aventurile in maldivele bihorene ale cuplului regal, 2006

...mandra ca o floare

aventurile in maldivele bihorene ale cuplului regal, 2006

Mesajde baixinho© » Vin Sep 08, 2006 12:10 am

ziua 1 (30 august 2006)
diminatz m-am ras pe cap dupe care am plecat la de unte trebea sa plecam la Fierbinti si de acolo spre Felicsgzx. cum orce drum spre otopeni trece prin Giurgiu, asa si orce drum spre Felicsxgz trece prin Fierbinti de Pitejt. nu intru in detalii prea multe despre aceasta parte a expeditiei, ca na-re sens. din Fierbintz, am indeplinit rolu de copilot alu consuoarta si, cica, am facut-o chiar bine. ea zice, nu eo. tot drumu a plooat non-stop, pana seara. Transfagarasanu este varza cu carne de mici. sa te futz in ea de sosea, ca numa de gropi am dat. sus, la Balea, a ninz. na-m vazut, da era zapada pe masina lu unu, si doar nu era ala cretin sa fure gheatza/zapada din frigidel si sa puna pe masina. am trecut de Balea si-am zis "hai sa papam si noi unteva". unteva, adec la Balea Cascada. am intrat in carciuma si totz se uita la noi ca la ursi. adevaru era ca eram cam aiurea: aia era totz inbracatz cu pulovere gruoase pe gat, cu trelinguri, cu bocanci, numa noi eram in bermude si tricoouri cu maneci scurte, cu mentiunea ca consuoarta avea bajchetzi, iar eo sandale.
prima bila neagra pentru gazde: nu avea ceorba. de nici un fel. taman ce se terminasera chind am ajuns noi. am consumat doo portzi duble de mere de pamant prajite + piept de puisor mort prajit + salata de varza alba, consuoarta dorind si rosi. am plecat ulterior la drum (dupe ce am papat si platit consumatia) si am tras la o treaba cam cu 10 km inainte de Sebes. se numea comfort. comfort pe dracu, ca cand ma plinbam prin camera se misca baia cu consuoarta. teveuu era vai steaua (mue steaua, indubitabil) lui: 4 canale, dintre care 1 in germana. celelante era teveree 1, antena 1, si proteve max. la antena 1 trebea sa dai sonoru la maxim ca sa auzi ce soptesc nenii aia de pe ecran. pe la 22:30 am bagat totz doi cornu in perna pana la 7:30 diminatz.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Sep 08, 2006 12:10 am

ziua 2 (31 august 2006)
ma-m trezit primu, ca asa sta bine unui barbat. m-am spalat (si pe dinti si pe ochi, si-am facut si dus, culmea) dupe care m-am apucat sa citesc din Varteju. misto cartea, da nu asa buna ca Ceangi, Sogun, Taipan sau Casa Nobila. dupe ce sa trezit si consuoarta si sa dus sa se spale, ma-m apucat sa strang prin camera. intr-un final am plecat spre felicsxgz. az am invatat un nou semn de circulatie, adica urmeaza o intersectie cu un drum care nu are prioritate aia care vine din stanga si din dreapta, indubitabil. in Sebes mia-m luoat bajchetz si ciorapi, am injurat cativa participanti la trafic care, plm, depasea in curba, pe linia continoa, etc. am vrut sa mergem la pestera Scarisoara, dar pula, drumu era de parca ar fi dat cu bonbe. si sa mergi 18 km pe jos tre sa fiii nebun.
am mancat la pensiunea Mama Uta. are oamenii aia o ciorba de zarzavat de merge la suflet. numai spun de ficateii cu mamaliguta si cu ciapa calita. este criminale, pe ochii mei. palinca e la loc de cinste, ca si ursusuu. bre, deci am mancat portie dubla de ceorba, ficati cu ce m-ai era pe acolo, consuoarta a vrut piept de pui (la gratar, clar) cu portie dubla de cartofi prajitz + salata de castraveti, eo o bere ursus la sticla verde si ea (consuoarta) un suc. totu 30 lei noi ca palinca a fost din partea carciumii. sam bag plm, mi s-a taiat picioarele chind am vazut nota. am mancat si am mancat ca uoamenii din Biafra si numa 300.000 lei vechi. pai e bine. ajunsi, intr-un final, la masina, am plecat spre felicsgzx. a ploat cam tot drumu, era sa-l bag pe 1 in bizda masi ca blocat circulatia in intersectie, iar chiar cand am intrat in statiune a iesit suoarele. dupe ce ne-am cazat, am dezpachetat cele 16 containere de haine, am comis o lululea, iar spre seara am facut

PRIMUL NOSTRU GRATAR
care trebea facut eri, da a ploat nonstop. plm, nu te pui cu vremea. asadar, pe la 20:30 ne-am pus pe treaba. am montat grataru, am pus lemnele si oleaca de ziar si hai sa aprindem focu. arde ziaru, lemnele nu. mai punem ziar, dam foc, arde ziaru, lemnele abia se perpelesc. bai sam bag pl. am ars-o pe fata de la pagina 5, am arso pe gagica aia de prezinta vremea in Libertatea, am primit incuvintarea lu consuoarta so ard pe Nicoleta Luciu de se facuse un strat suptstantial de cenuse, da sa mor de viu daca ardea lemnele. zic:
- ma cac in el de gratar. mergem la uoamenii astia care ne-a cazat le spun ca habar nu am sa fac un gratar si le cerem o tigae ca nu stau 5 ore sa aprind focu.
- consuoarta: lasa, ca ma duc eu sa ii rog sa ne ajute sa aprindem grataru.
si vine omu cu un placaj supttire, il face in mai multe bucatz, aranjeaza bucatelele alea supt forma de piramida, asorteaza cu surcelelorleli care le aveam noi, pune un cocolos de hartie la mijloc, ii da foc si hopa ca mers. a iesit, in final, un gratar de toata frumusetea.
- nue nicio rusine ca nu stiti sa aprindeti focu la gratar. trebea sam spunetz de la inceput si va ajutam casa nu va mai chinuitz atata, a zis omu.
dupe ce a ars lemnele, am aruncat carbuni, am facut un jar frumos, intrun final am pus deasupra la foc cele doo bucatz de carne + carnatziii si a ieshit ceva escelent. plm, ramane sa vad daca data aviatuoare stiu sa aprind focu.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Sep 08, 2006 12:11 am

ziua 3 (1 sectenbrie 2006)
ne trezim: nori pe cer cat china. hai sa-mi bag pl, am venit la felicsxgz sa stau in camera. karma, frate! nesu si papica de diminatz, dupa care hai in oradea sa taiem frunza la cutzi. urcam in masina, hop soarele. si dala, frate, sa te bronzesti, nu alta. joss rau, da asta e. mai sunt zile de plaje, zic. mergem in oradea, iar prima pe dreapta dam peste molu lor care se chiama alfel. inauntru, indubitabil, haliud multinplex. ne uitam la filme, hopaa, are Piratii din Caraibe partea a dooa de la 13:45. zice consuoarta:
- hai sa plinbam, intram si prin anticariate, bem un calefutz si venim dupa aia la film.
- ok, aprob eu, calta varianta naveam decat sa ma fii uitat pe afisu filmului pretz de fo foo ore, ca de Diip, Geonii Diip orcum nu scapam.
mergem, parcam, o lom pe Bidul Republicii, aselenizam intro librarie, lom doo cartz de caciula, ne adapam cu cate o cafea si hai la film. reajungem la cinema pe la 13:30, deci cu 15 minute inainte de film. ne infiintam la casa de bilete si urmeaza urmatoru dialog:
- consoarta: vrem si noi doo bilete la Piratii din Caraibe, de la 13:45.
- vanzatuoarea: filmu s-a anulat.
- consoarta: da, de la 13:45.
- eo: stai, ca sa anulat.
- consoarta: cum adica? de ce?
- vanzatuoarea: ca nu a ajuns filmu din Bucurejt.
- eo: si cand atz aflat?
- vanzatuoarea (dupa vre-o 10-15 secunde de gandire): pe la 1 jumate.
- eo: cum plm (asta a fost in gand) la 1 jumate, ca acum este 1 jumate.
- vanzatuoarea: ... (cu un zanbet de copil handicapat)
- consoarta: nu-i nimic, hai sa mergem sa facem baitza in Felicsxgz.
am injurat tot drumu de la mol la piscina Apolo. acolo, zic catre consuoarta:
- hai sa papam si facem baitza dupe.
venind aprobarea, am trecut la fapte. am papat eo ceorbitz taraneasca + cajcaval panee cu cartofi pai prajitz, iar consuoarta duoar piept de pui la gratar + salata de varza alba. dupe care s-a dus pe plm baitza ca nu mai aveam chef de nimic totz doi. in camera am ars gazu pana seara.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Sep 08, 2006 12:11 am

ziua 4 (2 sectenbrie 2006)
trezit: nori. injurat: in plm si pixda masii de film care mia-i stricat o zi de plaje si cu vanzatoarea plii care la 11:30 nu stie ca na venit filmu din Bucurejt, de parca din Bucurejt in Oradea ar facea 15 minute. se trezeste si consuoarta, papam si decidem sa mergem la baitz dupe care la film. ce plaje, frate?, ca incepuse sa si ploo. am facut, totuj, o baitza, consuoarta a stat la o terasa, pe la 13:00 am plecat sajungem la 13:45 la film. am luoat bilete, ne-am aprovizionat cu floricele + cola (eo) si suc (consuoarta) si n-eam instalat in scaune. dpmdv a fost cel mai prost film care l-am vazut in ultimii 5 ani, ca sa nu fiu nesimtit si sa spun chiar 10. laomomendat mi s-a facut sila, mi santors stomacu pe dos si ma-m dus la vecee. nu sa borasc, ci sa elimin fecalele din organizm prin rect. dupe film am papat si am venit la pensiune sa vad meciu amical Brazilia - Argentina, iar consuoarta sa ceteazca. pl meci, ca meciu era dumineca. am injurat, am facut lululea, pe la 20:00 am plecat in grup de doo persoane sa papam, dupe care la 21:00 io am asistat la Romania - Bulgaria 2 - doi, iar consuoarta a cetit.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Sep 08, 2006 12:12 am

ziua 5 (3 sectenbrie 2006)
prima zi k lumea de plaje. cu soare, apitza caldutza, tot ce trebuia. aproape tot ce trebuia, de fapt, ca cam tuoate terasele din strandu Venus avea manele garla. sa ma ft eon ala care a inventat cacatu asta de cantat, ca stil nue orce mia-r spune mie. am facut destule bai, da cand ni s-a aplecat de manele am ridicat ancora. am papat can fiecare zi (eo doo feluri: ciorbitz + cajcaval panee, iar consuoarta duoar felu doi), am mers la pensiune, lululeaua de dupaamiaza, dupe care azimut (c. aiu) oradea in scop sa videm alt film, maiamii vais. cam tras de par pe alocuri, dar bun. buna in draci asistenta aia alu Montoya vietzii. ias fi facut ca cadoo 2-3 ciocane de lipt (letcoane, adica).
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Sep 08, 2006 12:12 am

ziua 6 (4 sectenbrie 2006)
a fost rezervata plinbarii prin Oradea: cunparat cartz + vazut diferite obiective, papat, plinbat, mers la net, postat putzin pe forum, intors acasica, facut bagajele (o parte, adica cam 14 containere), papat de seara conbinatie de piept de pui unplut cu diverse si cordon albastru (adica am taiat pe din doo cele de mai sus si am papat jumate jumate cu consuoarta).
Concluzie merluciana: cam asta a fost aventura noastra la Baile Felix. Mai najpa ca anul trecut din motive de plictiseala. d-aia am si mers cam in fiecare zi in Oradea. anu' viitor ori mergem in Moldova la manastiri, ori facem Turul Transilvaniei, ori ne sutim afara din tzara. mai vedem pe atunci, ca se anuntza mare bal mare.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Sep 08, 2006 12:13 am

ziua 7 (5 sectenbrie 2006)
trezit de diminatz, facut nesuri, papat la repezeala, plecat. deci avem o tzara foarte superba si ecsgzxtra frumoasa. nejte zone si peisaje de ramai ca bouu cu gura cascata si te intrebi unde poate sa intre toate atatea cate sunt. bulangii astia care se ocupa de turizm nici nu trebe sa aduca inbunatatiri. ei trebe doar sa promoveze ce avem si noi pe aici si sa dea o lege cum ca ala care vrea saj faca o treaba (pensiune, hotel, motel, cotez) tinp de 5-10 ani nu platejte inpozit la stat cu conditia ca profitu sal reinvesteasca. dar maciuci la tava cu carne de mici, ei trebe sa fure can codru si sa jecmaneasca pe oamenii care chiar ofera conditii ca turijtii sa se simte bine. furaiar martienii in rect sai fure. pe la pranz am adapat + consumat doo pizze in cluj (sa traeasca SODilicutzelu si uiid). dupe ce am plecat am vrut sa dormim in Sighisoara, da nam gasit camere sau ce era costa peste 1,5 milioane lei vechi sai hatz-hatz cainii. am continuoat drumu, da nam ajuns in brasov. am tras la un motel, km 22, 900.000 de camera, bagasiar banii in anus sa sii bage. am auzit tuoate masinile care a trecut pe sosea in intervalu 22:00-7:00 si toate persoanele care a urcat si a coborat scarile.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Sep 08, 2006 12:13 am

ziua 8 (6 sectenbrie 2006)
am stabilit sa mergem sa vedem ce mae prin Bran si dupe aia sal lom pe tata lu consuoarta. am trecut prin Brasov (footeiar ursii pe aia care a pus indicatuoarele, ca am trecut de trei ori pe aceeaj strada ca sa esim din oras si ne-am plinbat vreo 45 de minute ca sa gasim drumu) spre Bran. frumos, dar chiciuri sa ti le pui sin cap. am facut aprovizionarea cu cadouri, am vizitat castelu, am papat, dupe care am continuoat drumu spre casa. am prins un accident cu vreo 10 de km inainte de Pitesti, am fost la un pas sal bat pe un pisat inputit care a oprit masina in intersectie pe banda a doua sa descarce nuj ce cacat din masina, in conditiile in care orcum banda numaru 1 era ocupata de masinile parcate, si ne-a luat cam o ora sa gasim autostrada, cacumaj in mintea lu ala care pune indicatoarele cu drumu spre Bucurejt la iesirile spre Ciobanesti si Craiova. am ajuns acasa pe la 21:00, dupe doo escale la Fierbintzii de Pitesti si la consuoarta acasa, da mai mult ca sigur can urmatorii 3-4 ani nu mai mergem la Felicsxgz.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am


Înapoi la Clasa Muncitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori