Firma

Totul despre muzica rock

Firma

Mesajde X.I.Ta » Mie Iul 23, 2003 10:43 pm

Mi se pare super misto trupa asta! Li se potriveste rockul altermativ. Voi ce credeti despre ea?
X.I.Ta
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 18, 2003 9:35 pm
Localitate: Bacau

Putina istorie...

Mesajde Seth2 » Mie Iul 23, 2003 11:20 pm

Da... sunt misto.

I-am observat inca de anul trecut cand aveau melodia "La orbire" drept single...
Faza e ca videoclipul la melodia aia l-au realizat singuri . Atat conceptul cat si filmerea lui . Si au scos acea melodie fara sa aiba nici un contract cu nici o casa de discuri.
Intre timp au fost observati si apreciati si de Omul cu sobolani si acuma se pare ca a aparut si contractul si albumul , care tre' sa zic ca e interesant. Suna f bine pentru un prim album.
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am

Mesajde X.I.Ta » Joi Iul 24, 2003 9:04 pm

A fost mai misto primul videoclip a lor (La orbire)
decat cel de acum.
X.I.Ta
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 18, 2003 9:35 pm
Localitate: Bacau

Mesajde catharsis » Joi Iul 24, 2003 9:34 pm

nimeni se vrea a fi un videoclip de prezentare a formatiei, nimic artistic sau complicat, deoarece, desi avea deja videoclip difuzat, nu prea se stia cum arata componentii trupei.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Floriris » Joi Iul 24, 2003 10:04 pm

Am luat cd-ul, l-am ascultat, mi-a placut, ce sa mai zic, bine ca se mai promoveaza si muzica buna.:)
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

...foarte frumos

Mesajde usualflow » Mar Aug 12, 2003 2:13 pm

:)
talent, originalitate, stil, inteligenta, subtilitate..... cam asa as defini eu pe scurt, intr-o insiruire de cuvinte, Firma.

stay blind yet conscious.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde SatyR » Mar Aug 12, 2003 2:28 pm

Suna bine intr-adevar, cel putin melodia asta nimeni e chiar reusita, mult mai reusita decat "la orbire".
Observ in muzica lor ceva elemente de Depeche Mode, cred ca sunt fani inraiti :)
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde usualflow » Joi Aug 14, 2003 7:13 am

chiar nu stiu ce asculta ei acasa, insa avand in vedere ca stilul e o combinatie de rock, jazz, trip-hop si funk.... big up! :o
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde Floriris » Lun Aug 18, 2003 12:10 am

Intradevar, muzica pe care o fac ei este de calitate.
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde Bortzianu' » Lun Aug 18, 2003 1:46 pm

Merg.
..sper sa nu li se para producatorilor ca au scos prea putini bani de pe urma acestei trupe... astfel incat la anu' sa-i puna sa cante altceva..
..oricum au viitor. sunt ok.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde clumsy » Lun Aug 18, 2003 9:16 pm

Suna OK trupa!E misto clipul de la melodia "nimeni" dar tot mai misto mi se pare primul clip al lor "la orbire " mi s-a parut mai original. dar e OK si ultimul clip.
clumsy
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Sâm Aug 02, 2003 9:43 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde oh yeah » Mie Aug 20, 2003 11:19 pm

Firma am vazut prima oara la MTV cand dadeau non-stop videoclipul.
Am zis "vazut" pentru ca, sincer vorbind, prima oara am fost atras de videoclip, de realizarea lui ( faza aia in care solistul loveste camera cu piciorul e superba ), iar mai apoi am ascultat intr-adevar melodia; si mi-a placut.
Succes lor!
oh yeah
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 20, 2003 10:15 pm
Localitate: Brasov

Mesajde vali » Lun Aug 25, 2003 3:32 pm

vai de ei
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde 120dB » Mar Aug 26, 2003 7:52 am

asha zic shi io....

eram f interesat...auzisem de la orbire...shi Nimeni mi sa parut super faina....nu destul de agresiva pt mine da totushi....shi dupa aia am luat cd-u...pe care am observat ca majoritatea peieselor sunt facute pa calculator cu vagi urme de chitari sau tobe...ceea ce mi se pare cu totul inacceptabil....parca cantau rock alternativ?!
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde Floriris » Dum Aug 31, 2003 11:05 am

Pe alocuri sor fi olosit niste metode "mai moderne" de inregistrare, dar totusi chitara si tobele nu lipsesc din piese.Mie imi plac foarte mult melodiile, der daca nu seamana cu Iris sau cu Black Sabath, nu inseamna ca nu este muzica buna.
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde NEmessIS » Lun Sep 01, 2003 1:49 pm

Din pacate stiu doar cele 2 piese la care au scos single, asa ca nu-i cataloghez deja ca buni sau slabi...
Totusi, "La orbire" mi se pare mult mai buna decat "Nimeni", atat ca sound cat si ca versuri... Kestia aia cu "nimeni nu tine la nimeni, nu crede in nimeni blablabla..." e cam fumata...
Clipul de la "La orbire" e chiar bun, chiar daca e facut de ei, si sew potriveste cu atmosfera piesei. Stiu ca "Nimeni" s-a vrut a fi un clip de prezentare a formatiei, dar nu are nici o legatura cu continutul.
Oricum, astept sa vad ce mai scot. Nu sunt genul de om care sa cumpere un cd pt o piesa.
If a god of love and life ever did exist... he is long since dead. Someone... something rules in his place.
NEmessIS
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 9:22 pm
Localitate: acasa...

Mesajde usualflow » Dum Sep 07, 2003 12:46 am

trebuiau sa isi faca aparitia si nemultumitii.... eh, in fine.

Am sesizat ca o parte instrumentala din "Am sa Uit" aduce destul de mult cu o bucata din "Sunburn"- Muse.....poate doar mi se pare mie.... si totusi....Coincidenta???

Nu exista coincidente.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde Andreea Pisoi » Lun Sep 08, 2003 1:59 am

Initial trimis de vali
vai de ei

Hmmz... Nu-i chiar asa... Sunt alte formatii mai naspa decat Firma... E un nou inceput.. Asteapta urmatoarea melodie/ urmatoru` clip si p urma fa-ti o parere, ok?
"Si nu uita, povestea nu e noua... Eu voi ramane vesnic al tau chin... Nu ma iubi, sunt numai o PARERE!"
Avatar utilizator
Andreea Pisoi
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Apr 19, 2002 11:00 pm

....sau poate next shlagar...dupa lagar

Mesajde usualflow » Mar Sep 09, 2003 5:05 am

...zise ea plina de entuziastm.....
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde CHAOSgirl » Dum Sep 14, 2003 4:25 pm

firma mi se par cool era nevoie de ceva nou...ma rog ei nu sunt chiar asha de recentzi dar acum li se face mai multa publicitate si ...ce mai... ii cunoaste mai multa lume...imi place albumul lor melodiile sut mishto dar e loc si de mai bine...
CHAOSgirl
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mie Aug 27, 2003 4:15 pm

Mesajde Floriris » Dum Sep 14, 2003 10:08 pm

Loc de mai bine, se gaseste tot timpul.Oricum, astept ca pe viitorul album, chitara si bassul sa predomine.Textele melodiilor imi plac, nu sunt ca acele lalaieli ultra comerciale, insa parte INSTRUMENTALA mai trebuie finisata.
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

o lume nebuna...:)

Mesajde ghata » Mar Dec 23, 2003 5:10 pm

.....trupa FIRMA mi se pare geniala. dar e greu de inteles asta cand esti in KK pina la gat si nu ai prea vazut lumea asa cum aste ea ,buna-rea-ilogica si plina de noi.......apropos......cati dintre cei de aici au albumul...sa discutam cu materialul in fata.
...a voastra ghata.
ghata
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 23, 2003 5:01 pm

Mesajde Floriris » Mie Dec 24, 2003 12:37 am

eu am albumul
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Ian 29, 2004 1:20 pm

Nemultumitii se intoarce. I-am vazut pe Firma in concert intr-un club in Bucuresti, slabutzi e putin spus, in afara de "Nimeni" n-am retinut nici o melodie. Restu' mi s-au parut in mare parte lalaieli alternative cu versuri pentru adolescenti (care alcatuiau majoritatea publiculuil - deh, targetul), mai bune sau mai rele, nimic notabil sau care sa justifice laudele de care au parte.

Ca sa nu mai zic ca-s niste bashinoshi incredibili, Rocca ala cre' ca are un dop de un metru in cur. Am prins si emisiune la radio cu ei, chitaristul are un vis (vaai), sa faca o scoala de chitara, Roccosu' ne zicea de melodiile lor "conceptuale", ce mai, as bashinos as it gets... Ziceai ca-s Pink Floyd, sau cel putin se cred ceva similar.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Floriris » Joi Apr 29, 2004 12:11 pm

Noul clip FIRMA - Important. eu l-am vazut, si este EXTRAORDINAR, SUPERB, ETC. :D
Si melodia e foarte misto. Ce sa mai... artisti adevarati :)
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde Bortzianu' » Joi Apr 29, 2004 1:58 pm

auzit-am ca sa sparse gashca ....

adevaratu-i?
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde kahlan » Dum Mai 16, 2004 10:43 am

Nu stiu cat de adevarat ar fi ca se despart...ma rog din moment ce au scos un videoclip nou e putin probabil....
Am vazut clipul Important si mi s-a parut reusit....mi-au placut atat piesa cat si videoclipul...chiar mai mult ca Nimeni...
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde bestrom » Vin Mai 21, 2004 1:17 pm

ieri seara, baietii de la firma au concertat pentru prima data in Timisoara la Club 30. Dupa cum ziceau si altii, la capitolul instrumentatie (si mai ales omogenitate!) mai au ceva de "umblat". per ansamblu insa am avut o surpriza placuta. baietii baga un melanj interesant de stiluri si citeva piese de/ale lor (nu cele promovate de mass media) suna interesant. nu e numai "lalaiala" alternativa (credeti/ma am vazut multe d/astea in ultima vreme), si baietii chiar cunosc ceva muzica (se simte dupa influente). daca ar mai adauga ceva muzici si faze mai noi ar fi super. oricum FIRMA a pasit pe un drum bun!!!
bestrom
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Vin Mai 07, 2004 12:03 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde (oana) Psycho » Sâm Mai 22, 2004 10:00 pm

live nu iam vazut.........da "la orbire" suna suberb......hmmmm ultimul clip mi se pare ca aduce a incubus......................................
, "...Through the bleak window of my soul
In marble halls of falling snow
Winter touch the Earth undone
Embittered we embrace the funerals to come..."
Avatar utilizator
(oana) Psycho
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde merkaba » Dum Noi 21, 2004 2:45 pm

stefan scrie:Ca sa nu mai zic ca-s niste bashinoshi incredibili, Rocca ala cre' ca are un dop de un metru in cur. Am prins si emisiune la radio cu ei, chitaristul are un vis (vaai), sa faca o scoala de chitara, Roccosu' ne zicea de melodiile lor "conceptuale", ce mai, as bashinos as it gets... Ziceai ca-s Pink Floyd, sau cel putin se cred ceva similar.


bei omule , tine`ti gura daca nu ejti in cunojtintza de cauza ... si daca ar fi adevarat nu esti prea fara buca sa insultzi intr`un mod aja grafic pe cineva .. aj putea zice aceleasi lucruri despre tine si parerea ta ...

nu cunojti nici pe rocca nici pe robert ... nu`ti da nimeni nici un drept sa vorbejti ampoolea de ei fara sa stii ... daca tu n`ai teluri sau rost pe lume nu te lua tu de ideea lui robert cu scoala ... si trust me ca in ceea ce fac , domnii ai experientza si talent ... nu intereseaza pe nmeni ca rocca a fost prea subtil si ti`a dat peste bot si tu te`ai ales doar cu parerea ca ... hai sa zic ceva najpa ca oricum nu`l inteleg ... ia mai lasa`te de meserie ...

bei ce ma ovtika lumea care vorbesc fara sa stie ...

firma sunt printre utine trupe de rock din romania care au talent / ceva de zis / inteligentza ori in muzica ori in versuri ...

punct si de la capat ..
asculta aripile cum bat ....
merkaba
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Lun Oct 27, 2003 8:16 pm
Localitate: Oradea , Romania

Următorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator