furt din muzica

Totul despre muzica rock

O.K, ai dreptate.

Mesajde Sick Tear » Lun Ian 14, 2002 8:04 pm

White Dove e copiata nota cu nota dupa Omega (tot din Ungaria), nu dupa Locomotiv GT.
[/B][/QUOTE]

Sorry, asa este, mai uita omu'. E vorba despre Omega, care, intr-adevar, a fost o trupa de mare succes, chiar in occident, in anii '70. Au avut un concert la Bucuresti, prin '75, care a lasat cu gura cascata toata floarea cea vestita a rock-ului romanesc. Ei, impreuna cu Lokomotiv GT si Illes, erau cele mai bune trupe unguresti, cantand un rock in forta. Totusi mie personal, cea mai buna trupa din tarile comuniste din vremea aceea mi s-a parut trupa ceheasca Collegium Musicum, care canta un rock progresiv instrumental in stilul Emerson Lake & Palmer si avand mai mult prelucrari dupa muzica clasica. Mai erau tari polonezii de la SBB si Czeslaw Niemen, ca sa nu mai vorbim de trupele de jazz, unde tot polonezii erau cei mai tari, cu saxofonistul Zbigniew Namyszlowsky cunoscut si apreciat in toata lumea.
Sick Tear
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Dec 05, 2001 10:55 am
Localitate: Nowhere land

Mesajde Rolf » Lun Ian 14, 2002 8:12 pm

Deci dupa Locomotiv GT nu au copiat nimic? Io tocma luasem la ascultat toate piesele locomotiv pe care le-am download de pe net sa vad de care e vorba, si intra in birou colegu maghiar, zic, ia uite ce caut io etc... la care el: vezi ca Scorpions au copiat si dupa Omega. Atunci am luat si Omega si am gasit piesa asta.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Mar Ian 29, 2002 4:41 pm

I-am prins! Piesa lu' Phobia (ex Dies Irae) care o sa apara in Remixu' lu' Doru are o tema bestiala. Mah, zic io, suna al draq de cunoscut... Doru ii intreaba pe baietzi: cine a compus tema?
Phobia: noi. Dana asculta Activ FM si ghici: e exact, dar EXACT tema din "Mission Impossible" (cine o canta, parca biscuitzii?)
faza mai mishto e ca l-am sunat pe Doru si deja montase emisiunea cu piesa aia singura intreaga din montaj, sa va uitati pe 8 februarie la Remix sa vedeti daca nu e aia.... poate ma insel.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

picai shi io in discutzie...

Mesajde vladonne » Mie Ian 30, 2002 10:56 am

De faza cu White Dove nu shtiu, ceea ce e bine, ca am mai aflat ceva pe ziua de astazi. da' am shi io neshte treburi da spus-Locomotiv GT nu canta de nici un fel de rock in fortza. Tipii erau nishte super instrumentishti, dar cantau un fel de Jazz Rock. Despre illies nu am auzit.Rock in fortza, care suna shi bine de tot erau rushii aia trei...Imi scapa, care oricum dupa ce au emigrat in State nu s-a mai auzit de ei. Shi ca veni vorba de tzarile comuniste shi muzica lor, imi placeau foarte mult Bjelo Dugme shi Leibach...
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Care e cea mai copiata melodie?

Mesajde MerlinTheWizard » Vin Feb 22, 2002 7:28 pm

Dupa parerea mea, Kashmir.
Toata lumea a copiat putin din ea...
MerlinTheWizard
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Feb 22, 2002 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

si asta tot o forma de furt e...

Mesajde Aliosha » Joi Feb 28, 2002 2:48 pm

Courtney Love a vandut jurnalele intime ale lui Curt Kobain contra sumei de 2.8 milioane de dolari.
Se asteapta ca acestea sa iasa pa piata la sfarsitul anului (lupta? cu drogurile etc si tot prin ce trecea Kobain)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Furt?

Mesajde Sick Tear » Dum Mar 03, 2002 12:51 pm

Am vazut un clip cu o trupa Gandul Matzei, despre care am auzit ca ar fi din Moldova. Piesa lor seamana foarte tare cu o piesa a lu' Timpuri Noi, "La Stere" parca se numea, in care era vorba despre o carciuma de cartier. Acum nu mai pun la socoteala ca in ultimul lor album Timpuri Noi il imitau tare de tot pe Zappa, ei oricum au fost o trupa serioasa a ultimilor ani, pacat ca nu mai exista.
Sick Tear
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Dec 05, 2001 10:55 am
Localitate: Nowhere land

Mesajde LMG » Mar Mar 05, 2002 10:46 pm

"One" de la Metallica parca e cover dupa "Achilles last stand" de la Led Zeppelin.Asa e?!?...pe bune...habar n-am
"I trust I make myself obscure"
LMG
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 25, 2001 2:27 pm
Localitate: nu....stiu

Mesajde Aliosha » Mie Mar 06, 2002 6:52 am

Probabil ca te referi la inceput... Nu. E cel putin fortata afirmatia dupa parerea mea.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde LMG » Mie Mar 06, 2002 10:07 pm

Nu cred ca e fortata...
Acum tocmai ascultam piesa de la Led Zeppelin...e drept ca in "One" e taiat foarte mult, de fapt toata piesa se rezuma la combinatia dintre partea de inceput(din "Achilles.." si partea cu tobele(tot de-acolo), iar la Led Zeppelin mai sunt cateva lucruri in plus.:confused:
Ma rog...modul in care m-am exprimat e de-a dreptu' bizar, da' intelegeti voi:B
"I trust I make myself obscure"
LMG
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 25, 2001 2:27 pm
Localitate: nu....stiu

Tot Zepp saracii...

Mesajde gaga » Joi Mar 14, 2002 12:00 pm

acu dadeau la radio (ACTIV FM, normal) Live & Let Die a lui GNR shi al naibi sa fie daca nu e Kashmir nitzel periat. Bah ashtia copie totzi aceleasi piese, macar sa mai schimbe :con:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Tot Zepp saracii...

Mesajde Sick Tear » Joi Mar 14, 2002 12:32 pm

Initial trimis de DANA
acu dadeau la radio (ACTIV FM, normal) Live & Let Die a lui GNR shi al naibi sa fie daca nu e Kashmir nitzel periat. Bah ashtia copie totzi aceleasi piese, macar sa mai schimbe :con:


Live&Let Die a fost lansata de Paul Mc Cartney in perioada Wings si a fost, daca nu ma insel, tema dintr-unul din filmele James Bond. Piesa apare pe un album live din '76 al trupei, "Wings Over America". Deci, G'n'R au reluat-o de la ei.
Sick Tear
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Dec 05, 2001 10:55 am
Localitate: Nowhere land

Mesajde gaga » Joi Mar 14, 2002 1:05 pm

Bah daca zici tu... :con:
N-aveam habar, doar mi s-a parut ca SUNA A kASHMIR
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: somn bizar

Mesajde Rockeru'Somer » Vin Mar 15, 2002 9:50 am

Initial trimis de aphextwinz


err.... no
era doar o gluma anyway

asemanarea mi se pare mai mare la motivul de chitara lead (cel care precede strofele) - sunt doar cateva note inversate care fac diferenta


din pacate la mai multe ascultari am ajuns la aceasta concluzie....shit cam tarziu....totusi furtu' nu e mare...
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Rolf » Vin Mar 15, 2002 10:29 am

O coincidenta dracu, avind in vedere ca piesele sunt amindoo cam de prin acelasi an:
Erata (Cargo, bineinteles) si Heaven Can Wait - Gamma Ray. Tema din inceputu piesei Gamma Ray. Nu cred ca a furat nimeni dupa nimeni, doar se aseamana liniile melodice.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Una mai noua

Mesajde Sick Tear » Vin Mar 15, 2002 11:20 am

Am ascultat mai atent ultimul Priest aparut in vara lui 2001, care, orice s-ar spune, nu mai aduce a Priestul din vremea Halford. Odata cu plecarea lui Halford, se pare ca pe baietii ramasi i-a parasit si inspiratia, sau au vrut cu orice chip sa sune mai altfel si nu le iese pasenta.
Ei bine, piesa a doua de pe "Demolition", care se numeste "One On One", seamana teribil de tare cu o piesa a lui Rammstein care se numeste "Links 2-3-4" si apare pe albumul "Mutter" tot din 2001 dar din primavara. Oare cine a copiat pe cine?
Sick Tear
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mie Dec 05, 2001 10:55 am
Localitate: Nowhere land

Mesajde gaga » Mar Apr 02, 2002 9:12 am

Ascultam chiar acum Dream Theater, A change of seasons, si a doua piesa are un intro aproape identic cu tema de la "Ruga" lui Sterian (uite ca mai pun odata piesa, asa e). Albumul e din 95.

Mai mult ca sigur ca e o coincidenta, mai ales ca nu-i identic nota cu nota dar are-n ochi asemanarea (sau sare-n urechi)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

una tare...

Mesajde Rockeru'Somer » Mar Apr 02, 2002 10:38 am

beat mort vdv¶zitii versus implant ptr. refuz cu melodia prima d.p. album...
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Vizitator » Dum Apr 07, 2002 11:24 pm

10x a lot guyz, intrati pe muzicabuna.ro sa vedeti ce bucurie mi-ati facut
Vizitator
 

Mesajde SOD » Joi Apr 25, 2002 10:46 am

pentru dana !

RAMMSTEIN- LIVE AUS BERLIN
METALLICA - CLIFF'EM ALL
CANNIBAL CORPSE - LIVE IN LAS VEGAS
NAPALM DEATH - LIVE IN COPENHAGA
PINK FLOYD - LIVE IN POMPEI
PINK FLOYD - THE WALL
IRIS - ATHENAEUM
ACDC - LIVE IN PARIS
METALLICA - S&M
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Pentru SOD

Mesajde gaga » Joi Apr 25, 2002 10:59 am

Storm Troopers of death, e ilegal sa faci astfel de propuneri pe forumul public, scuze ca sterg mesajul. Pentru astfel de oferte se dau mesaje personale, asa cum am sa-ti dau eu imediat.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Pentru SOD

Mesajde SOD » Joi Apr 25, 2002 11:48 am

scuze sefa !!!

1. nu sunt deloc mester la manevrat computerul, asa ca nu stiu cum sa dau mesaje personale
2. nu am dat anunt de mica publicutate, nu vand, eventual cumpar.
3. ti-am dat lista inideea ca te ajuta
4. este caseta video VHS iar concertul este incredibil.productia lui este ,dupa parerea mea, cam de 10 ori mai mare decat la cel cu METALLICA de la noi.
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Poate mi se pare..

Mesajde alina » Mar Apr 30, 2002 12:46 pm

Tapinari-Fericirea vs. IRIS-De unde vii
inceputul piesei e aproape identic poate e doar o coincidenta
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Sâm Mai 04, 2002 6:23 am

Ati ascultat Omul cu sobolani "Cuibul oral" ?
Mie ritmul de chitara mi se pare foarte cunoscut insa nu stiu de unde sa il iau... Daca e al lor, original, respectele mele.
Poate ma ajutati voi cu chestia asta.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Eu zic 'a aia e luata de la ...

Mesajde LinX » Sâm Mai 04, 2002 2:06 pm

Nu ca as vrea sa fiu contra la tot ce s-a vorbit pe-aici, dar nu credeti ca exagerati nitzel. Este zic eu aproape imposibil ca un compozitor (de cele mai multe ori mai 'nerafinat' sau care sa nu faca o muzica f. complexa) sa nu dea intamplator in jam-urile sale peste instrumentatia altei melodii, si chiar fara sa-si dea seama. Plus ca mai sunt si infulentele... Parerea mea este ca acestea sunt motive pt. care o sa spuneti ca bucata aia seamana cu nu stiu care alta, dar asta nu inseamna ca au fost "copiate" sau "furate" sau "luate" (care ce naiba inseamna, nu furate ?).
Inca o chestie, de cele mai multe ori, dc. o sa fiti mai atenti si la ritm, si la altele ... o sa vedeti ca poate nu sunt toate asa de 'identice'.

Paste fericit all !
Avatar utilizator
LinX
Junior Member
 
Mesaje: 105
Membru din: Joi Ian 17, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Sâm Mai 18, 2002 6:20 am

uite un furt fain

rainbow - spotlight kit deep purple-a gypsy's kiss

credeti ca o sa il intrebe cineva pe blackmore de ce isi reproduce solo-ul de kitara pe o alta piesa?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Raiden007 » Mie Mai 29, 2002 1:22 pm

hewow all

am ramas tampit cand am auzit o formatie veche de tot si prima oara am zis Manowar .... adica de fapt, Manowar a copiat una din cele 7 opere din Achiles, Agony and Extasy dupa trupa asta, da copiat cuc opy/paste ..... buuuuu buuuuuu ..... m-au dezamagit .....
Raiden007
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Mai 29, 2002 1:09 pm
Localitate: Bucharest

Mesajde vali » Mie Iul 03, 2002 8:59 am

iron maidan - the wicker man

semana cu ...

iris, nu sunt sigur daca trenul fara nas
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

niste melodii copiate...

Mesajde stefan » Joi Iul 04, 2002 12:32 am

... (nu cover-uri). No flames please, si mie imi plac cele doua formatii:

Deep Purple - "Child In Time" - au luat partea ritmica de la It's A Beautiful Day - "Bombay Calling" (Bombay Calling e melodia), o melodie instrumentala care are _exact_ aceleasi acorduri (e drept, DP le-au transpus, probabil ca sa vina pe vocea lui Gillan) si acelasi ritm. Si IABD nu sunt creditati, asa ca nu e cover. Addenda: si primele note din solo-ul de inceput sunt comune, deci nu e nici o coincidenta .

Led Zeppelin (repet, no flames please):
- "Stairway to Heaven" - arpegiile de la inceput luate de la Spirit, melodia "Taurus" (tot instrumentala ca si "Bombay Calling")
- "Whole Lotta Love" (melodia mea preferata de la Led Zep) - se pare ca e dupa "You Need Love" a lui WIllie Dixon: http://allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=Bhq6gtra9kl2x
- "Bring It On Home" - tot a lui WIllie Dixon (doar partea acustica)

Se pare ca Willie Dixon a castigat ceva bani dandu-i in judecata pe Led Zep.

Primele doua originale le-am luat de pe net cu morpheus acu ceva luni, acu' nu stiu cu ce le-ati putea obtine, daca vreti sa va convingeti. "Bring It On Home" e pe multe selectii de blues.

Treaba cu "Stairway" e destul de cunoscuta (vezi recenzia allmusic la Led Zeppelin IV), dar la Deep Purple n-am auzit nimeni sa se planga, in schimb am ascultat albumul pe care era melodia originala si m-a "frapat" asemanarea izbitoare.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde vali » Joi Iul 04, 2002 5:43 am

stii, daca descoperi ceva pe pielea ta e una, nu tre sa ne spui ce au gandit altii.

din cate stiu eu in materie de zepp, dixon nu i-au dat niciodata in judecata, pentru ca zepp au recunoscut influenta marelui bluesman, interpretand o piesa de-a lui pe primul album si pe altele...

stairway to heaven a fost compusa de page/plant in timp ce erau la ferma bron-y-aur-stomp (undeva prin celtia :D )si e o prelucrare dupa o veche melodie celtica, pe care cei doi au ascultat-o la o sezatoare populata. probabil ca si trupa ailalta a ascultat aceeasi piesa. si e straiway to heaven mah!!! creditata ca fiind cea mai beton melodie a tuturor timpurilor!!!

wtf??? si guns are pe o piesa 3 note identice cu ultimu album a lu prince!!! ai dracu furiciosi.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator