Facultatea-opinii si marturii

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Mesajde o_tzestoasa » Joi Mar 02, 2006 12:00 am

Mda...facultatea : asistenta sociala...
Detalii? am ajuns aici pt ca am picat la psiho (cu mirabolanta medie de 9.58, pt ca nu stiam ca nu conteaza decat prima optine, respectiv zi-buget, si degeaba am pus la 2. zi-taxa, ca nime in sfanta lume nu m-a bagat in seama)... dar sunt foarte multumita de facultatea mea, din ce in ce mai multumita. IN anul 1 s-au facut multe materii generale si care nu tineau neaparat de profesie, apoi incepand cu anul 2, materiile au devenit mult mai specifice. Dintre cele mai interesante: adictii, reinsertia infractorilor, devianta comportamentala, metode si tehnici in asistenta sociala, protectia copilului si vreo 5 tipuri de psihologie (generala, sociala, a grupurilor mici etc etc).
Practica ramane insa pe primul loc, de departe cea mai interesanta. In anul 1, nu se fac decat chestiuni teoretice, iar in practica de vara, cu putin noroc, stivuiesti dosare la ceva fundatie sau ONG, pt ca mai mult nu se cere. Apoi, in anul 2, deja intrii in problema, se face interviul individual si studiul de caz. Practica semestriala am facut-o la un ONG care se ocupa cu preventia aparitie gastilor in cartierele marginase, iar practica de vara am facut-o la Centrul pt Copii Strazii, Prinson Fellowship. Ambele au fost doua experiente...wow.

Concluzii? ma bucur ca am ajuns aici si nu la psiho, pt ca se fac chestii mai practice (din cate am inteles, povestind cu studenti de la psiho, ei facand multa parte clinica) si uneori, in nebunia mea, chiar cred ca o sa profesez, desi salariile sunt oarte mici, si Romania nu este tara in care sa poti trai din satisfactii interioare si din zambetele copiilor pe care ii ajuti...din pacate :(
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Anterior

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron