Buricul Pamantului _ cele mai noi stiri despre trupa

Totul despre muzica rock

Buricul Pamantului _ cele mai noi stiri despre trupa

Mesajde Bortzianu' » Lun Oct 06, 2003 12:22 pm

Buna
Trupa Buricul Pamantului (http://www.buricul.3x.ro) a inregistrat 3 piese noi. Va rugam sa vizitati site-ul nostru si ...sa va dati cu parerea vis-a-vis de piese ..
Merci anticipat..
Elsis _ @BP
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Floriris » Lun Oct 06, 2003 6:39 pm

Beton situl.As dori sa aflu daca aveti vreun album, ca mi-ar place sa-l iau.
Referitor la piesele noi o sa revin mai tarziu.
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde Bortzianu' » Lun Oct 06, 2003 10:15 pm

Initial trimis de Floriris
Beton situl.As dori sa aflu daca aveti vreun album, ca mi-ar place sa-l iau.
Referitor la piesele noi o sa revin mai tarziu.


...merci..
..daca te referi la un album scos de vreo casa de discuri, NU, nu avem inca ..dar se trag ceva "sfori" si ..ceva sperante sunt.. E cineva acolo SUS (in Bucuresti ) care ne iubeste :) ...

..ok .. asculta piesele si ..da-ti cu parerea ...
Bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

BP_ alum nou - "generatia Mea"

Mesajde Bortzianu' » Joi Mai 13, 2004 10:31 am

...gata cu albumul pe anul acesta!
..pana termin site-ul trupei .. va rog intrati la adresa :

http://buricul.dsoftscape.com/mp3/

descarcati ceva piese ( recomand "Tara lui O.Laie", "Razna" si "Drumul Meu" )..si dati-va cu parerea ....

10X and enjoy.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Mai 14, 2004 8:52 am

taman ce ascult albumu'. piesele le stiam (cred) din concert, imi mentin parerea facuta atunci si mai am cateva remarci (pe puncte)

- (linia = punct, da?) trupa suna superlegat, totzi membrii is din acelashi film
- chitara puncteaza mishto si basu mere beton
- vocea e mijtou, nu ie halford dar ie fuarte corecta, asta am remarcat si in concert
- fuarte mishto temele (chiar de la pesele mentzionate de matale)

acu fazele najpa (critica constructiva, da?)

- piesa in engleza e o greseala cruciala, bortziene tata, daca ma puneai sa cant io in cocobongoleza pronuntzam mai bine
- in genere conpozitziile se inscriu in trandul uzual al trupelor romanesti
- nu ie coi (pe album, in concert ie coi, da pe cedeu se aude alfel, puate ie cazu' de ajustat nejte reglaje)

per total ie de bine :D

edit: mi-am amintit, la piesa "sunt periculos", pe cd suna prima oara ca si cum ai zice "suna periculos", imediat m-am gandit la pesa asia (trage fusta mai jos). da poate e doar impresia mea :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Bortzianu' » Vin Mai 14, 2004 11:47 am

danone scrie:acu fazele najpa (critica constructiva, da?)
- piesa in engleza e o greseala cruciala, bortziene tata, daca ma puneai sa cant io in cocobongoleza pronuntzam mai bine
- in genere conpozitziile se inscriu in trandul uzual al trupelor romanesti
- nu ie coi (pe album, in concert ie coi, da pe cedeu se aude alfel, puate ie cazu' de ajustat nejte reglaje)


- piesa in engleza e cantata de unul care a facut rusa si franceza in scoala. Te cred pe cuvant . dar asta sunt .. oricum nu cred sa o cantam vreodata in concert, in engleza ..sper ! ..dar m-am straduit, crede-ma ...am facut tot ce-am putut .. am scos versiune in engleza pentru ca ne-au cerut prieteni din brazilia si ..new york ... ca altfel ..stai tu calm ca nu ma apucam eu de asa ceva :) ... da' oricum daca ma auzi vb in engleza ..iti dai seama ca se putea si mult mai rau ... :) oricum 10X .

-da ..am incercat sa ne incadram si noi pe undeva .. desi nu sunt prea sigur ca ... ne-am gasit un loc...

- chestia cu coiul ... nu am fost lasat sa cant cu prea mult "coi ".. :( pe bune. cica " stim ca ai dar atat e de-ajuns " :) ..oricum pentru noi concertele conteaza . si cei care vin la ele :) .. sunetul a fost facut de Pupe de la VDV ( 10X Pupe! ) ... ~a .. atat s-a putut scoate din noi la momentul asta in DOUA zile de inregistrari !!! 11 piese sunt cam multicele ..... oricum eu prefer live-ul.

merci mult danone . :) ..si sa ne vedem cu bine in iunie .. la alternative nation.. part2

bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde GreyV » Vin Mai 14, 2004 3:46 pm

Mie unu imi plac piesele , suna mishto shi cum spunea cineva mai sus sunt legate.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Mai 17, 2004 8:12 am

da, faza cu limba engleza mi-a fost explicata in amanunt de bassplayer, da' am pus-o pe lista oricum :)

cat despre faza cu coiul pe inregistrare, ma gandeam la toata trupa, bass, tobe, sigur ca pt doua zile de inregistrare rezultatul e ok, repet, am facut o "critica" sper eu constructiva. stiu bine cum se aude in concert, e totusi important sa auzi piesele si la un radio mai rockeresc (cum e activ fm), mai combini lumea la un concert in bukale ceva.
cand e alternativ nation part2?

cu placere :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Lun Mai 17, 2004 10:36 am

Am ascultat shi io cateva piese si o sa ascult si restu. Io zic ca ie destul de bine, se poate shi mai bine.
O sa spun ce nu mi-a placut: versurile cu tenta sociala destul de fumate si bascalia ieftina intalnita intr-o piesa sau doo(?) de genu : "pitpalac intr-un copac mie-mi vine sa ma ..."
Si cel mai mult mi-a placut " Razna ".
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Lun Mai 17, 2004 12:01 pm

piskeshu scrie:Am ascultat shi io cateva piese si o sa ascult si restu. Io zic ca ie destul de bine, se poate shi mai bine.
O sa spun ce nu mi-a placut: versurile cu tenta sociala destul de fumate si bascalia ieftina intalnita intr-o piesa sau doo(?) de genu : "pitpalac intr-un copac mie-mi vine sa ma ..."
Si cel mai mult mi-a placut " Razna ".


piskeshu: ..'nteles . 10x. Pai ar fi trebuit sa spui macar titlurile pieselor respective ..Daca imi dai cateva exemple de astfel de "pitpalaci" in versurile mele ..ar fi si mai ok ... sa discutam concret .. :)

... Oricum ai observat bine ce ai observat : singurul "compromis" comercial facut de noi a fost acela al simplificarii versurilor, nu prea mult dar indeajuns pentru a pricepe boborul ... Unde s-a putut am facut acest compromis ..unde nu ... nu .

Acum problema e alta: in general temele in jurul carora se invarte muzica .. (si arta in general ) sunt cateva bine definite ... Totusi pentru mine ura/ciuda/urletul sunt stari intense pe care le traiesc zilnic. Asa ca nu-mi pare "uzat " sa vorbesc despre ceea ce simt. Cand se va schimba "imprejurul" ..poate ma voi schimba si eu .. Oricum prefer sinceritatea, chiar daca exprim sentimente "uzate" pentru unii .. Adevarul e ca ne-am prea obisnuit cu umilirea astfel incat sa mai reactionam la ea. Ne-am format un anticorp foarte nociv ....Totusi eu nu vreau sa ma obisnuiesc . Mai bine mor.

"uzate" - termenul asta ma scoate din pepeni .. ..Oamenii se iubesc din paleolitic :)) ..ce-ar fi sa nu mai cantam despre iubire. Daca te referi la "modul de eCSprimare " ... nu am copiat pe nimeni.. stai calm. totusi da si niste exemple, please.

. . Eu unul am incercat sa redau sentimentele/ideile NU intr-un mod elitist ...dar nici ca in mahala..m-am ferit de kitsch si eu zic ca am reusit .. Ma rog .. Am incercat sa impac tot boborul si crede-ma ca nu mi-a fost usor sa ma exprim simplu... de fapt lucrurile simple si frumoase sunt cele mai greu de facut ...

..culmea e ca "razna" - piesa care ti-a placut ..contine astfel de "ieftinituri" pe alocuri : " cine fura, cine-njura/ cine ma trage in piept" ... Initial in locul acestor versuri ( si cei care ne cunosc mai de demult pot confirma) au fost versurile : " eurotanasierea / celor ce-au uitat sa fuga " ... :)) ...cctd. Deci e singurul nostru "compromis" comercial. .. dar nu e voltaj sau ...
..Merci inca o data.

danone: tot ce stiu eu despre cluba este informatia de pe http://www.cluba.ro .. Paul a zis ca " in iunie e etapa finala " la alternative nation ...Sincer nu stim cand / unde/ pe ce :)

Bafta.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Lun Mai 17, 2004 12:10 pm

Mie m-a placut mai mult decat "Razna" pesa "Daca ma omori" (daca nu greshesc cumva in ceea ce priveshte denumirea) .E ceva mai ritmata.Plus ca io am ce am cu versurile care au o tenta de "umor" sau,de ce nu,umpic de ironie.Cu toate ca nu e genul meu,io zic ca facetzi o treaba foarte buna.Bafta in continuare shi cat mai multe realizari!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Bortzianu' » Lun Mai 17, 2004 12:35 pm

paiacec scrie:Mie m-a placut mai mult decat "Razna" pesa "Daca ma omori" (daca nu greshesc cumva in ceea ce priveshte denumirea) .E ceva mai ritmata.Plus ca io am ce am cu versurile care au o tenta de "umor" sau,de ce nu,umpic de ironie.Cu toate ca nu e genul meu,io zic ca facetzi o treaba foarte buna.Bafta in continuare shi cat mai multe realizari!


Pai ... :( "daca ma omori " e de pe garage-demo"-ul din 2002-2003 !!! ..MA bucur , ca iti blace " daca ma omori" ..dar acum vorbeam despre noul album - "generatia Mea" .... Il gasesti integral ( pentru inca vreo saptamana ..cred ) la adresa : http://buricul.dsoftscape.com/mp3/ ..enjoy :)

bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Lun Mai 24, 2004 12:32 pm

- news: ..ieri am primit confirmarea pentru ..participarea la Periam - langa Timisoara (detalii la http://www.rocklamures.com ) ...

- alte pareri despre piese?

- 10X
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde IonCuVaca » Vin Mai 28, 2004 1:22 am

Venit, vazut, ascultat
Pareri:
- melodia "Tara lui O.Laie" seamana foarte bine cu o piesa Dan Armeanca
- melodia "Sa facem galagie" e cea mai faina manea pe care am ascultat-o pana acu
Kip on roching!
Duc la pascut. Seriozitate maxima.
Avatar utilizator
IonCuVaca
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Apr 28, 2004 11:00 pm

Mesajde Bortzianu' » Vin Mai 28, 2004 8:31 am

IonCuVaca scrie:Venit, vazut, ascultat
Pareri:
- melodia "Tara lui O.Laie" seamana foarte bine cu o piesa Dan Armeanca
- melodia "Sa facem galagie" e cea mai faina manea pe care am ascultat-o pana acu
Kip on roching!


..Dan Armeanca??!! :(
.."galagie" manea ??!!! .. :(

ma tata da' ... ce distorsiuni fonico-temporale sunt pe imasul ala pe care stai cu vaca?! ei fi pe langa cernobalea?
.. :)

10X :)
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Vin Mai 28, 2004 11:26 am

Are distors pe fatza
Then again, pe "galagie" se poate dansa fain din buric.
Amicu tester o fi vazut tredu? ca el intreba de noi.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

e cam gata si site-ul ...

Mesajde Bortzianu' » Lun Mai 31, 2004 9:11 am

e aproape gata si site-ul ... http://www.buricul.3x.ro
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Mie Iun 09, 2004 6:04 pm

Bortzianu' scrie:e aproape gata si site-ul ... http://www.buricul.3x.ro


..ok ... pentru a putea participa la StufStock -ul din vara asta, la Vama Veche, va rugam sa ne votati la adresa

http://savevamaveche.dap.ro/index.php?option=content&task=view&id=42&Itemid=34

multumim anticipat.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde iceey » Vin Iun 25, 2004 11:45 pm

imi place trupa,prima oara am auzit d ei in revista Sunete,am intrat p net & am scos vro 2 mel:Razna and tara lui o.laie care mi`au placut!!
mi s`a parut usoara asemanare la voce cu ocs,m i wrong ??
abea astept sa ii aud live!cheers!
light that shit, smoke that shit, pass that shit!!!
iceey
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Joi Iun 24, 2004 10:57 pm
Localitate: Brasov

Mesajde iceey » Vin Iun 25, 2004 11:48 pm

bortzianu`..am incercat sa mai scot niste mel dar nu mai mere download`ul..adik p la jumatate imi da un mesaj d eraoare.dak reusesti sa`i faci ceva sa ma anunti si p me!
cheers!
light that shit, smoke that shit, pass that shit!!!
iceey
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Joi Iun 24, 2004 10:57 pm
Localitate: Brasov

Mesajde basstard » Sâm Iun 26, 2004 1:47 am

Salut, sunt bass-ul buricului, bortzianu e in concediu.

Merci pentru aprecieri iceey.
OCS??? e prima data cand e comparata vocea lui Bortzi cu cea a lui Dan Amariei. (ca stil am mai fost comparatzi cu ei).

Au fost ceva probleme cu site-ul vechi dar s-au rezolvat odata cu schimbarea site-ului si a host-ului. Acu ne potzi gasi mai simplu la:
http://www.buricul.com
Downloadul la piese merge (l-am probat azi) deci ENJOY.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Joi Iul 08, 2004 11:23 pm

bassplayer scrie: Acu ne potzi gasi mai simplu la:
http://www.buricul.com
Downloadul la piese merge (l-am probat azi) deci ENJOY.


site-ul ( http://www.buricul.com ) e gata - gata :

poze - poze
si
clipul - clip ,terminat saptamana asta, la "Tara lui O.Laie" ( 9,3 Mb ) - la sectiunea "media" ...

..poate ne vedem pe 11 iulie la Rock la Mures - Periam
sau
pe 17 Iulie la Vama Veche - clubA ...
numai bine!

Bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde viva » Vin Iul 09, 2004 10:39 am

Bortzianu' scrie:clipul - clip ,terminat saptamana asta, la "Tara lui O.Laie" ( 9,3 Mb ) - la sectiunea "media" ...


Fain clip. Simplu, incadraturi faine, lumina ok. :)))))
Sa avetzi bafta!
'Keep watching'
Avatar utilizator
viva
Junior Member
 
Mesaje: 92
Membru din: Sâm Ian 24, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Vin Iul 09, 2004 10:51 am

Da, dragut clipul... Da e naspa ca nu poti sa-l downloadezi, abia se vede in fereastra aia mica...

Comentarii: :D

Ce gras esti Bortziene!
Tobaru cu pedala dubla, brava!
Ce rau e bassu! *p
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Vin Iul 09, 2004 11:34 am

cubu scrie:Da, dragut clipul... Da e naspa ca nu poti sa-l downloadezi, abia se vede in fereastra aia mica...
Comentarii: :D
Ce gras esti Bortziene!
Tobaru cu pedala dubla, brava!
Ce rau e bassu! *p


merci :)
daca ti-ai lua un program ca " get flash " sau ceva de genul asta ..ai putea salva. Alta soultie e sa te uiti in temporalele I.Explorerului ..si sa cauti ... clip2.swf :)
..hai ca e mura-n gura :) .. daca esti prin preajma lu' Periam ( 11 iulie ) sau Vama Veche ( 17 iulie ) zi de graba ... ca ..uite iti fac cadou un cd cu clipul ...la calitate :) ..

..sper ca e o gluma cu "grasimea" !!! a naibii sa fiu daca pot trece de 52 de kg!!! ma chinui de vreo 7 ani si ...nimic!! si mananc frate!! mananc ! ..de toate ... inghit multe si ..tot nimic :)

..ok ..bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Vin Iul 09, 2004 11:39 am

Pai normal ca e gluma, daca te iei dupa nick ai zice ca nu esti tu ala care canta...

La Periam nu cred ca ajung, dar o sa fie baietii de la Nexus, poti sa le dai lor ca ajunge la mine sigur :D bassu il stie pe chitarist, l-a intalnit aici.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Vin Iul 09, 2004 11:57 am

cubu scrie:Pai normal ca e gluma, daca te iei dupa nick ai zice ca nu esti tu ala care canta...La Periam nu cred ca ajung, dar o sa fie baietii de la Nexus, poti sa le dai lor ca ajunge la mine sigur :D bassu il stie pe chitarist, l-a intalnit aici.


k :) ..si le zic sa dea cd-ul lui CUBU :)

ochiu' din imagine e AL MEU :)) si BORTIANU e porecla mea din liceu : un MARTIAN cu Burta lipsa ...ma rog nici eu nu mai inteleg uneori LOGICA din tinerete :)
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Iul 09, 2004 1:14 pm

cum mah e ochiu' tau? ti-ai scos ochii pentru un avatar? si mai ziceai ca hoisan nu e intreg la mansarda ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Bortzianu' » Vin Iul 09, 2004 1:28 pm

danone scrie:cum mah e ochiu' tau? ti-ai scos ochii pentru un avatar? si mai ziceai ca hoisan nu e intreg la mansarda ~p


mda.. eu sunt tot un suflet .. pun tot din tot ce am prin orice-apuc ..

..aku' fiecare avem calcaile noastre ..

..ca si cand se asfalteaza o strada, se fura bitum ... daramite cand se construieste un om ... mama natura n-ar mai face si ea din cand in cand economie??!!


aa.. si o erata: in fraza: " Alta soultie e sa te uiti in temporalele I.Explorerului .." am vrut sa zic "solutie" si " temporaRele " ...baafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde shakti » Dum Iul 11, 2004 10:17 pm

am fost si eu la periam si am ascultat buricul pamantului...sincer solistul canta cam prost...pacat de piese ,una chiar mi a placut.nu imi aduc aminte care...oricum schimbati solistul...face cam multe greseli " suntem buricul sibiului din..."



acum "trag apa si ma duc"
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori