Asteptam sugestii si reclamatii de la voi !!!

Vreti un forum nou ? Ati descoperit o problema cu siteul ? Nu va convine ceva ? Daca da ... asteptam aici mesajele ... (aici pot posta si userii banati)

Mesajde Sopra Tutt1 » Mie Mai 22, 2002 10:50 am

reclama o sa zboare azi... stati linistiti.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 23, 2002 11:24 am

Sopra..ai zis ca o scotzi ! Cat o mai tzi ?
Mai citeste si tu pe generalitatzi..sa vezi ca toata lumea e impotriva reclamei la Coca Cola !
E suparatoare si enervanta !

Fuck Coca-Cola ! E o bautura bashita si rasuflata !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Mai 23, 2002 12:57 pm

am zis ca o scot, dar nu pot sa ma tin de cunvant. Daca aveti voi bani sa platiti hostingul, o scoatem.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Hosting - Banner

Mesajde RooT » Joi Mai 23, 2002 2:19 pm

De acord ca bannerul asta ne omoara. Acuma o sa va dau toate detaliile pe fatza sa vedetzi si voi cum stau problemele.

Problema 1: Hostingu
Hostingu pe care il avem acuma este la firma INES, firma care a fost foarte amabila in a ne face o reducere la taxa de hosting (pentru ca eram la inceput) in schimbul unui banner in partea de jos a tuturor paginilor (l-atzi vazut shi voi .. ala cu formula 1). Insa parerea lor s-a mai schimbat mai ales cu aparitia portalului. Ei au acum impresia ca hosteaza cine shtie ce site uriash din care noi scoatem bani (not true) pentru pret prea mic deci ne tot streseaza sa trecem pe un server dedicat. Partial oamenii au dreptate. De cand siteul a mai crescut, el incarca serverul de la INES (si asta este argumentul lor de baza), fapt care va afecteaza si pe voi, deoarece in anumite momente siteul se incarca greu. Noi am mai facut nishte optimizari de cod ... da nu sunt semnificative. Ideea este ca noi trebuie sa ne mutam de la solutzia actuala intr-un timp limitat (cat mai repede) deoarece INESU ne-a cam facut probleme cu hostingul asta (a fost picat siteul, ba cateva ore, ba 3 zile ... de pashti). Avem alternativa sa ne caram in strainatate (v-a zis sopra care-i faza cu asta) sau sa luam un server dedicat aici. Acuma nu shtiu cum sa va spun ... da un server dedicat la ines costa 500$/luna, + calculatorul nostru. Io nici nu am nici pe departe bani de asha ceva :( si nici nu am de unde sa fac rost. Deci singura posibilitate ar fi sa facem prin site. Pentru asta, momentan exista o singura varianta viabila: bannere (daca aveti alte sugestii ... hey ... we're here). Noi nu am cashtigat nici un ban din siteul asta, si chiar daca e sa dam bani ca pana acuma ... se pot doar sume rezonabile. Siteul nu are un scop comercial, insa cantitatea de trafic a crescut iar noi nu putem sa dam banii din buzunaru nostru la nesfarshit. Iar in cazul unui server dedicat, nici nu avem cum.
Problema 2
Referitor la banerul coca cola. Acest banner este momentan singurul baner platit de pe site. Desi inca nu am incasat nimik de pe el, agentia de publicitate care il afiseaza este singura din Romania despre care se shtie clar ca da bani. Acest lucru face ca ne-am trezit cu pleoashca aia in mijlocu ecranului. Dupa cum atzi vazut marti bannerul a stat cateva ore dupa care l-am scos complet (nu de alta da mi se pare nesimtzit cum apare), faza la care agentia de publicitate ne-a amenintzat ca nu mai coopereaza deloc cu noi, deci l-am pus inapoi. Acuma la cererile voastre, le-am dat un "avertisment" pentru solutionarea problemei in cateva zile dupa care le-am zis ca vom lua o decizie finala daca nu. Sincer, fara ashtia o sa fie practic imposibil, daca nu foarte greu sa continuam in conditzii bune.
Problema 3
Trebuia sa fie o oarecare surpriza, dar acuma asta e. Noi vrem sa lansam vara asta mai multe siteuri cum ar fi romusic.net (sa-l facem cel ma mare portal de muzica, mp3 din ro), scandal.ro (un forum probabil gigantic si portal unde sa se discute -- check numele siteului -- ), funclub.ro (site de divertisment cu o gramada de chestii cool), fanclub international (echivalentu la fanclub.ro dar in engleza si la care o sa participe si straini... deci mult mai multi useri). Deci la toate siteurile astea noi suntem dispushi sa lucram shi sa le scoatem insa fara hosting nu avem unde sa le scoatem. Toate acestea fara un hosting dedicat ... well ... nu prea se poate.

Solutzii:

1. Renuntam la acest banner si speram sa gasim altu. Mutam siteul in statele unite, iar cei pe dialup o sa injure mult. In cazul acesta speram sa putem lua un hosting dedicat ... dar probabilitatea e cam de 30%. Trebe sa va ganditi insa ca treaba asta se petrece pe buzunaru nostru si noi nu putem da prea mult.

2. Continuam cu acest banner si platim hostingu la ines ca pana acuma, in sperantza ca nu ne dau ashtia afara .. caz in care trecem la 1.

3. Continuam cu acest banner si cautam alt sponsor, iar daca rushim sa acoperim suma necesara, + ceva bani de la noi, vom lua un server dedicat.

Referitor la banerul coca cola, promotzia e pe un timp limitat probabil si dupa cum v-am spus, eu le-am dat un ultimatum. La expirarea lui noi va trebui sa alegem si vom pune un pol sa alegeti si voi daca renuntzam la baner shi ne luam adio de la ashtia sau nu (aveti acuma shi voi toate datele necesare sa luatzi o decizie).
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Vin Mai 24, 2002 8:19 am

am inteles

uite care e insa problema din punctul de vedere al omului care intra pe forum:

nu ma deranjeaza bannerele. stiu ca folosesc si ele la ceva. nu ma deranjeaza sa aveti 10 banere pe forum. ma deranjeaza ca nu se incarca pagina decat pana la bannerul respectiv

o solutie, nu stiu cat de viabila si cat de aplicabila ar fi sa inserati codul bannerului cu cola la sfarsitul paginii, adika mie sa mi se incarce toata pagina si apoi sa imi apara bannerul. pentru ca acum banuiesc ca este pus exacy la mijloc, cum imi apare, si imi opreste incarcarea paginii (imi da serveru time-uot, o fi eroare de php, habar n-am). eventual incercati asha, bannerul sa apara in acelasi loc, pe fiecare pagina, dar cu codul inserat la sfarsit.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde RooT » Vin Mai 24, 2002 12:23 pm

Initial trimis de vali
am inteles

uite care e insa problema din punctul de vedere al omului care intra pe forum:

nu ma deranjeaza bannerele. stiu ca folosesc si ele la ceva. nu ma deranjeaza sa aveti 10 banere pe forum. ma deranjeaza ca nu se incarca pagina decat pana la bannerul respectiv

o solutie, nu stiu cat de viabila si cat de aplicabila ar fi sa inserati codul bannerului cu cola la sfarsitul paginii, adika mie sa mi se incarce toata pagina si apoi sa imi apara bannerul. pentru ca acum banuiesc ca este pus exacy la mijloc, cum imi apare, si imi opreste incarcarea paginii (imi da serveru time-uot, o fi eroare de php, habar n-am). eventual incercati asha, bannerul sa apara in acelasi loc, pe fiecare pagina, dar cu codul inserat la sfarsit.


Da intr-adevar asa apare. Faza e ca e doar o coincidenta, sa-ti explic de ce.

Deci incarcarea pagini are urmatoarele etape:
1. Executare php la server (care scoate ca output pagina)
2. Prima data se incarca partea superioara (pana la tabelu mare) pe care explorerul o randeaza shi o afiseaza (partea asta contine shi codul de baner). Acest cod e mic si se incarca imediat.
3. Se incarca tabelul mare >20-30k (explorer e capabil sa randeze tabelul respectiv abia dupa ce e incarcat complet). In paralel (paralelismul se duce pana in 4 threaduri conform standardului http deci va include in cazu asta shi bannerul) se incarca logoul (care probabil ca-l ai in cache sau il are proxyul prin care ieshi if any) si se incarca bannerul. Faza e ca bannerul e un flash <10k-15k si apare cu putin inainte sa apara tabelu care este mai mare si se incarca cel mai probabil in timp ceva mai lung.

Deci daca ai o conexiune mai lenta vei observa prima data partea superioara, apare logoul (probabil instantaneu), pe urma apare bannerul shi dupa apare tabelul ala mare.

Sper sa nu fi fost prea tehnic ... :D ... Oricum thx pt. sugestie ... Poate exista o posibilitate ... sa ma gandesc shi io ...
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Vin Mai 24, 2002 12:54 pm

La mine forumul merge acum cu super viteza, s-au rezolvat problemele?
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Mai 24, 2002 1:36 pm

Si la mine. din cand in cand se blocheaza doar pentru scurta vreme, in schimb e fulger.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde vali » Sâm Mai 25, 2002 6:10 am

Initial trimis de xkran


Deci daca ai o conexiune mai lenta vei observa prima data partea superioara, apare logoul (probabil instantaneu), pe urma apare bannerul shi dupa apare tabelul ala mare.


eu nu vaz nimic dupa banner. dar hai sa va urechez un pic, vs-a-vis de index.php

<script>
function ircchat(){
window.open('chat/index.php?nickname=Unregistered','fanclubchat','width=600,height=290,top=0,left=0,scrollbars=no, toolbar=no,status=no,menubar=no,location=no,resizable=no');
}

function portal_show(){
alert("In curand pe WEB ... Portalul FanClub");
}


</script>
-------------------------------------------------
<!-- drslam banner
[align=center]

dupa banner se mai pune o paranteza ">"
-----------------------------------------------------
<LINK REL="SHORTCUT ICON" HREF="http://www.fanclub.ro/poze/favicon/fun.ico">

asta sigur nu merge
----------------------------------------------

eu am incercat pe vb-ul tau si merge asta cu incarcarea gradat. still, arunca scriptul (pe care nu l-am gasit ca n-am stat sa bibilesc) la coada paginii
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Bagheera » Mie Mai 29, 2002 4:11 pm

Sopra poate ar trebui sa-i dai un avertisment Animalutzei XXX pentru ca posturile ei nu contin mai mult de 4-5 cuvinte si are o semnatura de 20 de randuri. Sau macar sa-si schimbe semnatura. Un mesaj de-al ei ajunge la 50 de randuri: semnatura(20)+5 cuvinte ale ei+ quote (30).
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Mai 30, 2002 2:46 am

Contul personal -> Modifica optiuni -> Afiseaza semnatura userului la sfarsitul mesajului ? -> no
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde SOD » Joi Mai 30, 2002 3:22 pm

1.observ ca e posibil sa ai avatar chiar daca nu ai 300 de posturi.pentru ce mai exista reguli?
2.cum se procedeaza sa ai ceea ce vrei tu deasupra avatarului?(cuvintele cheie)
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Mai 30, 2002 4:16 pm

1. daca zici de xkran, el e tata forumului; creca mama e sopra :D
2. contul personal -> modifica informatii personale -> titlu user (e jos, aproape ultima optiune)
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Mai 30, 2002 6:03 pm

nu mah... amadoi suntem tati... oricum, am sa ii aduc la cunostinta aceasta plangere... si poate o sa isi puna avatar peste 5 ani :D

titlul de sub nick nu poti sa il schimbi pana nu ai 500 posturi.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 30, 2002 6:04 pm

Ala de jos de la nume..potzi sa il modifici numai dupa 500 de posturi. Parca asa stiu.

In afara de xkran..un singur user are avatar fara sa fi realizat 300 de posturi..dar e user veki de tot (cu mult di'naintea mea) ....asa ca are tot dreptul ! :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Joi Mai 30, 2002 6:43 pm

de el ziceam,dar nu avea de unde sa stie un biet muritor de rand ca mine cine e omul.scuze!
am crezut ca s-a intors lumea cu curu in sus.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

si inca ceva

Mesajde SOD » Joi Mai 30, 2002 6:51 pm

1.ma enerveaza teribil cand cineva deschide un thread nou,se raspunde la obiect pret de vreo 2-3 posturi si apoi se gaseste cineva sa abereze pe langa,apoi altul care sa-i raspunda si asa se duce dracului ideea initiala.
de aceea,propun administratorului dar mai ales moderatorilor sa intervina imediat cand apar astfel de cazuri.cred ca daca s-ar respecta ideile de inceput,subiectele dezbatute ar fi de mai buna calitate.
2.sunt o droaie de uzeri care raspund prin da sau nu.am vazut ca sunt certati dar decapitati nu am auzit de niciunul.credeti ca asa trebuie sa-si castige userul toate drepturile in acest fanclub?
eu personal doresc sa vad sange de user monosilabic!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Mai 30, 2002 7:20 pm

in mod normal, regulamentul zice ca posturile monosilabice si cele aberante sunt sterse de moderatori... si la cum isi fac unii moderatori datoria pe aici.... te cred si eu.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 30, 2002 10:28 pm

Da..Sopra..si eu cand mi-am facut datoria si am sters astfel de posturi....am fost huiduit si blamat..ba chiar m-am trezit cu PMuri amenintatoare !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Dum Iun 02, 2002 7:04 am

forumurile de concerte si de scandal...

forumu de concerte e najpa, pentru ca eu nu ma duc acolo sa citesc, eu citesc pe forumu de rock cum a fost la concertu rock

si ala de scandal ... it's just lame
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde lucianus » Dum Iun 09, 2002 7:28 pm

Sopra mie cand mi se trimite mesaj personal imi scrie pe e-mail ca s-a umplut inbox-ul de la fan club cand eu nu mai am nici un mesaj personal pe fanclub?
whats the problem?
No Comment
Avatar utilizator
lucianus
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Feb 18, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Dum Iun 09, 2002 10:28 pm

ia verifica matale la sent mesages
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde nociv » Mie Iun 12, 2002 9:37 pm

Ba tata, pe mine ma enerveaza de mor moderatorii astia care fac abuz de putere, am criticat trupa bambi si au sters postul cu pricina, e de kkt daca se mai intampla chesti asemanatoare. bft
nociv
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Iun 12, 2002 11:36 am
Localitate: On the net

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Iun 13, 2002 1:25 am

Initial trimis de nociv
Ba tata, pe mine ma enerveaza de mor moderatorii astia care fac abuz de putere, am criticat trupa bambi si au sters postul cu pricina, e de kkt daca se mai intampla chesti asemanatoare. bft

nashpa faza, asta e... trebe sa te obishnuiesti :cry:
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde nociv » Joi Iun 13, 2002 5:10 pm

Sa va spun ceva frumos, pana sa dau de funclub.ro forumul meu preferat era CG Forum, acum imi pare rau ca am devenit membru la un asemenea forum de ..., de ce ? pai trebuie sa fi pe placul moderatorilor ca altfel iti sterg posturile chiar daca esti on topic. Astazi am postat un mesaj critic pe forumul CG si am gresit un cuvant, ce credeti ca a facut moderatorul ? a corectat cuvantul gresit cu cel corect si nicidecum sa-mi stearga postul pt. ca s-ar simti jicnit.

Eu m-am saturat sa ma conectez pe dial-up, sa-mi exprim parerea ( fie ea si negativa ) pe funclub, si peste doua ore sa nu mai gasesc mesajul, rog fff mult pe administrator fie sa creeze prin sondaj o lista negra cu moderatorii incompetenti, fie sa se impuna o regula inainte de a fi sterse posurile, insist ca snicks sa fie privat de calitatea de moderator. PANA LA URMA URMEI NU IMI PLATESTE EL MIE INTERNETUL DA ?
nociv
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Iun 12, 2002 11:36 am
Localitate: On the net

Mesajde Sopra Tutt1 » Joi Iun 13, 2002 10:09 pm

despre ce mesaj este vorba?
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde bhuttu » Dum Iun 16, 2002 10:55 am

Ia uite ce mail am primit ieri:

Date: Sat, 15 Jun 2002 22:32:25 +0300
From: "Fan Club Mailer" <xkran@fanclub.ro>
To: leo_b@k.ro
Cc:
Subject: S-a umplut Inbox-ul la Fan Club

--------------------------------------------------------------------------------
bhuttu,

costasilviu tocmai a incercat sa-ti trimita un mesaj personal, insa cutia ta de mesaje la Fan Club este plina (a ajuns la o anumita dimensiune maxima). Pentru a primi mesaje personale in continuare, va trebui sa stergi niste mesaje. Viziteaza aceasta pagina pentru a face acest lucru:
http://www.fanclub.ro/private.php

Te asteptam la Fan Club !



Si asta in conditiile in care Inboxul meu de la fanclub continea un singur mesaj! S-a modificat numarul maxim de mesaje per Inbox la 1, sau e vreo gluma proasta? :mad:
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Dum Iun 16, 2002 11:05 am

e o gluma proasta :cry:
trebe sa stergi si mesajele trimise.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde bhuttu » Dum Iun 16, 2002 12:53 pm

Aha, s-a facut! Si nu exista vreo metoda sa nu-mi mai salveze mesajele trimise?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Dum Iun 16, 2002 1:43 pm

nop
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sugestii si reclamatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron