Despre jigniri

Vreti un forum nou ? Ati descoperit o problema cu siteul ? Nu va convine ceva ? Daca da ... asteptam aici mesajele ... (aici pot posta si userii banati)

Despre jigniri

Mesajde Aliosha » Mie Oct 15, 2003 3:14 am

In regulament este mentionat:
Nu se admit injurii la adresa altor membri...


ce voiam eu sa stiu este altceva: care este limita superioara a jignirilor? sau, si mai simplu, care sunt jignirile acceptate si care nu? cred ca cer prea mult daca am pretentia sa mi se raspunda la aceste intrebari. (baixinho )


Vorbind la modul cel mai serios (din motivul asta am si deschis threadul) tu cam pe unde ai vedea limita asta ?
Poti face o clasificare a gravitatii lor ?
Intrebarea este valabila pentru toata lumea.

In orice situatie neacoperita specific de prezentul regulament, administratorii forumului au intotdeauna ultimul cuvint.

... si asta s-a si facut pana acum, timp de peste 2 ani de zile. Limita injuriilor a fost "simtita" de toata lumea si nu imi aduc aminte sa fi fost probleme. Pentru ca se pare ca trecem printr-o perioada in care totul este intors pe toate partile putem face si o clasificare a injuriilor daca tineti mortis acest lucru.

Drept alternativa va propun o sectiune din regulamentul altui forum:

NU se accepta injuraturile dure sub nici o forma. Nu exista scuza ca "eram nervos", "nu se mai putea" s.a. Acesta este un forum, nu o emisiune televizata in direct, asa ca va puteti abtine, puteti face o plimbare la aer curat, putina apa rece pe fatza - si dupa aceea va apucati de scris - fara nervi si venin. Daca chiar simtiti nevoia sa criticati pe cineva/ceva exista si "injuraturi" mai "usoare" si exista intotdeauna multe alte metode mai inteligente decit o injuratura ca la usa cotului. Cei ce se abat de la aceasta regula, vor fi avertizati iar la urmatoarea iesire in decor li se va desfiinta contul.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: Despre jigniri

Mesajde gaga » Mie Oct 15, 2003 9:46 am

Initial trimis de Aliosha
NU se accepta injuraturile dure sub nici o forma.


LOL alexei ;)
de dimineatza citeam ... in primele doo mesaje, cineva, nu spui cine, isi baga poola in mobil si sexologu' de servici(u), alex nicu ala sau cum ii zice, si-o introducea in mod repetat ...

sau alea nu-s dure?

adica (asta fara gluma, ca sa intzeleg), am voie sa zic: bah, io imi bag poola ca nu-mi place/merge ceva/cineva? ca daca da poate ca ii zic cuiva "da-te-n poola mea ca tu nu ai nici un argument" imi iau ban si ala care zice "da-te in poola mea ca eshti idiot" nu isi ia... :con:
e cam fragila granitza ...
nush, io ma intreb serios, ca sa nu imi desfiintzezi contu' asta si sa trebuiasca sa intru din celelalte doo ;)

later edit:
o injuratura ca la usa cotului
< cum e injuratura la usha cotului??? :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Love2Fly » Lun Oct 20, 2003 11:38 pm

Propun ca limita superioara a jignirilor sa fie cea a jignirilor inteligente care te fac sa nu stii ce te-a lovit si DACA te-a lovit ceva. Mai altfel spus...cea a satirei, a ironiei.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Dreptate » Mar Oct 21, 2003 5:43 pm

Am si eu o intrebare.
Pe controversatul forum de katerinca si aberatii, regulamentul este diferit cumva? Adica, se admit jigniri si injuraturi? Asta asa ca sa stiu si eu ce sa raspund unor forumisti mai curiosi.
Va multumesc.
Dreptate
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 21, 2003 2:49 pm

Mesajde SOD » Mar Oct 21, 2003 5:54 pm

Initial trimis de Love2Fly
Propun ca limita superioara a jignirilor sa fie cea a jignirilor inteligente care te fac sa nu stii ce te-a lovit si DACA te-a lovit ceva. Mai altfel spus...cea a satirei, a ironiei.

stai bre relaxat,ca nu se stie ce e aia.auzi tu satira.sau tu credeai ca eu cu sondajele alea am injurat de mama pe careva?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mar Oct 21, 2003 9:18 pm

Stai bre linistit ca nici nu stiu de subiectele pe care le-ai deschis tu. Eu am zis asha in mare!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Re: Re: Despre jigniri

Mesajde vali » Mie Noi 05, 2003 12:41 pm

Initial trimis de dana
[B]cineva, nu spui cine, isi baga poola in mobil si sexologu' de servici(u) sau alea nu-s dure?

imi bag pula in guvern nu se compara cu imi bag p[ula in familia ta
injuraturile dure se refera la familie (parerea mea) in primul rand sau la alte lucruri deranjatoare. de pilda, pe mine nu ma deranjeaza cand o oarecare uzerita imi spune "suji!" sau mai stiu eu ce, dar cand asta vine de la unu pe care nu il cunosc, nu am baut cu el niciodata, se schimab situatia. cam asta e.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

4232

Mesajde baixinho© » Mar Noi 18, 2003 5:23 pm

jignirile in engleza se iau in considerare? sau, altfel spus, daca ii spun cuiva "Dumb are you" si "silly you !" se considera ca este de bine?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mar Noi 18, 2003 6:32 pm

Dumb poate cateodata fi considerata jignire, nu mereu. Silly nu este.
http://dictionary.reference.com/search?q=dumb

http://dictionary.reference.com/search?q=silly

(Dupa cum am mai spus, cu OM s-a vorbit si nu cred ca a mai jignit de nici o maniera pe nimeni de ceva timp. Asta cu silly si dumb au fost o riposta usoara pentru ca daca te uiti 2 posturi mai sus a fost zgandarat. A inteles ca tre sa stea deoparte, lucru pe care cei care l-au facut muist ulterior l-au omis. )
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Noi 19, 2003 4:52 pm

asta de aicea este jignire?

http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&postid=202206#post202206

nu de alta dar sa stiu si eu cand si cum sa ma pun pe lansat vorbe grele

(hint: nu ma deranjeaza personajul pe care nu vreau sa il cataloghez, ma deranjeaza insa cand cineva care nu poseda cunostinte nici macar apropiate de nivelul meu sa ma denigreze)

deci, e jignire au ba?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Love2Fly » Dum Noi 23, 2003 2:03 am

E jignire. S-a votat.....userul Hampu' are inca un avertisment...adica cumulate dau 3 per total adica un ban.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Re: Despre jigniri

Mesajde dinu » Dum Noi 30, 2003 8:46 pm

Initial trimis de Aliosha
In regulament este mentionat:
Nu se admit injurii la adresa altor membri...
... si asta s-a si facut pana acum, timp de peste 2 ani de zile. Limita injuriilor a fost "simtita" de toata lumea si nu imi aduc aminte sa fi fost probleme. Pentru ca se pare ca trecem printr-o perioada in care totul este intors pe toate partile putem face si o clasificare a injuriilor daca tineti mortis acest lucru.
[...]
NU se accepta injuraturile dure sub nici o forma. Nu exista scuza ca "eram nervos", "nu se mai putea" s.a. Acesta este un forum, nu o emisiune televizata in direct, asa ca va puteti abtine, puteti face o plimbare la aer curat, putina apa rece pe fatza - si dupa aceea va apucati de scris - fara nervi si venin. [b]Daca chiar simtiti nevoia sa criticati pe cineva/ceva exista si "injuraturi" mai "usoare" si exista intotdeauna multe alte metode mai inteligente decit o injuratura ca la usa cotului.
Cei ce se abat de la aceasta regula, vor fi avertizati iar la urmatoarea iesire in decor li se va desfiinta contul. [/B]

In momentul in care "varza", un citat din Nietzsche, ori "maestrul Dinu" reprezinta jigniri, imi permit sa remarc ca ati devenit penibili.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Lun Dec 01, 2003 11:40 pm

Stai linistit dinule ca nu de expresiile alea era vorba. Uita-te mai bine pe subiectul de pe stiintze la tot ce ai zis. Daca tot nu intzelegi o sa ma chinui eu sa-ti fac un rezumat!
Si "da", este penibil sa incerci sa civilizezi un forum! la fel cum e si mai penibil sa incerci sa civilizezi o societate! Nu crezi?
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde dinu » Mar Dec 02, 2003 1:34 am

Initial trimis de Love2Fly
Daca tot nu intzelegi o sa ma chinui eu sa-ti fac un rezumat!
Si "da", este penibil sa incerci sa civilizezi un forum! la fel cum e si mai penibil sa incerci sa civilizezi o societate! Nu crezi?

Ce am zis am zis pentru Aliosha. Tu esti un imbecil. Civilizezi o societate ! Fa rezumatu, hai !
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde SOD » Mar Dec 02, 2003 1:21 pm

limba romana are multe meandre pe care multi nu le sesizeaza.adicalea,daca ii zic unuia ca e idiot e jignire?ca pana la urma idiotenia e un soi de boala.ca si cum as zice cuiva gripatule!da daca ii zic tolomac,babalau,mamaliga,etc,etc?care e spilu,ca nu pricep?sunt apelative unanim acceptate de ligvisti si nu au nici in clin nici in maneca cu jignirile grave gen o fut pe mata,etc,etc.
adicalea,hotarati-va care sunt limitele acestui forum si publicati-le sa vada orice muritor de rand.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mie Dec 03, 2003 12:00 am

Initial trimis de dinu
Fa rezumatu, hai !

Pana cand dumneavoastra, domnule, va expira banul de 2 saptamani voi avea timp sa fac o enciclopedie cu ale d-voastra "zise".
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde RooT » Mie Dec 03, 2003 6:01 pm

Initial trimis de SOD
limba romana are multe meandre pe care multi nu le sesizeaza.adicalea,daca ii zic unuia ca e idiot e jignire?ca pana la urma idiotenia e un soi de boala.ca si cum as zice cuiva gripatule!da daca ii zic tolomac,babalau,mamaliga,etc,etc?care e spilu,ca nu pricep?sunt apelative unanim acceptate de ligvisti si nu au nici in clin nici in maneca cu jignirile grave gen o fut pe mata,etc,etc.
adicalea,hotarati-va care sunt limitele acestui forum si publicati-le sa vada orice muritor de rand.


... daca respectzi limita bunului simtz e totul ok.
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

sunt de acord cu xkran

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 16, 2004 1:43 am

cu jignirile si cu astea poti face 1001 reguli si sa definesti cu ca moderator/administrator orice situatie posibila dar cand vine vorba sa i se dea avertisment/ban la unu pentru jigniri de ce se tine cont, numai de reguli?
Nu se tine cont si de circumstantele respective care pot fi atenuante sau agravante si mai ales se tine cont de bunu simt(common sense) care il are toata lumea?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Iun 28, 2004 8:45 am

bre atz inchis ala cu omu care plangea si tre sa zic si io undeva ca imi cer scuze daca omu' (proxtu) in spetza s-a simtit jignit, io vorbeam in mishtou de cemeist, mi s-a parut ca baiatu pricepe da se pare ca a fo un ionutz mascat.

deci proxtule, alea nu erau jigniri.
proxtule, promit ca de azi te trec pe lista ionuzzilor si te voi trata ca atare, ocolind pe cat posibil zonele virtuale pe care matale le bantui.

case closed
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gigica » Joi Sep 01, 2005 8:59 pm

Am vazut ca cineva a postat niste explicatii la niste cuvinte in engleza? Adica ce, acum o sa stau sa caut in dictionar sa vad daca e considerat sau nu jignire cuvantul respectiv, si apoi sa postez?
Dream on, mai bine ma risc de ban :))
Avatar utilizator
gigica
Junior Member
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Aug 31, 2005 11:00 pm


Înapoi la Sugestii si reclamatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori