Ultimele stiri despre Fanutza & Machedonu cat si despre alte carciumi din Titan

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Mesajde fahrenheit » Lun Mai 31, 2004 10:39 am

Am fost vineri seara la Segarcea. terasa arata destul de bine dar in interiorul restaurantului aveai impresia ca se muta. Nu mai erau tablouri pe pereti, pe mobilier erau carpe si sticle puse alandala...Am mancat pui shanghai si cartofi prajiti- 80.000 per total si am baut bere Beck's la 35.000. Mancarea a fost, ca de obicei, ok.
fahrenheit
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Aug 19, 2004 12:09 pm

In ultimele 5 zile am fost de 2 ori la Segarcea si sunt cam dezamagit. In primul rand tre' sa va spun ca s-au schimbat patronii. (Localul se numea inainte Condor, iar acum are alt nume pe care nu l-am retinut. Eu ii zic Segarcea, dupa vechea sa denumire)

Mancarea este la fel de buna si nu foarte scumpa, dar serviciul este execrabil. Chelnaritele sunt cat se poate de acre. Abia vorbesc, isi dau ochii peste cap cand le spui ca vrei berea foarte rece...si alte d'astea. Ieri eram cu un prieten si am cerut doua Silva la sticla. Vine chelnarita, aduce sticlele, aduce paharele si le lasa pe masa. Pai asa se procedeaza ? Nu e datoria ei sa toarne in pahar ? Alta chestie care m-a deranjat...cand a venit sa-mi puna tacamurile s-a intins prin fata mea...mai sa se suie cu totu pe mine. Toata lumea stie ca ospatarul tre' sa te ocoleasca si sa iti puna de pe partea dreapta tacamurile. Cand a adus mancarurile a varsat din cartofii prajiti pe jos. :(
(aaaa..mi-am amintit...acum vreo 2 saptmani..Aliosha a comandat o ingehtata...si a uitat sa i-o aduca)
Asadar...eu m-am decis sa nu mai merg la Segarcea...pentru ca nu imi plac ospatarii.

Ca sa va faceti o idee despre preturi....iata ce am consumat ieri in Segarcea (2 oameni) :

snitel piept pui (2 snitele f. mari) = 53 000
2 portii cartofi prajiti = 32 000 (destul de ieftin 16 mii portia de cartofi, nu ? )
5 mititei = 40 000
mustar = 3 000
2 chifle = 8 000
2 Silva blonda = 60 000
---------------
Total = 196 000

Nu a costat mult pentru o gustare. Zic eu.

Ca alternativa la Segarcea am Arena, pe Bulevardu' Muncii..la intrarea in Stadionul 23 August. Chelnarii acolo sunt extrem-extrem de prietenosi si de treaba. Chiar m-am imprietenit cu majoritatea si ne salutam mereu cand ma duc pe acolo. Plus ca fac o gramada de glume, aducand buna dispozitie in randurile mesenilor.
La Arena preturile la mancare sunt un pic mai scumpe ca in Segarcea, dar berea e mai ieftina. Eu beau Hofen care e 25 mii.

La Fanutza : Timisoreana = 13 000 , Ciuc = 15 000 , Heineken = 27 000
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde fahrenheit » Joi Aug 19, 2004 12:47 pm

Si eu merg de vreo doi ani la arena si mancarea e chiar ok, la preturi rezonabile.
fahrenheit
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:00 am

aseara la Machedonu....

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 11, 2005 10:57 am

danone si eye-ule, voi sunteti oameni umblatzi prin restaurante...dar nu cred ca ati vazut ceea ce am vazut eu aseara la Machedonu....

Fiind ziua unui prieten de-al meu si implinind el 26 de ani a zis sa faca cinste..si a ales Machedonu. Au fost 14 persoane prezente la masa si fiecare dintre noi a consumat mici, cartofi prajitzi, cate o salata si 4-5 beri...fiecare dupa putiintza. La sfarsit aduce ospatarul nota....facuta frumos la casa..cu fiecare produs cat costa...etc. Pana aici nimic special.
Dar la total scria : 2.100.000 lei sub care era adaugat cu pixul : + 10 % spaga. Ati mai pomenit asa ceva ?
Plm...oricum ii lasa lu ala bacsis. De ce a trebuit sa fie nesimtit ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Wild_thing » Dum Iul 03, 2005 2:06 am

Am si eu o intrebare... poate s-a mai pus.. unde s-a mutat MATT's Sport Pub din Titan? (presupun ca s-a mutat undeva deoarece pub-ul era apreciat in cartier din cate am inteles ). Tin minte ca am fost acum ceva timp acolo si mi-a placut f. mult atmosfera si mancarea... nu locuiesc in cartier si am revenit acum cateva zile ...constat ca acum exista acolo un sediu BCR:))) Va multumesc !
Wild_thing
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iun 25, 2005 1:32 am
Localitate: Buc

Mesajde eyewitness » Dum Iul 03, 2005 4:55 am

Dar la total scria : 2.100.000 lei sub care era adaugat cu pixul : + 10 % spaga. Ati mai pomenit asa ceva ?
Plm...oricum ii lasa lu ala bacsis. De ce a trebuit sa fie nesimtit ?


abia acu vazui postu miraculosule...:D

in general, patronii carciumilor au adoptat la scara nationala o metoda de a plati salariile ospatarilor cu procente din vanzarile facute de acestia. teoretic, la angajare, ospatarii au salariul 0 (nici macar un minim garantat) dar la bonurile de marcaj pe care le fac intr-o luna se aplica un procent care in final reprezinta salariul. astfel spre exemplu, la biblioteca la bugatti procentele sunt : 8% pentru mese la liber si 4% pentru mese organizate (nunti, botezuri, agape etc) la care se adauga bacshishu.

alti patroni, cu carciumi cu "dever" ridicat, angajeaza numai pe baza de shpaga neasigurand nici macar acel procent din vanzari. se pare ca machedonu aplica aceasta metoda astfel ca ospatarii "traiesc" numa din bacshish sau, au asigurat sinbolic un minim garantat (1 milion pe luna)

gestu ospatarului insa, de a trece shpaga ca articol in nota de plata, este incalificabil in conditiile in care nu l-ati fi cunoscut si el nu v-ar fi cunoscut dar tot atat de bine ar fi putut sa fie pusa la mijto daca erati prieteni cu el ceea ce este plauzibil stiind ca tu si prietenii tai va faceti "veacu" p-acolo.

oricum, imagineaza-ti ca erati pe vremea lu ceashca cand se aplica automat la nota de plata 10-12% remiza :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iul 03, 2005 9:12 am

@ eye : mai bine ar face ca prin stainatati. sau cum zici tu ca era remiza. sa aduca pe nota de plata facuta la casa....pretzul in care sa fie inclus si bacsisul. sa fie totul oficial.
a fost o prietena de'a mea in Italia si s-a dus sa manance la un restaurant...si a lasat bacsis...si i-a dat chelnaru bacsisu inapoi spunandu-i ca este inclus in pretzul din nota...si ca nu accepta sa mai lase nimic in plus.

@ wild thing : eu auzisem ca Mat Sport s-a mutat pe undeva prin Kogalniceanu, dar nu prea am avut drum prin zona aia ca sa vad exact. daca stie cineva unde s-a mutat....chiar il rog si eu sa ne spuna.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Iul 03, 2005 10:43 am

miraculosule, e adevarat ca sunt carciumi afara care aplica metoda asta numa ca deja, in madrid de exemplu, ospatarii de prin carciumi sunt romani, cehi, bulgari, albanezi etc si nu cred ca aia vor veni cu bacshishu inapoi chiar daca ar fi inclus in nota :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Dum Iul 03, 2005 10:46 am

ba io cred ca ba da, ca-tz garantez ca daca l-ar prinde patronu l-ar da imediat afar si nu cred ca omu s-ar risca sa-j piarda un loc de munca pentru un bacsis.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Iul 03, 2005 11:39 am

l-ar da o lae jijica, cu cat plateste el pe luna 5 romani nu plateste un spaniol nici la jumate. cunoajtem bine problema ,da? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Dum Iul 03, 2005 11:48 am

da, bre, da, am inteles, ce dai?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Dum Iul 03, 2005 11:50 am

dau apa afara din chioshc :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Aug 25, 2005 2:02 pm

despre pizza de la Arena


Ieri seara am servit pentru prima oara pizza la Arena. 100 000 o pizza destul de mare (diametru cam 30 cm) ce continea sunca, salam picant, ciuperci..si evident sos de rosii si branza, ca orice pizza.

Chelnarul, extrem de politicos (ca orice chelnar de la Arena), a tinut sa ne spuna de la inceput : "sa stiti ca aluatul este facut cu ulei de masline."
Apoi ne-a intrebat : "doriti sa dam o tenta mai picanta aluatului, asa din fabricatie ? ".
Chiar se simtea uleiul de masline. :)
Pizza foarte gustoasa. Face banii.
Chelnaru vazand ca nu mannac pizza imediat cum a adus-o : "va rog ! serviti-o ! e pacat de ea sa se raceasca !". :)

De fapt doream sa spun : daca doriti o pizza buna si va aflati in cartierul Titan....mergeti la Arena. pe Muncii, in partea dreapta a intrarii in stadionul 23 August.

ps : am baut Becks. 3,5 RON. mi-a adus si pahar pe care scria Becks. micile lucruri care conteaza, da ?

Arena
mancare : 8/10
servire : 10/10
ambiantza : 9/10
total : 9/10
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Aug 26, 2005 8:18 am

~p dumnezeu care e mare le vede pe toate, in seara aia era sa fiu acolo. multzumesc doamne, de doo ori intr-o zi ar fi fost prea mult!

la arena amintirile mele iernatice cu decor de vulpe impaiata au fost: pizza nu avem.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Sep 26, 2005 4:18 pm

Vineri seara ma suna un prieten sa bem o bere ca nu ne mai vazuseram demult. Cum afara era ploaie ii propun sa mergem la Segarcea, ca e aproape de casa mea...si tot eram in drum spre casa.

Localul Segarcea (bineinteles ca nu se mai numeste asa de vreo 10 ani. a avut vreo 3-4 nume intre timp, dar eu tot Segarcea il numesc) complet schimbat.

Inauntru, restaurantul mi-a dat o senzatie de gol. Peretii varuitzi in alb, fara ornamente sau tablouri. Fetze de masa de un real prost gust....roshu aprins si arse de tigara. Foarte frig. Pe scena cantau live un barbat si o femeie....atat piese populare cat si piese din repertoriul "celebrilor" Boney M sau ABBA. Muzica era asurzitoare. Nu se putea intelege om cu om. Oricum...o atmosfera care nu mi-a placut. Cred ca nici Raskolnikov nu ar bea in asemenea localuri.

Mi-am comandat un snitel cu cartofi prajiti (7,7 RON + 3 RON), o salata de varza alba (2 RON), o portie de clatite cu ciocolata si frisca (in jur de 3 RON...nu mai stiu exact) si 1 Becks (3,5 RON). Mancarea acceptabila....dar nu ceva iesit din comun. Nu ceva care sa te faca sa spui : "da...ma mai duc in Segarcea. e super manacarea acolo !".
Tovarashu meu si-a luat o ciorba de vacutza si o mamaliga cu smantana (din mamaliga am mancat si eu. n-a fost rea).
Am mancat tacuti pt. ca "orchestra" ne asurzea : "ra...ra...rasputin...."

Chelnaritza care ne-a servit era incepatoare. Am vazut-o cum sefa de sala a tras-o intr-un coltz si i-a explicat cum sa aseze tacamurile. (tot nu mi le-a pus bine. a pus si furculitza si cutitul in dreapta mea. gaga, ce zici ? a procedat corect ? asa se pun tacamurile ?). Totusi era dragutza chelnaritza. 19-20 de ani si se vedea ca e venita de la tzara, de pe undeva din zona Tecuci sau Tandarei. :)

Cand ne-a adus nota...baiatu asta cu care eram i-a facut un trandafir dintr-un servetel roshu....si i l-a pus langa bani. A venit si l-a luat si ne-a zambit.

M-am lungit aiurea...dar ma plicitsesc p'aci pe la munca. De fapt doream sa va zic....Segarcea a devenit naspa !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Sep 26, 2005 4:48 pm

gaga, ce zici ? a procedat corect ? asa se pun tacamurile ?


eheee ... du-te la zodiac in constantza, te pishi pe tine de ras. o sa fac niste cronicute cand o sa am chef acu' vad si io comp dupa o saptamana si ma joc :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Lun Sep 26, 2005 5:01 pm

gaga, poi dracu v-a pus sa va ducetz in Zodiac?:D
moshule, da de unde stii ca nu iera din zona Tandarei-Urziceni?:P
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Paragusul » Lun Sep 26, 2005 8:52 pm

Si Tecuci cam departe de Tandarei, dar in fine, trandafirul conta in poveste :)
Ziceti-mi si mie de Arena asta pe unde vine...
Cu mii de pipe si purici,

Paragusul
---------------------
www.afterhours.ro
Avatar utilizator
Paragusul
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Iul 26, 2004 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Sep 26, 2005 10:30 pm

pai zice omu, chiar in post:P

mergeti la Arena. pe Muncii, in partea dreapta a intrarii in stadionul 23 August.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Sep 26, 2005 11:01 pm

da, MiG ! Arena e vis-a-vis de unde ai fost tu cu mine la shawerma. :)
Tandarei nu e la mai mult de 150 km de Tecuci..dar nu asta face subiectul acestui topic.

apropos de unde am fost eu la shawerma cu MiG acum vreo 2 ani....

Am mancat zilele trecute acolo shawerma la farfurie. 12,5 RON = un morman de carne pui + un morman de cartofi prajiti + salata varza alba + o excelenta maioneza cu usturoi + o chifla cam ca alea de le primesti la KFC. merita ! super bun !!!
(fac referire la Miss Chicken. Paragusu...Miss Chicken este vis-a-vis de Arena :P )

Singuru lucru naspa la Miss Chicken : nu au bere...iar cola la 0,25 costa 2 RON !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Sep 27, 2005 1:28 pm

paragus mamicule daca iti recomanda moshu o crajma iti spun un singur lucru. ca de la gurmet la gurmand: nu ai ce cauta acolo. :D

miss chicken e cea mai mare petarda de fast food din lume, mananci ulei cu ulei si ulei bleah.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Anterior

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori