Propunere

Vreti un forum nou ? Ati descoperit o problema cu siteul ? Nu va convine ceva ? Daca da ... asteptam aici mesajele ... (aici pot posta si userii banati)

Propunere

Mesajde SOD » Sâm Mai 18, 2002 9:49 pm

deoarece fanclubul s-a aglomerat excesiv de mult si merge foart e greu,propun atat administratorului cat si moderatorilor
1.sa stearga subiectele mai vechi de o luna,subiecte care au zero raspunsuri
2.sa se creeze forumuri noi,deoarece cele actuale stagneaza,din toate subiectele existente, uzate fiind cateva.
3.sa se stipuleze in regulamentul fiecarui forum interzicerea jignirilor si injuraturilor de orice fel,cuvintele "tari", fiind scrise mascat(ca pana acum).disputele personale,daca nu sunt rezolvate civilizat de partile in cauza sa fie mediate de moderatorul in cauza,acesta luand decizia corespunzatoare.
4.avertismentele primite de un user sa fie vizibile pentru toata lumea(cartonase galbene sau rosii).
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Bagheera » Sâm Mai 18, 2002 9:54 pm

La punctul 2 e discutabil. La punctele 1 si 3 sunt si eu intru totul de acord. Iar punctul 4 e super dar nu stiu daca e usor de realizat.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde lucianus » Sâm Mai 18, 2002 9:58 pm

Nu stiu cum dar sunt de acord cu tine
No Comment
Avatar utilizator
lucianus
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Feb 18, 2002 12:00 am

Mesajde Bagheera » Sâm Mai 18, 2002 10:01 pm

Lucianus sa stii ca nu am nimic personal cu tine dar ti-am urmarit ultimele posturi si nu contin mai mult de 3-4 cuvinte. Eu am inteles ca esti foarte incantat de forma asta de comunicare dar vorbeste si tu daca ai ceva de spus. Prin posturi de genul "da", "nu", "nu stiu", "de acord" se aglomereaza forumul si nu creste calitatea informatiei.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde lucianus » Sâm Mai 18, 2002 10:18 pm

Aha deci tu vrei sa spun ceva mai mult,nu?Ei bine ok,dar eu nu am gasit ceva(un subiect) unde sa spun mai mult.Si daca vrei urmareste-mi toate posturile sa vezi ca nu spun doar 2-3 cuvine cum spui tu.La subiectul deschis de SOD am vrut sa spun tot ceea ce ai spus tu.Eu nu zic ca ai ceva cu mine dar daca citeai mai cu atentie vedeai ca eu vroiam sa spun un fel de gluma.Cred ca nu ai inteles.Si sunt de acord cu tine ca nu creste calitatea informatiei,dar oamenii se grabesc,cum ma grabesc eu acuma si nu au timp sa posteze mai mult.Sper sa intelegi ce vreau sa spun.Daca nu incerc sa fiu mai explicit.Oamenii care posteaz aici(uni) nu inteleg de ce acest site a fost creat.Acest site a fost creat pentru ca fanii sa-si spuna parerile lor,sa discute cu alti faci,uni oameni posteaza aici din scarba ca sa obtina mai multe posturi.Acum intelegi?
No Comment
Avatar utilizator
lucianus
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Feb 18, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Dum Mai 19, 2002 1:23 am

fiti ,bai nene seriosi,ca e o chestie importanta care ne priveste pe toti!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Re: Propunere

Mesajde RooT » Dum Mai 19, 2002 4:32 am

Initial trimis de SOD
deoarece fanclubul s-a aglomerat excesiv de mult si merge foart e greu,propun atat administratorului cat si moderatorilor
1.sa stearga subiectele mai vechi de o luna,subiecte care au zero raspunsuri
2.sa se creeze forumuri noi,deoarece cele actuale stagneaza,din toate subiectele existente, uzate fiind cateva.
3.sa se stipuleze in regulamentul fiecarui forum interzicerea jignirilor si injuraturilor de orice fel,cuvintele "tari", fiind scrise mascat(ca pana acum).disputele personale,daca nu sunt rezolvate civilizat de partile in cauza sa fie mediate de moderatorul in cauza,acesta luand decizia corespunzatoare.
4.avertismentele primite de un user sa fie vizibile pentru toata lumea(cartonase galbene sau rosii).


1. Mda, in ultima saptamana, chiar ultimele doua saptamani siteul a mers foarte prost. Problema insa nu este legata de numarul de posturi ci mai degraba de serviciul de hosting. Un forum vbuletin ca acesta nu ar trebui sa aiba probleme nici macar la 200'000 de mesaje intr-un mediu shared (adica un server cu mai multe siteuri pe el printre care shi acesta). Totushi se pare ca conectarile la baza de date incetinesc afisharea paginilor mult mai mult decat ar trebui. Shtergerea mesajelor insa nu este o solutzie. Exista doua variante de solutionare:
a) Un server dedicat
b) Un shared hosting mai bun
Cum solutia a nu ne este accesibila, vom alege probabil optiunea b. Problema e ca hostinguri shared profesionale nu prea sunt in Romania, numai la preturi foarte ridicate, deci vom cumpara hosting in strainatate. La aces moment analizam nishte oferte shi vom alege una probabil saptamana urmatoare. Hostingurile straine insa pot reprezenta un dezavantaj: viteza mica cu romania pentru unii dintre utilizatori. Se pare ca va trebui sa ne asumam acest risc. Daca va fi mult prea rau ne vom muta inapoi in Romania (daca va fi posibil).

2. Dupa cum ati observat probabil recent, politica noastra referitor la forumuri noi s-a schimbat recent. De acuma inainte un forum va fi creat ceva mai ushor, iar daca nu are succes el nu va fi shters ca pana acuma (shi subiectele mutate in alt forum); va fi mutat ca subforum al unui grup de forumuri mai mici astfel ca nu-shi va pierde identitatea dar nici nu va ocupa o linie in pagina principala (vezi grupul Akcent, Blondy, Taxi si Vama Veche de pe pagina principala). In rest forumuri noi o sa apara sigur ... noi suntem deschishi la propuneri, ca pana acuma. Referitor la forumurile existente eu tind sa cred ca ele nu vor stagna deoarece cele mai multe au siteuri web in spate si in plus cei mai activi useri fabclub tind sa deschida subiecte pe aceste forumuri mai des decat pe cele mici.

3. Exista un regulament general valabil pe orice forum fanclub de care probabil shtitzi deja, insa peste acesta vine regulamentul specific forumului respectiv. In general se lasa la latitudinea moderatorului sa faca un regulament potrivit dar totushi in concordantza cu nishte reguli de baza care trebuie respectate. Spre exemplu forumul barfe online este un forum foarte liber (shi de aceea considerat foarte dur mai ales datorita specificului shi a modului de abordare a problemelor), spre deosebire de forumuri ale formatiilor unde trebuie sa se respecte nishte limite mult mai stricte. Noi nu vrem sa izolam forumurile unele de altele, tocmai de aceea vom lasa la latitudinea userului sa decida modul de comportare pe un forum anume (evident el poate citi regulamentul forumului respectiv .. lucru care insa nu-l fac multzi of course :D ). In rest ramane ca moderatorul sa decida ce este corect shi ce nu. Evident exista sistemul de avertismente valabil pentru totzi shi care nu iarta pe nimeni in cazul unui comportament inadecvat.

4. Sistemul de avertismenate se face momentan "pe foaie". In curand insa va fi o aplicatie web care se va ocupa de aceasta iar userii vor putea urmari lista, vor putea vedea linkuri la posturile "cu pricina" (daca mai exista), si toata treaba va putea fi urmarita mai ushor.
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Hmmmmmmm

Mesajde AnDrEi » Lun Mai 20, 2002 8:05 pm

Initial trimis de xkran


1. Mda, in ultima saptamana, chiar ultimele doua saptamani siteul a mers foarte prost. Problema insa nu este legata de numarul de posturi ci mai degraba de serviciul de hosting. Un forum vbuletin ca acesta nu ar trebui sa aiba probleme nici macar la 200'000 de mesaje intr-un mediu shared (adica un server cu mai multe siteuri pe el printre care shi acesta). Totushi se pare ca conectarile la baza de date incetinesc afisharea paginilor mult mai mult decat ar trebui. Shtergerea mesajelor insa nu este o solutzie. Exista doua variante de solutionare:
a) Un server dedicat
b) Un shared hosting mai bun
Cum solutia a nu ne este accesibila, vom alege probabil optiunea b. Problema e ca hostinguri shared profesionale nu prea sunt in Romania, numai la preturi foarte ridicate, deci vom cumpara hosting in strainatate. La aces moment analizam nishte oferte shi vom alege una probabil saptamana urmatoare. Hostingurile straine insa pot reprezenta un dezavantaj: viteza mica cu romania pentru unii dintre utilizatori. Se pare ca va trebui sa ne asumam acest risc. Daca va fi mult prea rau ne vom muta inapoi in Romania (daca va fi posibil).

2. Dupa cum ati observat probabil recent, politica noastra referitor la forumuri noi s-a schimbat recent. De acuma inainte un forum va fi creat ceva mai ushor, iar daca nu are succes el nu va fi shters ca pana acuma (shi subiectele mutate in alt forum); va fi mutat ca subforum al unui grup de forumuri mai mici astfel ca nu-shi va pierde identitatea dar nici nu va ocupa o linie in pagina principala (vezi grupul Akcent, Blondy, Taxi si Vama Veche de pe pagina principala). In rest forumuri noi o sa apara sigur ... noi suntem deschishi la propuneri, ca pana acuma. Referitor la forumurile existente eu tind sa cred ca ele nu vor stagna deoarece cele mai multe au siteuri web in spate si in plus cei mai activi useri fabclub tind sa deschida subiecte pe aceste forumuri mai des decat pe cele mici.

3. Exista un regulament general valabil pe orice forum fanclub de care probabil shtitzi deja, insa peste acesta vine regulamentul specific forumului respectiv. In general se lasa la latitudinea moderatorului sa faca un regulament potrivit dar totushi in concordantza cu nishte reguli de baza care trebuie respectate. Spre exemplu forumul barfe online este un forum foarte liber (shi de aceea considerat foarte dur mai ales datorita specificului shi a modului de abordare a problemelor), spre deosebire de forumuri ale formatiilor unde trebuie sa se respecte nishte limite mult mai stricte. Noi nu vrem sa izolam forumurile unele de altele, tocmai de aceea vom lasa la latitudinea userului sa decida modul de comportare pe un forum anume (evident el poate citi regulamentul forumului respectiv .. lucru care insa nu-l fac multzi of course :D ). In rest ramane ca moderatorul sa decida ce este corect shi ce nu. Evident exista sistemul de avertismente valabil pentru totzi shi care nu iarta pe nimeni in cazul unui comportament inadecvat.

4. Sistemul de avertismenate se face momentan "pe foaie". In curand insa va fi o aplicatie web care se va ocupa de aceasta iar userii vor putea urmari lista, vor putea vedea linkuri la posturile "cu pricina" (daca mai exista), si toata treaba va putea fi urmarita mai ushor.


Corect .. cred ca ideea de subforum este ideala ..:-) keep on

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Mie Mai 22, 2002 2:25 pm

cu toate ca aceasta argumentatie tehnica ar trebui sa rezolve problemele,eu sustin in continuare ca threadurile ce contin mai multe pagini se deschid foarte greu.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 22, 2002 3:36 pm

Nu SOD....nu are legatura numarul de posturi de pe o pagina..cu deschiderea greoaie !
E adevarat..ca o pagina full...adica cu 30 de posturi pe ea....se deschide mai greu. Dar nu e solutzie sa stergem subiectele si posturile.
Asa nu ar mai exista forumul !.....daca am fi sters toate subiectele vechi.. userii noi ca tine nu ar mai fi avut ce sa citeasca si sa isi faca o parere.

Chestia e ca noua ne merge greu de la dial upul pe care il avem ! Ia sa accesezi tu forumul de la un internet prin cablu..sa vezi ce repede merge ! Vorba lui Rolf, "e tzeava" .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Mai 22, 2002 3:58 pm

Asa este, ratingul este foarte impotant. Ca si un istoric. Nu este o solutie sa stergem mesaje mai vechi.

Eu am activat si pe forumuri internationale unde mozii nu erau nici macar din aceeasi tara si-si faceau treaba foarte repede si bine.

cat despre disputele personale, sunt tocmai cele ce fac sarea si piperul forumurilor, nu moshule? ;D (nu al tuturor, untr-adevar). E destul de corect ca un forum sa fie lasat mai mult pe mana modului daca acesta a dovedit in timp ca este capabil. Si atunci limbajul va diferi in functie de forum.

Cat despre "tzava", cei care beneficiem de ea suntem mai fericiti, asa este, totusi fanclubul merge greu si in conditzii de cablu optic (cum e la mine).
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 22, 2002 4:08 pm

De aceasta data ,domnisoara Dana..are mare dreptate. Certurile fac sarea si piperul forumului. Daca ne-am pune cu totzii de acord..nu ar mai exista dialog...si implicit nu ar mai exista forumul.
Ce-ar fi fost ca la inceputuri sa-mi fi zis mie Dana : "Ooo...dar si eu ii ador pe Blink " ? N-ar mai fi existat cred 2-300 de posturi ! :D

De-a lungul timpului au luat nastere rivalitatzi celebre pe acest forum..iar unele dintre ele au dus pana la urma la prietenii ! :p
Ha ha ha !

Totushi.....Xkran sa faca ceva cu banerul de la Coca Cola..ca d'aia merge greu forumul !....de la zecile de banere animate care il impanzesc. Si ala cu Stela Artois e nashpa !
D'asta merge greu forumul...nu de la miile de posturi !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Mie Mai 22, 2002 5:35 pm

mie, pe modemu meu, imi merge fff bine, indiferent de bannere
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm


Înapoi la Sugestii si reclamatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron