furt din muzica

Totul despre muzica rock

Mesajde stefan » Vin Iul 05, 2002 12:49 am

Initial trimis de vali
stii, daca descoperi ceva pe pielea ta e una, nu tre sa ne spui ce au gandit altii.


??


din cate stiu eu in materie de zepp, dixon nu i-au dat niciodata in judecata, pentru ca zepp au recunoscut influenta marelui bluesman, interpretand o piesa de-a lui pe primul album si pe altele...


Nu e problema ca nu i-au recunoscut influenta bla bla, ci ca au luat riff-uri si melodii de-ale lui si le-au prezentat ca ale lor. Ce scrie la credits pe "Led Zepp II" la "Bring It On Home"? Page/Plant, desi e melodia lui Willie Dixon, macar pe jumatate. Problema nu e ca ma leg de Led Zepp (mie-mi plac la nebunie), problema e cu cum ramane cu "ne place formatia etc., dar avem si simt critic"? De asta era vorba, in caz ca n-ai inteles. Un fel de test, sa-i zicem.


stairway to heaven a fost compusa de page/plant in timp ce erau la ferma bron-y-aur-stomp (undeva prin celtia :D )si e o prelucrare dupa o veche melodie celtica, pe care cei doi au ascultat-o la o sezatoare populata. probabil ca si trupa ailalta a ascultat aceeasi piesa. si e straiway to heaven mah!!! creditata ca fiind cea mai beton melodie a tuturor timpurilor!!!


Led Zeppelin au cantat cu Spirit in turneu, da-o dracului. Eu am oferit argumente, te-am trimis la o pagina pe allmusic.com (si la review-ul de la Led Zepp IV), le-ai citit? Ai luat tu melodiile de pe net sa te convingi? Ce dracu, romanii astia au un stil de a discuta fara absolut _nici_ un argument, doar asa, ca le place sa se certe...


wtf??? si guns are pe o piesa 3 note identice cu ultimu album a lu prince!!! ai dracu furiciosi.


You escape my point, vali.

Bai, eu am fost innebunit in liceu dupa Led Zepp, si inca imi plac teribil. Dar nu sunt fanatic sa nu accept evidenta. Am spus in post-ul original, sa nu degeneram in certuri aberante, ia melodiile de pe net (Spirit si It's a beautiful Day), asculta-le si dupa-aceea poti sa ma injuri cat vrei, daca tu constati ca n-am dreptate. Dar cand iti zice si allmusic ca "Stairway" are o parte copiata (primele trei acorduri/arpegii), nu doar un nebun pe care nici nu-l cunosti pe un forum de Rock, poate e un impuls pentru a te documenta. Ia link de-aici:
http://allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=Aoz5tk60x9krk
Si inca unul:
http://starling.rinet.ru/music/ledzep.htm#IV

Totusi, cel mai simplu e sa asculti melodia si sa te convingi.

N-am chef de certuri de doi lei, nu e nevoie sa intru pe forum pentru asa ceva. Eu vreau o discutie civilizata si _argumentata_, si argumentele sa fie pertinente. Accepti aceasta (minima, zic eu) pretentie din partea mea?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde vali » Vin Iul 05, 2002 5:25 am

nici eu nu am chef de certuri de 2 lei.

"There's some interesting stuff here, nonentheless; "Uncle Jack" shows some solid psych-pop instincts, and it sounds like Led Zeppelin lifted the opening guitar lines of "Taurus" for their own much more famous "Stairway to Heaven." (allmusic)

"strairway to heaven s-a nascut dintr-o suflate. atmosfera se bazeaza pe misticismul celtic, amplu dezvoltat in mitologia galezilor [...] versuriel piesei au fost scrise in 20 d eminute, la lumina unui foc de tabara, iar Robert va indica ulterior ca sursa de inspiratie volumul <Magic Arts in Celtic Britain>, la istoricului Lewis Spence."(zeppelin von rock)

deci pana la urma dixon i-a dat in judecata sau nu?

http://allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=Bhq6gtra9kl2x - unul din followers e jummy page. la similar artists.

"review-ul de la Led Zepp IV" ala numesti tu review? o chestie de 2 bani pusa pe un site rusesc? pai stai asha, ca in 10 minute fac shi eu un review la album si il pun ... chiar aici.

"The only thing that redeems this childishly mystique album is that some of the songs are real good. "

"They forgot to put their names on it!"

"but would you like to hear more of Plant's cockrocking?"

"(was it a mandolin? I'm not too sure)"

"it's the same shitty band that did 'Immigrant Song' a year ago"

"They were a glam band"

si pot continua la nesfarsit. ideea e ca fiecare are o opinie, asta nu inseamna ca trebuie sa tii cont de ea. fuck allmusic! 3/4 din ce e submis in subiectul asta sunt pareri proprii. daca nu ai una, mai bine lasa. ratati din astia, dispusi sa fie impotriva a orice gasesc si eu cu duzina. uita-te numa cati sunt pe forumul "barfe online"

recunosc, n-am ascultat piesele, taurus il descarc acum de pe net (si merge fff greu)

-----------------------

sa mai citez din pagina aia ruseasca, ca tare imi place:

"It all starts with the incredibly beautiful 'Shine On You Crazy Diamond' - a respectful and worthy tribute to the 'late' Syd Barrett (who actually gave the boys a visit in the studio while they were recording the song, as if by irony: were they really paying tribute to that fattened old guy? Go figure!)"


"Still, not everything is that pathetic. In between all the 'artistic' filler, you'll find inserted several eternal gems, like the beautiful ballad 'Little Wing' (IMHO, it was later done much better by Eric Clapton as a posthumous tribute, but that's just me; I regard Clapton's version as far more emotional, maybe because it works better when taken in the context of Jimi's death),"

"So I'm tired. Tired of everything. Tired of having to sit through the album, tired of having to write this review, tired of life, and Jimi's to blame"

"For a 70's band, the Doors would probably be acclaimed as a bunch of loud, pretentious whiners with stupid ambitions and a whacky unprofessional frontman."
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Iul 05, 2002 10:57 pm

Initial trimis de vali
... it sounds like Led Zeppelin lifted the opening guitar lines of "Taurus" for their own much more famous "Stairway to Heaven." (allmusic)

Exactly!! Asculta melodia.

deci pana la urma dixon i-a dat in judecata sau nu?

"Arc Music had sued Led Zeppelin for copyright infringement over "Bring It on Home" on Led Zeppelin II, saying that it was Dixon's song, and won a settlement that Dixon never saw any part of until his manager did an audit of Arc's accounts. Dixon and Muddy Waters would later file suit against Arc Music to recover royalties and the ownership of their copyrights. Additionally, many years later Dixon brought suit against Led Zeppelin for copyright infringement over "Whole Lotta Love" and its resemblance to Dixon's "You Need Love." Both cases resulted in out-of-court settlements that were generous to the songwriter."

Deci, da, i-a dat in judecata.
Tot la link-ul de mai jos, da da-i si tu click la "click here for more" la text.
http://allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=Bhq6gtra9kl2x
sau versiunea dupa "click for more":
http://allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=Bzgae4jo70wau~C

"review-ul de la Led Zepp IV" ala numesti tu review? o chestie de 2 bani pusa pe un site rusesc? pai stai asha, ca in 10 minute fac shi eu un review la album si il pun ... chiar aici.

si pot continua la nesfarsit. ideea e ca fiecare are o opinie, asta nu inseamna ca trebuie sa tii cont de ea.


Bai in p**a mea, eu ti-am dat link-urile in ideea ca nu sunt singurul care afirma chestiile care le-am afirmat (OK, treaba cu "Child In Time" n-am gasit-o nicaieri). Asta pentru a da credibilitate vorbelor mele, nu pentru a zice ca ce zic ei e litera de lege. Da stii cum e - cand iti zic doi sau trei oameni o chestie, parca ai un motiv in plus sa investighezi. Remember ca nu i-am crezut pe cuvant cu "Taurus" - am downloadat melodia. BTW, cant la chitara spre mediu si pot sa disting doua bucati cu aceleasi acorduri, daca ai indoieli.

Cat despre site-ul rusesc, ai picat si tu de prost. Tipul face misto la greu - daca te-ai uita la rating-uri la formatii, ai vedea ca Led Zepp ia 3 din 5, iar Pink Floyd 4 din 5. Dar in general se leaga de formatiile foarte cunoscute si "adulate" si ii place sa enerveze fani d-aia disperati - vezi si disclaimer-ul. Se cheama "non-worshipping approach" si desi si eu am picat de prost si m-am certat cu el prin email, acum incep sa-l inteleg.


daca nu ai una, mai bine lasa.


Hai sa lasam tonul asta violent - inca o data, de unde reise ca n-am o parere? Am o parere foarte bine conturata, ti-am explicat de ce am dat link-uri. Pentru ca in timp ce unor romanasi le place sa argumenteze cu fraze gen: "da, da, sigur" sau "hai fugi de-aici" sau "pleaca dracu de-aici", mie imi place sa aduc argumente. Daca lasam doar afirmatiile ca Deep Purple si Led Zeppelin au copiat pe altii, cum toata lumea pe-aici probabil ii venereaza, ati fi zis: a, asta abereaza, sau ati fi zis ca nu stiu ce vorbesc. De-aia am tinut sa arat ca si altii afirma acest lucru.


ratati din astia, dispusi sa fie impotriva a orice gasesc si eu cu duzina. uita-te numa cati sunt pe forumul "barfe online"


Vali, tie iti scapa subiectul discutiei. Nu zice nimeni de Deep Purple sau Led Zeppelin ca sunt de doi lei etc - mie imi plac la nebunie si LZ si oarecum si Deep Purple. Si cred, personal, ca sunt meseriasi, daca vrei sa stii. Stairway e mult mai mult decat partea de chitara acustica de la inceput, dar chestia tot plagiat se cheama. Sa-i zicem o forma de plagiat pardonabila. Vezi si:
http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&postid=47947#post47947

Eu afirm doar ca au plagiat. La afirmatia asta poti raspunde intr-un singur fel: iei melodiile dupa care zic eu ca au copiat, le asculti si-ti dai cu parerea. Altfel, discutia nu are relevanta.

Apropo, imi plac teribil Pink Floyd si pe chestia asta m-am certat cu rusu ala vreo saptamana pe email: cum poti sa zici aia de WYWH etc? Iar el imi zicea: hai ma, si mie imi plac, faceam misto. Ma rog, sa le dai 5 lu The Who, al caror album cel mai bun e mai slabut decat "Houses of the Holy" mi s-a parut penal, dar poate e vorba de gusturi.


recunosc, n-am ascultat piesele, taurus il descarc acum de pe net (si merge fff greu)


OK, ca e timpul discutia sa ajunga la obiect. A, cauta si "Bombay Calling", sau daca ai undeva spatiu pe web incerc eu sa le uploadez pe amandoua - le am pe harddisk. Doar ca sunt pe dial-up :(, da' ne descurcam cumva. Eu as putea incerca pe rol.ro (am 10 mega negarantati, y'know), da' astia periodic n-au spatiu pe hard.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Addenda!

Mesajde stefan » Vin Iul 05, 2002 11:47 pm

Initial trimis de vali
nici eu nu am chef de certuri de 2 lei...


Addenda:
Uite ca le-am pus pe web, pe rol.ro. Doua link-uri:
"Bombay Calling" (cca 4.1 Mb)
http://users.rol.ro/s/stefanpuiu/It%27s%20a%20Beautiful%20Day-Bombay.mp3
"Taurus" (cca 2.4 Mb)
http://users.rol.ro/s/stefanpuiu/04%20Taurus.mp3

Si uite ce zice un fan site Led Zeppelin de melodii copiate:
http://www.sgi.net/zeppelin/faq/faql_1.html#18
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Addenda!

Mesajde stefan » Mie Aug 14, 2002 11:15 pm

Salut again, rockerilor! A downloadat cineva cele doua melodii? Pareri, ceva?

Intre timp am facut rost si de "You Need Love", cantat de Sonny Boy Williamson (scris de Willie Dixon); versurile seamana perfect cu "Whole Lotta Love" (fapt recunoscut de Plant), si linia melodica e un pic asemanatoare, dar "Whole Lotta Love" e in mare parte riff-ul ala meserias, care nu-i de la Willie Dixon - "You Need Love" e o melodie mult mai generica, un blues ca oricare altul. Macar atata consolare, sa aflu ca riff-ul e original.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: somn bizar

Mesajde NeonEye » Joi Noi 21, 2002 9:01 am

Initial trimis de aphextwinz
mie mi se pare ca aceasta piesa seamana suparator de mult cu metallica - until it sleeps


mie mi s-a parut asemanarea mai mare cu Fade to black...
NeonEye
 

Mesajde vali » Joi Noi 21, 2002 9:36 am

am vazut una penala pe muzicabuna.ro

cargo - destin vs. black sabbath - electric funeral
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde whatever » Joi Iun 17, 2004 7:51 pm

intro-ul de la Iris - Somn Bizar, precum si cel de la Metallica - Until It Sleeps seamana destul de mult cu Jane's Addiction - Three Days (piesa prima data lucrata in 1986 si scoasa in 1991)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Anterior

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori