Trupa ........praf In Ochi

Totul despre muzica rock

Mesajde doar_una » Mar Ian 27, 2004 4:32 pm

ad3lina draga..ai face bine sa te gandesti de 2 ori inainte de a face o afirmatie! ce-ar fi daca eu ti-as spune ca esti idioata pt ca nu stii sa faci deosebire intre autentic si imitatie? Cat despre Ionut..o fi aratand el bine, insa ar trebui sa bea niste oua crude ca sa aiba o voce potrivita stilului!
doar_una
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 11:08 pm

Mesajde tre » Joi Ian 29, 2004 5:09 am

noxter scrie: Au numai melodii de valoare pe discul asta nou pe care-l lanseaza in februarie. Asta demonstreaza inca o data profesionalismul de care dau dovada neavand un album in care numai piesa de promovare sa placa publicului ci tot albumul. ...


n-am ascultat albumul dar am ascultat piesa de promovare care seamana izbitor de mult cu linkin park, si s-ar parea ca nu-s nebun din moment ce si altora li s-a parut. ce ziceai de profesionalism?
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Ian 29, 2004 9:37 am

tre scrie:piesa de promovare care seamana izbitor de mult cu linkin park


care seamana izbitor de mult cu metallica :p ce ziceai de profesionalism?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tre » Joi Ian 29, 2004 1:51 pm

dana scrie:care seamana izbitor de mult cu metallica :p ce ziceai de profesionalism?


pai si cine-a zis ca 'la ei' totul ar fi ok?

ptii nici nu mi-am dat seama ca seamana cu metallica. voi analiza.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde SHOWMASTER » Joi Ian 29, 2004 8:20 pm

bai...as avea o rugaminte mare la voi.
terminati dreaq cu comparatii de genul: nu seamana cu ala\aia? sau ...e in genul lu' ala\aia?
trupa e praf in ochi ,nu copiaza pe nimeni ,si nu arata ca nimeni vizavi de imaginea lor...
chiar credeti ca nu mai exista originalitate?
tre' sa aduceti mereu comparatii din astea idioate?
sunt un geniu neinteles de contemporanii mediocri !
SHOWMASTER
Junior Member
 
Mesaje: 70
Membru din: Dum Apr 14, 2002 4:22 pm
Localitate: .

Mesajde sabina___ » Joi Ian 29, 2004 11:23 pm

bine showmaster da' kiar aduc a linkin park!!!
shi piesa in mintea mea seamana cu numb...scratchuri, rock alternativ...etc
sabina___
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 27, 2004 10:42 pm
Localitate: brasov

Mesajde catharsis » Joi Ian 29, 2004 11:44 pm

showmaster, sa inteleg ca daca praf in ochi copiaza pe cineva, inseamna ca nu mai e originalitate pe lumea asta. daca spuneam ca praf in ochi seamana ca stil muzical cu orchestra radiodifuziunii romane, era o comparatie idioata si falsa, dar cand spun ca seamana foarte mult ca stil cu linkin park, s-ar putea sa am dreptate. de imagine, haine si alte chestii nu mai iau ca nu ele fac muzica...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Vin Ian 30, 2004 1:36 am

showmaster incearca si tu sa gandesti o clipa. chiar ti i-ai ales ca model in viata si nu poti accepta faptul ca plagiaza (in stil mare chiar)? stiu ca si eu faceam d-astea dar aveam o varsta la care ma jucam cu bilutele prin nisip...

ia si tu melodia asta care-i pe toate posturile (nu stiu cum se numeste) si pune-o langa 'crawling' de la linkin park. asculta-le pe fiecare de 2-3 ori daca nu te prinzi din prima.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Ian 30, 2004 9:00 am

trupa e praf in ochi ,nu copiaza pe nimeni


au trecut multi ani de cand un muzician nu copiaza pe cineva, alchimia muzicii fiind restransa si incorsetata de un numar limitat de game, note, tonuri.
in secolul asta numai minimalistii tind spre originalitate, numai ca ce compun ei nu poate fi inghitit de nimeni..

p.s. de ce din vreme in vreme apar oameni care spun aceleasi lucruri fiind contrazisi in acelasi fel?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde basstard » Vin Ian 30, 2004 12:01 pm

SHOWMASTER scrie:bai...as avea...


Maestre, de Baile Felix am auzit, la fel si de Baile Herculane, dar de Bai AsAvea n-am auzit pana acu, asa ca te rog reformuleaza.

Ca bati campii ti-au spus 4 oameni inaintea mea deci e inutil sa iti mai spun si eu.

Maestre, in momentu in care un artist sacrifica originalitatea in favoarea aspectului comercial pe langa avantajele pe care le obtine (succes rapid) isi asuma si criticile celor mai pretentiosi (carcotasilor, daca vrei tu). Sunt cativa - nu foarte multi - care apreciaza valoarea artistica mai mult decat cea comerciala. Ascest tip de ascultatori difera de marele public, si nu inteleg de incerci sa le schimbi parerea. Au o cultura muzicala vasta (dana, tre si catharsis te ingroapa... cel putin din ce ai scris pe forum ai demonstrat asta) si nu o sa le schimbi parerea prin fraze gen:
tre' sa aduceti mereu comparatii din astea idioate

Daca fiecare si-ar cunoaste locul asa frumos ar fi...
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Ian 30, 2004 12:08 pm

mai mult decat cea comerciala


aulio basule, ai dornita! :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde basstard » Vin Ian 30, 2004 12:22 pm

Am dornit-o, intr-adevar, da nu ie grav, as zice ca ie chiar discutabil (cu riscu de a o dorni mai rau - ca daca o dornesc mai rau fac pe prostu ca ma doare casca de ieri)
"care apreciaza valoarea artistica mai mult decat cea comerciala" voiam sa spun ca apreciaza valoarea artistica mai mult decat valoarea comerciala.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

daca....

Mesajde Snicks » Vin Ian 30, 2004 1:19 pm

Daca voi, astia care se dau fani LInkin ati citi cate un pic despre ei si despe stilurile abordate ati intelege ca singura aseamanare dintre Paf in Ochi si Linkin Park este stilul abordat.
Daca atia sculta mai atenti v-ati da seama ca nu esti nimic asemanator cu linkin.... nu linii melodice, nu acorduri, nu armonii nimic.... anyway...
site-ul lor este http://www.prafinochi.ro . este inca in stadiul de development (are cateva bug-uri) dar puteti asculta albumul lor (demo). puteti sa vedeti si poze cu ei.... in fine... in loc sa criticati mai bine incercati sa construiti ceva... lol..
I have tasten the flash of... fallen angels
Snicks
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Mar 07, 2002 2:58 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Vin Ian 30, 2004 1:29 pm

sa construim ceva lol? :con:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde SatyR » Vin Ian 30, 2004 1:39 pm

Ce sa construiesti bai frate?..e super evidenta asemanarea, voi astia care tot luati aparerea trupei...va intreb un lucru, daca trupa linkin park nu ar fi existat, praf in ochi s-ar mai fi format?...e clar ca n-ar mai fi existat...deci astia de la praf in ochii nu numai ca s-au inspirat din sound-ul trupei linkin park..cred ca au stat cu creinonu in fata si au notat toate elemente ce intra in sound-ul trupei..acelasi tip de voce, acelasi tip de chitara, acelasi tip de interpretare si bineinteles acelasi scrath-uri...din cauza asta trupa e mai comerciala ca BCR-ul...cand te apuci sa faci o trupa in ro doar ca o alta cu un sound asemanator are succes afara nu inseamna ca esti original...mai bine faceau un cover, mai trecea lumea cu vederea...apropo nu m-ar mira ca primu album sa se numeasca meteoritu' sau hibridu'
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Vin Ian 30, 2004 1:39 pm

Pai nu stii dana ca numa' arhitectii si inginerii constructori au voie sa-si dea cu parerea si sa critice... Daca ai ceva de criticat pune-l pe Hampu sa posteze :D:D...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Vin Ian 30, 2004 1:46 pm

si ca sa subliniez ce remarcase satyr, va rog sa nu uitati ca numele trupei este ... praf in ochi, aruncat fireste "fanilor" zelosi ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tre » Vin Ian 30, 2004 3:50 pm

dana scrie:au trecut multi ani de cand un muzician nu copiaza pe cineva, alchimia muzicii fiind restransa si incorsetata de un numar limitat de game, note, tonuri.
in secolul asta numai minimalistii tind spre originalitate, numai ca ce compun ei nu poate fi inghitit de nimeni..


dana zicand asta e ca si cum ai zice 'nu mai e nimic de inventat'. au aparut o groaza de genuri noi de muzica in ultimul timp (ultimii 5-10 ani sa zic) pe care nimeni nu le credea posibile intr-un anumit moment de timp. sigur unele sunt mai reusite altele nu, unele sunt combinatii de genuri mai vechi altele noutati. singura problema care ar trebui rezolvata, principial vorbind, ar fi o educare a publicului (de pretutindeni) in asa fel incat sa aleaga combinatiile cu adevart reusite si nu orice fel de zgomot. tot ce e limitat in acest sens e numarul de tipuri de instrumente muzicale.

noxter noi astia carora ne pute tot in dreapta si-n stanga suntem aia de incercam sa construim... mai mult sau mai putin. uite un esperiment: intereseaza-te cati d-astia ca tine 'deschisi la nou' colectioneaza muzica, carti, etc. (a nu se-ntelege prin etc. capace de kola sau d-astea). p-orma fa un sondaj in tabara celor ce au obiceiul sa despice firu-n 4. in final comunica-ne intr-un mod nemasluit rezultatele.

dana scrie:p.s. de ce din vreme in vreme apar oameni care spun aceleasi lucruri fiind contrazisi in acelasi fel?


aici e deja filosofie, numai despre ps.u' asta am putea scrie site-uri intregi.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde frumusik » Dum Feb 01, 2004 5:25 pm

incercati fratilor sa ascultati ce au de spus baietii(albumul va aparea in februarie din sursele mele)si apoi sa faceti deosebirea dintre linkin park si praf in ochi.de altfel sunt curios sa imi spuneti macar una-doua trupe de la noi care nu s-a inspirat din afara... :) shit! pana si cei de afara s-au inspirat de la michael,elvis,nirvana..etc....si lista continua...
insa de aici si pana la a face afirmatii de genul:copiaza pe linkin park e distanta....stiu ptr ca am asculatat albumul si stiu ce vorbesc.alta chestie...a plagia (ma faceti sa rad) inseamna a prelua cel putin 4 masuri dintr-o creatie.nu vad nici o asemanare intre lp si pio...desi sunt fan lp...nu vad asemanarea..ca stil...decat influente de stil.
altceva........care dreaq a zis de baut oua...dc nu bei u unul?
stii ceva?muzica rock are un gen de voce anume? scrie undeva ceva de genul...ca sa canti rock iti trebuie voce de tip mahmur si suparat?

in rest ...pace!
frumusik
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Dec 17, 2003 6:39 pm
Localitate: rm. sarat

Mesajde frumusik » Dum Feb 01, 2004 5:28 pm

frumusik scrie:incercati fratilor sa ascultati ce au de spus baietii(albumul va aparea in februarie din sursele mele)si apoi sa faceti deosebirea dintre linkin park si praf in ochi.de altfel sunt curios sa imi spuneti macar una-doua trupe de la noi care nu s-a inspirat din afara... :) shit! pana si cei de afara s-au inspirat de la michael,elvis,nirvana..etc....si lista continua...
insa de aici si pana la a face afirmatii de genul:copiaza pe linkin park e distanta....stiu ptr ca am asculatat albumul si stiu ce vorbesc.alta chestie...a plagia (ma faceti sa rad) inseamna a prelua cel putin 4 masuri dintr-o creatie.nu vad nici o asemanare intre lp si pio...desi sunt fan lp...nu vad asemanarea..ca stil...decat influente de stil.
altceva........care dreaq a zis de baut oua...dc nu bei u unul?
stii ceva?muzica rock are un gen de voce anume? scrie undeva ceva de genul...ca sa canti rock iti trebuie voce de tip mahmur si suparat?

in rest ...pace!
showmaster
frumusik
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Dec 17, 2003 6:39 pm
Localitate: rm. sarat

Mesajde SatyR » Dum Feb 01, 2004 5:45 pm

Frumuselule, io nu stiu ce-ti mai trebuie sa observi cat de pe fatza copiaza astia cu prafu' lor pe aia cu parcu', vorba aia, e mai "pe fatza" ca o acnee...probabil ca si daca ar venii astia la tine la usa si ti-ar spune, "stii defapt noi ii compiem la greu pe aia" tu tot nu i-ai crede...apropo, dar daca ar face astia de la "praf pe nas" un cover dupa crawling ai observa asemanarile?
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde frumusik » Dum Feb 01, 2004 5:46 pm

subiectul de sus l-am scris eu:SHOWMASTER...nu frumusika....
ca sa stiti cui va adresati :) ..e o problema la sistem...
frumusik
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Dec 17, 2003 6:39 pm
Localitate: rm. sarat

Mesajde frumusik » Dum Feb 01, 2004 5:49 pm

satyr...tocmai ptr ca ii cunosc pe baieti...de fapt...pe OD personal ,si putin pe lazza ...stiu despre ce vorbesc...
frumusik
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mie Dec 17, 2003 6:39 pm
Localitate: rm. sarat

Mesajde AnnieLennox » Dum Feb 01, 2004 11:46 pm

De Pasti, concert extraordinar Tiziano Fero la Timisoara; in deschidere canta ~cine altii~ decat Kumm!!!!
Fiti pe faza si NU RATATI!!!!!!!!!!!
I just want everything! Do I ask too much?!
AnnieLennox
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 09, 2004 4:20 pm
Localitate: Bucuresti/Cluj-Napoca

Mesajde Cojo » Lun Feb 02, 2004 11:48 am

Inconjurat de marea
Ce pute azi in draci
Ca zilnic ii tot scalda
Pe Moga si alti Kraci
Nu pot decat sa shuier
Strigand eliberat
Datzi Linkin Park ori "Prafuri..."
Ca nu mai vrem RAHAT!!!
Cojo
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 19, 2004 10:29 am
Localitate: Rm. Sarat

Mesajde rocketman » Lun Feb 02, 2004 5:20 pm

Ceea ce trebuia demonstrat!!!!
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde L4dyCr0ft » Lun Feb 02, 2004 7:19 pm

Bine mai zicea unu` mai sus......ascultati fratilor TOT albumul si dup`aia mai vb de imitaii si dati-va parerile despre cum canta.......oks?
L4dyCr0ft
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 02, 2004 7:00 pm
Localitate: Brasov

Mesajde catharsis » Lun Feb 02, 2004 8:41 pm

ok, atunci reformulez: praf in ochi au o melodie in foarte asemanatoare cu stilul celor de la linkin park. nu a spus nimeni de aici ca a copiat nota cu nota lp, ci doar ca au copiat stilul lp, fara a aduce ceva nou sau fara a se observa mare diferente.
voi astia care ii cunosteti pe componentii formatiei, credeti ca daca ii cunoasteti atunci puteti spune ce copie si ce nu?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde rocketman » Mar Feb 03, 2004 1:09 am

Eu am ascultat demourile de pe site-ul lor si e incredibil ce talent au in a copia pe LP, pacat ca nu au aprut ei primii ca erau vedete internationale pana acum :))
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde tre » Mar Feb 03, 2004 2:15 am

am perdut si eu cateva clipe din viata ascultand demo-urile, manat fiind de abnegatia cu care fanii isi apara idolii.

concluzia evidenta ce reiese, binenteles in mod evident, e ca muzica lor e o amestecatura de genuri (adica o varza). nu se copiaza doar linkin park ci si alte formatii. nu bag mana-n foc dar parca am regasit si bucatele de korn.

o a 2a concluzie, ce reiese la o analiza mai atenta, este aceea ca exista elemente ce nu prea se potrivesc in melodii. e greu de spus in cuvinte dar parca la unele melodii sunt scratch-uri bagate aiurea, la altele vocalul nu e-n ton cu nota melodiei, chestii din astea. pur si simplu nu se leaga ceva.
exceptie: muzica din meniul flash al saitului, cea cu beaturi, imi pare gen gravity kills (ce-mi placeau) dar nu e copiata si suna destul de fain, tot pio e?

linkin park sau korn macar nu zgarie la ureche, desi nu-s un fan al genului pur si simplu nu deranjaza daca ascult la radio sau asa, cu pio (cum ii zic fanii) e exact invers, adica tre sa schimb postul. de-aici se desprinde o a 3a concluzie, aceea ca s-a copiat cam prost ;).


asadar, dragi fani pio, eu am avut bunavointa, mi-am ocupat si banda si timpul si nervii dar, 'de unde nu e nici mnezau nu cere'. imi pare rau, verdictul este 'pio sux'.

**new** 'pio sux' bumper stickers, available now, only $29,95/10pcs. ;).

p.s.: saitul e dragut, chiar original pe-alocuri. pacat ca mere doar cu m$ie.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron