca acuma pe la sfarsit incepe sa fie cam banala .... da oricum .... in legatura cu ce am citit mai sus: ska-punk dupa parerea mea are mai mult la baza muzica reggae sau cum se mai scrie si asta cel putzin dupa ritm iar ce difera is versurile ... oricum cel putzin pana acuma eu personal n'am vazut sau cunoscut un punk (adevarat) care sa n'asculte si ska iar daca intereseaza pe cineva ca eu ce ascult (desi prefer sa nu ma bata la cap prea multa lume) cred ca va las sa credetzi ca is cu good charlot si cu alte trupe pop sa ma mai distrez si eu ca nu strica ....... mda si in legatura cu cei care se tund si se imbraca ca nishte punkeri cand defapt is doar nishte ***** ..... voua nu stiu cum vi se pare da mie mi se pare stupid cand vezi pe unu pe strada cu creasta(mohawk) blugi rupti si lantzuri iar cand il intrebi ce asculta pici pe jos la faze: sepultura,soad,rapshody,maiden,metallica etc. le enumera pe toate trupele dar nici din gresheala nu nimereshte una care sa fie si punk .... asta este ... eu is cu ale mele ... iar pt ca is si eu impotriva guvernului nostru is considerat eu prost .... ca 70% din oamenii din romania is inca asa de oribi incat sa observe ca inca politica asta se bazeaza pe regulile comunismului .....oricum pana la urma o sa'si dea seama daca au ceva in capatzana .... da, si nu inteleg inca ceva ... ca daca aici amandoi adica gwen si antitodo ati fi punkeri atuncea nu v'ati fi certat , oricum .... am vazut mai sus ca tzie anitodo i'tzi plac mai mult trupele punk mai vechi ... in schimb ai uitat de faptu ca si trupele mai noi is aproape la fel de bune ii adevarat ca is mai rare care sa cante un "punk pur" oricum tu esti cu trupele vechi eu is cu tot ce e punk de la street punk pana la hardcore punk si itzi zic din experientza ca trupele care cantau bine prin 80 si 90 daca inca au ajuns sa mai scoata ceva acuma in 04 atuncea au scos kkt ca de ex: unseen care de pe ultimu album explode nu are numai 1 sg melodie care pe care se mai simte ceva ceva stilu vechi de punk 'false hope" ... asta este ,daca ai auzit de trupele: unseen,black flag,bad brains,rancid,devotchkas,ca de pistols stie toata lumea ,exploited,dead kennedys,good riddance,sick of it all, etc etc ca oricum distillers are foare putzine melodii care sa nu fie asa de comerciale ,desi nu stiu ca mie si anti-flag mi se par cam comerciali da noah, in schimb misfits ii super pt cei care vor goth punk,bleh noah nu mai am tzigari si am ramas fara idei aha si acuma alta tema ca i'mi place sa fac mixaj de teme ... tot mai sus am citit ceva de genu' (de ce si'ar face cineva trupa daca nu d'aia ca sa se vada la tv) aici eu am o iede pt ca eu ce as face si pt ce ar fi distractia 1st si in rest deocamdata m'as multzumi sa cant in garaj dupa care sa cantam pt oamenii care au dat in mintea copiilor adica cei cu placile de prin parkuri ... deci cred ca si eu ma incadrez in categoria oameniilor care au dat in mintea pruncilor si au luat o placa :D .... ok eu va las ca mor de somn . :P . mai vedem noi ce si cum .. Noroc si pita unsa ! :D
DRunKPUNK
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:28 pm
Localitate: in plop

Mesajde tre » Sâm Iun 26, 2004 9:46 pm

Dany_S scrie:asta ma gandeam si eu \:/

dar eu nu prea inteleg, cum va dati seama care e metalist si care e punker, din felul cuiva de a se imbraca?


ai sa-tz esplic ce-am inteles si observat eo. deci diferenta dintre punker si metalist e ca aia intre haute couture si pret-a-porter (aveam ftv intr-o vreme ]dar[/i] majoritatea uamenilor se-mbraca 'normal', adica nimic extravagant. binenteles nici macar nu poti presupune faptu ca doar aia mai 'colorati' in vestimentatie asculta muzica (oricare ar fi ea).

reciprocele sunt de asemenea valabile, faptul ca cineva asculta metale grele la greu nu implica neaparat faptul ca acel om va aborda stilul de imbracaminte metal. de asemenea exista uameni care asculta o varietate foarte larga de muzica, ei optand pentru un stil sau altul de imbracaminte.

ca o concluzie faptul ca un individ incearca cu orice pret sa fie punker/rocker/metalist/etc. e pur teribilism atata timp cat nu are si altceva in afara de aspectul exterior (aici intrand si atitudinea) care sa sustina treaba. evident atributele necesare difera de la caz la caz. daca individu e teribilist e clar ca nu poate fi considerat un ascultator de punk, rock, etc. e ca si cum ti-ai monta pe masina spoilere de aduni cainii morti de pe strada, neoane si tuate alea, da sub capota ai tot motoru ala prapadit din fabrica (care mai e si pe motorina pe deasupra :D) si dureaza 10 minute pana ajunge la suta (am vazut un abtibild pe o duba mai demult "0 to 100 in 10" si mai mic scris "minutes"). in cazu asta ai o masina (in unele cazuri rabla/cazan) care are un aspect sport, dar care nu poate fi considerata o masina sport.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde antitodo » Lun Iun 28, 2004 9:06 am

S.O.A.D scrie:Nu e adevarat!
E.M.I.L sunt inca amatori, de ZOB cred ca ai uitat! sau poate nu ai auzit de ei



te asigur ca exista miscare punk in romania ...si inca una putarnica...daca tu nu o observi sau daca nu iesi in alte orase (in Buc nu se intampla mai nimic...incearca mai la vest) asta nu inseamna ca nu exista...
iar despre Coma Emil si Zob...nu stiu ce sa-ti spun...dar formatiile enumerate de tine nu prea au de-aface cu punk-ul...asa vreo 5%
antitodo
Junior Member
 
Mesaje: 185
Membru din: Joi Iun 05, 2003 4:04 pm
Localitate: Europa

Mesajde tre » Mar Iun 29, 2004 6:49 pm

antitodo dar ce-nseamna punk frate? ia baga niste exampluri, mai cunoscute of cors, ca sa stim despre ce vorbim, da?
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Dany_S » Mar Iun 29, 2004 7:02 pm

da tre , ai dreptate.....chestia e ca eu credema ca si metalistii si punkistii se imbraca aproximativ la fel, dar nu prea ma pricep(de aia intreb) pt ca nu ascult si nu agreez muzica asta de nici un fel.

PS: ma bucur ca nu esti adeptul aptipildelor, vinilurilor si spoilerelor de adunat zapada in tuning, nici io nu le suport
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde antitodo » Mie Iul 07, 2004 9:40 am

In sfarsit am reusit sa termin compilatia Punk Romania care cuprinde mai toate trupele importante de punk din Romania din 90 si pana acum. Cd-ul este Haos diy Product si are pe el urmatoarele trupe

Haos, Umbre Zidite, Terror Art, AntiPro, Guranii, Scandal, Critica Radicala, No Man's Band, Los Pogos, Blat de Mere.

In total vreo 18 piese ( 60 min.) si peste putin timp poate fi comandat la Gluga Neagra http://www.gluganeagra.go.ro

do ro die !
antitodo
Junior Member
 
Mesaje: 185
Membru din: Joi Iun 05, 2003 4:04 pm
Localitate: Europa

Mesajde antitodo » Mie Iul 07, 2004 9:48 am

tre scrie:antitodo dar ce-nseamna punk frate? ia baga niste exampluri, mai cunoscute of cors, ca sa stim despre ce vorbim, da?



punk inseamna si un anumit nivel de texte...
punk a inceput ca o miscare elitista in muzica newyorkeza de la sfarsitul anilor '60..apoi acest punk a ajuns pe strada si in sfera politicului in Anglia... "frate"....

punk=Dead Kennedy's, Uk Subs, Oi Polloi, Crass, Bad Religion, Haos, Critica Radicala, Guranii etc.

Imitatie de Punk=Green Day, OffSpring, Sum41, Blink 82, Zob, Emil, etc

daca zici ca emil este ska-punk atunci iti dau exemple serioase in domeniu si incearca sa faci comparatie.....Clash, Ska-P, Woodoo Glow Skull etc
antitodo
Junior Member
 
Mesaje: 185
Membru din: Joi Iun 05, 2003 4:04 pm
Localitate: Europa

Mesajde tre » Joi Iul 08, 2004 2:57 am

mhmm... inteleg, imitatie de punk. pai ia zi frate, cum osebesc imitatia de original, ca sa fiu sigur ca ascult punk si nu imitatii, care este.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde antitodo » Joi Iul 08, 2004 8:47 am

cum deosebesti!?
pai te duci la radacini asculti trupele de proto punk si mergi pe fir pana ajungi in zilele noastre ....apoi mai apleci urechea si la texte...
nush ce sa-ti zic ..altii asculat muzichia asta de ani de zile...amma tu in trei zile nu cred ca o sa poti face vreo diferenta...dar...succes....frate
antitodo
Junior Member
 
Mesaje: 185
Membru din: Joi Iun 05, 2003 4:04 pm
Localitate: Europa

Mesajde sublime_gwen » Joi Iul 08, 2004 9:24 am

observ ca stampila de "punkist" devine un fel de titlu nobiliar... ("daca erati punkeri adevarati...").
bai, eu NU sunt punkista, ca ascult si alte chestii, doar se intampla ca majoritatea trupelor care imi plac sa aiba o oarescare legatura cu zona punk. (legatura mai mica sau mai mare, nu mai are rost sa intru in discutii gen "rancid e comert si nu mai e punk, punk e numai sick of it all etc...")
uite, mie nu imi place haos. poti sa zici ceva? poti sa faci ceva pe gustu' omului? nu-mi place! dar pot sa inteleg ca altuia poate ii place. nu inteleg de ce, dar respect ca altii "aud" altfel decat mine si au alte gusturi. punct.
si daca asta ma da afara din "cercul punkistilor", asta e. o sa ma oblojesc ascultand in continuare in naivitatea mea rancid, less than jake, no use for a name si comerturi din astea.

hai ca sunt bine dispusa azi!

spor, colegi.
can you trip like I do?
Avatar utilizator
sublime_gwen
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde antitodo » Joi Iul 08, 2004 4:08 pm

intre Rancid si No use for a name e diferenta cam mare....
muzichia asta skatepunk sau american punk a ajus sa fie coloana sonora din toate serialele de mana 2-a gen beverly hills...etc...ce-i si mai ilar e ca insasi trupe neo-neo-neo punk gen blink au fost agresate acustic de un val de "punk" si mai comercial cu trupe de gen Sum 41, Avril Lavigne sau Fefe Dobson...
sick of it all nu este punk....e old school hardcore
ceea ce asculti tu are intr-adevar influente punk...dar...situatia e ceva de genul .....cum ca LinkinPark si LimpBizkit sau deftones se numesc hard core...si AgnosticFront, Biohazard, Sick of it All se caca pe ele de ras....
antitodo
Junior Member
 
Mesaje: 185
Membru din: Joi Iun 05, 2003 4:04 pm
Localitate: Europa

Mesajde antitodo » Joi Iul 08, 2004 4:12 pm

tie iti suna bine....."Baietii de la Holograf...trupa de Rock..."?... sau bere gratis =hard rock....?...yeak...

si daca ceea ce asculti tu are legatura cu zona punk...e ok...dar asta-i un thread despre punkul underground...
esti bine venita oricand ..dar daca nu iti place...zbye !
antitodo
Junior Member
 
Mesaje: 185
Membru din: Joi Iun 05, 2003 4:04 pm
Localitate: Europa

despre "underground"...

Mesajde sublime_gwen » Joi Iul 08, 2004 6:06 pm

tocmai ti-am citit primul "post" de pe acest "thread". ai dreptate, am ignorat total cuvantul "underground" si am vorbit despre "mainstream".

1. mi se pare trist sa te supraevaluezi comparativ cu altii dupa muzica pe care o asculti. (chiar daca "nefericitii" sau "distrusii" asculta holograf)
2. cui ii pasa daca un bou atribuie un gen muzical gresit unei formatii? se "murdareste" cumva genul muzical in felul asta?
de fapt, de ce mi-ar pasa ce gen de muzica ascult? ascult dance, ce zici de asta? acum poti intr-adevar sa te simti "superior" si "puternic" de-acolo din "underground".
hahahahahahaha. hai sa fim seriosi! asta e, imi place topaiala lu' less than jake. recunosc!

oricum cu o chestie ai avut absoluta dreptate: aici e vorba de underground. si mie nu imi pasa daca sunt in underground sau nu. poate ar trebui sa ma rezum la a citi. si a invata. ma mai gandesc.

respect mult mult.
can you trip like I do?
Avatar utilizator
sublime_gwen
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde LeSharK » Joi Iul 08, 2004 9:04 pm

mai comercial cu trupe de gen Sum 41, Avril Lavigne sau Fefe Dobson...

adica ce zici bre? fefe dobson nu e panc? oh drat! i was living a lie! :D

io ascult mai multe punk, dar mi-e lene sa insir aici zeci de formatii.. pot sa spun ca as we speak ascult un cd (mp3's :)) cu Anti-nowhere League, The Distillers si Choking Victim..
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Joi Iul 08, 2004 9:09 pm

imi pare rau, rechinutz, dar eu cu Misfits shi Exploited , shi nici n-am nevoie de mai mult
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde LeSharK » Joi Iul 08, 2004 9:19 pm

hmm.. Misfits da! Exploited.. cateva melodii sunt bestiale.. restul slabe rau din pacate :(
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Joi Iul 08, 2004 9:20 pm

de gustibus, rechinutz
pe mine shi acuma ma apuca tzopaiala cand se mai nimereshte sex & Violence prin CD player
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Hitman™ » Sâm Iul 10, 2004 11:00 pm

antitodo cum iti plac skandal?
what goes around comes around
Avatar utilizator
Hitman™
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iul 07, 2004 11:00 pm

Mesajde gabuba » Dum Iul 11, 2004 12:56 am

ma scuzati ca intervin in discutie dar nu ma pot abtine.
nu sunt cu un foarte bun cunoscator al genului, dar ma mai informez si eu cu aceasta ocazie si vorbesc din ce stiu si din parerile formate pe baza a ceea ce am auzit.
am notat cateva formatii numite pe acest thread, pe care urmeaza a le downloada in momentele ce urmeaza.
totusi eu nu inteleg ceva (sa-mi fie scuzat daca a mai fost dezbatut in paginile 4-5 pe care n-am mai avut rabdare sa le mai citesc) si anume: e absolut necesar pentru sufletul cuiva se stie cu stampila de punker, de rocker, de poper, sau mai stiu eu ? e absolut necesar pentru cineva sa stie el sigur ca aia canta x gen muzical sau ca x nu e tocmai genu' ala? mie mi se pare deja o harababura prea mare, si o invalmaseala de termeni ce pe mine unu' ma depaseste, si cre' ca si pe voi.
pai eu nu-mi pot duce existenta linstit daca nu aproba unii ca ce ascult eu e punk si ca altii zic ca e punk adevarat, daca unii nu zic ca n-am atitudinea necesara? pana la urma un gen muzical ce prezinta (sau , ma rog, cum spun unii impune...) o anumita atitudine nu cre' ca-si propune sa traga la xerox punkeri adevarati. fiecare are personalitatea lui , se exprima in linii mari la fel cu o parte a oamenilor, si totusi diferit in unele puncte. pai daca face chestia asta inseamna ca nu mai e unu' veritabil (punker, rocker , sau ce vreti voi)? ba, nu, mie mi se pare ca asa cum exista tipologia punkerului adevarat, probabil intiparita in mintilor 'adevaratilor punkeri' poate aparea ceva nou la fel de veritabil. de ce trebuie sa ne limitam la ceea ce a fost INITIAL, acum nush cati ani si nu putem accepta ca si oamenii, si conceptiile, se schimba, si lucrurile evolueaza sau nu? chiar trebuie sa pastram forma exact de atunci a lucrurilor?

bun, scuze daca m-am exprimat in propriu-mi stil, adica mai alambicat, dar intelegeti voi, sper. cele doua idei principale ale mesajului pana aici sunt:
- putem avea pace si fara sa fim catalogati drept punkeri adevarati sau 'imitatii'? [daca stau sa ma gandesc putin chiar unu' din motivele de inspiratie ale fenomenului punk se refera la a face ce e bine pt tine si de asemenea unii punkeri resping oamenii care nu-s receptivi la ceea ce e diferit de ei, atunci de ce ei nu sunt receptivi de asemenea la ceea ce e diferit de ei?! reciproca nu e valabila?)
- de ce trebuie sa incadram veritabilul in tiparul vechi, si de ce trebuie sa ne incadram in tipare? e o adevarata manie. sunt de acord ca trebe sa existe cateogorii largi , pt a nu ne pierde in nebuloasa (cum ar fi : barbatii, femeile, crestinii, budistii, africanii, europenii, artistii, electronistii, rockarii, manelistii) dar de aici pana la a stabili noi dupa propriul nostru gust (sau ma rog dupa ce au zis altii si ce au zis altii e lege pt noi)ce e adevarat si ce nu e cale destul de lunga, zic eu.

si in alta ordine de idei, vreau sa stiu ce parere au punkerii de pe aici despre urmatorul fapt. se facea ca era o noapte racoroasa, si mergeam cu cativa prieteni catre o alta locatie, undeva de la unirea la universitate, cand intram accidental in vorba cu doi tipi, unu dintre ei era un punker f convins. mi-a vb despre isotria punkului, ca sa vada ca stiu despre ce vorbeste, mi-a enumarat zeci de formatii, mi-a spus ca punk e anti sistem , nu conta al carui sistem, e anti oricum (...) , mi-a spus ca atunci cand doi punkeri adevarati se intalnesc trebuie sa se priveasca unu pe altu si sa doreasca sa fie unu mai dur ca celalalt, a jumulit un steaga ca deh, tre sa facem ilegalitati, mi-a zis cum a omorat el nush ce oameni, i-a bagat intr-un portbagaj si i-a aruncat in dunare si dupa m-a intrebat ce ilegalitati am facut eu. l-am intrebat de ce considera el ca fericirea mea consta in a face ilegalitati... nu a avut un argument si a dat-o in diverse, ca nush cine a scris nush ce, despre nu mai stiu ce, oricum, total ne la obiect. mi s-a facut o scarba imensa de acest personaj si imi venea sa-l flegmez fix intre cele doua sprancene alea smechere ale lui. ce parere aveti despre el? e d-ala adevaratu' ? sau imitatie? cum va dati seama? sa va zic ce formatii mi-a enumerat, sa va zic cum era imbracat ? ce expresie avea pe fatza cand se vedea in imposibilitatea de a argumenta ceva? ce detalii trebuie sa va dau? :rolleyes:

pt mine totul se rezuma la mine. imi place sa cunosc cat mai mult, asta ca sa-mi dau seama ce ma caracterizeaza si ce nu. nu imi plac influentele, pt ca nu aduc nimic bun. te fac sa fii ceea ce nu esti, si se poate sa te opreasca de la dezvoltarea ta naturala care de altfel ar putea fi una extraordinara. nu imi plac o groaza de lucruri, imi plac multe lucruri, si acum ma intreb de ce m-am obosit sa scriu pe tema asta cand deja stiu raspunsurile, dar cred ca din dorinta de a ma exprima. o sa fac in continuare ce e bun pt mine, o sa ma dezvolt pe mine , si cand o sa consider ca ma cunosc suficient atunci o sa vad daca ma incadrez sau nu in vreo tipologie (a punkerului, a metalistului, etc.) , pana atunci doar vorbe-n vant, ma pot schimba de la o clipa la alta.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde tre » Dum Iul 11, 2004 1:35 am

leshark da, choking victim e printre favoritele mele. mai zi formatii mai putin cunoscute. ai ascultat 'against all authority'?

ehe antitodo legat de alea 3 zile daca taceai filosof ramaneai, atata-tz zic, nu de alta da sa nu iasa scandal si pe tredu asta care este.

ce-i si mai ilar e ca insasi trupe neo-neo-neo punk gen blink au fost agresate acustic de un val de "punk" si mai comercial cu trupe de gen Sum 41, Avril Lavigne sau Fefe Dobson...
1. 'hilar' nu 'ilar'.
1'. cum e aia cu agresiunea valului ca eo nu-nteleg?
2. singuru 'defect' al blink 182 (& co.) e ca-s mainstream, eu cel putin pun cu mare placere melodii de la blink alaturi de melodii de la toy dolls, choking victim sau ska-p pe compilatii fara sa ma consider/fiu considerat wannabe sau varza sau etc-uri d-astea. formatii mediocre exista atat pe mainstream cat si in underground, numai ca daca o formatie e nasuala si e underground n-are parte de atatea critici cum ar avea daca ar fi mainstream. nu mi se pare corect ca in momentu cand o formatie ajunge in mainstream ea automat devine 'nasuala' (cu exceptiile de riguare binenteles, ex. rancid).
2'. ar trebui sa ne bucuram ca copchilasii astia (sum41, avril, jimmy eat world, ietc.) au auzit de punk si le-a placut asa de mult incat s-au inspirat pe ici pe colo. din gresala mai le iese si cate-o melodie faina care chiar merita ascultata. nu zic ca e corect ca daca formatia a scos o singura melodie mai cu aroma de punk e musai sa se cheme formatie punk, da daca chiar insista inseamna ca stiu ei ceva. de ex. good charlotte sunt destul de constanti in sound, lucru care nu e valabil pt. avril lavigne de exemplu. mie nu mi s-a parut ca pop-punku (sau cum s-o fi numind aroma asta noua) ar fi un fenomen asa ca nu-metalu (unde mai toate formatiile urmeaza o 'reteta') asa ca nu-s ingrijorat cum ca s-ar strica aroma de baza, mai ales ca exista si reusite in directia asta.

pai te duci la radacini asculti trupele de proto punk si mergi pe fir pana ajungi in zilele noastre ....apoi mai apleci urechea si la texte...
1. mhmm, pai s-ar putea sa ma cam ratacesc daca-i asa, ca de la stooges la pistols e imbarligatura mare, da las ca ma descurc cu reviste si viniluri.
2. stii ca omu de regula asculta melodia, bassu, chitara, tobele si dupa aia trece la incadrare pe genuri, sub-genuri, sub-sub-genuri, mesaje si alte briz-briz-uri. nu-i musai ca o melodie sa aiba mesaj pentru a fi reusita insa e musai ca o melodie sa aiba muzicalitate, care este. ideal ar fi sa ascultam muzica, care la un moment dat se imparte pe genuri, in loc sa ascultam genuri de muzica.

tie iti suna bine....."Baietii de la Holograf...trupa de Rock..."?... sau bere gratis =hard rock....?...yeak...
nu tre sa fii asa de intzepat/disperat/etc. tre sa te gandesti ca romania-i o tzara saraca si iemtiviu tre sa umple toate genurile (din formatu vma-urilor) + ca mai iese si de-o spaga doo.

dar asta-i un thread despre punkul underground...
unde scrie asta? eu stiam ca un gen uarecare de muzica tot ala fie ca-i underground fie ca-i mainstream.


iedit:
gabubo stai linistit ala nu era pancar, se uita prea mult la tv. a, nu tre sa ne limitam la ce a fost la inceput (generic vorbind), dimpotriva, da e recomandat sa stim despre ce-a fost vorba totush (la fel de generic vorbind).
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gabuba » Dum Iul 11, 2004 1:36 pm

ah, uitai sa va spun ca tipu' n-are mobil, nici tv, un anarhist de prima clasa, ce sa mai discutam... :rolleyes:

----

pai si daca nu tre sa ne limitam la ce a fost la inceput (generic vorbind) cine/cum delimiteaza ceva veritabil de o 'imitatie'? asta nu prea inteleg.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde LeSharK » Dum Iul 11, 2004 7:28 pm

apropo de pop-punk:
http://www.ultimate-guitar.com/columns/junkyard/101_rules_for_pop-punk_kids.html :)

..si sa nu-mi luati capul, dar mie mi-a placut ultimul album Rancid! :D

punk by the book!
Fanarioti slugarnici ai mondializarii
Ne vând minciuni spoite cu izul bunastarii

vand tricou TOOL
Avatar utilizator
LeSharK
Junior Member
 
Mesaje: 329
Membru din: Dum Iul 04, 2004 11:00 pm

Mesajde tre » Lun Iul 12, 2004 12:31 am

gabubo aia nu-nseamna ca-i anarhist. cauta ceva articole pe tema si ceteshte ca sa-tz dai seama care-i treaba. vez totusi unde cauti (pentru ca cu totii stim cat de usor pot fi manipulate mintile fragede), recomand enciclopediile, saiturile legate de politica, in orice caz surse cat mai multe si nu obscure (conceptu nu a fost inventat ieri sau alaltaieri, exista din antichitate). anarhie nu-nseamna haos (distrugeri, bla bla) ci lipsa unei ierarhii, conduceri. corentu asta poate fi considerat de dreapta, din pacate estrem de utopic in conditiile existente az in lume... sau poate mai degraba datorita naturii umane.

leshark nu-tz ia nime capu da pe mine m-a dezamagit rancid. o sa iau ultimu album sa vaz care-i treaba.

iedit:
am lecturat si eu saitu ala si am dat peste http://www.ultimate-guitar.com/columns/junkyard/six_bands_who_need_to_clear_their_names.html , special pentru antitodo.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Morrison » Lun Iul 12, 2004 6:30 am

e.m.i.l. NU este ska punk :) va zic asta pentru ca ii cunosc pe baieti si mi-au zis personal aceasta :D E.m.i.l. este un ..ceva care duce inspre ska influentat de sublime nodoubt si in special long beach dub
METALHEAD Romania
Promotions - Booking - Events and more
www.metalhead.ro | [email="contact@metalehad.ro"]contact@metalhead.ro[/email]
Keeping Rock Music aLIVE since 2002
Avatar utilizator
Morrison
Junior Member
 
Mesaje: 581
Membru din: Vin Mai 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Hitman™ » Lun Iul 12, 2004 10:34 am

Morrison scrie:e.m.i.l. NU este ska punk :) va zic asta pentru ca ii cunosc pe baieti si mi-au zis personal aceasta


Prietene... care membru din emil ti a zis tie asa ceva? asta ca sa l rog sa mai aibe inca o discutie cu tine in care sa recunoasca te a pacalit.

si by the way... toate cele trei formatii enumerate de tine sunt reprezentanti de frunte ai curentului Third Wave Ska Revival adicatelea fix Ska-Punk.

Cat priveste ska ul si atat... asta e un curent subordonat stilului reggae si n-are nici o legatura nici cu punk-ul nici cu emil. daca o sa asculti price buster de exemplu o sa iti dai seama ce vreau sa zic.

Cool down! Si pana la urma da-o dreku de terminologie. Important e sa cante bine si ei o fac!
what goes around comes around
Avatar utilizator
Hitman™
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iul 07, 2004 11:00 pm

Mesajde gabuba » Lun Iul 12, 2004 6:57 pm

tre scrie:gabubo aia nu-nseamna ca-i anarhist. cauta ceva articole pe tema si ceteshte ca sa-tz dai seama care-i treaba. vez totusi unde cauti (pentru ca cu totii stim cat de usor pot fi manipulate mintile fragede), recomand enciclopediile, saiturile legate de politica, in orice caz surse cat mai multe si nu obscure (conceptu nu a fost inventat ieri sau alaltaieri, exista din antichitate). anarhie nu-nseamna haos (distrugeri, bla bla) ci lipsa unei ierarhii, conduceri. corentu asta poate fi considerat de dreapta, din pacate estrem de utopic in conditiile existente az in lume... sau poate mai degraba datorita naturii umane.

tre, m-ai inteles gresit. eram sarcastic, pentru ca unu' din cuvintele folosite f des de acel personaj era "anarhie". semnifactia acestui termen am aflat-o acum vreo 2 ani consultand un dictionar, dar merci oricum pentru indicatii.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde tre » Lun Iul 12, 2004 11:01 pm

pen' ce zice hitmanu nu bag mana-n foc, cu esceptia faptului fuarte adevarat cum ca ska provine din reggae, neavand prea multe-n comun cu punku (orcum, cu clasificarile e fuarte complicat sh-am renuntat demult sa-nteleg 'regulile' fiecarui subgen in parte), da ce stiu eu e ca emilii is fani mari sublime iar ca fapt divers, poate ca din cauza ca trompeta e facuta pe synth nu prea da bine la public.

gabubo sa-tz creasca mare atunci.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron